Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Προσέγγιση Α/αρσενικών σε Θ/θηλυκά…ανεξαρτήτου status

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος hermis, στις 28 Ιανουαρίου 2009.

  1. Babylon

    Babylon Regular Member

    Κοριτσια ακουσατε; αλλαξτε το στατους σας οσο προλαβαινετε σε switches και pervs να σας παρατησουν στην ησυχια σας!

    Περα απ'την πλακα οντως πολυ καλο κειμενο, αν και προσωπικα δεν εχω δεχτει pm's τετοιου τυπου. (κριμα τωρα που το ξανασκεφτομαι, θα'χα πεθανει απ'τα γελια και τωρα θα σας εβλεπα ολους και τα βρωμικα pm που στελνετε απ'τα ουρανια). Μου εχει τυχει παντως αυτο που περιγραφεις σε αλλους ανδροκρατουμενους χωρους και μπορει να γινει πραγματι ενοχλητικο.

    Τωρα για να κανω λιγο και τον δικηγορο του διαβολου, θα πω πως μετα απο χρονια παρατηρησης σε ανδροκρατουμενους χωρους, εχω βγει στο συμπερασμα οτι μερικες φορες αυτο το τρελο "πεσιμο απο παντου" ειναι ακριβως αυτο που ελκει καποιες γυναικες σε αυτους τους χωρους.
     
  2. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Re: Προσέγγιση Α/αρσενικών σε Θ/θηλυκά…ανεξαρτήτου status

    Φτου! Πάλι με πρόλαβες! Έχω παρατηρήσει και γω ότι αυτό το αλλόκοτο φαινόμενο και όντως ισχύει.Κάποιες κοπέλες ελκύονται από ανάλογη στάση η οποία κατ εμέ είναι αχαρακτήριστη και βλακώδης.

    Απ την άλλη όσο περισσότεροι άνδρε λειτουργούν με αυτόν τον πρωτόγονο τρόπο απλά δίνουν την ευκαιρία σε κάποιους άλλους(σαν εμένα ) να έχομε μεγαλύτερο πεδίο δράσης. Μιώνεται δηλαδή ο πραγματικός ανταγωνισμός:icon16:

    Το μόνο κακό είναι ότι καλλιεργήται στις γυναίκες μια επιθετικότητα σαν μέθοδος άμυνας εναντίον των ανδρών και της ενδεχόμενης χυδαιότητας και αγαρμποσύνης τους . Ωστόσο δέν είναι όλα τα δάκτυλα ίδια!!!

    Απ την άλλη περί ορέξεως κολοκυθόπιτα και ο καθένας παίρνει αυτό που του αξίζει(δυστυχώς συχνά παίρνει αυτό που νομίζει ότι του αξίζει και πάντα λιγότερο απ την πραγματική του αξία)
     
  3. Lady_Dementia

    Lady_Dementia DemonLure the Seductive Contributor

    Πολύ εύστοχο το ποστ σου hermis! Δεν με αντιπροσωπεύει 100% αλλά όλα αυτα που αναφέρεις,τα γνωρίζω..

    Ήθελα να συμφωνήσω και με τον Elysium στο θέμα σεβασμός.Δεν νομίζω πως υπήρχε ποτέ.

    Προσωπικά -μιας και θεωρούμαι νέα στην κοινότητα- θα σου πω πως ακραία πεσίματα δεν είχα.. ούτε πολύ ενοχλητικά.Φροντίζω να κόβω την φόρα στον οποιονδήποτε περάσει τη γραμμή των ορίων μου. Επίσης δεν νομίζω πως έχει να κάνει με το στάτους απόλυτα.Σίγουρα οι subs/slaves ή οι Masters/Mistresses κατέχουν τις υψηλότερες θέσεις στον πίνακα των ενοχλητικών πμ, αλλά μη ξεχνάς πως αυτός που μπαίνει εδώ μέσα ΜΟΝΟ για να γαμήσει,λίγο τον ενδιαφέρει το στάτους.Μουνί να'ναι και ότι να'ναι!



