Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πως επιλέγετε τι θα βάλετε ως στάτους στο προφίλ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος lara, στις 22 Μαϊου 2006.

  1. crystal angel

    crystal angel Contributor

    .................
     
    Last edited: 10 Αυγούστου 2006
  2. crystal angel

    crystal angel Contributor

    ............................
     
    Last edited: 10 Αυγούστου 2006
  3. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Όχι βέβαια, μπορούμε να εκφέρουμε άποψη και για ένα βιβλίο, διαβάζοντας μόνο τον τίτλο, ή να κρίνουμε ένα τραγούδι χωρίς να το ακούσουμε..

    Ναι βέβαια...κι αυτό ταμπέλα όπως και το σκλάβα που δηλώνω σαν στάτους, έχεις σε όλα απόλυτο δίκιο με συγχωρείς που χαμογέλασα.
     
    Last edited: 8 Αυγούστου 2006
  4. anasia

    anasia Contributor


    Νομίζεις πως είναι θέμα '' ταμπέλας '' oλο αυτο ?

    Εγώ πιστεύω πως το θέμα είναι αλλο ,
    ( αν μπορούσαν να το δουν έτσι και αυτοί που δηλώνουν ... ότι ) .

    Σε ένα φόρουμ που η θεματολόγια του είναι συγκεκριμένη ,
    θα πρέπει να μπορούμε αν μη τι άλλο όταν κάνουμε την εγγραφή μας
    να ξέρουμε πρώτα που την κάνουμε ,
    τι στο καλο είναι αυτό ,
    και για να συνεννοούμαστε με άλλα μέλη
    να έχουμε μια μικρή έστω γνώση για τα βασικά .

    Δηλώνοντας κάτι που δεν είμαστε , κάτι που δεν το γνωρίζουμε καν ,
    έστω ακομα και αν το γνωρίζουμε μόνο θεωρητικά ,
    και γράφουμε ,
    το μόνο που κατορθώνουμε είναι να μπαχαλεψουμε το χώρο που μας φιλοξενεί .

    Με απλά λόγια ,
    εκτός του ότι δεν σεβόμαστε αυτόν ,
    δεν σεβόμαστε ούτε τους άλλους και φυσικά τον εαυτό μας .

    εεε! οπως και να το κανεις ,
    ειναι κουραστικο αυτο !!!!
     
  5. Uranoos

    Uranoos Regular Member

    Εαν δεν γραφτείς δεν μπορείς να μάθεις... κατα την εγγραφή λοιπον πρέπει να δηλώσεις κάτι...άρα εάν κάποιος είναι καινούργιο πιθανότατα θα κανει λάθος


    Επι της ουσίας μάλλον Vanilla θα με χαρακτήριζα... ο τροπος που σκεφτομαι με κάνει να θέλω να δηλώσω Dom και όχι Μαστερ οπως πολύ σωστα διαχώρισε ο Ηλίας σε προήγουμενο thread.... τελικά δήλωσα Male switch αφενός γιατί δεν μπορώ να θεωρήσω τον εαυτό μου Vanilla -όσον αφορά το εγώ μου- αφετέρου γιατι δηλώνει το φύλο μου και το οτι είμαι ανοιχτός σε όλες τις εκφάνσεις του χώρου - μίας και δέν έχω εμπειρία επι το έργον-

    άλλωστε λίγο μέτρο δεν έβλαψε ποτέ κανέναν

    ελπίζω να κάλυψα με την τοποθέτηση μου
     
  6. anasia

    anasia Contributor



    oops,

    υπάρχουν και αλλοι τροποι να μαθεις απο το να μπεις σε αυτο το φορουμ ,
    το bdsm υπηρχε φυσικα και πριν , ετσι ?
    παρολα αυτα αν κανεις λοιπον την εγγραφη σου δεν βαζεις για στατους κατι ,
    απλα γιατι ετσι θα ηθελες να ειναι η απο φαντασιωση ,
    και δεν γραφεις φανταστικα πραγματα και θεωρητικα , απλα για να γραψεις .
    Δηλωνεις βανιλα , διαβαζεις , ψαχνεις ,αποκτας καποιες εμπειριες , καταληγεις κλπ .

    αυτο τουλαχιστον λεει η δικη μου λογικη !
     
  7. crystal angel

    crystal angel Contributor

    .......................
     
    Last edited: 10 Αυγούστου 2006
  8. sklava_epi8ymiwn

    sklava_epi8ymiwn Regular Member

    Διαβάζω, ξαναδιαβάζω.....μόνο η soft crystal φαίνεται να θίγεται τελικά....
     
  9. gaby

    gaby Guest

    Δεν είναι ότι ενοχλούμαστε και μάλιστα υπάρχει νήμα στο suggestions and requests που λέει ότι για τις ανάγκες της εδώ επικοινωνίας στο φόρουμ να σεβόμαστε τον αυτοπροσδιορισμό των μελών.
    Ορίστε το: Να σεβόμαστε τον αυτοπροσδιορισμό των Α/άλλων

    Και αυτό το κάνουμε με άποψη, όσον αφορά τον Κωνσταντίνο και τους moderators, για να είμαστε ανοιχτοί σε όλους. Αλλιώς υπάρχουν ανά το διαδίκτυο πολλές αξιόλογες κοινότητες ανάλογες που πράγματι γράφουν μέλη με πολύ προσοχή και πολύ φροντίδα ως προς το στάτους και την διαπίστωση του στάτους. Όχι με εξετάσεις πάνω στο b.e.s.t, όπως αστειεύτηκες αλλά π.χ. με καμμιά 35αριά ερωτήσεις για το πώς βλέπεις ένα σωρό θέματα του λαιφσταιλ.

