Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πως Απολογούνται οι Κυρίαρχοι?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος lara, στις 13 Ιουλίου 2005.

  1. Απάντηση: Πως Απολογούνται οι Κυρίαρχοι?

    Ααα μάλιστα, κατάλαβα!!  
    Ευχομαι καλή τύχη στις αναζητήσεις σου..
     
  2. darklight

    darklight Regular Member

    Απάντηση: Πως Απολογούνται οι Κυρίαρχοι?

    Σας ευχαριστώ και τους δυο… και για τη χρήσιμη παραίνεση του Elysium και για την ευχή της sklavina.

    sklavina ο Κυριαρχικός έχει την νοοτροπία ότι οδηγεί τις καταστάσεις και αναλαμβάνει και την ευθύνη του. Η τύχη πάντα παίζει στο παιχνίδι, αλλά πως θα σου φαίνονταν μια ευχή του τύπου «Άθλιε, μια και δε ζητάς συγνώμη σου εύχομαι να ξέρεις τι κάνεις» ;
     
  3. Απάντηση: Πως Απολογούνται οι Κυρίαρχοι?

    Παρακαλώ,
    Δεν κατάλαβα όμως ούτε τι θέλεις να πεις με την ερώτηση σου αλλά ούτε και τον σκοπό αυτής.
    Παρόλα δεν μπορώ να σου απαντήσω για το πως θα μου φαίνοταν αφου δεν σε γνωρίζω.
    Δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι την ίδια ικανότητα χειρισμού καταστάσεων και απαντήσεων στα πάντα, οπότε το αποτέλεσμα εξαρτάται πάντα από τις καταστάσεις..
    Ακόμη και αν μια απάντηση φαντάζει άθλια έχει σημασία και το τι την προκάλεσε.
     
  4. darklight

    darklight Regular Member

    Απάντηση: Πως Απολογούνται οι Κυρίαρχοι?

    Όχι δεν είναι κακή η απάντησή σου, μια χαρά είναι, απλά κουβέντα κάνω μαζί σου.
    Ήθελα να μου πεις το σκεπτικό σου για μια ευχή του τύπου που σου έγραψα.
    Να είσαι καλά.
     
  5. Απάντηση: Πως Απολογούνται οι Κυρίαρχοι?

    Η απάντησή μου δεν θα κρίνω αν είναι καλή ή κακή όμως δεν έχει σχέση με τον τύπο της απάντησης που μου έθεσες. Για τον λόγο αυτόν δεν καταλαβαίνω τη σύγκριση που κάνεις.
    Το σκεπτικό μου για την ευχή του τύπου που μου έγραψες δεν μπορεί να είναι αντικειμενικό. Εξαρτάται από το ποιόν του ανθρώπου που έχω απέναντι μου αλλά και από τη δική μου επίσης ψυχολογία την συγκεκριμένη στιγμή.. δεν είμαι αγία lol  
     
  6. dom2012

    dom2012 Regular Member

    Απάντηση: Πως Απολογούνται οι Κυρίαρχοι?

    Συμφονώ. Τα έθεσες πολύ καλά και ξεκάθαρα.
    Και σ’ευχαριστώ για την βοήθεια.
     
  7. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Πως Απολογούνται οι Κυρίαρχοι?

    Το θέμα αυτό το είχα ανοίξει πριν 7 χρόνια (αχ πως περνάνε τα χρόνια!) βασισμένη σ ένα άλλο νήμα.
    https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/4947-when-things-go-wrong-masters-responcibilities.html

    Εκεί περιγράφεται μια αρκετά ιδιαίτερη περίπτωση κακής αξιολόγησης κατάστασης από τον Κ, η οποία οδήγησε σε τραυματισμό της υ, αλλά στη συνέχεια και πως διορθώθηκε αυτό το λάθος.

    Ο MasterJp σ εκείνο το νήμα ανάμεσα σε πολλά άλλα ενδιαφέροντα, γράφει και τα εξής:


    Εφτά χρόνια μετά λοιπόν απ τη μέρα που έθεσα το ερώτημα, μπορώ να προσπαθήσω να δώσω τις δικές μου απαντήσεις.

