Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Προσωπικες ανησυχίες.....

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Kwnstantinos57nkp, στις 1 Οκτωβρίου 2020.

  1. Kwnstantinos57nkp

    Kwnstantinos57nkp New Member

    Ένιωσα την ανάγκη να αρχίσω ένα νήμα (που μπορεί να ξανά έχει ειπωθει στο παρελθόν ) για να μάθω διάφορα πράγματα που με απασχολούν πάνω στο θέμα των φετίχ και του bdsm . Ως καινούργιο μελος στο φόρουμ και στον "κόσμο" του bdsm λοιπόν μου έχουν δημιουργηθεί ανησυχίες για την αποδοχή μερικών φετίχ η και ακόμα για την bottom πλευρά που έχω δηλώσει και στο προφίλ μου. Μερικές φορές αισθάνομαι μειονεκτικα νιώθω ότι καταστρέφεται η φυσιολογική σεξουαλική ζωή μου και δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω νιώθω αδύναμος ή υποτακτικοτητα ενώ με εξιταρει με κάνει να λυπάμαι τον εαυτό μου πολλές φορές και αυτό με στεναχωρεί άλλες φορές σκέφτομαι ότι "καταστρέφεται" αυτό που είχα στο μυαλό μου και αυτό που ήθελα πιο πολύ μιας "φυσιολογικής/νορμαλ" σχεσης δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω τα ταμπού οι εγωισμοι πολλές φορές οι κοινωνικοί ρόλοι που μάθαμε από μικρά παιδιά με επηρεαζουν σε μεγάλο βαθμό μου είναι δύσκολο πολύ να το αποβαλλω όλο αυτό από μέσα μου παλεύω προσπαθώ αλλά κάνω περισσότερο κακό στον εαυτό μου και στην ψυχολογία μου . Μου έχει περάσει από το μυαλό να πάω σε κάποιον ψυχολόγο για να δω αν μπορώ να βοηθηθω γτ με πιέζει πολύ όλο αυτό και με κάνει να νιώθω ότι μένω στάσιμος στην ζωή μου .......Δεν ξέρω πραγματικά έχω πολλές απορίες μέσα μου σίγουρα θα πρέπει να δουλέψω εγώ με τον εαυτό μου απλά άρχισα αυτό το νήμα γιατί σιγουρα αισθάνονται και άλλα άτομα έτσι όταν αρχίζουν να ανακαλύπτουν την σεξουαλική ζωή τους. Θα ήθελα οποίος θέλει να βοηθήσει να αναφέρει παρόμοιες εμπειρίες του πως το αντιμετώπισε όλο αυτό στις αρχές ; ακούω συχνά ότι με τον χρόνο όλα θα έρθουν η θα καταλάβω κάποια πράγματα αλλά όσο περνάει ο χρόνος εγώ απλά αισθάνομαι πιο άσχημα ......αυτά είχα να πω θα ήθελα πολύ να ακούσω απόψεις συγνώμη για το σεντόνι καλή συνέχεια !
     
  2. Brt

    Brt #ολαπολυ

    Καλά μην αγχώνεσαι, ακόμα το παθαίνουμε.

    Πήγαινε και σε ψυχολόγο, εμένα μου είχε πει ότι είμαι μια χαρά   απλά πιο άγριες φαντασιώσεις, τι να γίνει τώρα.

    Εισαι καλωδιωμένος αλλιώς. Μόλις βρεις αυτόν που κουμπώνεις μαζί του, όλα θα είναι γαλήνια και απόλυτα αποδεκτά. Όπως διαπιστώνεις είμαστε πολλοί. Αυτές οι εσωτερικές συγκρούσεις, για εμένα, είναι αναμενόμενες και έρχονται σαν κύματα. Ride on them  
     
