Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Προκαταλήψεις

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Avalonia, στις 3 Μαρτίου 2009.

  1. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    Δεν ειναι θεμα κρισης ουτε τι νομιζει ο καθενας.Το νημα αφορα στο τι προκαταληψεις υπαρχουν και τι εχουμε ακουσει ή ακομα και βιωσει απο προσωπικη εμπειρια και οχι να κρινουμε αν κατι τετοιο ειναι σωστο ή οχι.
     
  2. Elysium

    Elysium Contributor

    Re: Απάντηση: Προκαταλήψεις


    Δεν πιστεύω πως πρόκειται για προκατάληψη, αλλά για προσωπική εκτίμηση.
    Φαντάζομαι εξάλλου, πως όσοι έχουν διαμορφώσει αυτήν την άποψη δεν το έχουν κάνει εκ των προτέρων.
    Συνεπώς δεν μπορεί να θεωρηθεί προκατάληψη.


    Υ.Γ. Εννοείται πως οι γενικεύσεις δεν είναι αποδεκτές αλλά ούτε και αληθινές.
     
  3. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Προκαταλήψεις

    και δικιο εχουν ! και ανωμαλοι ειμαστε, και ψυχασθενεις ειμαστε, και μπαζα ειμαστε , και ανοργασμικοι ειμαστε, και δεν μας σηκωνεται , και ολα τα κακα της μοιρας μας ειμαστε !!! το παραδεχομαστε!!!
    αυτοι τι παραδεχονται απ' ολα αυτα ?
     
  4. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Re: Απάντηση: Προκαταλήψεις

    Oλ'αυτα κι 'αλλα τοσα.Αρκει να παντελονιασουν καμμια πενηνταρια χιλιαδες ευροπουλα.
    Τα παντα ολα παραδεχονται στην Ευγενια Μπουμπουκου - Μανωλιδου.
     
  5. Εγω μιλησα για την δικη σου διαπιστωση...αυτη που παραθετω παρακατω...

    Είσαι βρε όλα αυτά και εμένα δεν μου είχες πει κουβέντα?
    Επιτρέπετε να ανοίγω το φόρουμ να διαβάσω κάτι να περάσει
    η ώρα και να μαθαίνω όλα αυτά για σένα? Κριμα...και ημουν ετοιμος
    να σε ζητησω σε γαμο
    Ντροπή σου !!!
     
    Last edited: 3 Μαρτίου 2009
  6. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    H αποψη μου δεν ειναι κριση.Ειναι το τι εχω δεχτει απο ατομα που κανουν πολυ σκληροτερα παιχνιδια απο αυτα που ισως ασκουνται απο ατομα που λενε οτι ανηκουν στον χωρο.
     
  7. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Re: Προκαταλήψεις

    Αχαιρευτε! ξεχασες τον γαμο μας? παρε τη φωτο να τον θυμηθεις.

     
     
  8. gemini_83

    gemini_83 New Member

    Ειμαστε 1000 χρονια πισω στην Ελλαδα τι ψαχνετε...
     
  9. Emma

    Emma Contributor

    Θα επεκταθώ λίγο, με κίνδυνο να βγω, εν μέρει, εκτός θέματος.

