Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Προσωπική απορία!

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Ypo_keno, στις 4 Απριλίου 2007.

  1. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Re: Απάντηση: Re: Προσωπική απορία!

    <smiles @ Ypo_keno> όπως είπα, πιθανολογώ. Θα έλεγα πως εξαρτάται από το αποτέλεσμα της σύγκρουσης ανάμεσα στην κοινωνικά αποδεκτή ερμηνία του πόνου και στην προσωπική σου προσέγγιση.
     
  2. Ypo_keno

    Ypo_keno Regular Member

    Απάντηση: Προσωπική απορία!

    Ο πόνος για μένα είναι ηδονή.....
     
  3. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Re: Απάντηση: Προσωπική απορία!

    @ Υpo_keno: αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα πως έχεις "αποτοξινωθεί" πλήρως από την κοινωνική του ερμηνεία όμως.
     
  4. Ypo_keno

    Ypo_keno Regular Member

    Απάντηση: Προσωπική απορία!

    Δεν έχει σημασία το πως ερμηνεύει η κοινωνία τον πόνο, αλλά το πως το βλέπω και το αισθάνομαι εγώ και ο σύντροφός μου. Δεν αισθάνομι άσχημα, ούτε έχω τύψεις για τις ερωτικές προτιμήσεις μου.
    Στις ιδιαίτερες στιγμές μου ο πόνος είναι όπως ήδη είπα ηδονή και απόλαυση.
    Στις υπόλοιπες στιγμές της ζωής μου και γενικά, θεωρώ τον πόνο και την βία απαράδεκτα και αρρωστημένα!!!!!!!!!
     
  5. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Δεν είπα πουθένά πως αισθάνεσαι τύψεις

    Έκανα μια υπόθεση για μια πιθανή βιοχημική εξήγηση. Σκέψου και θα βγάλεις τα συμπεράσματα μόνη σου.

    Y.Γ. Ο πόνος αφ' εαυτού δεν είναι ούτε κάτι άρρωστημενο ούτε απαράδεκτο. Είναι απλά λαμπάκι συναγερμού και δικλείδα ασφαλείας. Άλλο η βία.
     
    Last edited: 6 Απριλίου 2007
  6. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Βασισμένη στην πιο εμπειρική αντί για επιστημονική προσέγγιση, μπορώ να πω πως ο πόνος μπορεί να προσφέρει ευχαρίστηση και ηδονή, εκτόνωση και κάθαρση και κάποιες φορές ανακούφιση, επιβεβαίωση, ασφάλεια. Όλα αυτά μεμονωμένα αλλά και σε διάφορους συνδυασμούς.

    Κάποιες φορές ο πόνος απλά δεν υποφέρεται, χωρίς αυτό να είναι πάντα δεδομένο για όλους ή και εμάς τις ίδιες.

    Η ηδονή και η ανοχή δεν έχουν πάγιες και σταθερές τιμές και όπως αναφέρθηκε πολλές φορές ορίζονται βιοχημικά.

    Προσωπικά το δικαιολογώ ως κάτι φυσικό που μπορεί να συμβεί σε όλους, γιατί όντως συμβαίνει χωρίς να το πολυψάχνω. Άλλωστε από ένα ανακουφιστικό σημείο και μετά, τα γιατί δεν μας αφορούν ιδιαίτερα. Είναι στην αρμοδιότητα Άλλων να τα ψάξουν, κατανοήσουν και χειριστούν.  
     
  7. Ypo_keno

    Ypo_keno Regular Member

    Απάντηση: Re: Προσωπική απορία!


    Σέβομαι απόλυτα τις απόψεις Σου!
     
  8. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Προσωπική απορία!

    Το βρίσκω απόλυτα φυσιολογικό αυτό, θα αντιστρέψω την ερώτηση και θα πω γιατί να νιώθεις πάντα την ίδια επιθυμία για το ίδιο πράγμα; (πόνο)
    Δεν έχουμε πάντα την ίδια διάθεση να δεχτούμε πάνω μας με την ίδια ικανοποίηση τον πόνο.
    Και εμένα μου έχει τύχη να μην μπορώ να δεχτώ ούτε ένα χτύπημα μου ήταν πολύ οδυνηρό.
    Η τρυφερότητα και τα χάδια είναι επίσης αναγκαία για πολλούς σε στιγμές μου η ψυχή μας θλίβετε.
     
  9. Ypo_keno

    Ypo_keno Regular Member

    Απάντηση: Προσωπική απορία!

    Μεγάλη παρηγοριά αυτό που είπες.....

    Τελικά, όλες τις αισθήσεις τις χρειαζόμαστε σε κάποιον βαθμό μάλλον.
     
    Last edited: 11 Απριλίου 2007
  10. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Η διαφορά ανάμεσα στην τιμωρία και την "τιμωρία"  
     
  11. Δίας

    Δίας Live a life by design not by default

    Κατ αρχην να πω πως η προκληση ενδορφινων γινεται με την βιοση καποιου εντονου συναισθηματος(πονος,τρομος,κινδυνος)και οχι με τσιγαρο ή παγωτο.Βεβαια υπαρχει και η σεροτονινη αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.Στο θεμα μας,η γνωμη μου ειναι(αν και δεν ειμαι ειδικος)πως οταν εισαι στεναχωρημενη δεν θες να νιωσεις πονο γιατι τον εχεις συνδεση με την ευχαριστηση που εκεινη την στιγμη δεν εχεις απλα θες να νιωσεις αλλα συναισθηματα που εχουν ομως σχεση με το bdsm οπως ασφαλεια και σιγουρια απο εναν ανθρωπο που εμπιστευεσαι.Να θεσω και εγω ενα ερωτημα ομως:οταν παρεις την τρυφεροτητα που θες σε ποση ωρα νιωθεις τοσο καλα που να θες να νιωσεις τον πονο;
     
  12. Ypo_keno

    Ypo_keno Regular Member

    Απάντηση: Re: Προσωπική απορία!


    Ανάλογα με την περίπτωση.....
    Μου έχει τύχει όμως, τώρα που το σκέφτομαι, να "ξεκινάει" με τρυφερότητα και μέχρι το "τέλος" ήδη να αποζητώ τον πόνο.
    Ήταν όμως ελάχιστες αυτές οι φορές.

    Πως να καθορίσω χρονικά αυτό που ρωτάς? Άλλες φορές ήταν όντως ώρες και άλλες φορές μέρες.

    Όσο διαβάζω τα όσα γράφεται, αναρωτιέμαι μήπως τελικά δεν ήταν μόνο το ότι δεν άντεχα και δεν ήθελα τον πόνο, αλλά το ότι δεν μπορούσα να "μπω" στον ρόλο της υποτακτικής. Δεν είχα τις δυνάμεις και την αυτοσυγκέντρωση - αυτοσυγκράτηση που χρειαζόταν.