  3. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Αν σε βοηθάει, εκτιμώ πως όλοι-ες λίγο ως πολύ βιώσαμε την εσωτερική σύγκρουση που περιγράφεις μέχρι να έρθει η συνειδητοποίηση και η αποδοχή... και όπως είπε και η @Brt ανά διαστήματα επανέρχεται, αλλά είμαστε πλέον "ψημένοι-ες" και το αντιμετωπίζουμε με διαφορετική δυναμική... δώσε χρόνο στον εαυτό σου να το αποδεχτεί... αν νιώθεις την ανάγκη να μιλήσεις με κάποιον ειδικό μίλησε, κυρίως για να σε βοηθήσει στην αποδοχή... εμένα πάντως στην αρχή με βοηθούσε να μιλάω με έμπειρες υ... αλλά αυτό λειτούργησε σε μένα... εσύ μόνος σου πρέπει να βρεις τι είναι αυτό που σε κάνει να νιώθεις κάπως καλύτερα... κάθε αρχή είναι δύσκολη αλλά να θυμάσαι πως είναι φάση που είναι λογικό και αναμενόμενο πως θα περάσεις και κάποτε θα τελειώσει
     
  4. Brt

    Brt #ολαπολυ

    Επίσης ένας πολύ έμπειρος Ντομ, μου είπε ότι είναι χάσιμο χρόνου κι ενέργειας, να το παλεύεις. Έχει δίκιο, και αν και δεν το ακολουθώ πάντα, με βοηθάει στην «σκοτεινή ώρα»  
     
  5. Kwnstantinos57nkp

    Kwnstantinos57nkp New Member

    @Brt είμαστε πολύ ναι το βλέπω και συμφωνώ και για τις συγκρούσεις αλλά δεν ξέρω πως να συνεχίσω νιώθω συναισθηματικά αδύναμος πλέον και μου έρχονται δεύτερες σκέψεις αν πχ πάω να προσεγγίσω μια κοπέλα που μπορεί να μην έχει καν σχέση με το bdsm μου έρχονται οι σκέψεις θα είμαι χαρούμενος σε μια τέτοια σχέση ; Θα μπορώ να ικανοποιήσω την κοπέλα ; πώς να αναφέρω κάτι για το bdsm σε αυτή ; και αν δεν θέλει; και αν με πληγώσει άθελά της με διάφορα ταμπού που μπορεί να πιστεύει και μου καταστρέψει ακόμη περισσότερο την ψυχολογία ; πώς να αντιμετωπίσω κάτι τέτοιο όταν έχω ο ίδιος δεν έχω αποδεχτεί τον εαυτό μου δεν είμαι σίγουρος ακόμα ; αυτά με βασανίζουν και βρίσκομαι σε μια απόγνωση...
    @sapfw όμως γιατί με φοβίζει αυτή η συνειδητοποιηση και η αποδοχή ; πραγματικά δεν ξέρω ..... φυσικά και με βοηθάει η άποψη ενός ανθρώπου που το ζει το bdsm όπως εσύ και ευχάριστω για την απάντηση όπως ευχαριστώ και την @Brt.
     
