Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πως διεκδικείς ένα σκλάβο από τον Αφέντη του :

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος john_m, στις 2 Αυγούστου 2009.

  1. anchor

    anchor Regular Member

    Στο ερώτημα περί του αν είναι εφικτή η διεκδίκηση, υποθέτω πως ο ενδιαφερόμενος μπορεί, αν θέλει, να προσεγγίσει μία μή διαθέσιμη σκλάβα και να εκδηλώσει τις προθέσεις του. Εφόσον εκείνη γνωρίζει πως δεν είναι διαθέσιμη και εάν δεν έχει διαφορετικές οδηγίες από τον Αφέντη της, θα δηλώσει ή σηματοδοτήσει πως δεν είναι διαθέσιμη. Κάπου εκεί θα λήξει το θέμα χωρίς να δημιουργηθούν προβλήματα. Εάν όμως η ίδια αισθάνεται διαθέσιμη, η εξέλιξη ίσως να είναι διαφορετική.
     
  2. gallant

    gallant Regular Member

    Re: Απάντηση: Πως διεκδικείς ένα σκλάβο από τον Αφέντη του :


    Εδώ έχω μπερδευτεί λίγο. Στην τονισμένη (BOLD) φράση νομίζω ότι η "σκλάβα"
    μάλλον δεν θέλει να φύγει και ότι τα λειβάδια στα οποία βρίσκεται είναι
    αρκετά πράσινα. Διότι αν δεν είναι είμαι σίγουρος ότι η "σκλάβα" πάντα
    έχει τον "τρόπο" της να κάνει τον "Καλό" της να την διώξει, κρατόντας πάντα
    τους τύπους και τους κανόνες (αυτό για τους τυπολάτρες) και να έχει και
    την δικαιολογία μετά "να... αυτό το κάθαρμα με πέταξε στους πέντε δρόμους"
    Δεν το λέω με την κακή έννοια... άνθρωποι είμαστε και σχεδον όλοι μας
    (εγώ πρώτος και καλύτερος χιχιχι) την κατινιά την έχουμε μέσα μας και μας
    βοηθά να αντιμετωπίζουμε παρόμοιες καταστασεις

    Όσο για την έκφραση ισοπεδόνω είναι μάλλον ατυχής και εξαιρετικά απόλυτη,
    για τα δικά μου δεδομένα τουλάχιστον, αλλά... τέλος πάντων .
     
  3. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Πως διεκδικείς ένα σκλάβο από τον Αφέντη του :

    Το θέμα είναι ότι οι σκλάβοι μπορεί να μη γνωρίζουν περί πρασινότητας των λιβαδιών στα οποία βόσκουν, και πολύ περισσότερο περί πρασινότητας των λιβαδιών αυτών στο μέλλον. Και συνήθως, ιδίως οι γυναίκες σκλάβες, ελπίζουν. Δεν παίρνω όρκο ότι όλοι οι σκλάβοι είναι προικισμένοι με το χάρισμα του ερωτικού ορθολογισμού, που επιτάσσει να αναζητούν την ευτυχία τους με κάθε τρόπο και ότι είναι σε θέση να αποφασίσουν να φύγουν από Αυτόν στον οποίο ανήκουν και να βρουν μάλιστα και τον τρόπο...

    Δεν αποκλείεται, για λόγους που έχουν να κάνουν με την προσωπικότητα του σκλάβου. Μπορεί να μην του ταιριάζει να παίρνει βαριές αποφάσεις και αυτό όχι από ανασφάλεια.

    Ακόμα, έχω την εντύπωση ότι υπάρχουν και άτομα κυριαρχικά που έχουν το kink να διεκδικούν σκλάβους. Αυτή η διεκδίκηση σπάνια οδηγείται σε κάποιο απτό αποτέλεσμα, δηλαδή εν τέλει σε σχέση με τη διεκδικούμενη ιδιοκτησία, απλούστατα διότι δεν είναι αυτή η βούληση των διεκδικούντων. Η οποία ιδιοκτησία, αν δεν έχει το kink της επιβεβαίωσης δια της διεκδίκησής της από τον Άλλον, θα πρέπει να αισθάνεται πολύ πολύ αμήχανα...
     