    Εξτρημάνθρωπε εσύ δεν μπορείς να γίνεις ενοχλητικός όσο κ αν προσπαθείς..  ​
     
  4. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Re: Προσέγγιση Α/αρσενικών σε Θ/θηλυκά…ανεξαρτήτου status

    Πάντως για να λέμε όλη την αλήθεια δεν είναι λίγες οι φορές που δοκιμάζοντας να επικοινωνήσω με γυναίκες έχω αισθανθεί απρόκλητη επιθετικότητα(δε μιλώ για ενδοφορουμική επικοινωνία αποκλειστικά).
    Μπορεί να φταίμε σε μεγάλο βαθμό και εμείς οι άντρες(σίγουρα φταίμε) αλλά είναι γεγονός ότι συχνά πυκνά λες σε μια κοπέλα καλημέρα και σου απαντά σαν να την είπες "στήσου στα τέσσερα"
     
  5. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Προσέγγιση Α/αρσενικών σε Θ/θηλυκά…ανεξαρτήτου status

    Με τον τρόπο με τον οποίον στέκεται κάποιοας-α απέναντι τον εαυτό του, με τον ίδιο τρόπο στέκονται οι άλλοι απέναντί του. Τα λοιπά νομίζω ότι είναι λίγο μεμψιμοιρία
     
  6. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Προσέγγιση Α/αρσενικών σε Θ/θηλυκά…ανεξαρτήτου status

    Σαφέστατα αρκεί οι "άλλοι" να μην στέκονται με μεμψιμοιρία απέναντι στον εαυτό τους 

    Για μια ακόμη φορά έχω την αίσθηση καταδεικνύεται το πρόβλημα επικοινωνίας μεταξύ των δύο φύλων ευθύνη για την λύση του φέρουμε όλοι ανεξαιρέτως και ισομερώς.
     
  7. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Προσέγγιση Α/αρσενικών σε Θ/θηλυκά…ανεξαρτήτου status

    Δεν υπάρχει καλέ μου πρόβλημα επικοινωνιας μεταξύ των δύο φύλων. Αυτό προσπαθώ να πω....
    Υπάρχουν προσωπικοί εγωισμοί και απογοητεύσεις που ορθώνονται, πολύ πιο έντονα στις διαπροσωπικές σχέσεις λόγω της οικειότητας που ανπτύσσεται...

    Δε συμφωνώ με την τοποθέτηση του αγαπητού hermis. Αφού τα δικά μου βιώματα εδώ και έξω είναι τα αντίθετα.... Στις συναντήσεις που έχω παραβρεθεί, είτε μόνη είτε συνοδευόμενη, μια χαρά πέρασα. διασκέδασα, γέλασα, γνώρισα κόσμο και από τα δύο φύλα, με σεβάστηκαν, τους σεβάστηκα....

    σε τυχόν πμ, που ήταν φαιδρά τα προσπέρασα, όπως προσπερνώ όλη την ανοησία και την ασημαντότητα που συναντώ στην καθημερινότητα μου. Με αδιαφορία, την επόμενη στιγμή το έχω ήδη ξεχάσει... απλά... και χωρίς πολλές περικοκλάδες... 

    Φυσικά ουδέποτε ταλαιπώρησα τον εαυτό μου με τζάμα ερωτήματα του στυλ, αν υπάρχουν μάστερς, άντρες, σκύλοι κλπ. 
     
  8. phoenixxx

    phoenixxx Regular Member

    Είναι ένα βασικό χαρακτηριστικό αυτού που αποκαλούμε "χώρο". Το ότι συγκεντρώνει και έναν αριθμό από μοναχικά αρσενικά που νομίζουν πως καθώς μιλάμε πιο ανοιχτά για κάποια θέματα online και καθώς τα θηλυκά εμφανίζονται πιο ανοιχτόμυαλα και πιο ανοιχτά να μιλάνε, αυτόματα είναι πουτάνες και θεωρούν πως δεν χρειάζεται ούτε υπομονή, ούτε κόπος για να πηδήξουν.

    Το πρόβλημα με την εποχή σήμερα είναι πως ζητάει γρήγορες "λύσεις": Σε φλερτάρει για 2 λέπτα 14''. Ο χρόνος που σου χρειάζεται για να υποκύψεις στην μοναδική αρσενική γοητεία του και να συνειδητοποιήσεις πως πεθαίνεις για αυτόν είναι επιπλέον 35''. Τον πιάνεις από το χέρι (Αχ αυτό το έντονο στοιχείο του ρομαντισμού!), εγκαταλείπεις τον ενοχλητικό (πάντα "μικροτσουτσουνο" και "ανίκανο να ικανοποιήσει σαν κι αυτόν") συνοδό σου, που μένει να κοιτάει σαν μ@λ@κας καθώς επιστρέφει με τα ποτά και δεν σε βρίσκει. Το παθιασμένο σας ταξίδι καταλήγει στις τουαλέτες και διαρκεί γύρω στα 42'' μέσα από τον κόσμο, ενώ η μουσική παίζει τσίτα τα γκάζια. 8'' για να κλειδωθείτε και 1' 22'' για να χύσει... Για σένα χέστηκε, αλλά φυσικά είσαι αυτόματα ικανοποιημένη με πολλαπλούς οργασμούς... Ήταν αναμενόμενο άλλωστε.

