Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πρακτικές που χαρακτηρίζουν το Pervet

Συζήτηση στο φόρουμ 'Tops / Bottoms' που ξεκίνησε από το μέλος espimain, στις 15 Αυγούστου 2020.

  1. espimain

    espimain Contributor

    Όπως το abstrait στην τέχνη.  
     
  2. tithon

    tithon Contributor

    όπως το έχω κατανοήσει, περβερσιον είναι οτιδήποτε θεωρεί ο καθένας ως υπέρβαση ή ανατροπή του επιτρεπτού, στο αντιληπτικό του σύστημα. το όριο καθορίζεται αποκλειστικά απ το τι έχει εισπράξει ή ανακηρύξει ως επιτρεπτό. σε ένα στενά ενοχικό ή καθηκοντολογικό πλαίσιο, όπου διώκεται η απόλαυση, περβερσιον είναι να απολαμβάνεις, το σεξ με απόλαυση είναι περβερσιον. σε ένα "χαλαρότερο" πλαίσιο περβερσιον μπορεί να είναι να τα καταπίνεις. δεν μπορεί να υπάρξει γενικός, ή έστω πλατύς ορισμός της περβερτ εκδήλωσης γιατί ακολουθεί πάντα την αντίληψη του επιτρεπτού που οριοθετείται από εκείνον που ισχυρίζεται οτι το παραβιάζει ή το υπερβαίνει. συχνά είναι μιά απλή διακήρυξη υποκειμενικής επαναστατικής ανατρεπτικότητας.
     
  3. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Η αλήθεια είναι πως ταιριάζει και το "abstract" και το "fuzzy" αλλά προτιμώ το "not well defined" ή "not commonly agreed"
     
  4. sapfw

    sapfw out of order Contributor

    Οι πρακτικές είναι τόσες και τέτοιες όσοι είναι και οι prevents
     
  5. p0ltergeist

    p0ltergeist Regular Member

    Στο μυαλό μου, όποια πρακτική δε συνάδει με τη βανιλα εκδήλωση σεξουαλικότητας, perv είναι, ασχέτως στάτους
     
  6. tithon

    tithon Contributor

    κατανοητό, αλλά είναι εξ ίσου δύσκολος ο προσδιορισμός της βανιλα εκδήλωσης.
    με τον ίδιο τρόπο δύσκολος.
     
  7. Queen87

    Queen87 Contributor

    Δεν νομίζω οτι οι πρακτικές διαφέρουν απο των Κ/υ. Αυτό που διαφέρει είναι η εκκίνηση τους. Τους κυριαρχεί το φετίχ τους ενώ τους Κ/υ τους κυριαρχεί η ανάγκη για Κυριαρχία/υποτακτικότητα αντίστοιχα.

    Υπάρχουν φετίχ όπως το cuckolding που εμπεριέχεται με κάποιο τρόπο στο BDSM αλλά για τους perv είναι ένα απλό φετίχ χωρίς να δηλώνουν Κ ή υ. Μπορεί όμως και να δηλώνουν... αλλά τώρα μιλάμε για τους perv.
     
  8. Alice in wonderland

    Alice in wonderland sui generis Contributor

    Η κοινή απάντηση που είχα πάρει εγώ στο ερώτημα τι είναι perv ήταν ότι οι perv δεν έχουν κάποιο συγκεκριμένο μοτίβο επιλογής συντρόφου...
    Δλδ μπορεί να κάνουν σχέση με όλα τα φυλα.
    Οι πρακτικές δεν πιστεύω ότι προσδιορίζονται με βάση το στάτους.
    Θα χαρω να ακουσω κι άλλες απόψεις  
     
  9. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Η στανική κουτακομανία σε θέματα αντίληψης είναι απίθανη περβιά...
    Η στανική αναζήτησή της στο ξεπιτούτου ορίζει την πρακτική της.
    Ισχύει παντού...
     
  10. quest

    quest custom title

    Σαν ρήμα "to perv" αντιλαμβάνομαι ότι αφορά την πρακτική του να περιεργάζεσαι/παρακολουθείς άλλα άτομα με ηδονοβλεπτικό σκοπό, συνήθως χωρίς την συναίνεση τους. Αυτή η έννοια στην ιντερνετική εποχή έχει ξεχειλώσει κάπως, χρησιμοποιείται επίσης το to perv όταν κάποιος περιεργάζεται φωτογραφίες βίντεο ή άλλο υλικό σε κάποιο διαδικτυακό προφίλ.

    Δεν νομίζω ότι η παραπάνω πρακτική του perving έχει να κάνει όμως με τον αυτοπροσδιορισμό από κάποιον ως perv.

    Αυτό που κατανοώ όταν κάποιος αυτοπροσδιορίζεται ως perv είναι
    (μπορεί να ισχύει ένα ή περισσότερα από τα παρακάτω)
    - ότι βρίσκεται σε κάποιο χώρο εναλλακτικής σεξουαλικότητας (διαδικτυακό ή/και πραγματικό) απλά για να 'πάρει μάτι'/πάρει μία γεύση, χωρίς να συμμετέχει ενεργά.
    - ότι δεν ενδιαφέρεται να περιοριστεί από ταμπέλες/στάτους/κανόνες που ισχύουν/επικρατούν στο συγκεκριμένο χώρο εναλλακτικής σεξουαλικότητας.
    - ότι πειραματίζεται και δεν έχει ακόμα επιλέξει ταμπέλα/ρόλο.
    - ότι τον/την ενδιαφέρει κάτι που ακόμα και εντός του χώρου της εναλλακτικής σεξουαλικότητας θεωρείται περίεργο/ασυνήθιστο/ανώμαλο/παράνομο/ανήθικο.
    - ότι τον/την ενδιαφέρει κάτι που δεν έχει ονομασία/ταμπέλα ακόμα και εντός του χώρου της εναλλακτικής σεξουαλικότητας
    - ότι επιθυμεί να οικειοποιηθεί (reclaim) την 'ανωμαλία' του/της - όπως γίνεται με τον αυτοπροσδιορισμό του queer.

    Στον αγγλόφωνο χώρο και ειδικότερα από τους νεότερους σε ηλικία, έχω την εντύπωση ότι η τελευταία επεξήγηση είναι η επικρατέστερη.
     
    Last edited: 15 Αυγούστου 2020
  11. p0ltergeist

    p0ltergeist Regular Member

    Χωρίς να βάζω το χέρι μου στη φωτιά, αυτό μου ακούγεται περισσότερο για pansexual παρά για perv, μπορεί δλδ ένα άτομο να είναι pansexual αλλά όχι perv, έχω συνδέσει το perv κυρίως με τον τρόπο εκδήλωσης σεξουαλικότητας και όχι με το φύλο που θα εκδηλωθεί
     
    Last edited: 15 Αυγούστου 2020
  12. p0ltergeist

    p0ltergeist Regular Member

    Στην αρχή του κειμένου σας περιγράφετε τον voyeur
     
    Last edited: 15 Αυγούστου 2020