    Οι απαντήσεις σ ένα τόσο γενικό ερώτημα, μπορούν να διαφέρουν βέβαια, όπως όλες οι απαντήσεις σε κάθε θέμα, ανάλογα με το είδος της σχέσης και το είδος/ποσότητας Ελέγχου που ανταλλάσσεται. Διαφοροποιήσεις επίσης εικάζω μπορούν να υπάρχουν και ανάλογα με τον χαρακτήρα των εμπλεκομένων στη σχέση και τις ρητές ή άρρητες παραδοχές/συμβάσεις που ακολουθούν στη σχέση τους αυτή αλλά κυρίως εξαρτάται για τι Λάθος γίνεται λόγος.

    Στις Ds σχέσεις όπου η ανταλλαγή Ελέγχου είναι πολύ μεγάλη και καλύπτει τους πλείστους τομείς της ζωής της υποτακτικής ή στις σχέσεις T.P.E. θα τολμούσα να πω τα εξής:

    1.Λάθη κάνουν όλοι. Βέβαια λάθος από Λάθος διαφέρει. Κι ανάλογα μπορεί να διαφέρει ο τρόπος με τον οποίο θα «απολογηθεί» Ο Κυρίαρχος.
    Βάζω σε εισαγωγικά την απολογία, επειδή δεν θεωρώ πως απολογούμαι σημαίνει ζητώ συγχώρεση ή ακόμα πως παρακαλώ για άφεση ή προς Θεού προσπαθώ να ξεπλύνω το σφάλμα.
    Αν ίσχυε μια τέτοια λογική όταν κάνω λάθος και απολογούμαι δεν θα χρειαζόταν να παρακαλέσω επιπλέον για συγχώρεση, κάτι που ανελλιπώς κάνω.
    Απολογούμαι σημαίνει επεξηγώ τι πήγε λάθος και που πιστεύω ή γνωρίζω πως οφείλεται αυτό.
    Είναι σαν μια αξιολόγηση γεγονότων και τίποτα παραπάνω.

    2.Για να γίνουν αντιληπτά κάποια λάθη, χρειάζεται να υπάρχει διαφάνεια και ειλικρινής επικοινωνία από κάτω προς τα πάνω. Αντίστροφη διαφάνεια δεν είναι απαραίτητη, εκτός κι αν ο Κ το επιθυμεί. Οπότε αν νιώσει άσκημα με κάτι η υ. και δεν το εκφράσει, τότε μπορεί και να μην αντιληφθεί ο Κ πως μπορεί να έχει κάνει λάθος εκτίμηση/αξιολόγηση και συνεπώς να μην το διορθώσει.
    {Εγώ προσωπικά ακόμα κι όταν θυμώνω για κάτι -ω ναι θυμώνω κάποτε με κάποιες πράξεις Του Κατόχου μου!- απλά λέω "Κύριε νιώθω θυμωμένη μαζί σας, θέλετε να σας πω γιατί ή να το διαχειριστώ μόνη μου¨?"
    Και τις πλείστες φορές πρόκειται για παρεξήγηση εκ μέρους μου και κακή κατανόηση.}

    3. Η συγνώμη σαν λέξη δεν είναι απαραίτητη, εκτός κι αν ο Κ επιθυμεί.

    4. Συζήτηση περί του λάθους επίσης δεν είναι απαραίτητη, εκτός κι αν ο Κ το επιθυμεί.

    5. Συμπεράσματα να εξαχθούν και τι πράξεις θα θεωρηθούν απαραίτητες για διόρθωση και μη επανάληψη του σφάλματος επίσης αφορά τον Κύριο και το κοινοποιεί μόνο εάν επιθυμεί.

    6.Εκείνο που οφείλει, το οφείλει απέναντι στον εαυτό Του και την δική Του εξέλιξη τόσο σαν άνθρωπος όσο και ως Κυρίαρχος κι αυτό έχει να κάνει με την αναγνώριση του σφάλματος και πιθανών λόγων αυτού και διόρθωση τους στο μέλλον.


