Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Που σταματάει η δίψα.... ή αλλιώς Εκφυλισμός

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Lady in Corslet, στις 22 Δεκεμβρίου 2015.

  1. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Διόλου βάσει φύλου.
    Είναι συνετή η απομάκρυνση προτού νεκρώσουν τα συναισθήματα και σκορπιστούν οι αναμνήσεις, εκατέρωθεν.
     
  2. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    και βεβαια ειναι βασει φυλου. χρονια τωρα...
     
  3. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Το θετικό είναι ότι τις γεύσεις δεν τις αντιλαμβανόμαστε μόνον με τους γευστικούς κάλυκες. Έτσι ακόμη και αν αυτοί καούν (δεν ξέρω αν πράγματι καίγονται, θα το ψάξω όμως γιατί με ιντρίγκαρες τώρα   ) υπάρχουν και άλλες δίοδοι.

    Επίσης ίσως η "αποτοξίνωση" για ένα διάστημα μπορεί να επαναφέρει την ευαισθησία και άρα να αυξήσει την απόλαυση.

    Καταρχάς, αν θυμάμαι καλά τα λίγα που γνωρίζω από ανατομία, άλλες περιοχές της γλώσσας αντιλαμβάνονται τις διαφορετικές γεύσεις (π.χ. το αλμυρό ή το γλυκό κοκ).

    Ακόμη και αυτό να μην ισχύει όμως, ένα φαγητό προσφέρει και άλλες απολαύσεις: μυρωδιές και υφές για παράδειγμα  

    Βασιλικές οδοί προς την ηδονή  

    Όταν μαγειρεύω εγώ για τους άλλους, η κύρια απόλαυση μου είναι η απόλαυση των άλλων, οπότε δεν με νοιάζει να φτιάχνω απαραίτητα το δικό μου αγαπημένο φαγί.

    Νιώθω ότι έχω αντικαταστήσει μια ηδονή, πιο πρόσκαιρη και πιο "εσωστρεφή" με μια καλύτερη, πιο "εξωστρεφή" και κοινωνική. Και μάλιστα που δρα πολλαπλασιαστικά: περισσότεροι συνδαιτυμόνες, μεγαλύτερη η απόλαυση μου: η ηδονή του καθενός και όλων μαζί, δικές μου  
     
  4. Lady in Corslet

    Lady in Corslet Mind the gap...

    Άτιμη θες να με σκανδαλίσεις...  
     
  5. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Το κατά δύναμιν  
     
  6. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Εάν έτσι βολεύεσαι, μη σου χαλάσω το σενάριο.
     
  7. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    δεν βολευομαι ουτε ετσι ουτε αλλιως με το συγκεκριμενο θεμα. αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να μην μου ανεβαζεις την κορτιζολη και δεν χανω μετα κιλα  
     
  8. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Άντε πια ρε μπουνταλά, ούτε έναν καβγά τση προκοπής δεν μπορούμε να στήσουμε τα δύο μας  
     
  9. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

       
     
  10. CaptainAfrican

    CaptainAfrican Light. Soul. The essence of One.

    Δεν θα 'θελα να στο χαλάσω...αλλά θα το κάνω. Όντως, υπάρχουν διαφορετικές περιοχές τις γλώσσας για τις διαφορετικές γεύσεις. Όμως, οι γευστικοί κάλυκες όντως καίγονται. Επίσης, η αίσθηση της γεύσης και της μυρωδιάς είναι άρρηκτα συνδεδεμένες με αποτέλεσμα αν χαθεί η μια να χάνεται και η άλλη (ή εν πάση περιπτώσει να είναι επηρεασμένη πάρα πολύ). Μια αποτοξίνωση -εφόσον οι γευστικοί κάλυκες είναι καλά- επαναφέρει την αρχική κατάστασή τους.
    Είναι miracolo τι μπορεί να καταφέρει το σώμα μας  
     
  11. CaptainAfrican

    CaptainAfrican Light. Soul. The essence of One.

    Στα 3 τελευταία διαφωνώ και καθέτως και οριζοντίως (ναι, είναι λίγο πριν κοιμηθώ...)
     