    Last edited by a moderator: 7 Αυγούστου 2009
  4. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Πως διεκδικείς ένα σκλάβο από τον Αφέντη του :

    Εχω την εντύπωση πως μιλάμε για διαφορετικά πράγματα.
    Εσύ μιλάς για μια Sm σχέση, η Συρά αν δεν κάνω λάθος για μια Ms σχέση, όπου και έχουν θέση οι όροι Ιδιοκτησία και κτήση.
    Δεν μπορώ να μιλώ για κάθε υποτακτική ή σκλάβα, η καθεμιά είναι διαφορετική με διαφορετικούς ηθικούς κώδικες, διαφορετικές αρχές και αξίες.
    Αλλά από προσωπική εμπειρία, ως σκλάβα που για απίστευτα μεγάλο διάστημα είχα στερηθεί όχι απλά το Sm αλλά το ίδιο το Ds και παράμεινα στη θέση μου πιστή στο κολλάρο μου, σου λέω πως δεν είναι όλα παραμύθια και προχωρημένη φαντασία, ιδιαίτερα μια και δεν είμαι η μοναδική με τέτοιες απόψεις και συμπεριφορές.
    Θα ήταν προδωσία για το κολάρο μου και τον λόγο που έδωσα, όταν είπα "Σας ανήκω" γιατί το εννοούσα πέρα από καύλες και έρωτες, εκείνο που δεν εννοούσα είναι Σας ανήκω όσο τα πράγματα είναι ρόδινα και σας φτύνω μόλις φανούν σύννεφα στον ουρανό.
    Μια εν δυνάμη σκλάβα που με την πρώτη δυσκολία το βάζει στα ποδια, όσο κατανοητό κι αν είναι μια και αυτή η τάση φυγής δεν μου είναι άγνωστη, ποτέ δεν θα φτάσει να γίνει σκλάβα στην πραγματικότητα, θα παραμένει αιώνια εκπαιδευόμενη, αρχικά από τον ένα μετά από τον άλλο και στη συνέχεια από κάποιο άλλο και πάει λέγοντας, μια και αν έφυγε από τον πρώτο για κάποιον άλλο είμαι βέβαιη πως θα το κάνει και στον επόμενο.
    Ακούγομαι απόλυτη το ξέρω και στο συγκεκριμένο θέμα είμαι. Αν μια σκλάβα δεν περνά καλά, ζητά αποδέσμευση και ως διαθέσιμη πλέον σκλάβα κάνει ότι γουστάρει, χωρίς να προδίδει κάθε όρκο που έχει δώσει.
    Μα ακριβώς γι αυτό είπα πως το σχόλιο μου ήταν γενικό και δεν αφορά το συγκεκριμένο θέμα.
    Δεν χρειάζεται η συγνώμη δεν εξέλαβα προσωπικά τον χαρακτηρισμό καρδιά μου  , αστειάκι έκανα, μάλλον αποτυχεμένο και ζητώ συγνώμη γι αυτό. Απλά είπα πως στη δική μου περίπτωση και σε γενικευμένες περιπτώσεις μπορεί η γνώμη μου και οι επιθυμίες μου να μην λαμβάνονται υπόψη. Σε σχέση με το θέμα που συζητάμε, δεν διαφωνώ  

    Η ισωπέδωση δεν αναφερόταν προσωπικά σε σένα gallant, αλλά σε μια γενική τάση που υπάρχει στο φόρουμ, όπου αφεντικά και δούλοι το ίδιο γίναμε ούλοι.
    Δεν διαφωνώ και δεν αμφιβάλλω πως υπάρχουν "σκλάβες" που λειτουργούν με τον τρόπο που περιγράφεις, τόσο στο 1ο όσο και σε αυτό το ποστ.
    Αλλά δεν μπορώ να τις βάλω όλες στο ίδιο καλάθι, από τη στιγμή που γνωρίζω τουλάχιστο 2 που δεν δρουν καθ αυτό τον τρόπο.
    Έχω περάσει από περιόδους που μόνο πράσινα δεν ήταν τα λειβάδια μου, αλλά δεν την έκανα με ελαφριά, αναγνωρίζοντας την προσωπική μου ευθύνη και χωρίς να προβάλλω την έλλειψη πρασίνου ούτε στον λατρεμένο μου Αφέντη, ούτε στις συνθήκες, ούτε στις περιστάσεις, παρά μόνο στο κακό μου το κεφάλι. Δεν θα πω πως δεν είχα επιθυμίες ή ορμές ή εδώ που τα λέμε πειρασμούς. Και ήταν στιγμές που ένιωθα πως γίνομαι ευάλωτη σ αυτούς. Τότε αρπαζόμουν από τη δική Του δύναμη για να μπορέσω να συνεχίσω, μέχρι να ξαναπρασινίσει το σύμπαν μου.  
    Αν ένιωθα πως δεν αντέχω άλλο, Του ζητούσα να μου δώσει δύναμη και πάλι. Ότι μου έλειπε σε προσωπική δύναμη το έπαιρνα από Αυτον. Γιατί για μένα δεν νιώθω να μπορεί ποτέ να υπάρξει Αλλος. ΝΙώθω να Του ανήκω με κάθε μόριο μου και θα προτιμούσα να μείνω μόνη, χωρίς Ms, Ds, Sm τόσο όσο Θεωρούσε Εκείνος πως χρειάζεται, μέχρι να με θεωρήσει άξια να μου τα ξαναπροσφέρει.
    Αν κάπου έσπαγα βέβαια και ήθελα να πάρω τους δρόμους, θα με άφηνε.