    Θεωρώ πως όχι.
    Η επιείκεια θα έβλαπτε.
    Βέβαια εγώ είμαι της σχολής πως ο Κ δικαιούται να είναι ακόμα και Άδικος  

    Συμφωνώ με την άποψη της gaby:


    Δηλαδή τι πιστεύεις πως ισχύει απ τα δυό? Ο υ. εθελοτυφλεί στα λάθη του Κ ή απλά δεν έχει την ικανότητα να διακρίνει τα λάθη γιατί είτε δεν έχει αρκετή κριτική ικανότητα?

    Ενώ συμφωνώ πως ο Κ τα λάθη τα διορθώνει με πράξεις και δεν είναι αναγκαίο να πει "λυπάμαι δεν υπολόγισα σωστά" ή "λυπάμαι ξέχασα να περάσω να πάρω γάλα", μπορείς να με βοηθήσεις σε παρακαλώ να κατανοήσω γιατί αν το θέλει, να είναι λάθος να το κάνει?
    Και αν επιθυμεί για κάτι να ζητήσει την γνώμη της υ. του, σε τι ακριβώς πιστεύεις είναι το λάθος του?

    Θεμελιώδης κι απαράβατος νόμος ποιανού?
    Δεν λέω πως δεν διαθέτουν εγωισμό οι Κ, αλλά συνήθως διαθέτουν και το λιγότερο κοινή λογική και εντιμότητα και αξιοπρέπεια και αρκετά άλλα χαρακτηριστικά. Έχοντας αυτά υπόψη συμφωνείς πως δεν είναι βάση για σχέση η υπηρεσία του εγωισμού του Κ?

    Φαντάζομαι συμφωνείς πως είναι διαφορετικό το να μην περιμένει από το να νιώσει τον Κ να ακυρώνεται ως Κ αν λάβει μια συγνώμη?

    Αν κάποιος σφάλει και δη σοβαρά επανειλημμένα, εσύ για πόσο πιστεύεις θα κάτσει εκεί κάποια να την κακοποιούν χωρίς να συνειδητοποιήσει όσο βλάκας και νάναι πως κάτι δεν πάει καλά?

    Ο λόγος που ζητώ διευκρινήσεις είναι επειδή θα μπορούσαν τέτοιες θέσεις αδιευκρίνιστες να υποστηρίξουν την ατζέντα κάποιου δήθεν που είδε φως και μπήκε, το κάθε μάτσο αρσενικό, τον κάθε γαμιά της γειτονιάς που φόρεσε πέτσινα γιατί έχει περισσότερο «ψωμί» στο βδσμ, αλλά στην πραγματικότητα πέρα από άγονο τυφλό εγωισμό δεν έχει τίποτα που να μυρίζει Κυρίαρχο και απλά θέλει κάποια να τον ανέχεται και να βγάζει τον σκασμό, επειδή «αφού δηλώνει υποτακτική οφείλει να υπακούει τυφλά στα πάντα» και δυστυχώς σε κάποιες τέτοιες δηλώσεις περνάνε και λόγω άγνοιας και πιθανόν βιασύνης πέφτουν στην παγίδα –για την οποία βέβαια φέρουν και οι ίδιες μεγάλη ευθύνη- για να την κάνουν αν είναι τυχερές μόλις συνέλθουν.  
    Ελπίζω να μην σε κουράζω!

    Θα συμφωνήσω εφόσον μέσα απ αυτά τα λάθη –και τα οποία δεν είναι τόσο σοβαρά ώστε να δημιουργήσουν μόνιμες ζημιές τόσο σωματικές όσο και ψυχικές- εξελίσσεται και μαθαίνει πώς να τα αποφεύγει στο μέλλον.

    Και βέβαια όλοι αντιλαμβάνονται πως ο υ δεν μπορεί να είναι εκεί σαν πειραματόζωο, αλλά είναι εκεί επειδή του έχουν τάξει πως μπορούν να το ελέγχουν και να πάρουν την υπακοή του χωρίς να το βλάψουν.
    Το αν μένει και στα λάθη, απλά σημαίνει πως τα σωστά είναι πολύ περισσότερα δεν συμφωνείς?  
     