    Αυτό είναι μια τυπική φαντασίωση αρσενικού και η προσέγγιση που έχει για το σεξ. Δεν υπάρχει φλερτ και ζουμί. Δεν υπάρχει ίχνος ρομαντισμού ή τακτ. Δεν υπάρχει επιμονή, κατάκτηση ή προσφορά. Υπάρχει μόνο το "Όποιος προλάβει να πηδήξει, τον Κύριο είδε" ή το "Όλα επιτρέονται στον Πήδουλο και στον Πόλεμο". Και άλλα τέτοια...

    Και ο χρόνος για την ικανοποίηση είναι αυτά τα 4' 21'' μπροστά σε μια οθόνη. Χωρίς κόπο, χωρίς πολλά πολλά.

    Μέσα στο μυαλό του υπάρχει μόνο πορνό. Στο πορνό δεν σπαταλιέται χρόνος για να κερδίσεις κάτι, σαν άνδρας θεατής. Η ηδονή σου ανήκει δικαιωματικά. Η δε ηδονή των άλλων δεν υπάρχει, γιατί αυτοί δεν υπάρχουν, είναι ουσιαστικά εικόνες στην οθόνη. Η μ@λ@κία που τραβάς και η απόλαυση που κερδίζεις είναι για την πάρτη σου. Σιγά σιγά όταν το επαναλαμβάνεις συνεχώς μαθαίνεις πως δεν υπάρχει ηδονή για τον άλλον, ή πως αυτή δεν έχει σημασία στον μικρόκοσμο σου. Όλοι οι άλλοι γύρω υπάρχουν για την δική σου ηδονή. Στο μυαλό σου είναι μόνο καρικατούρες που ζουν για να υπηρετήσουν εσένα, είτε υποτακτικοί είναι, είτε Κυρίαρχοι, είτε βανίλα.

    Αυτό είναι η λογική και η βασική πορνο-φιλοσοφία του ίντερνετ. Και αυτή η λογική έχει εμποτίσει τον αρσενικό πληθυσμό τα τελευταία χρόνια και τον έχει κάνει να πιστεύει πως αυτός είναι ο μόνος τρόπος για να λειτουργήσει. Είναι η λογική της απόλυτης αποξένωσης και απομόνωσης.

    Και το αποτέλεσμα αυτού, σε συνδυασμό με αλκοόλ, είναι καταρχάς το πρότυπο του αρχιπέφτουλα-χταπόδι. Του ατόμου που νομίζει πως αν απλώσει τα πλοκάμια του, το άτομο που έχει απέναντι του θα τον ποθήσει αυτόματα και θα έλθει σε οργασμό μέσα σε λίγα μόλις δευτερόλεπτα.

    Δεν υπάρχει τρόπος για να πείσεις ένα τέτοιο άτομο πως όταν το κάνει έτσι, δεν πρόκειται να πηδήξει ποτέ στην ζωή του (εκτός βέβαια αν βρει καμία πολυ μεθυσμένη). Δεν θα πηδήξει ούτε ακόμα και αν είναι ο τελευταίος άνδρας και δότης σπέρματος στην Γη σε μια στρατιά από μοναχικές γυναίκες. Δυστυχώς, ο ήρωας μας δεν μπορεί να καταλάβει πως αυτό που κάνει είναι τόσο ντεκαβλέ, που δεν υπάρχει περίπτωση να κερδίσει ποτέ το οτιδήποτε από έναν άλλον άνθρωπο.