    Όσες φορές έχω αναφέρει bdsmικούς όρους σε φίλους/ες (είτε εντός Ελλάδας ή εκτός) που δεν έχουν σχέση με τον χώρο, δεν έχω παρατηρήσει άσχημη αντίδραση ή προκατάληψη. Αντιθέτως, μια λάμψη ενδιαφέροντος στο μάτι μερικών όλο και την εντόπισα.
    Ας μην είμαστε εμείς προκατελειμένοι, γιατί φτάνουμε να είμαστε σαν το ανέκδοτο με τον γρύλο ή σαν μερικούς μαύρους που έχουν πρόβλημα με όλους τους λευκούς επειδή νομίζουν ότι είναι ρατσιστές. Στις μέρες μας είναι αποδεκτά (κι αν όχι αποδεκτά, τουλάχιστον ανεκτά) πολλά πράγματα, που παλαιότερα και μόνο η αναφορά τους δημιουργούσε θέμα. Ειδικά όσον αφορά τον ερωτικό τομέα, τα μυαλά γίνονται περισσότερο ανοιχτά όσο περνάει ο καιρός. Το κύριο πραγματικό "πρόβλημα" πλέον το έχουν άτομα των παλαιών γενεών λόγω των αντιλήψεων με τις οποίες μεγάλωσαν, πράγμα το οποίο θα εκλείψει μαζί τους.
    Απ' την άλλη δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει ντε και καλά να γίνει αποδεκτό το bdsm ή/και οι πρακτικές του. Γιατί δηλαδή θα πρέπει να ξέρει ο περίγυρός μου τί κάνω εγώ κεκλεισμένων των θυρών; Είτε αυτό είναι bdsm είτε vanilla Μαδαγασκάρης. Εμένα με νοιάζει αν οι άλλοι το κάνουν ιεραποστολικό ή στα 4; Όχι δεν με νοιάζει. Εκείνοι κάνουν τα δικά τους κι εγώ τα δικά μου.
    Όσον αφορά αυτούς που θέλουν να κυκλοφορούν ως σκλάβοι/αφέντες με το λουράκι και το μαστίγιο δημόσια, τότε λυπάμαι αλλά αυτό είναι καθαρά δική τους προσωπική μάχη. Όπως ως vanilla δεν θα ήθελα π.χ. να πιπώνω κάποιον δημόσια έτσι και ως bdsm δεν θέλω να "επιδυκνείω" τις bdsm/ερωτικές μου τάσεις/προτιμήσεις σε κοινή θέα. Είναι κάτι πολύ ιδιαίτερο και προσωπικό και το τιμώ με το να το μοιράζομαι με τα άτομα που επιλέγω ως παρτενέρ μου και μόνο.
    Αν πρέπει ντε και καλά να μας ενδιαφέρει η γνώμη κάποιων όμως, αυτοί θα είναι οι φίλοι ή/και οικογένειά μας που, πολλές φορές, λόγω παραπληροφόρησης νομίζουν ότι είμαστε αναμειγμένοι σε κάτι το οποίο κάνει κακό σε μας ή σε άλλους ανθρώπους και, δικαιολογημένα, ανησυχούν/στενοχωριούνται καθαρά επειδή νοιάζονται για μας. Η λύση σε αυτό είναι η συζήτηση και η ενημέρωση σχετικά με τον χώρο και τις πρακτικές του (χωρίς τις γαργαλιστικές λεπτομέρειες, καθώς αυτές πιο πολύ θα τους ανησυχήσουν παρά θα τους καθησυχάσουν), έτσι ώστε να διορθωθούν οι υπάρχουσες λανθασμένες εντυπώσεις, αλλά κυρίως η διαβεβαίωση ότι, λόγω αυτής της ιδιαίτερης προτίμησής μας δεν διατρέχουμε ή βάζουμε κάποιον άλλο σε κίνδυνο (μιλώντας πάντα για τα συνειδητοποιημένα άτομα, καθώς κίνδυνος υπάρχει παντού, ακόμη και ανάμεσα στους vanilla). Δεν πρόκειται να μπουν όλοι στο πνεύμα με τη μια (ειδικά οι μεγαλύτεροι σε ηλικία). Η υπομονή και η επιμονή λοιπόν από πλευράς μας σε αυτές τις περιπτώσεις, λογικά, θα βοηθήσει στην επίτευξη (or close enough) του σκοπού.

    Disclaimer: Τα παραπάνω είναι η προσωπική μου γνώμη/άποψη. Δεν ζητώ να την ασπαστούν άλλοι και δεν έχω πρόθεση να θίξω κανέναν.
     
  10. Jomaru

    Jomaru Guest

    εκτος απο το κλασσικο ανωμαλοι... σε φιλους που το εχω αναφερει βρηκα καλη αντιμετωπιση

    παραδειγμα 1. ο physio κι εγω γνωριστηκαμε στον στρατο... αρα πολλοι ''εκει'' εξω ειναι ''εδω'' μεσα
    2. στην κολλητη μου που καποτε της μιλησα..... οχι μονο μου ειπε οτι τα εχει σκεφτει αλλα εχει και φιλες φιλους που ασχολουνται

    φυσικα τα παραπανω ειναι μικρα ποσοστα... παραμενουμε ''ανωμαλοι''

    κι εδω αναρωτιεμαι '' Ο Πυθαγορας ανωμαλος δεν ηταν?????''
     