  8. dom2012

    dom2012 Regular Member

    Απάντηση: Πως Απολογούνται οι Κυρίαρχοι?

    Καταρχήν πρέπει να διευκρινίσω ότι ποτέ δεν μιλάω για τραγικά λάθη, για πράγματα επικίνδυνα.
    Να σημειώσω ότι συμφωνώ απόλυτα με την φράση σου - "Αν κάποιος σφάλει και δη σοβαρά επανειλημμένα, εσύ για πόσο πιστεύεις θα κάτσει εκεί κάποια να την κακοποιούν χωρίς να συνειδητοποιήσει όσο βλάκας και νάναι πως κάτι δεν πάει καλά?"
    Και πιστεύω ότι με τους δύο αυτούς "παραγράφους" έλυσα της περισσότερες σου απορίες αναφορικά με τα λεγόμενά μου.

    Ο υ. εθελοτυφλεί στα λάθη του Κ ή απλά δεν έχει την ικανότητα να διακρίνει τα λάθη γιατί είτε δεν έχει αρκετή κριτική ικανότητα?
    Δεν θέλω να εθελοτυφλεί η σκλάβα μου ούτε να είναι χαζή αλά να μου έχει εμπιστοσύνη. ΒΕΒΑΙΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΞΙΖΩ.


    Και αν επιθυμεί για κάτι να ζητήσει την γνώμη της υ. του, σε τι ακριβώς πιστεύεις είναι το λάθος του?
    Τακτικό και πειθαρχικό. (γνώμη μου είναι βασισμένη σε πρακτική μακροχρόνιων σχέσεων)

    Θεμελιώδης κι απαράβατος νόμος ποιανού?
    Δεν λέμε εδώ τα πιστεύω μας? Δεν βασιζόμαστε στις εμπειρίες μας? Προσωπικές εμπειρίες. Θέλεις να σου πω νόμος τάδε, παράγραφος τάδε?

    ... συμφωνείς πως δεν είναι βάση για σχέση η υπηρεσία του εγωισμού του Κ?
    Για μια βανίλια σχέση όχι.
    Επαναλαμβάνω ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΞΙΖΩ



    Φαντάζομαι συμφωνείς πως είναι διαφορετικό το να μην περιμένει από το να νιώσει τον Κ να ακυρώνεται ως Κ αν λάβει μια συγνώμη?
    Αν σου κάνω ζημιά λόγο μιας στιγμιαίας μ……ς μου δεν θα σου ζητήσω απλός συγγνώμη. Θα σου ζητήσω να μου δώσεις την ευκαιρία να σου αποδείξω ότι αξίζω να ξαναποκτήσω την εμπιστοσύνη σου.
    Αν για ψήλου πήδημα θα σε φορτώνω συγγνώμες ασταμάτητα… θα μου πεις η ίδια κάποια στιγμή ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΦΙΛΑΡΑΚΟ ΑΛΑ ΦΕΥΓΩ



    Ο λόγος που ζητώ διευκρινήσεις είναι επειδή θα μπορούσαν τέτοιες θέσεις αδιευκρίνιστες να υποστηρίξουν την ατζέντα κάποιου δήθεν που είδε φως και μπήκε, το κάθε μάτσο αρσενικό, τον κάθε γαμιά της γειτονιάς που φόρεσε πέτσινα γιατί έχει περισσότερο «ψωμί» στο βδσμ, αλλά στην πραγματικότητα πέρα από άγονο τυφλό εγωισμό δεν έχει τίποτα που να μυρίζει Κυρίαρχο και απλά θέλει κάποια να τον ανέχεται και να βγάζει τον σκασμό, επειδή «αφού δηλώνει υποτακτική οφείλει να υπακούει τυφλά στα πάντα» και δυστυχώς σε κάποιες τέτοιες δηλώσεις περνάνε και λόγω άγνοιας και πιθανόν βιασύνης πέφτουν στην παγίδα –για την οποία βέβαια φέρουν και οι ίδιες μεγάλη ευθύνη- για να την κάνουν αν είναι τυχερές μόλις συνέλθουν.  
    Ελπίζω να μην σε κουράζω!