    Υπάρχουν επίσης και πολλά άλλα πρότυπα που μας προέκυψαν από το ίντερνετ. Π.χ. τα πρότυπα του συκοφάντη-γλύφτη, του 'Α/άρπαγα ή αυτό του υποτακτικού κεραμιδόγατου, αλλά και πολλά άλλα.
    Δεν θα τα σχολιάσω αυτά τα πρότυπα, απλά θα τονίσω ένα κοινό χαρακτηριστικό που έχουν όλα μαζί: Τον άκρατο εγωισμό.
    Την υπέρτατη αξία που δίνουν οι άνθρωποι στον εαυτούλη τους - όσοι τουλάχιστον υιοθετούν αυτά τα πρότυπα - και την πλήρη αδυναμία τους να κατανοήσουν πως ο μοναδικός τρόπος για να μπορέσουν να αποκτήσουν αυτό που ποθούν βαθιά μέσα τους, να συνδεθούν δηλαδή περισσότερο με κάποιον άλλο, είναι να ξεπεράσουν τον εαυτό τους και να ταυτιστούν με το άτομο που έχουν απέναντι τους. Κάτι που επιτυγχάνεται μέσα από συναισθήματα, από αλληλοπροσφορά και από κοινές εμπειρίες. Κάτι που θέλει πολλή δουλειά.
    Όχι κάτι που γίνεται μέσα από Ατελείωτες Περιπέτειες στην Χώρα του Εγώ.

    Καλώ τις γυναίκες να δουν με συμπάθεια και όχι με φόβο αυτή την κατάσταση. Οι άνδρες είμαστε στην τελική πάντα μικρά άτακτα παιδιά.
    Υπάρχουν πάντα τρόποι για να αντιμετωπιστούν οι ενοχλητικοί, είτε από τις ίδιες, με τις δικές τους ικανότητες να αντιμετωπίζουν καταστάσεις, είτε ζητώντας βοήθεια εκείνη την στιγμή από κάποιον άλλο. Στην τελική, ένα θολωμένο, μεθυσμένο αρσενικό είναι άκακο, όσο δεν δείχνουμε φόβο, είτε συνειδητά, είτε ασυνείδητα.
     
  9. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Αγαπητή Κορινα,

    Λυπάμαι ειλικρινά που αυτή η "αδηφάγος" συμπεριφορά κάποιων "σαρκοφάγων" αρσενικών, προκάλεσε αυτή την φυσιολογική αντίδραση του συντρόφου σου (για μένα υπερβολική) να σε πάρει να φύγετε από την συνάντηση και επίσης έγινε αιτία να μην καταφέρουμε να γνωριστούμε, όπως επίσης να μην καταφέρουν και άλλα, πιο "σοβαρά" μέλη να ανταλλάξουν μαζί σου, έστω μερικές κουβέντες ή και χαμόγελα.
    Ο σύντροφος σου, σωστά σου είπε "ειδικά μεταξύ φετιχιστών, τέτοιου είδους χειρονομίες είναι επιεικώς απαράδεκτες" αλλά αυτές του είδους για πολλούς από εμάς "κατάπτυστες" συμπεριφορές, είναι ένα γενικότερο φαινόμενο των καιρών μας, που δεν αφορούν μόνο τον χώρο μας, αλλά τον ευτελισμό των αξιών της κοινωνίας μας. Αυτό συμβαίνει πλέον παντού και σε όλους τους χώρους (μέχρι και σε εκκλησίες) και εκφράζεται με διαφόρους τρόπους, άλλοτε εμφανείς σε όλους και άλλοτε όχι.

    Δοθείσης ευκαιρίας θέλω κάνω μερικές ερωτήσεις στον "ρομαντικό", "θιγμένο" και προβληματισμένο άλλα κατά τα άλλα αγαπημένο μου hermis, που έχει πάρει τόσο σοβαρά όλο αυτό το "πανηγύρι" των συναντήσεων…και δεν λαμβάνει υπόψη κάποιες παραμέτρους.

    Έχεις αναρωτηθεί ποτέ hermis, ότι κάποιοι έρχονται σε αυτά τα munch, ή meeting, ακριβώς γι αυτούς τους λόγους, που εσύ και κάποιοι άλλοι το ίδιο σκεπτόμενοι με σένα, ευαίσθητοι και προσβεβλημένοι, απορρίπτετε?
    Πιστεύεις λοιπόν αγαπητέ hermis, ότι εσύ σαν ένας από τους διοργανωτές μιας συνάντησης ή όποιοι άλλοι διοργανωτές παρόμοιων συναντήσεων, ότι έχετε μέχρι και την ευθύνη της συμπεριφοράς και της εικόνας των συμμετεχόντων της, προς τα έξω?

    Μήπως δεν είναι υπεύθυνος ο καθένας για τις πράξεις του?
    Εκδηλώνοντας ο καθένας τον χαρακτήρα του, βγάζει την real εικόνα του προς τα έξω, γκρεμίζοντας ή αντίθετα ενισχύοντας την virtual εικόνα του. Είναι δικαίωμα του καθενός και προσωπικά θα έλεγα είναι χαρά μου που συμβαίνει και έτσι μπορώ να σχηματίζω προσωπική άποψη για τα άτομα που γράφουν στα forum, καλυμμένα πίσω από ένα nick ή που με περιστοιχίζουν.