    Με βρίσκουν σύμφωνη τα πιο πάνω.
     
  5. gallant

    gallant Regular Member

    Re: Απάντηση: Πως διεκδικείς ένα σκλάβο από τον Αφέντη του :

    Η ισωπέδωση δεν αναφερόταν προσωπικά σε σένα gallant, αλλά σε μια γενική τάση που υπάρχει στο φόρουμ, όπου αφεντικά και δούλοι το ίδιο γίναμε ούλοι.
    Δεν διαφωνώ και δεν αμφιβάλλω πως υπάρχουν "σκλάβες" που λειτουργούν με τον τρόπο που περιγράφεις, τόσο στο 1ο όσο και σε αυτό το ποστ.
    Αλλά δεν μπορώ να τις βάλω όλες στο ίδιο καλάθι, από τη στιγμή που γνωρίζω τουλάχιστο 2 που δεν δρουν καθ αυτό τον τρόπο.
    Έχω περάσει από περιόδους που μόνο πράσινα δεν ήταν τα λειβάδια μου, αλλά δεν την έκανα με ελαφριά, αναγνωρίζοντας την προσωπική μου ευθύνη και χωρίς να προβάλλω την έλλειψη πρασίνου ούτε στον λατρεμένο μου Αφέντη, ούτε στις συνθήκες, ούτε στις περιστάσεις, παρά μόνο στο κακό μου το κεφάλι. Δεν θα πω πως δεν είχα επιθυμίες ή ορμές ή εδώ που τα λέμε πειρασμούς. Και ήταν στιγμές που ένιωθα πως γίνομαι ευάλωτη σ αυτούς. Τότε αρπαζόμουν από τη δική Του δύναμη για να μπορέσω να συνεχίσω, μέχρι να ξαναπρασινίσει το σύμπαν μου.  
    Αν ένιωθα πως δεν αντέχω άλλο, Του ζητούσα να μου δώσει δύναμη και πάλι. Ότι μου έλειπε σε προσωπική δύναμη το έπαιρνα από Αυτον. Γιατί για μένα δεν νιώθω να μπορεί ποτέ να υπάρξει Αλλος. ΝΙώθω να Του ανήκω με κάθε μόριο μου και θα προτιμούσα να μείνω μόνη, χωρίς Ms, Ds, Sm τόσο όσο Θεωρούσε Εκείνος πως χρειάζεται, μέχρι να με θεωρήσει άξια να μου τα ξαναπροσφέρει.
    Αν κάπου έσπαγα βέβαια και ήθελα να πάρω τους δρόμους, θα με άφηνε.




    Δεν με ενδιαφέρει αν αφορούσε εμένα η λέξη (δλδ και να με αφορούσε χ...κα)
    απλώς την θεωρώ άκομψη απόλυτη και άδικη. Και τώρα το χοντρίνατε με την
    έκφραση "Αφεντικα και δούλοι κλπ κλπ". Δεν υπάρχουν τέλειοι "υπό" ούτε
    άψογοι "υπερ". "Αφεντικα" και "δούλοι" δεν γίναμε αλλά είμαστε ίδιοι απλώς
    έχουμε διαφορετικά γούστα και για αυτό μπορούμε να ταιριάξουμε.
    Όσο για το δεύτερο έχω ακούσει και δει πολλές ιστορίες που εμένα τουλαχιστον μου
    σηκώνεται η τρίχα όταν τις θυμάμαι. Κανείς δεν είναι τέλειος. Και κυρίως
    δεν είμαι εγώ γι αυτό μπορώ και μιλάω  
     
  6. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Πως διεκδικείς ένα σκλάβο από τον Αφέντη του :

    Η παροιμία που παρέθεσα είναι κατά την γνώμη μου πολύ ταιριαστή σε πολλά που διαβάζω (σκλάβες απαιτούν από τον Αφέντη να τρώει μέσα από την παλάμη τους, προσπαθούν να έχουν έλεγχο από το που πάει με ποιον και για ποιο λόγο, θέτουν τελεσίγραφα και τα άλλα κουφά με αυτούς να τα δέχονται) και το λιγότερο για τα δικά μου γούστα επιεικής  

    Ποτέ δεν ισχυρίστικα ή δεν αναφέρθηκα σε καμία τελειότητα, αντίθετα θάλεγα πάντα θεωρώ το τέλειο κάτι που κανένας και τίποτα δεν μπορεί να είναι, είτε Αφέντης είτε σκλάβος. Χωρίς αυτό να σημαίνει πως θα αποδεχτώ το καινούριο ξεχειλωμένο Ms που προσπαθούν να προπαγανδίσουν κάποιοι υπό την σημαιούλα, πως και καλά είμαστε όλοι διαφορετικοί. Υπάρχουν ξεκάθαρα όρια και βασικές αρχές οι οποίες αφού καταπατηθούν δεν μπορεί να υπάρχει λόγος για Ms - κατά την δική μου γνώμη πάντοτε.
    Οι άλλοι έχουν αναφαιρετο δικαίωμα να πιστεύουν ότι επιθυμούν. Στην τελική τι σημασία μπορεί να έχει η γνώμη η δική μου, ή η κομψότητα ή όχι με την οποία την εκφράζω?