  6. misthe

    misthe Regular Member

    Βασικά χωρίς να έχω κάποια εξειδίκευση και πολλά χρόνια στις πλάτες μου από πολυάριθμες εμπειριες για να σου πω αυτό είναι και αυτό κάνε . Θα σου πω τη δικιά μου οπτική γωνία όπως το βίωσα . Όλοι όπως αναφέρεται και πιο πάνω χωρίς να λέω κάτι καινούργιο ζούμε κάτι τέτοιο για τον οποιοδήποτε λόγο σε οποιαδήποτε ηλικία της ζωής μας . Συχνα ξεκινάει από την εφηβεία αλλά όσο ο άνθρωπος μεγαλώνει και μαθαίνει τον εαυτό του μπορεί να αντιμετωπίσει κάτι οποιαδήποτε στιγμή της ζωής του έχει δεν έχει να κάνει με τη σεξουαλικη του ζωή όσον αφορά την αποδοχή και την προσαρμογή . Κανένας δεν έκανε το βήμα στο φεγγάρι σε μια νύχτα . Κανένας δεν γεννήθηκε έτοιμος αρχικά να είμαστε πιο ξεκάθαροι . Είναι πολύ σωστό η αποδοχή βοήθειας από ένα ψυχολόγο για μικρότερα προβλήματα ,όποτε φυσικά εάν το θες και μπορείς να το κανεις το επικροτώ ,εγώ τουλάχιστον !! Αλλά για μένα πάντα γιατί δεν θέλω να γενικολογω για τους άλλους , δεν υπάρχει αυτό το νορμαλ σχέση η όχι βάση της σεξουαλικότητας σου έτσι όπως το αποτύπωσες , διότι αν επέστρεφες σε αυτό που ιοθετησες μικρός σαν νορμαλ κάποια στιγμή θα ξυπνούσαν μέσα σου τα πάθη που δίστασες να δοκιμάσεις νεότερος . Αποδέχεσαι τι είσαι και τι θες όταν δοκιμάζεις και δοκιμάζεις και δοκιμάζεις . Μετά από 3 παιχνίδια σκάκι θα καταλάβεις αν σε κοιμίζει και θες κάτι άλλο η αν σε ενδιαφέρει να συνεχίσεις να μαθαίνεις και να γίνεσαι καλύτερος πάνω σε αυτό. Και μην στέκεσαι στο κόσμο(Πλήθος) τι λέει . Ο κόσμος έκαιγε κάποτε λεσβίες και ομοφυλοφιλους και πιο έπειτα σε νεότερη ιστορία θεωρούσαν τις προτιμήσεις αυτές τρελές για ψυχιατρείο σε βαθμό λοβοτομής !!! Αυτό που θέλω να πω είναι πως η ντροπή καμία φορά είναι λίγο ριζωμένη μέσα μας εξαιτίας εξωτερικών παραγόντων της κοινωνίας μας ! Για μένα ψάξε πρώτα πολύ τόσο στη θεωρία όσο και στη πράξη ξεκινώντας μαλακα (level 1) έως όπου μπορείς και θες να φτάσεις . Πάντα θα μαθαίνεις κάθε τόσο κάτι καινούργιο χωρίς απαραίτητα να σου αρέσει , μην το διαγράφεις , μην το υιοθετείς , απλά επεξεργασου το. Και πάντα μα πάντα μα πάντα με προτεραιότητα την ασφάλεια τόσο στις πρακτικές σου όσο και με τα άτομα που συναναστρέφεσαι, που αυτό θα ισχύει ασχοληθείς με bdsm η όχι στη ζωή σου και τις ανθρώπινες σχέσεις σου .(Δικά μου λόγια , παρτα όπως θες )
     
  7. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    @Kwnstantinos57nkp σε τρομάζει το άγνωστο... έχεις την εντύπωση ότι εμένα δε με τρόμαζε; χεσμένη ήμουν! πέραν αυτού είναι ο τρόπος που μεγαλώσαμε, η καθεστηκυία τάξη και τόσα άλλα που πρέπει να γκρεμίσουμε για να είμαστε ελεύθεροι να δεχτούμε αυτό που μας εξιτάρει... θα στο ξαναπώ, δώσε χρόνο στον εαυτό σου και μην είσαι αυστηρός μαζί του... ένα βήμα τη φορά... τα μεγαλύτερα ταξίδια έτσι ξεκίνησαν, με ένα βήμα...
     
  8. Kwnstantinos57nkp

    Kwnstantinos57nkp New Member

    @misthe πραγματικά με βοήθησε αυτό που έγραψες και το εκτιμώ η αλήθεια είναι ότι στέκομαι στο τι λέει ο κόσμος το έχω καταλάβει αυτό και προσπαθώ να το διορθώσω αλλά πολλές φορές δεν είναι μόνο η γνώμη του κόσμου γτ στην τελική δεν θα βγω να φοναξω τι μου αρέσει στο κρεβάτι αλλά είναι η γνώμη που έχω για τον εαυτό μου δεν θέλω να κάνω κάτι που θα το μετανιώσω που θα με κάνει να ντρέπονται για μένα θέλω να είμαι ευτυχισμένος να είμαι περήφανος για τον εαυτό μου γτ αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι έχω εγώ ο ίδιος στερεότυπα για πράγματα που μου αρέσουν αλλά περιμένω οι άλλοι να μην τα κρίνουν έχω πιάσει τον εαυτό μου να με λυπάται και αυτό δεν θέλω να ξαναγίνει ποτέ .
     
