Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Προσωπικές ερωτήσεις και απόψεις..

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Incomplete_, στις 20 Ιανουαρίου 2007.

  1. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Προσωπικές ερωτήσεις και απόψεις..

    Καλή ερώτηση λίλλυ ,αλλά θα αναγκαστώ να απαντήσω θεωρητικά εφόσον δεν έχω αναλάβει ποτέ υποτακτικό για πολλές συνεδρίες.
    Θεωρητικά λοιπόν: Προσωπικά δε θα χρησιμοποιούσα ποτέ άμεσα την αυτοκριτική ως μέσο αυτοδόμησης του εγώ του υποτακτικού.Θα προτιμούσα αυτή να γίνεται έμμεσα και αθόρυβα κατα τις συνεδρίες ή κατά τις καίριες καταστάσεις εκτός συνεδριών και να το αντιλαμβανόμουν έμμεσα από το βλέμμα του ή από συγκεκριμένες απαντήσεις.Ως Κυριαρχικος και όχι Κυρίαρχος δεν υπάρχει λόγος να διαχειριστώ το όποιο φορτίο του υποτακτικού σε όλη του την έκταση.Προτιμώ να βολιδοσκοπήσει το δικό μου φορτίο και πάνω σε αυτό να διαμορφώσει τη συμπεριφορά του.Το επόμενο βήμα θα είναι να εκφραστεί εσωτερικά και βαθύτερα ,ώστε πάνω σε αυτό να δουλέψουμε το κομμάτι του εγώ του που χρήζει δικής μου επεξεργασίας.Αλλά και πάλι χωρίς την αυτοκριτική του ως μέσο.Το εγώ μπορεί να εκφραστεί με πολλούς τρόπους.Ελπίζω να σε κάλυψα ..  
     
  2. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Προσωπικές ερωτήσεις και απόψεις..

    Με βάσει το σημερινό και ενδιαφέροντα διάλογο μας..Πως ορίζεις το "γαλήνιος" στην προκειμένη περίπτωση;

    (Ελπίζω να μην την πέσω και να προλάβω την απάντηση σου  )
     
  3. thanasis

    thanasis Contributor

    Re: Απάντηση: Προσωπικές ερωτήσεις και απόψεις..

    Σε ευχαριστώ κι εγώ για τον αποψινό διάλογο. Πολύ γόνιμος.  

    Αποτελεί μια περίεργη συνειδησιακή κατάσταση, που κρατάει και μετά τη συνεδρία. Είναι μια αίσθηση ηρεμίας, οτι ο χρόνος κυλάει λίγο περίεργα, οτι όλα όσα συμβαίνουν εκείνη τη στιγμή σαν να τα παρατηρείς από απόσταση και σαν να είναι "σκηνοθετημένα".

    Ελπίζω να απάντησα σε αυτό που ρωτάς.  
     
  4. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Προσωπικές ερωτήσεις και απόψεις..

    Σε ευχαριστώ για την απάντηση  
     
  5. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Προσωπικές ερωτήσεις και απόψεις..

    Γιατί το υπερεγώ είναι συνήθως προβληματικό σ ένα υποτακτικό άτομο; Θα μπορούσες να μας πεις dora_salonica;
     
  6. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Re: Απάντηση: Προσωπικές ερωτήσεις και απόψεις..

    Γιατί είναι υπερτροφικό. Γι αυτό το κέντρο ελέγχου μίας υποτακτικής είναι πηγή δυστυχίας γι αυτήν. Δεν μπορεί από μόνη της να βρει την ισορροπία ανάμεσα στην ενοχικότητα και την τελειομανία. Γι αυτό αναζητά ένα external locus of control στον Κυρίαρχο. Ό,τι και αν της ζητήσει ο Κυρίαρχος θα είναι λιγότερο εξωπραγματικό από τις απαιτήσεις που έχει η ίδια από τον εαυτό της.