    Όπως δεν θεωρώ ένδειξη τελειότητας την εντιμότητα.
    Συνεχίζω να πιστεύω (αφελής ίσως) πως ακόμη υπάρχουν άνθρωποι (ίσως και κάποιες γυναίκες  ) με αρχές και αξίες που θεωρούν την προδοσία και τα πισώπλατα μαχαιρώματα κάτι το οποίο δεν θα τους επέτρεπε πάνω από όλα η συνείδηση τους. Και η "σκλάβα" που πίσω από την πλάτη του Ιδιοκτήτη της δίνει τόσα δικαιώματα σε κάποιο και του υπόσχεται να γίνει σκλάβα του, ενώ φοράει κολάρο άλλου, επαναλαμβάνω χωρίς να έχει το θάρρος να ενημερώσει καν πως υπάρχει τέτοιο παιγνίδι σε ισχύ, δεν είναι ανάμεσα σ αυτά που ορίζω ως ηθικά. Αν έχει δικαίωμα κάποια να το πράξει? Και βέβαια! Έχω δικαίωμα να διαμορφώσω άποψη επ αυτού? Επίσης και βέβαια.

    Από κει και πέρα, ξεκάθαρα έχουμε διαφορετικές αισθητικές (περί κομψότητας το λιγότερο) και άλλες αντιλήψεις - όπως λες κι εσύ δεν είμαστε και υποχρεωμένοι όλοι να έχουμε να ίδια γούστα. Ή ακόμα να έχουμε τις ίδιες αξίες ή αρχές.
    Αλλά θέλω να πιστεύω πως είμαστε ελεύθεροι να εκφραζόμαστε όπως ο καθένας μπορεί και επιθυμεί.  
     
  7. gallant

    gallant Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Πως διεκδικείς ένα σκλάβο από τον Αφέντη του :

    ...

    Όπως δεν θεωρώ ένδειξη τελειότητας την εντιμότητα.
    ...


    Εδώ δείχνετε τουλάχιστον ειλικρίνεια.

    Το Ms δεν υπάρχει ξεχειλωμένο. Είναι απλώς φτιαγμένο για πολλά αν όχι για όλα τα γούστα.
    Θα πρέπει να σας υπενθυμήσω ότι δεν υπάρχει εγχειρίδιο του
    καλού "υπό" ή του καλού "υπέρ" οπότε δεν μπορεί να υπάρξει ούτε και απόλυτος
    κανόνας συμπεριφοράς. Απλώς αφήνετε τον εαυτό σας ελευθερο να κανει αυτό
    που τον ευχαριστεί εκείνη την στιγμή. Μερικοί έχουν προσπαθήσει να
    δημιουργήσουν μια πεπατημένη αλλά αυτό είναι σαν οδηγός για αρχάριους,
    αλλοιμονο αν παραμείνουμε σε αυτό (βαρετό). Βεβαια αν κάποιος θέλει
    παρόλα αυτά να παραμείνει στο συγκεκριμένο "ευαγγέλιο" είναι δικαίωμα του
    αλλά ακούγετε άδικο να χαρακτηρίζει αιρετικούς τους υπόλοιπους (πράγμα που
    εξακολουθήτε να κάνετε).
    Όσο για τις προδοσίες τις αξίες και τις αρχές... σας είπα έχουν δει και
    ακούσει πολλά τα έρμα μου τα ματάκια και αυτάκια για άτομα που το παίζουν
    έντιμοι με "αξίες" και "αρχές" που όσο τα θυμάμαι μου σηκώνεται η τρίχα
    (με την παρα πολύ κακή έννοια). Μυθοπλασίες ψέμματα αρρωστημένες
    φανταστηκές ιστορίες που θα έκαναν πολλούς να φύγουν τρέχοντας μπας και
    γλυτώσουν.
    Όσο για τις αντιλήψεις και την αισθητική αλλοίμονο αν είμασταν όλοι ίδιοι,
    θα θυμήζαμε το εγχειρίδιο του καλού bdsmer κοινώς θα καταντούσε το πράγμα
    βαρετό και ανούσιο. Δόξα τω Θεό δεν είμαστε gleichgeschaltet.
    Οι αρχές και οι αξίες μας σίγουρα δεν είναι ίδιες, εγώ είμαι χειρότερος
    αλλά τουλάχιστον δεν έχω κάνει κακό σε κανέναν και αυτό μου φτάνει
    (κοιμάμαι ήσυχος το βράδυ   )
    Αααααυτά.
     