  9. Kwnstantinos57nkp

    Kwnstantinos57nkp New Member

    @sapfw η αλήθεια είναι ότι έχω παρατηρήσει πολλές φορές να κρίνω τον εαυτό μου αυστηρά και τις περισσότερες φορές για παράλογο τρόπο......αυτό όμως που με φοβίζει περισσότερο είναι πως να συνεχίσω πως να δοκιμάσω πράγματα στο bdsm για να δω αν μου αρέσουν ; Να πάω σε μια επαγγελματία και να τις δώσω λεφτά δεν μου αρέσει δεν με εξιταρει δεν με γεμίζει ουσιαστικά μπορεί να γεμίζει την φαντασία μου αλλά μέχρι εκεί δεν θα ήθελα να το κάνω άρα να συνεχίσω κανονικά και να έχω το άγχος σε μια σχέση μου πως να το πω στην κοπέλα που μου αρέσει; Έτσι δεν θα ευχαριστιεμαι ούτε το νορμάλ σεξ αν έχω στο πίσω μέρος το μυαλό μου συνέχεια το bdsm εκεί πιστεύω είναι το θέμα δεν βλέπω κάτι θετικό στο ορίζοντα και αυτό με κάνει να απογοητεύομαι και να με ρίχνει ψυχολογικά ακόμα και να προσεγγίσω μια κοπέλα που μου αρέσει είμαι και αγχώδης τύπος και δένει το γλυκό .....
     
  10. Nickname

    Nickname Όμορφος, έξυπνος και μετριόφρων Contributor



    Συγχώρεσε με, γράφω χωρίς εμπειρία της θέσης σου. Προσπαθώ όμως να κάνω την τοποθέτηση μου εντελώς ορθολογικά με την ελπίδα να βοηθήσει και η δική μου οπτική.

    Είναι εφικτό και δεν παρουσιάζει κάποια ιδιαίτερη δυσκολία, κατά περίπτωση, ένας κυριαρχικός να μετατρέψει μια βανίλα παρτενέρ σε υποτακτική.
    Έχω σκεφτεί πολλές φορές πόσο δύσκολο, αν όχι αδύνατο είναι αυτό για έναν υποτακτικό.

    Εσύ λοιπόν ΔΕΝ είσαι υποτακτικός. Τα παιχνίδια που σε ενδιαφέρουν αφορούν καθαρά το σεξουαλικό κομμάτι. Μια κοπέλα με ανοιχτό μυαλό και διάθεση για παιχνίδια είναι εφικτό να ανταποκριθεί. Δεν χρειάζεται να τη βάλεις στα βαθειά με το καλημέρα. Ξεκινά με κάτι απλό, προχωρά σιγά σιγά, δε χρειάζεται να πραγματοποιήσεις όλες τις φαντασιώσεις σου με τη μία. Φρόντισε να καταστήσεις σαφές ότι θέλεις να την ικανοποιήσεις με όποιο τρόπο την ευχαριστεί. Αν θυμάμαι καλά, κάτι είχες γράψει για πόδια. Καν' το πάνω στη φάση σαν κάτι φυσικό. Αν επιθυμία σου είναι να ξαπλώνεις στο πάτωμα και να σε πατάει, μη βιάζεσαι, μπορείςνα φτάσεις και μέχρι εκεί.
    Δώσε της χρόνο να συνειδητοποιήσει ότι γουστάρει αυτό που κάνει προχωρώντας βήμα βήμα.
    Ότι κάνεις να το κάνεις με αυτοπεποίθηση. Αν της δείξεις ότι ντρέπεστε για αυτό που κάνεις θα φύγει τρέχοντας ακόμα και αν την καυλώνει.