    Μήπως στο τέλος ο καθένας εκθέτοντας και δημόσια τον εαυτό του (εκτός οθόνης), εισπράττει τελικά ότι του αξίζει…δηλαδή την αποδοχή ή ανάλογα και την απόρριψη?

    Μήπως θα μπορούσες να αναρωτηθείς αν κάποιες από τις Κ/κυρίες, δεν ενοχλούνται από αυτές που θα τις έλεγα "επιθετικές" συμπεριφορές κάποιων Α/ανδρών και αρέσκονται σε αυτό που συμβαίνει?

    Μήπως με αυτού του είδους τις συμπεριφορές των Α/ανδρών, κάποιες Κ/κυρίες θρέφουν την ματαιοδοξία τους, αφού η λάγνα προσοχή τους τις κάνει να νοιώθουν σημαντικές, που σε άλλες περιπτώσεις (εκτός χώρου), ίσως η παρουσία τους να περνούσε εντελώς απαρατήρητη?

    Θέλω να πω με αυτό, ότι ίσως κάποιες συμπεριφορές Α/αντρών, καλές ή κακές για κάποιους/ες, έχουν την αποδοχή αλλά και το αντίκρισμα από άλλες μερίδες ατόμων και δεν θίγουν και αντίθετα ενισχύονται και ίσως και Κ/κάποιες και να τις προκαλούν ή να τις ευχαριστεί ή και να τις εξυπηρετεί. Βλέπεις ακόμα και η θηλυκή "σεμνότητα" ή "σοβαρότητα" είναι τελείως υποκειμενική…Θέλει και αυτή το μάστορα της..

    Μην μπαίνεις λοιπόν σε τέτοιους είδους διαδικασίες hermis…!!
    Στις μέρες μας, που το νερό έχει μπει στο αυλάκι και που ο ρομαντισμός μαζί με κάποιες αξίες κινδυνεύουν να αφανιστούν, αφού είναι είδος προς εξαφάνιση…γνώμη μου είναι ότι δεν θα βρεις άκρη και αναλώνεις το μυαλουδάκι σου και την πολύτιμη φαιά ουσία του…

    Εσύ, όπως και κάποιες εξαιρέσεις Α/αρσενικών, μπορείτε να φέρεστε σαν "ιππότες και gentleman" … αλλά δεν πρέπει να ξεχνάτε ποτέ ότι υπάρχει και η αντίπερα όχθη του ποταμού, που έχει "δράκους και τέρατα" και πως για να υπάρχει ισορροπία του συστήματος πρέπει και αυτά να αναχαραχθούν και να γονιμοποιηθούν.

    Μπορείτε λοιπόν οι ελάχιστοι "ιππότες και gentleman", να διατηρήσετε το σπάνιο αυτό style σας αφού γνωρίζετε καλά ότι υπάρχουν και κάποιες Κ/κυρίες, που το εκτιμούν ιδιαίτερα. Θα έλεγα με το χέρι στην καρδιά, ότι σήμερα αυτό το style A/αντρών, είναι ένας θησαυρός.

    Συμβουλή μου: Fuck the pain away

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  10. mandragoras

    mandragoras Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Προσέγγιση Α/αρσενικών σε Θ/θηλυκά…ανεξαρτήτου status

    Οι ανδρες φερουν μεγαλη ευθυνη για την πολλες φορες χυδαια συμπεριφορα τους απεναντι στις γυναικες!
    Ομως πιστευω πως αυτο που εχει χαθει, και χανεται οσο μεγαλωνουμε ειναι η επικοινωνια ως ουσια και ως μεθοδος. Οταν ημουν μικρος και ηθελα να παιξω με αλλα παιδακια αρκουσε ενα γεια, θες να γινουμε φιλοι και μετα κολλητιλικια για μια ζωη. ο εγωισμος μας και η εικονα μοναδικοτητας που εχουμε γαι τον εαυτο μας (προιον καθαρα των κοινωνικων δομων μας) μας φερνουν στο σημειο να μην εμπιστευομαστε κανενα απο την αρχη. Για οσους εχουν βρεθει στο εξωτερικο θα εχουν ανακαλυψει οτι η επικοινωνια ακομα και σε επιπεδο φλερτ γινεται πιο ελευθερα. Ειδικα σε παρτυ του χωρου οι ανθρωποι ειναι ευγενεστατοι, φιλικοτατοι και αν το επιτρεψεις, ερωτικοι.
     
