Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πως Απολογούνται οι Κυρίαρχοι?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος lara, στις 13 Ιουλίου 2005.

  1. tithon

    tithon Contributor

    είμαι βέβαιος ότι δεν επηρεάστηκε απ το καπρίτσιο του αφεντικού να απολογηθεί ακατάληπτα. δεν το έκρινε.
     
  2. tithon

    tithon Contributor

    να απολογηθεί πάραυτα. ντισεντλυ.
     
  3. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Ωραίο είναι το role play, ωραίο είναι το power exchange, το να είσαι σκυλί, γατί, τραπεζάκι του καφέ, ιδιοκτησία, τσούλα και πουτάνα μαζί αλλά πίσω απ' όλα αυτά υπάρχουν άνθρωποι ... μη σου πω και μπροστά.

    Τον έχω δει να κλαίει σε ταινία, για το θάνατο, για τη ζωή. Τον έχω δει άρρωστο, κουρασμένο, μέσα στη χαρά και μέσα στα νεύρα. Τον έχω δει άνεργο, με δουλειά, με λεφτά και χωρίς. Τον έχω δει χρεωμένο και μη, να τσακώνεται με την οικογένεια, να απελπίζεται. Τον έχω δει να θυμώνει αλλά και να ζητάει συγγνώμη και ποτέ δεν έχει πέσει στα μάτια μου.

    Ποτέ όμως δεν τον έχω δει να προσποιείται.

    Κανείς δε θέλει να γίνει μαλακία, εάν γίνει όμως κι ο άλλος νοιώσει ότι θέλει να πει συγγνώμη, αληθινή (χωρίς εισαγωγικά) συγγνώμη, δεν πέφτει ποτέ στα μάτια μου. Το αντίθετο.

    Το συγνώμη και το σ'αγαπώ όταν γίνονται απαίτηση... να το βράσω.
     
    Last edited: 18 Δεκεμβρίου 2019
  4. tithon

    tithon Contributor

    γίνεστε, σιγά σιγά, πιο κατανοητή.

    σε συνθήκες προσποίησης ρόλων είναι απόλυτα λογικό και αναμενόμενο να ξεκινήσουν οι απολογίες μεταξύ των συνεργαζομένων πρωταγωνιστών και δευτεραγωνιστών μετά το τέλος της παράστασης, για πιθανές αστοχίες κατά την διάρκειά της.

    αν κάποιος ηθοποιός, με ειλικρίνεια απολογηθεί στο τραπεζάκι που χτύπησε το χέρι του, ή με ειλικρίνεια απολογηθεί στο χέρι του, εγείρονται ανησυχίες.

    η μέθοδος που εισηγήθηκε ο @Mr__despicable να απολογείται στον εαυτόν του μέσω του αντικειμένου, υπό την βεβαιότητα οτι έτσι κι αλλιώς το αντικείμενο δεν το αφορά η απολογία, και δεν θα αντιληφθεί ούτε θα συμμετέχει σε αυτήν, με οποιονδήποτε τρόπο, εξισορροπεί, κάπως, την διάσταση ανάμεσα σε ρόλο και τρόπο.
     
  5. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Είπα κι άλλα, αλλά όπως πάντα κρατάς ότι σε συμφέρει. Μπορεί άλλοι να μην απολογούνται σε σκυλιά και τραπεζάκια... εγώ από την άλλη προσπαθώ, όσο μπορώ, να μη μιλάω σε τοίχους.
     
  6. tithon

    tithon Contributor

    τα οποία άλλα παράγονται από την θεμελιακή αντίληψη του role play, και γίνονται κατανοητά εξ αυτής.

    κι εγώ, αλλά έκανα μια υπέρβαση.
     
  7. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Το συζητάτε λες και το "συγγνώμη" δηλώνει αδυναμία.

    Όχι δεν είναι υποχρεωμένος ένας Κ, αλλά αν του βγει, του βγήκε, και σιγα μην πέσει στα μάτια μου από κάτι τέτοιο αν οι θέσεις είναι καλά εδραιωμένες. Αν τον εκτιμώ γενικά για την στάση του θα εκτιμήσω και την συγγνώμη του γιατί θα είναι απόφαση του.
     
  8. Mr__despicable

    Mr__despicable Regular Member

    Αγαπητέ @tithon για κάποιο λόγο, αδιευκρίνιστο για εμένα, συγχέετε άψυχα αντικείμενα με έμψυχα όντα. Για να παραμείνουμε στη μεταφορική (ή και όχι) Κ/υ σχέση ανθρώπου και σκύλου. Μπορείτε κάλλιστα να αναλάβετε τον ρόλο του πάροχου φαγητού/νερού στο σκυλί και να του δώσετε το ρόλο του φύλακα. Δεν έχετε όμως μόνο μια ιδιότητα/δεξιότητα ως άνθρωπος και δεν έχει μια μόνο ιδιότητα/δεξιότητα ως σκυλί. Επιλέξατε ένα role play.

    Υγ: Φιλικά (περί ακατάληπτου) σας προτείνω να διαβάσετε μερικά άρθρα ή να δείτε κάποιο ντοκιμαντέρ. Σας βρίσκω ανενημέρωτο επί του θέματος.
     
  9. Libertine SD

    Libertine SD Contributor

    Το ερωτημα του νηματος, ειναι προφανες δεν μπορει να βρει ΜΙΑ συνολικη απαντηση, οταν η αντιληψη των ορων δεν ειναι επισης μια και συνολικη. Αν συμφωνηθει πχ πως η ιδιοκτησια ειναι "μερικη" ή "ολικη", μετα "ανταλλαγματων" αποκτημενη, βιαιως αποκτημενη, παραχωρημενη, προθυμως παραχωρημενη ή κληρονομημενη, το υ μερος εχει δικαιωμα να κρινει, δεν θελει να κρινει, δεν δυναται εκ θεσεως να κρινει, δεν του επιτρεπεται να κρινει, δεν "το παιρνει" να κρινει κ. ο. κ, τότε μπορει και να βρεθει συνολικη απαντηση στο ερωτημα του νηματος, και σε πληθος αλλα ερωτηματα...
     
  10. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Ε... όχι. Εκτός κι εάν το power exchange ή η ιδιοκτησία είναι ρόλοι. Κάτι το οποίο ποτέ δεν είπα.
    Εάν είναι έτσι, ξέρω πολλούς ηθοποιούς εάν καίγεσαι τόσο να τα κάνεις όλα ρόλο.
    Πίσω από όλα αυτά.. είπα... υπάρχουν άνθρωποι... είπα. Κράτα λοιπόν ότι θες κι από αυτό, είναι αναπόφευκτο.

    Κανείς δεν στο ζήτησε. Κι αυτό στο ρόλο θα είναι. Oh well.
     
  11. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Εκεί είναι η διαφορά.
    Αν ο Κ το νοιώσει έχει το κάθε δικαίωμα να κάνει όπως νοιώθει. Αυτό που δεν δέχονται πολλοί είναι ότι μπορεί να μην νοιώθει. Να μην νοιώσει να απολογηθεί η να ζητήσει καμιά συγγνώμη. Εκεί; Εκεί γιατί δεν ισχύει το " δεν πέφτει στα μάτια μου";
     
  12. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    @Seras Victoria πρώτα έγραψα, μετά σε διάβασα.