  8. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Πως διεκδικείς ένα σκλάβο από τον Αφέντη του :

    @ gallant,

    τελικά, για σας υπάρχει απάντηση στο ερώτημα του πώς διεκδικεί κάποιος τον σκλάβο κάποιου άλλου; Σε περίπτωση που το δεοντολογικό κρυμμένο τμήμα του ερωτήματος αν ο σκλάβος του άλλου είναι de facto διεκδικήσιμος θεωρείται λυμένο και η απάντηση θετική.
     
  9. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Πως διεκδικείς ένα σκλάβο από τον Αφέντη του :

    Διευκρίνιση: Όπως πολλές φορές έχω αναφέρει στο παρελθόν, δεν έχω και δεν πιστεύω σε οποιοδήποτε εγχειρίδιο καλού υποτακτικού ή κάποιο ευαγγέλιο του BDSM.

    Πιστεύω όμως απόλυτα σε μία βασική αρχή.

    Πως μέσα σε μια Ms σχέση ο Μαστερ έχει τον έλεγχο/εξουσία και ο σκλάβος τον παραδίδει.

    Πως Κυριαρχία/υποταγή έχει ως βάση την ανταλλαγή ελέγχου με ξεκάθαρη ροή από Τον Αφέντη στη σκλάβα.

    Από κει και πέρα όλα είναι ρευστά. και είναι προσωπικό θέμα των εμπλεκομένων στη σχέση Ms.

    Ξεχειλωμένο για μένα είναι το Ms το οποίο δεν έχει το πιο πάνω ως βασική του αρχή.

    @gallant

    Το να κοιμόμαστε ήσυχοι τα βράδια πολλοί το επιδιώκουμε.
    Ένας καλός Φίλος μου σχολίασε σχετικά σε pm:

    Το πιο πάνω μήνυμα το παραθέτω με την ρητή άδεια Του Aποστολέα, συνυπογράφοντας.
     
  10. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Πως διεκδικείς ένα σκλάβο από τον Αφέντη του :



    Αγαπητή,lara, σεβαστή η αποψή σου αλλά εγω δεν την αποδέχομαι.

    Φυσικά και υπάρχουν σκλάβες οι οποίες παραμένουν ιδιοκτησίες για πάντα στον Αφέντη τους, και τιμούν το κολάρο τους οσα σύννεφα και να φανούν στον ορίζοντα, όπως π.χ. ο ιδιοκτήτης τους να τις έχει παρκάρει... για απόσυρση στα αζήτητα...και να κάνει "χρήση" σε άλλες νέες του ιδιοκτησίες.
    Aλλά αυτές δυστυχώς... μετριούνται στα δάκτυλα του ενός χεριού.

    Και επειδή μου έχει κάνει εντύπωση αυτό το απόλυτο που δείχνεις στα ποστ σου θα σου κάνω μια ερώτηση και θέλω να μου απαντήσεις με ειλικρίνεια.

    Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι ο Αφέντης σου σε έχει αφήσει χωρίς "χρηση" για μεγάλο χρονικό διάστημα 4-5 ετών και βάλε... και ταυτόχρονα έκανε "χρήση" σε νέες του σκλάβες εσύ τι θα έκανες;

    Και για να σε προλάβω, το λογικόν είναι να ζήταγες release, οκ.

    Αν όμως αυτός δεν στην έδινε; Εσυ θα έμενες εκεί για να τιμήσεις το κολάρο... και το λόγο σου που έδωσες όπως λες; Και ακόμα για το λόγο του ότι το προτώκολλο... του bdsm λέει ότι μια πραγματική σκλάβα δεν φεύγει ποτέ απο τον Αφέντη της ότι και να γίνει αν αυτός δεν της το επιτρέψει;

    Σε στρίμωξα λίγο... το ξέρω, αλλά πιστεύω ότι η απάντηση σου θα είναι απόλυτα ειλικρινής.

    Την καλησπέρα μου, και να περνάς όμορφα όπου και αν είσαι!
     
    Last edited: 9 Αυγούστου 2009
  11. Avalonia

    Avalonia Regular Member

    Απάντηση: Πως διεκδικείς ένα σκλάβο από τον Αφέντη του :

    Συγχωρέστε με που θα βγω λίγο εκτός θέματος, αλλά με αφορμή το post της lara[E-p] ένιωσα την ανάγκη να προσθέσω πως υπάρχουν και σκλάβες που δεν υποχρεώνουν τον Αφέντη τους να κάνει οτιδήποτε, αλλά με περισσή μαεστρία, γαλιφιά και πονηριά του περνούν ότι θέλει να κάνει εκείνα που στην ουσία του επιβάλλουν. (αφού θέλετε Κύριε μου να μου ρίξετε ένα μπερτάκι, το βλέπω στα μάτια σας, άλλωστε εσείς είστε ο καλύτερος και ο καλύτερος το ρίχνει πάντα το μπερτάκι του κ.ο.κ.).

