Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Προσωπικές ερωτήσεις και απόψεις..

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Incomplete_, στις 20 Ιανουαρίου 2007.

  1. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Re: Απάντηση: Προσωπικές ερωτήσεις και απόψεις..

    ειναι βεβαια αποψη βασισμενη σε προσωπικη ... αξιολογηση ....
    η σχεση Perv - ναρκισσου θεωρω οτι κρυβεται στο να επιβαλει ο ναρκισσος την λατρεια που νιωθει για τον εαυτο του ΚΑΙ στους αλλους , κατα τροπο που εκεινος ικανοποιει τον εγωισμο του .....

    ελπιζω να εδωσα καποια απαντηση ... 
     
  2. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Προσωπικές ερωτήσεις και απόψεις..

    Eυχαριστώ isnogood  
     
  3. Syrah

    Syrah Contributor

    Προς Phaedra:

    Διαβάζω με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον τα γραφόμενά σου και ενίοτε συμφωνώ. Παρόλα αυτά αισθάνομαι ότι υπάρχει κάτι περίεργο σε αυτά. Το συμπέρασμα προκύπτει ενστικτωδώς οπότε δυστυχώς δεν είμαι σε θέση να σου αναφέρω κάποια παραδείγματα. Ούσα μία γυναίκα που από πάρα πολύ μικρή ηλικία ανακάλυψε τη σαδιστικη και αυταρχική φύση της, θεωρώ ότι έχω ιδιαίτερα αναπτυγμένο ένστικτο σε s/m θέματα. Γι αυτό λοιπόν θα ήθελα να σε ρωτήσω, αν ήσουν Mistress καθόλη τη διάρκεια της σεξουαλικά ενεργής ζωής σου ή αν στο παρελθόν υπήρξες σκλάβα ή vanilla. Η απάντησή σου θα με βοηθήσει να αντιλαμβάνομαι καλύτερα τα όσα γράφεις και το σκεπτικό με το οποίο τα γράφεις. Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων για την όποια απάντηση λάβω.  
     
  4. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Προσωπικές ερωτήσεις και απόψεις..

    Προς MasterPerris

    Τι ακριβώς ζητάς από την κοινωνία,από πλευράς ισότητας και ισονομίας ως Master και BDSMer?
     
  5. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Προσωπικές ερωτήσεις και απόψεις..

    https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/t7895-10/

    Μπορείς να δώσεις μία σύντομη απάντηση στο εύλογο ερώτημα του γιατί ;Ευχαριστώ προκαταβολικά..
     
  6. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Προσωπικές ερωτήσεις και απόψεις..

    Αν εκτός από την ταπείνωση του φύλου, μάθεις και να ανοίγεις φύλλο, θα σε καλέσω να μου μαγειρέψεις σπανακόπιτα,
     
  7. G_E

    G_E Contributor

    Απάντηση: Προσωπικές ερωτήσεις και απόψεις..

    Αν μου ταπεινώσετε και τη σπανακόπιτα εδώ μέσα θα εξοργιστώ
     
  8. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Προσωπικές ερωτήσεις και απόψεις..

    Μα εγώ θέλω απλώς να εκπαιδεύσω μια αφέντρα! Ας κάνει λαχανόπιτα....
     
  9. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Προσωπικές ερωτήσεις και απόψεις..

    Προς τεnder lilly:

    Αν και στην δημοσίευση σου αυτή εν έτει 2008 είχες εξηγήσει τι εννοείς,πως θα επιχειρηματολογούσες πάλι για τη θέση σου αυτή δυο χρόνια μετά,δεδομένου πως είσαι πιο ώριμη σα γυναίκα και σαν υποτακτική ;
     
  10. gaby

    gaby Guest

    Κατ αρχήν θα έλεγα ότι τον Νοέμβρη του 2006 μιλούσα πολύ  

    Μετά μου φαίνεται ότι μάλλον μπήκες στο μυαλό μου Incomplete_ αλλά από κατεύθυνση αντίθετη της δικής μου, διάβαζα το τότε ποστ μου και αναρωτιόμουν αν και τι από όλα αυτά θα έγραφα τώρα. Νομίζω απολύτως τίποτα  

    Επί της ουσίας, ήμουν μάλλον υπερβολική, ούτε άλλωστε παίρνω όρκο ότι τα πράγματα είναι έτσι από πλευράς υποτακτικών στο BDSM, ότι απαραίτητα η αυτοκριτική είναι σαν αυτομαστίγωμα. Το πιθανότερο είναι ότι μια αυτοκριτική είναι μάλλον επικοδομητική για τον καθένα, και για τους υποτακτικούς. Για αυτούς δε τους υποτακτικούς που, σε κάποια φάση της διαδρομής τουλάχιστον, χρειάζεται να είναι συνειδητοί, μπορεί να είναι ως και αναγκαία.

    Όμως, για όλους, όχι μόνο για τους υποτακτικούς, η αυτοκριτική έχει όρια, πραγματικά δεν σημαίνει ότι θα παίρνει πάντα κατεύθυνση αποδοτική και μπορεί να γίνεται αποτρεπτική της όποιας δράσης.

    Η αποδοχή της κριτικής των (επιλεγμένων) άλλων, κατόπιν σκέψης και με κριτήριο το πού ακριβώς θέλει να πάει, κάτι που γνωρίζει μόνον ο καθένας μας και όχι οι άλλοι, μήπως θα βοηθούσε και αυτή, χώρια που έτσι αποφεύγει κανείς το σκόπελο της ομφαλοσκόπησης και επιπλέον γνωρίζει κόσμο;  
     
  11. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Προσωπικές ερωτήσεις και απόψεις..

    Αν και δε θεωρώ πως τότε μιλούσες θεωρητικά ,χαίρομαι που βιώνεις αυτή σου τη εξέλιξη ..   Ευχαριστώ λίλλυ μας  
     
  12. gaby

    gaby Guest

    Σ ευχαριστώ για τον καλό λόγο Incomplete_  

    Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι σχετικά με την αυτοκριτική, ως Κυρίαρχος τι θα περίμενες να πετύχει ένα υποτακτικό στοιχείο που είχες αναλάβει μέσα από την αυτοκριτική;

    Σκέπτεσαι ότι θα μπορούσες να έδινες συγκεκριμένη κατεύθυνση στην αυτοκριτική αυτή ή να την σταματάς αν έβλεπες ότι δημιουργούσε μόνο στρες και καθόλου ουσία ή να την αφήνεις να εξελλίσεται και βλέποντας και κάνοντας; Αν η αυτοκριτική αυτή ήταν μια ενδοστροφή του υποτακτικού, με αθέλητο και όχι συνειδητό σκοπό να καθυστερήσει το επόμενο βήμα; Τί θα έκανες τότε;

    Η ισορροπία του υποτακτικού ανάμεσα στην ενοχικότητα και την τελειομανία, πώς βρίσκεται; Μέσα από την ελευθερη αυτοκριτική του ίδιου ή ενδεχομένως να χρειάζεται καθοδήγηση;