Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Προηγούμενη ζωή

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Leon, στις 9 Νοεμβρίου 2006.

  1. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    βαρος εχει και ο αερας παντως , ιδιως οταν ειναι συμπιεσμενος ....
    συμφωνα με τον νομο των πιθανοτητων , εχουμε ισες πιθανοτητες να ειμασταν πριγκιπες/πριγκιπισσες ή ... μπαταριες ...
    Sorry αγαπιτε isnogood αλλα Δεν το καταλαβα
    με δεδομενο οτι ψυχη=ενεργεια ... στην ιδια λογικη των 21γρ. , πρεπει μια αδεια μπαταρια να ειναι ελαφρυτερη απο μια γεματη ...
     
  2. Princess_of_Pain

    Princess_of_Pain Regular Member

    isnogood δεν ξέρω για σένα, εγώ πάντως πρέπει να ήμουν 99%.
    Από όσο θυμάμαι τον εαυτό μου, 3-4 χρόνων συμπεριφερόμουν σαν μία πριγκίπισσα  
    τώρα που μεγάλωσα αει στο διάλο χάλασα  
     
  3. G_E

    G_E Contributor

    Αυτό που σίγουρα γνωρίζω, είναι πως κάθε μέρα έχουμε διάφορες επιλογές ύπαρξης. Μπορούμε ν' αφήσουμε την προηγούμενη ζωή του κάφρου και να μετεμψυχωθούμε ως άνθρωποι.

    Αυτή είναι η πνευματική έννοια της μετεμψύχωσης. Ανάλογα με τις πράξεις μας και τις σκέψεις μας αναβαθμίζουμε ή υποβαθμίζουμε το επίπεδο ύπαρξης μας. Κατά την πνευματική εκδοχή του βουδισμού δε χρειάζεται να πεθάνεις πρώτα για να γίνεις σκουλήκι.

    Κατά τη λαϊκή εκδοχή της μετεμψύχωσης, κάποιος που ζει σα σκουλήκι μετά θάνατον θα γίνει σκουλήκι.

    Το γεγονός πως η λαϊκή εκδοχή είναι μια υπεραπλούστευση, ακόμα και για τους βουδιστές, αποδεικνύεται από το γεγονός ότι ο Βούδας φωτίστηκε (μετεμψυχώθηκε στην ανώτατη μορφή ύπαρξης) χωρίς πρώτα να χρειαστεί να πεθάνει.

    ΥΓ. Για όσους με καταλαβαίνουν, βρίσκω στο ζεν, στον πνευματικό βουδισμό και στον υπαρξισμό μια κοινή βάση. Την ευθύνη – βάρος- πρόκληση - ελευθερία να καθορίζεις την ύπαρξή σου εις πείσμα των θρησκευτικών – ιστορικοκοινωνικών - ηθικών - γονιδιακών κλπών ντετερμινισμών. Και τούτο έχει εφαρμογή όχι μόνο στην «εξύψωση» αλλά και στην παρακμή και την κατάπτωση. Η ελευθερία και οι συνέπειές της είναι δικιές μας.