    Ελπίζω να μην προσπάθησες να με «βάλεις στη θέση μου». 

    P.S. Σήμερα (την Τρίτη εννοώ) είχα μια συνάντηση για καφέ (Αλήθεια λέω! Μόνο για καφέ!) με μια κοπέλα που χάρη στις συμβουλές μου γλίτωσε κυριολεκτικά από έναν «πάρα πολύ έμπειρο αφέντη με πάρα πολλά χρόνια στο χώρο» με ελάχιστη ζημιά.
    Το λέω για να καταλάβεις ότι αν κάτι από τα λεγόμενά μου σου φάνηκε κάπως υπερβολικά ή απόλυτα (με κακή ένια) είναι μάλλον επειδή δεν είμαι και Δοστοέβσκι
     
  9. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Πως Απολογούνται οι Κυρίαρχοι?

    @dom2012 σ ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις και όχι δεν προσπαθούσα να σε βάλω σε καμία θέση,πέραν ίσως απ εκείνη του διαλόγου  
    Θα προσπαθήσω να γίνω λίγο πιο συγκεκριμένη αν μου επιτρέπεις.
    Ας μιλήσω με παραδείγματα.
    Το πόσο λατρεύω και πόσο εμπιστεύομαι 9 χρόνια σχεδόν τώρα Τον Κάτοχο μου το έχω αποδείξει επανειλημμένα. Εδώ κυριολεκτικά Του εμπιστεύομαι τη ζωή μου (breath play π.χ.) κι αυτό, το να μπορώ να πηγαίνω ενάντια στο ίδιο το ένστικτο της επιβίωσης νομίζω από μόνο του λέει ΠΟΣΟ ακριβώς Τον εμπιστεύομαι έτσι δεν είναι?

    Αλλά...

    Ξέρω πολύ καλά πως Θεός και Αλάθητος δεν είναι,όπως δεν είναι κανένας, όπως γνωρίζω πολύ καλά κάθε Του ελάττωμα. Αυτό για μένα δεν Τον ακυρώνει με κανένα τρόπο.
    Ως άτομο που ασπάζεται το γηράσκω αεί διδασκόμενος και το οποίο πιστεύει στην αέναη προσωπική εξέλιξη, φυσικό ήταν να επιλέξω Κάποιον που να έχει ανάλογη κοσμοθεωρία.
    Πέραν αυτού από την πλευρά μου υπάρχει ΑΠΟΛΥΤΗ διαφάνεια.
    Δεν Του ανήκω μόνο σωματικά αλλά και πνευματικά/συναισθηματικά. Του ανήκει κάθε μου σκέψη και κάποιες φορές οι σκέψεις μου μπορεί να αφορούν κάτι σχετικό με κάτι που διέταξε, είπε, εξέφρασε.
    Μπορεί να θυμώσω, μπορεί να νιώσω παραμελημένη, μπορεί να νιώσω πως μια τιμωρία είναι υπερβολικά σκληρή κ.ο.κ. Ακόμα κι αυτά όμως τα λέω.

    Όπως ανέφερα και πριν, τις πλείστες φορές πρόκειται για κακή δική μου ερμηνεία και ακριβώς επειδή τα συζητάω όταν μου το επιτρέψει, μπορώ να μην τα κουβαλώ και να κάνω εικασίες και υποθέσεις ή έστω να κουβαλώ οτιδήποτε αρνητικό σχετικά μ Αυτόν. Κάποιες όμως όντως αφορούσαν δικές Του είτε παραλείψεις, είτε κακή αξιολόγηση μιας κατάστασης.
    Αν δεν Του το πω εγώ, τότε πως Εκείνος θα εξελιχθεί και πως θα ωριμάσει και εξελιχθεί η σχέση μας? Αφού όλα είναι αποτέλεσμα αλληλεπίδρασης!