  12. CaptainAfrican

    CaptainAfrican Light. Soul. The essence of One.

    Τα πάντα έχουν να κάνουν με το σκοτεινό μας κομμάτι, τον σκοτεινό μας εαυτό, το Τέρας μας, και στο κατά πόσο το ακουμπάμε, το ανακαλύπτουμε, το μαχόμαστε ή συμφιλιωνόμαστε μαζί του. Δεν θα μπω σε ψυχολογικές/ψυχιατρικές παραμέτρους, γιατί υπάρχει, πως δημιουργήθηκε, αν πρέπει να «φύγει» ή να «λυθεί». Προσωπική μου άποψη είναι ότι ό,τι έχει γραφτεί με πυρογράφο στην ψυχή μας δεν εξαφανίζεται. Απλά πρέπει να πάψουμε να παίζουμε κρυφτό μαζί του και να το αγκαλιάσουμε.

    Τι σημαίνει, όμως, εκφυλισμός?

    - εκφυλισμός (αρσενικό):

    1. ηθική διαφθορά, ηθική κατάπτωση, εξαχρείωση

    2. (μτφ) η θεμελιώδης και αρνητική μεταβολή στη φύση, στο χαρακτήρα πράγματος, κατάστασης ή ενέργειας

    3. Εκφύλιση (ιατρ.)



    Βλέπουμε από τον ορισμό ότι είναι μια μεταβολή. Κάθε μεταβολή ρέπει προς την αταξία. Είναι η φύση της τέτοια, σαν το νερό. Το νερό πάντα ψάχνει τρόπους να εισχωρήσει παντού, να απλωθεί και να καταλάβει τον χώρο όλο. Το ίδιο κι η μεταβολή.

    Εν προκειμένω, δόθηκαν κάποια παραδείγματα από την νηματοθέτρια και τους συφφορουμίτες. Οτιδήποτε μεταβάλει μια προηγούμενη κατάσταση έχει την τάση να παγιώνεται και να ξεπερνάει το προηγούμενο όριο που έχει τεθεί. Να σπάει δλδ κάθε μα κάθε φορά τα όρια. Σωστά παραδείγματα με το φαγητό ή τις τσόντες υπάρχουν άπειρα. Μπαίνουμε ολοένα και περισσότερο στην «μαύρη» περιοχή μας. Κι αυτή η περιοχή μας είναι αδηφάγα κι αχόρταγη. Κι ως τέτοια, είναι αρνητική από μόνη της. Αρνητική γιατί μας αφήνει πάντα την αίσθηση του ανικανοποίητου και του ακόρεστου. Γιατί μόλις φτάσουμε να κατακτήσουμε το ένα όριο (του κορεσμού) οδηγούμαστε απευθείας στο επόμενο, μεγαλύτερο και βαθύτερο. Σ΄ αυτήν την περίπτωση ο «πάτος του βαρελιού» δεν υπάρχει. Μπαίνουμε σ’ έναν αέναο και διαρκή κατήφορο, με γεωμετρική πρόοδο!

    Το ίδιο ισχύει και στις σχέσεις και συναναστροφές μας. Όσο περισσότερους ανθρώπους που ταιριάζουν στα θέλω μας συναντάμε, όταν τους χάσουμε αναζητάμε τον επόμενο καλύτερο, σχεδόν ποτέ τον εξίσου καλό. Κι αυτό δεν έχει να κάνει με τα εξωτερικά χαρακτηριστικά. Έχει να κάνει περισσότερο με την ποιότητα του μυαλού και της εξυπνάδας («καλό χυμό εγκεφάλου», που λέει κι ένα παραμύθι ανατομίας) και της καρδιάς του/ψυχής του/ότι θέλετε βάλτε. Όσο δεν το βρίσκουμε το «πακέτο» τόσο απογοητευόμαστε.

    Για το τελευταίο, αλλά και για άλλα, ελλοχεύει πάντα ο κίνδυνος να χάσουμε αξιόλογους ανθρώπους από την ζωή μας. Γιατί η τάση, η ροπή, είναι θεμελιώδης και αρνητική μεταβολή.