    Όσο για τις αρχές, τις αξίες, την ηθική και τα πισώπλατα μαχαιρώματα, εδώ θα δανειστώ την έκφραση που πρωτύτερα χρησιμοποίησε το γατί μου (gallant) ότι ανατριχιάζω όταν θυμάμαι κάποιους που διατείνοντω ότι τηρούν όλα όσα αναφέρεις αγαπητή lara[E-p] την ίδια στιγμή που κλωτσούσαν με μένος τα συναισθήματα ανθρώπων που τους στάθηκαν και τους αγάπησαν και καταπατούσαν κάθε αρχή, αξία και ηθική μαχαιρώνοντας πισώπλατα εκείνους που αποκαλούν ακόμα και σήμερα όχι μόνο φίλους, αλλά και αδερφούς. Αλλά αυτά είναι περσινά ξινά σταφύλια. (Και προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, όχι δεν μου έτυχε προσωπικά, απλή παρατηρητής υπήρξα). Σήμερα δε, προφανώς κοιμούνται ήσυχοι, βαυκαλιζόμενοι ότι έχουν πράξει τα δέοντα και έχουν βάλει και στη θέση τους τους «άπιστους δήθεν», ακόμα κι αν αυτοί ακριβώς οι «δήθεν» κουβαλούν μερικά (σημαντικά) παραπάνω χρόνια καθημερινής ευρείας πραγματικής και ουχί internetικής ή φαντασιακής εμπειρίας εντός bdsm.

    Και επανερχόμενη στο θέμα να πω, πως ευτυχώς τη σήμερον οι σκλάβοι δεν βρίσκονται στη δυσχερή θέση να απειλείται η ζωή τους εάν εγκαταλείψουν τον αφέντη τους, με αποτέλεσμα να ξανασυμφωνήσω με το γατί μου, ότι με επαρκή μαεστρία (ξανά) και την κατάλληλη πειθώ θεωρώ πως ο «μαέστρος» κυρίαρχος μπορεί να κερδίσει και την πιο σκληροπυρηνική σκλάβα. Δεν ξέρω αν τελικά μόνο εγώ είμαι επαρκώς αλαζών, ώστε να μην διανοούμαι καν να πάω να ζητήσω από κάποια να μου παραχωρήσει το σκλάβο της, αλλά και τόσο ψώνιο ώστε να πιστεύω πως αν το βάλω αμέτη μωχαμέτη θα τον κερδίσω με τα δικά μου όπλα.
     
  12. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Πως διεκδικείς ένα σκλάβο από τον Αφέντη του :

    Έχω πολύ μπερδευτεί με το νήμα αυτό πραγματικά .
    Η αλήθεια είναι πως δεν καταλαβαίνω καν τι γράφεται
    και αισθάνομαι πως ζω σε ένα δικό μου bdsm κόσμο .
    Διαβάζω πως αναφέρεστε σε σκλάβους , όχι υποτακτικούς ούτε μποτομ , σκλάβους !

    Όλοι μας τελικά σκεφτόμαστε βιώνουμε και γράφουμε
    για το δικό μας bdsm γι αυτό και πουθενά σχεδόν δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε .

    Χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης τα παρακάτω …

    @lara
    ( Θα μπορούσε να γίνει άμεσα, λέγοντας της σκλάβας
    να πει στον Ιδιοκτητη της πως επιθυμει να του μιλησει,
    είτε να πει στη σκλάβα να μεταφέρει στον Ιδιοκτητη της την επιθυμία του να την διεκδικησει.
    Εδώ είναι που πιστεύω θα ερωτηθεί η σκλάβα τι θέλει η ίδια
    πιθανόν και ανάλογα με την απάντηση της να διαμορφωθεί
    το αν τελικά θα την αποδεσμεύσει ο Αρχικός Κ της ή όχι. )