    Μια φυσιολογική νορμάλ σχέση έχει να κάνει με την εκτίμηση εκατέρωθεν, την επικοινωνία και με τη καυλα που βγάζει ο ένας στον άλλο.
    Τι από αυτά αποκλείονται αν είσαι μπότομ;

    Να λυπάσαι και να ντρέπεσαι αν είσαι Ολυμπιακός.
    Το να λυπάσαι για ότι σε εξιτάρει που το έχεις δει γραμμένο;
    Η αποδοχή πλέον ειναι υπέρμετρη συγκριτικά με το παρελθόν και αυξάνεται συνεχώς.
    Από την άλλη πάλι, υπάρχουν άνθρωποι που θεωρούν ότι οτιδήποτε εκτός από ιεραποστολικό ειανι αμαρτία. Εγώ τους γράφω στα αρχίδια μου, σου συνιστώ να κάνεις το ίδιο.

    Στο ξαναλέω, μπότομ είσαι, μπορείς να χτίσεις μια σχέση με εκτίμηση, επικοινωνία και ισότητα. Ποιο το πρόβλημα με τους κοινωνικούς ρόλους δεν καταλαβαίνω.
    Ότι κάνεις στο κρεβάτι σου δεν αφορά κανένα, μονο εσένα και την παρτενέρ σου.
    Σε πρώτη φάση αποσύνδεσε τους κοινωνικούς ρόλους από τη καυλα σου. Σε δεύτερη φάση θα καταλάβεις μόνος σου, σε βάθος χρόνου ότι δεν έχουν καμία σημασία.
    Μην πιέζεις τόσο τον εαυτό σου. Αυτό που σε καυλώνει είναι αυτό που σε καυλώνει. Άσε που αν πας στον ψυχολόγο και του τα πεις μπορεί να φωνάξει και την Ιερά εξέταση, δεν ξέρεις καμία φορά.
    Τι είπες; Έχουμε 2020;
    Μα, τότε δε χρειάζεσαι ψυχολόγο! Ρίξε μια ματιά γύρω σου και δες πως οι ανώμαλοι είμαστε πολλοί    
     
    Last edited: 2 Οκτωβρίου 2020
  11. Kwnstantinos57nkp

    Kwnstantinos57nkp New Member

    @Nickname χαίρομαι που έγραψες την άποψη σου είναι πάντα σεβαστή οποιαδήποτε άποψη. Δεν ξέρω τι είμαι bottom η αν είμαι υποτακτικός η αν μου αρέσουν κάποια φετίχ που έχουν υποτακτικό χαρακτήρα ...δεν ξέρω πότε μου αρέσει η ισότητα το ρομαντικό σεξ και πότε μου ξυπνάνε μερικά φετίχ είτε αυτό είναι humiliation είτε αλλα διάφορα που δεν αισθάνομαι άνετα να τα πω αλλά οκ .....αλλά αυτό που έχω φανταστεί είναι να περιορίζεται κυρίως στο σεξουαλικό κομμάτι γτ όταν σκέφτομαι κάτι παραπάνω στην καθημερινότητα πχ δεν με τρελενει ιδιαιτερα το νιώθω περισσότερο σαν εκμετάλλευση αυτό είναι προσωπική άποψη δεν ξέρω είμαι μπερδεμένος συγχωρεστε με. Αυτό που είπες πάντως μια σχέση με επικοινωνία ισότητα και πάνω από όλα εκτίμηση θέλω να με σέβεται σαν άνθρωπο και σίγουρα σαν άντρα δεν το λέω εγωιστικά αυτό απλά έτσι νιώθω ότι μπορεί να μειωθεί ο ανδρισμός μου στα μάτια της και ίσως να χάσει την εμπιστοσύνη της είναι και αυτό από τις ανησυχίες μου .
     
  12. Kwnstantinos57nkp

    Kwnstantinos57nkp New Member

    Πραγματικά σας ευχαριστώ όλους που αφιερώσατε από τον χρόνο σας για να γράψετε κάτι ....νιώθω καλύτερα ψυχολογικά αυτή την στιγμή ! Δεν έχω να πω κάτι εκτως από ένα ευχαριστω ..