    Για να είμαι ειλικρινής- μια και δεν είσαι ο μοναδικός που θεωρεί πως η υ οφείλει να τον αντιλαμβάνεται ως κάποια Αλάθητη Θεϊκή Ύπαρξη, όπως και πολλές υ αυτό ακριβώς θέλουν και δεν δέχονται την παραμικρή αδυναμία ή "αδυναμία" στον Κ, αυτό δηλαδή που ονομάσα εγώ εθελοτυφλία για χάρη του προσωπικού "παραμυθιού" και λέω παραμύθι επειδή ουδείς αλάθητος ή τέλειος- Τον είχα ρωτήσει αναφορικά με αυτό και η απάντηση που πήρα ήταν πως όχι μόνο μπορώ να κρίνω κι ενίοτε να αμφισβητώ, αλλά είναι υποχρέωση μου να το κάνω και όχι μόνο σε όσα αφορούν άμεσα εμένα.

    Αντιλαμβάνομαι βέβαια πως δεν σκέφτονται όλοι με τον ίδιο τρόπο και δεν είναι όλες οι σχέσεις οι ίδιες και προς Θεού δεν θέτω την δική μας ως μέτρο σύγκρισης.

    Απλά το αναφέρω ως ένα διαφορετικό παράδειγμα για του πως θα μπορούσε εναλλακτικά να είναι μια σχέση Ds.

    Ήθελα να μου πεις ακριβώς αυτό που είπες  

    Πως δεν αφορά κάποιο νόμο από κάποια ανύπαρκτη βίβλο του bdsm αλλά για υποκειμενική δική σου άποψη και πως τα πιο πάνω δεν αφορούν τίποτα πέρα από το πώς εσύ σχετίζεσαι και τι εσύ περιμένεις σε μια σχέση και όχι κάποια παγκόσμια καθολική αλήθεια για τις απανταχού Ds σχέσεις στον πλανήτη Πως αν Κάποιος Κ επιθυμεί να ζητά την γνώμη της υ Του ούτε ο νόμος σου ούτε οποισδήποτε άλλος είναι σε θέση να του δώσουν εντολές για το τι είναι σωστό και τι λάθος, γιατί μπορεί και έχει την ικανότητα ο Ίδιος να κρίνει για τον εαυτό του και πώς να σχετίζεται και πως και τι και πότε να λέει στην υ του.  

    Πως ορίζεις τον εγωισμό?
     
  10. dom2012

    dom2012 Regular Member

    Απάντηση: Πως Απολογούνται οι Κυρίαρχοι?

    Δεν έχω τίποτα ούτε να προσθέσω ούτε να διορθώσω σε ότι είπες.
    Και βέβαια κάθε περίπτωση είναι ιδιαίτερη και προσωπική και κάθε ζευγάρι ακολουθεί τους δικούς του «κανόνες».
    Και δεν μπορώ να πω ότι ποτέ μα ποτέ δεν συζητάω απόλυτος τίποτα με την σκλάβα μου. Μάλιστα την πρώτη μου μπορώ να την χαρακτηρίσω ως δασκάλα μου. Τι «μπορώ»? Έτσι ήταν.
    Τώρα … η ερώρησή σου.      
    Άντε να απαντήσεις στην ερώτηση «τι είναι εγωισμός»!!!
    Ως ένας άνθρωπος της κοινωνίας απεχθάνομαι τον (υπερβολικό) εγωισμό (και την βία και κάθε λογής και είδος αδικίας). 
    Ως ένας αφέντης επικεντρώνομαι (το κάνει και η σκλάβα μου) στα δικά μου γούστα, στα δικά μου θέλω, στα δικά μου πιστεύω κ.τ.λ. κ.τ.λ. κ.τ.λ. Kάπως έτσι θα μπορούσα να απαντήσω στην δική σου ερώτηση (χωρίς πολύ σκέψη). Αλά άσε με να σκεφτώ καλλίτερα (αν το καταφέρω) και … υπάρχει πιθανότητα να είμαι ποιο κατανοητός στη συνέχεια.
     
  11. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: Πως Απολογούνται οι Κυρίαρχοι?

    Όπως όλοι οι άνθρωποι.
     
  12. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: Πως Απολογούνται οι Κυρίαρχοι?

    Διορθώνω λίγο το κείμενό μου. Είχα άδικο. Δε ζητάει όπως όλοι.
    Απολογείται κάποιος ζητώντας συγγνώμη, αν έχει τιμή.