    Δεν δηλώνω σκλάβα εγώ , υπήρξα στο παρελθόν όμως ,
    αλλά και τώρα που είμαι απλά μια υποτακτική δεν νοώ πως
    θα μπορούσε να γίνει αυτό που γράφει η lara .
    Για να φτάσει να πει ένας Κυρίαρχος σε κάποιο σκλάβο να μεταφέρει την επιθυμία του
    να τον αποκτήσει διεκδικήσει από τον Ιδιοκτήτη του , έτσι όπως το βλέπω εγώ ,
    θα πρέπει πριν να έχουν προηγηθεί κάποια πράγματα ,
    όπως ο Κυρίαρχος να έχει συζητήσει με το σκλάβο ,
    να έχουν έρθει σε προσωπική επαφή να έχουν κάπως μάθει ο ένας τον άλλο
    μου λέει η λογική μου,
    γιατί πως στο καλό ένας Κυρίαρχος θα θελήσει να αποκτήσει να διεκδικήσει κάποιον
    που δεν τον γνωρίζει καν ? από τα ωραία του μάτια μόνο ?
    Αυτά για να συμβούν λέει πάλι η δική μου λογική προϋποθέτουν ότι ο σκλάβος ,
    έχει άδεια από τον Ιδιοκτήτη του
    να συνομιλεί με οποιοδήποτε Κυρίαρχο , να χαριεντίζεται ,
    να σουλατσάρει και γενικά να … ψάχνεται.
    Ναι οκ , δεν έχω αντίρρηση σε όλα αυτά ,
    αλλά από την άλλη από όσα εγώ γνωρίζω ( λάθος ίσως )
    ο σκλάβος επιμένω όχι κάποιος υποτακτικός η μποτομ ,
    όταν είναι σε μια σοβαρή σχέση M/s δεν έχει ,
    γιατί αν έχει τότε ο Ιδιοκτήτης του μάλλον αδιαφορεί για τον σκλάβο αυτό ,
    δεν τον ενδιαφέρει , οπότε και δεν υφίσταται σχέση σοβαρή , οπότε μιλάμε για … κάτι άλλο .

    Ζώντας με τον Κύριο μου σαν υποτακτική
    δεν έχω εντολές του στυλ ‘’μην μιλάς με Άλλους , μην , μην ‘’ ,
    αλλά από σεβασμό σε Εκείνον στην σχέση μας
    όταν συμβαίνει μια προσέγγιση τον ενημερώνω και Εκείνος αποφασίζει
    το πώς θα χειριστώ μια τέτοια κατάσταση γνωρίζοντας και αυτό είναι πολύ σημαντικό
    το πώς εγώ αισθάνομαι για Εκείνον και την σχέση μας
    και φυσικά πάνω από όλα τα δικά Του αισθήματα και ότι Θέλει την σχέση μας, εμένα .


    @soutzoukakia
    ( Ο ορισμός της σκλάβας που έχω στο μυαλό μου είναι του ανθρώπου
    που κάθε στιγμή η θέληση του είναι η θέληση του Αφέντη του. )


    Και εγώ κάπως έτσι τα ήξερα τα πράγματα ,
    επίσης ,ασχετο με σενα soutzoukakia και οσα γραφεις ,
    αυτά τα χρόνια που ασχολούμαι με τον χώρο αυτό
    δεν γνώριζα πως ο σκλάβος έχει δικαίωμα release , τώρα μαθαίνω γι αυτό ,
    ( ποτέ δεν είναι αργά φυσικά , όσο μεγαλώνεις και είσαι σε αυτό το φόρουμ … μαθαίνεις )
    αν και θα γίνω κουραστική θα επαναλάβω πως μιλάμε για σκλάβους , όχι υποτακτικούς η μποτομ ε ???
    Στο δικό μου bdsm αλλά και κάποιων πολλών άλλων ο σκλάβος παραδίδει το ‘’ είναι του ’’ στον Ιδιοκτήτη του
    ( αυτό είναι η κύρια διαφορά από τους υποτακτικούς και τους μποτομ η διαφωνούμε και σε αυτό ? ) .
    Αν συμφωνούμε , τότε αν δεν έχει από την αρχή προσυμφωνηθεί
    και δεν έχει δεχτεί ο Ιδιοκτήτης αυτή την παράμετρο
    ( αν και για μένα παραδίνοντας το ‘’είναι σου’’ δεν θέτεις όρους αλλά ας το πάρουμε έτσι … ) ,
    τότε για ποιο release μιλάμε ?


    @ gallant
    ( Εδώ έχω μπερδευτεί λίγο. Στην τονισμένη (BOLD) φράση νομίζω ότι η "σκλάβα"
    μάλλον δεν θέλει να φύγει και ότι τα λειβάδια στα οποία βρίσκεται είναι
    αρκετά πράσινα. Διότι αν δεν είναι είμαι σίγουρος ότι η "σκλάβα" πάντα
    έχει τον "τρόπο" της να κάνει τον "Καλό" της να την διώξει, κρατόντας πάντα
    τους τύπους και τους κανόνες (αυτό για τους τυπολάτρες) και να έχει και
    την δικαιολογία μετά "να... αυτό το κάθαρμα με πέταξε στους πέντε δρόμους"
    Δεν το λέω με την κακή έννοια... άνθρωποι είμαστε και σχεδον όλοι μας
    (εγώ πρώτος και καλύτερος χιχιχι) την κατινιά την έχουμε μέσα μας και μας
    βοηθά να αντιμετωπίζουμε παρόμοιες καταστασεις )


