Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Προσποιητή ανυπακοή

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Mikra_Psemata, στις 24 Οκτωβρίου 2006.

  1. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Προσποιητή ανυπακοή

    L_Strike,

    βασικά δεν διαφωνούμε κάπου
    και η παράθεση που έκανα στα σχόλια σου ,
    δεν πήγαιναν για να πάρω από σένα απαντήσεις .
    Αυθορμητες σκεψεις ηταν.
    Εσύ ήσουν σαφής στην τοποθέτηση σου ,
    και συμφωνω απολυτα με το αρχικο σου ποστ .
    Ίσως από το quote , έπρεπε να είχα σβήσει το νικ σου .

    οσο για την αγορευση ... αστο καλυτερα !
    δεν θες να ξερεις τι σημαινει να αγορευω ...

     
     
  2. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Re: Προσποιητή ανυπακοή

    Σε ευχαριστώ anasia για την αφορμή που μου έδωσες να συμπληρώσω αυτό:

    Το πόσες αντιστάσεις και εμπόδια βάζει η υποτακτική στον δρόμο της εξαρτάτε και από τα βιώματα της, από τις μέχρι τότε σχέσεις της από τις δύσκολες εμπειρίες και άσχημες.
    Μια γυναίκα που έχει περάσει πραγματικά δύσκολες σχέσεις οχυρώνετε πίσω από τοίχους που Ένας πραγματικός Κυρίαρχος ο Οποίος θέλει εκείνη και όχι οποιαδήποτε υποτακτική για να καλύψει την ανάγκη Του θα τους διαλύσει.
    Σε διαφορετική περίπτωση μπορεί να τα μεταφράσει όπως θέλει.
     
  3. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Προσποιητή ανυπακοή

    θα ήταν ενδιαφέρον να είχαμε και από άντρες υποτακτικούς κάποιες σκέψεις.
     
  4. phoenixxx

    phoenixxx Regular Member

    εγώ! εγώ! (Αλήθεια, switch σε μόνιμη φάση slave μετράει; )  

    Στο post #23! Στο post #23! Αλλά με postαραν στο καπάκι οι λυσάρες!      
     
  5. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Δεν μπορεί να αφορά σκλάβα το πιο πάνω ερώτημα. Είναι topping from the bottom εξού και αναπόδεχτο σε μια σχέση Ds και αν Εκείνος είναι όντως΄αυτό που λέει θα τιμωρήσει με απουσία τιμωρίας και στέρηση του Ds.
    Αν μιλάμε για kinky play τότε ναι είναι μια ερωτική έκφραση και όλα επιτρέπονται.

    Όσο για το να είσαι ανυπάκουη επίτηδες στην αρχή μια σχέσης σε μένα μυρίζει παιγνιδάκια ύπουλα. Το να έχεις φυσιολογικές αντιδράσεις και αντιστάσεις και να σου βγαίνει αυθόρμητα ανυπακοή, είτε επειδή ακόμη δεν εμπιστεύεσαι είτε επειδή είσαι άσχετη είναι ένα και τα ύπουλα παιγνίδια σε μια προσπάθεια ελέγχου είναι άλλο.
     
  6. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Ακριβώς αυτό κατέθεσα lara [E-p]! Θέτεις τον συλλογισμό μου λακωνικά και με συγκεκριμένη μορφή. Με bold σημειώνω την σύμπνοια απόψεων μας στον χαρακτηρισμό της στάσης αυτής. Για να το πω πιο απλά: "εκείνη χτυπάει το ντέφι! Εκείνος γιατί να χορέψει στον ρυθμό της;"
     
  7. Elysium

    Elysium Contributor

    Προσωπικά δεν έχω καταλάβει τελικά στο BDSM, ποίος χορεύει στο ρυθμό ποίου;;;;
     
  8. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Re: Προσποιητή ανυπακοή

    Αυτό ακριβός είναι topping from the bottom και τονισμένο…λάθος; Μεγάλο!
    Καταστροφικό για την σχέση; Απόλυτα!!
    Άνθρωποι είμαστε και κάνουμε λάθη τα οποία τα μετανιώνουμε….αργά; ισως..αλλα είναι κάτι και αυτό.
    Πόσο ανάγκη έχουμε να εμπιστευτούμε χρησιμοποιώντας ακόμα και λάθος τρόπους.
    Πόσο ανάγκη έχουμε να συγχωρεθούμε όταν καταλάβουμε το λάθος μας; Μεγάλη!!
     
  9. L_Strike

    L_Strike Contributor

    It takes two to tango... αλλά Ένας Οδηγεί...  
    Σαφές σιδηρέ μου φίλε;
     
  10. Elysium

    Elysium Contributor

    Κι αυτό που ρωτάει αρχικά η Mikra_Psemata; Είναι τελικά τόσο σαφές πως θα ήταν αθέμιτο για έναν sub/slave;
     
  11. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Lost Boy αν αυτό είναι σαφές ή όχι το γνωρίζουν όσοι μέτέχουν σε μια D/s σχέση, όπως ακριβώς οι ίδιοι γνωρίζουν και πόσο ισχυρά έχουν θέσει μέσα τους τις βάσεις για ένα τέτοιο εγχείρημα. Γεγονός είναι πάντως πως τέτοια συμπεριφορά δεν συνάδει με το ανάλογο status, συνεπώς (κατά την κρίση μου) είναι αθέμιτη. Όταν η μια πλευρά "επεμβαίνει" στα κεκτημένα της άλλης, άμεσα ενεργοποιείται ένας "εσωτερικός μηχανισμός άμυνας" που ονομάζεται σταθερότητα ταυτότητας. Το συνειδητοποιείς και αν ακούσεις την φωνή του είναι σου θα δεις ότι αυτό δεν είναι συμβατό με εσένα. Στο χέρι σου λοιπόν είναι να το χειριστείς ως ορίζεις. Αρκεί πάντα να μπορείς να ακούς...
     
  12. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Προσποιητή ανυπακοή


    Σε αυτη την περιπτωση soft_crystal ο σοβαρος Κυριαρχος ,
    θα καταλαβει και θα συγχωρεσει τον υποτακτικο .

    Φυσικα τα λαθη ειναι για τους ανθρωπους ,
    και οι ανθρωποι γινονται καλυτεροι οταν τα κατανοουν.

    Σκεφτομουνα ....
    πως τελικα η μεγαλυτερη τιμωρια για εναν υποτακτικο
    ειναι η αρνηση του Κυριαρχου να ειναι μαζι του ,
    να μην τον συγχωρει επισης .

    snif