  11. Avalonia

    Avalonia Regular Member


    Emma δεν θα διαφωνήσω μαζί σου. Ίσα ίσα που θεωρώ πως πράγματι εμείς οι ίδιοι τείνουμε ώρες και φορές να είμαστε προκατειλημμένοι έναντι των «μη μυημένων». Και φυσικά θα επικροτήσω την άποψη πως δεν χρειάζεται ούτε να μυήσω κανέναν στο bdsm, ούτε να το επιβάλλω σε κανέναν, αλλά ούτε και να το μοιραστώ με κανέναν που δεν το θέλει.

    Ίσως λοιπόν είναι καλό να δώσω κάποιες διευκρινίσεις για το πώς έτυχε να ανοίξω το συγκεκριμένο thread. Προχθές φεύγοντας από το Absolute Fetish Night Party, άκουσα τον εξής διάλογο μεταξύ πορτιέρη και θαμώνα:
    Θ: Τι γίνεται μέσα?
    Π: Της ανωμαλίας, έχουν μαζευτεί όλοι οι ανώμαλοι.

    Φυσικά έφυγα γελώντας. Σκεφτόμουν, μέσα στα χρόνια πόσα τέτοια έχω ακούσει και μου φάνηκε ενδιαφέρον να ανοίξω ένα σχετικό νήμα. Όχι τόσο για να προσεγγίσω το θέμα από την άποψη του αν έχουν δίκιο ή άδικο σε αυτά που λένε διάφοροι κατά καιρούς ή αν θα έπρεπε να δίνουμε εξηγήσεις για τις προτιμήσεις μας ή όχι, αλλά πολύ περισσότερο από την πηγαία τάση που έχω να γελάω με τέτοιες αντιδράσεις η οποίες όμως γεγονός είναι πως ακόμα υπάρχουν και μάλιστα πολλές φορές από νέους ανθρώπους.

    Και δράττομαι της ευκαιρίας να παραθέσω μία ακόμα ατάκα που έχω ακούσει παλιότερα:

    Στο bdsm καταλήγουν άνθρωποι που έχουν δοκιμάσει όλα τα άλλα «έκτροπα» στη ζωή τους και προχωρούν και σε αυτό!

    Ναι, μετά από μία πολυτάραχη σεξουαλική ζωή στην οποία είχα εξαντλήσει πια όλα τα πιθανά σενάρια κατέληξα στο bdsm στα 21 μου και έχω ξεμείνει εκεί εδώ και 17 χρόνια επειδή …? Επειδή? (και για να μην παρεξηγούμαι, ειρωνικό το σχόλιο, δεν έχω δοκιμάσει τα πάντα)
     
  12. Emma

    Emma Contributor

    Εννοείται ότι το προηγούμενο ποστ μου δεν απευθυνόταν σε σένα προσωπικά για το γεγονός ότι έθεσες αυτό το θέμα προς συζήτηση, έτσι; Ήταν απλά γενικές σκέψεις μου πάνω στο θέμα και το συγκεκριμένο νήμα ήταν απλά η ευκαιρία για να τις εκφράσω  
    Κοίτα, ό,τι είδους ερωτικό show και να λάβαινε χώρα μέσα πάλι ο διάλογος στα ίδια επίπεδα θα είχε κυμανθεί πιστεύω. Αν π.χ. ήταν απλά ένα strip show, η απάντηση θα ήταν περιγραφική των "ξέκολων" που τα πετάνε όλα και κάνουν ένα σωρό ανωμαλίες. Αλίμονο αν παραδεχόταν ο πορτιέρης με τα σάλια να τρέχουν ότι "έχουν βάλει κάτω τους άντρες και τους σκίζουν το κωλαράκι" αφήνοντας καθαρά να φανεί απ' το ύφος του πόσο θα ήθελε να είναι στη θέση αυτών των "ανώμαλων". Πιάνεις τί εννοώ πιστεύω  

    (Άστα αυτά!  )