    Πλην όμως, όταν μπαίνει κάποιος σ αυτό το φόρουμ και δηλώνει ότι είναι τόσο ώριμος στον χώρο ώστε να είναι σε θέση να εκχωρήσει / αναλάβει τον έλεγχο ενός άλλου, λογικό είναι να περιμένουμε κι εμείς οι υπόλοιποι να συνεισφέρει με ώριμη άποψη στη συζήτηση αλλά και στις τεχνικές και στα υπόλοιπα. Αυτό το θέλουμε όχι επειδή είμαστε μυστήριοι και "κάνουμε πόρτα" και κοιτάζουμε καχύποπτα όποιον θέλει να έρθει εδώ, αλλά επειδή θέλουμε κι εμείς να μάθουμε, να ακούσουμε κάτι που δεν γνωρίζουμε, να δούμε τον χώρο να πλουταίνει και να βαθαίνει. Αν δεν το θέλαμε, παίρναμε το B.E.S.T. όπως λες και το διαβάζαμε κατά μόνας ή κατά ζεύγη και κόβαμε τις πολλές κουβέντες ή ερχόμασταν εδώ μόνο για να βρούμε ερωτικό σύντροφο βάσει των γραφόμενων του B.E.S.T.

    Όταν λοιπόν έρχεται κάποιος δηλώνοντας "Μαστερ" και αμέσως μετά λέει ότι δεν ξέρει τίποτα σχετικά με τον χώρο, και τα ανάλογα, το πρώτο που θα νιώσει κάποιος που είναι όντως Μάστερ και ήδη μέλος είναι μία σχετική απογοήτευση. Το ίδιο και όταν μπαίνει κάποιος που λέει ότι είναι σκλάβος αλλά δεν έχει εμπειρίες και γνώση του θέματος και ελπίζει να ζήσει κάποια πράγματα. Αυτό αυτόματα σημαίνει ότι αυτός που το λέει αυτό θεωρεί τους σκλάβους με βιώματα ως ανθρώπους απλά τυχερούς που βίωσαν κάποια πράγματα και τώρα έχουν όλα τους τα προβλήματα λυμένα.

    Επειδή δεν βλέπω να υπάρχει κανένας λόγος να απολογηθεί η lara[E-p] για τη θέση της, θα μου επιτρέψεις κι εμένα να σου ζητήσω ευγενικά να μας πεις γιατί μπήκες χωρίς λόγο σε τέτοια θέση άμυνας ως προς το συγκεκριμένο θέμα;

    Υπάρχουν μέλη που μπήκαν με μαξιμαλιστικούς προσδιορισμούς στάτους και όταν έμειναν για λίγο εδώ και διάβασαν ορισμένα πράγματα, άλλαξαν το στάτους τους, συνήθως από Master σε Dom/me και αυτό βοήθησε στις αναζητήσεις τους.

    Και δεν σχολιάζεται μόνο η "βαθμίδα" Μαστερ - σκλάβου, όπως αναφέρεις, προσωπικά έχω σχολιάσει και perv αλλά και switches. Ως προς την ουσία της επιλογής πάντα και για να μάθω, γιατί ποτέ δεν έχω αμφισβητήσει το δικαίωμα του καθενός να δηλώνει ότι θέλει και η συνέπεια με την οποία στέκεται εδώ είναι δικό του θέμα.

    Αν διάβαζες ολόκληρο το νήμα θα έβλεπες ότι πολλά μέλη αναφέρουν πολλές παραμέτρους που τους βοηθούν να ορίζουν το στάτους τους και ότι το ζητούμενο είναι πράγματι ο κοινός κώδικας επικοινωνίας. Θα έβλεπες ακόμα ότι υπάρχει καλή διάθεση ή έστω ανοχή και ότι ο καθένας μας τις απόψεις του εκθέτει και από αυτές κρίνετε και ότι, αυτονόητα και μεταξύ μελών με ίδιο στάτους υπάρχουν σημαντικές διαφοροποιήσεις και τις δεχόμαστε τις διαφοροποιήσεις, έστω και με μεσογειακές αντιδράσεις, πάντως τις δεχόμαστε.

    Ακριβώς το ίδιο λέει και η δική μου λογική. Και ούτε εγώ έχω ιδιαίτερα αγαθές σχέσεις με το B.E.S.T. ούτε η anasia{L G} είναι υπέρ των έξωθεν προτύπων και κανόνων απ ότι θυμάμαι από άλλα νήματα.
     
  10. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Καλή μου Soft τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ένα status θα ήταν στοιχείο γοητείας ;  
     
  11. crystal angel

    crystal angel Contributor

    ..................
     
    Last edited: 10 Αυγούστου 2006
  12. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Από καθαρή περιέργεια η ερώτηση που θα σου κάνω ποιος πιστεύεις ότι έδειξε ότι θίχτηκε , νιώθωντας ότι προσβάλλεται η γοητεία του status του ;