  11. Babylon

    Babylon Regular Member

    Δεν ξερω αν θα πρεπε να πω "μακαρι να 'ταν ετσι", αλλα θα σε εντυπωσιαζε το ποσες γυναικες πεφτουν τελικα σε μια στιγμη καβλας/αδυναμιας/απελπισιας/whatever για "αντρες-χταποδια". Ειναι ο τυπος που στο παρτυ την πεφτει σε ολες απο την αρχη μεχρι το τελος xωρις καμμια ντροπη, αυτος που στο μπαρ τη πεφτει στη μια και μετα τη χυλοπιτα στην κολητη της, αυτος που σου κολλαει για μηνες, μετα δηλωνει πως σε εχει ερωτευτει και πως πρωτη φορα του συμβαινει αυτο και το ιδιο κανει παραλληλα και σ' αλλες τρεις.
    Τελικα αυτοι οι τυποι ειναι που γαμανε. Trust me, το χω δει πολλες φορες να γινεται μπροστα μου, και οι "ιπποτες-τζεντλεμαν" που λεει και η SM_Art_Lady μενουν με την αξιοπρεπεια την ευγενεια και την ηθικη τους... It's unfair, I know.

    Και ισως δεν το εχεις παρει χαμπαρι οτι αυτο συμβαινει γιατι οι κυριες που πεφτουν για τους "αντρες χταποδια" συνηθως το κρατανε για τον εαυτο τους και δεν το λενε ουτε στις κολλητες τους.
     
  12. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: Προσέγγιση Α/αρσενικών σε Θ/θηλυκά…ανεξαρτήτου status

    Κατά τη δική μου αντίληψη η φράση της elfcat είναι απολύτως εύστοχη.

    Πιστεύοντας ότι μάλλον ανήκω σε χρήστες με μεγάλο inbox θα ήθελα να κάνω μία διευκρίνιση. Είναι άλλο πράγμα τα μηνύματα από ανθρώπους που εμφανώς πληκτρολογούν με το πέος ανά χείρας, και άλλο τα μηνύματα ανθρώπων που υπό καθεστώς νηφαλιότητας προχωρούν στην προσπάθεια εδραίωσης μίας πρώτης επικοινωνίας. Φρονώ πως είναι άδικη η ομαδοποίησή τους και εκτιμώ πολύ τους άνδρες που δεν φοβούνται να ξεκινήσουν μία επαφή.

    Παρόλα αυτά, ακόμη και οι κύριοι της πρώτης κατηγορίας, όταν τους εξηγώ ότι δεν αναζητώ ερωτικό σύντροφο και τους ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που εκδήλωσαν, απαντούν σχεδόν πάντα με ευγένεια ότι παραιτούνται των αξιώσεων/προσφορών τους. Με κάποιους εξ αυτών επικοινωνώ και στα φόρα γιατί είναι αξιολογότατοι συνομιλητές.

    Για μία γυναίκα που θέλει να καταστήσει σαφές ότι δεν αναζητά ερωτικό σύντροφο υπάρχει πάντα ένας κόσμιος και αποτελεσματικός τρόπος να το εκφράσει προς οποιουδήποτε σεξουαλικού προσανατολισμού άνδρα. Και δη με τρόπο ώστε η άρνηση να απευθύνεται αποκλειστικά στο ερωτικό σκέλος του ενδιαφέροντός του, χωρίς να μεταφράζεται σε μία συλλήβδην απόρριψή του ως άνθρωπο.

    Αν λοιπόν μία γυναίκα δεν έχει την ικανότητα να λέει "όχι", αυτό είναι ένα πρόβλημα αμιγώς αυτοαναφορικό. Έχει να κάνει με το πώς διαχειρίζεται τη σεξουαλικότητά της και το πώς διαχειρίζεται εν γένει τις σχέσεις και τις επικοινωνίες της. Εν πάσει περιπτώσει σίγουρα δεν είναι κάτι δυνάμενο να επιλυθεί από την αποχή της από συναναστροφές με άνδρες.

    (Εκτός αν υπονοείται εδώ πως μόνο οι άνδρες που συμμετέχουν στις συναντήσεις σας είναι επικοινωνιακά επιθετικοί, υπόνοια που δεν επαληθεύεται από τη δική μου τουλάχιστον εμπειρία.)