    Δεν νοώ για τι είδους σκλάβο μιλάμε εδώ και αν είναι τελικά σκλάβος .
    θα μου πεις βέβαια ποιος είναι αυτός που μπορεί να καθορίσει ποιος είναι και ποιος δεν είναι σκλάβος .
    Όταν έχω παραδώσει τον εαυτό μου στον Ιδιόκτητη μου με συνείδηση ,
    γιατί να θέλω να φύγω από τα πράσινα η ακόμα και κατά καιρούς απο τα χλωρά λιβάδια ?
    Όπως ο χρόνος έχει εποχές , φθινόπωρο , χειμώνα άνοιξη καλοκαίρι , έτσι είναι και μια σχέση …
    Τώρα , αν ο σκλάβος μπει στην διαδικασία να δημιουργήσει ‘’τρόπους’’
    για να τον διώξει ο Ιδιοκτήτης του , να μου επιτρέψεις να πω ,
    πως δεν μιλάμε για έναν συνειδητοποιημένο σκλάβο
    αλλά για κάποιον ανεύθυνο που ‘’η παράδοση του’’ είναι για το … πουτσο ,
    μεταφορικά και κυριολεκτικά .
    Κατά την γνώμη μου οπότε δεν είναι σκλάβος !


    @lara
    ( Εχω την εντύπωση πως μιλάμε για διαφορετικά πράγματα.
    Εσύ μιλάς για μια Sm σχέση, η Συρά αν δεν κάνω λάθος για μια Ms σχέση,
    όπου και έχουν θέση οι όροι Ιδιοκτησία και κτήση.
    Δεν μπορώ να μιλώ για κάθε υποτακτική ή σκλάβα,
    η καθεμιά είναι διαφορετική με διαφορετικούς ηθικούς κώδικες, διαφορετικές αρχές και αξίες.
    Αλλά από προσωπική εμπειρία, ως σκλάβα που για απίστευτα μεγάλο διάστημα είχα στερηθεί
    όχι απλά το Sm αλλά το ίδιο το Ds και παράμεινα στη θέση μου πιστή στο κολλάρο μου,
    σου λέω πως δεν είναι όλα παραμύθια και προχωρημένη φαντασία,
    ιδιαίτερα μια και δεν είμαι η μοναδική με τέτοιες απόψεις και συμπεριφορές.
    Θα ήταν προδοσία για το κολάρο μου και τον λόγο που έδωσα, όταν είπα "Σας ανήκω"
    γιατί το εννοούσα πέρα από καύλες και έρωτες, εκείνο που δεν εννοούσα
    είναι Σας ανήκω όσο τα πράγματα είναι ρόδινα και σας φτύνω μόλις φανούν σύννεφα στον ουρανό.
    Μια εν δυνάμη σκλάβα που με την πρώτη δυσκολία το βάζει στα ποδια,
    όσο κατανοητό κι αν είναι μια και αυτή η τάση φυγής δεν μου είναι άγνωστη,
    ποτέ δεν θα φτάσει να γίνει σκλάβα στην πραγματικότητα, θα παραμένει αιώνια εκπαιδευόμενη,
    αρχικά από τον ένα μετά από τον άλλο και στη συνέχεια από κάποιο άλλο και πάει λέγοντας,
    μια και αν έφυγε από τον πρώτο για κάποιον άλλο είμαι βέβαιη πως θα το κάνει και στον επόμενο.
    Ακούγομαι απόλυτη το ξέρω και στο συγκεκριμένο θέμα είμαι )


    Συμφωνώ απόλυτα !


    @ MasterPerris
    (Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι ο Αφέντης σου σε έχει αφήσει χωρίς "χρηση"
    για μεγάλο χρονικό διάστημα 4-5 ετών και βάλε... και ταυτόχρονα έκανε "χρήση"
    σε νέες του σκλάβες εσύ τι θα έκανες;
    Και για να σε προλάβω, το λογικόν είναι να ζήταγες release, οκ.
    Αν όμως αυτός δεν στην έδινε; Εσυ θα έμενες εκεί για να τιμήσεις το κολάρο...
    και το λόγο σου που έδωσες όπως λες;
    Και ακόμα για το λόγο του ότι το προτόκολο...
    του bdsm λέει ότι μια πραγματική σκλάβα δεν φεύγει ποτέ απο τον Αφέντη της
    ότι και να γίνει αν αυτός δεν της το επιτρέψει 


    Νομίζω πως το ξεχείλωσες MasterPerri το θέμα .
    Φτάνεις στο άλλο άκρο .Με αυτή την λογική σου αν η γιαγιά μου είχε καρούλια …. 
    Να σκεφτόμαστε και να γράφουμε επί του πραγματικού
    και όχι επί ενός φανταστικού ακραίου χρονικά παραδείγματος , σεναρίου .


    Αυτά από μένα .
    Τελειώνοντας θα πω για άλλη μια φορά ,
    πως το bdsm το νοεί και το βιώνει ο καθένας από μας διαφορετικά
    και οφείλουμε να σεβόμαστε τις απόψεις αλλά και την ζωή του άλλου
    άσχετα αν διαφωνούμε με αυτό και μας φαίνεται πως προέρχεται από τον Άρη .