Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πως ξεκινά μια BDSM σχέση - Ερωτήσεις και σκέψεις

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος The King, στις 24 Ιανουαρίου 2010.

  1. Emma

    Emma Contributor

    Re: Απάντηση: Πως ξεκινά μια BDSM σχέση - Ερωτήσεις και σκέψεις

    (Μικρή παρένθεση στο θέμα του νήματος και ζητώ συγγνώμη).


    Αυτό συνήθως συμβαίνει επειδή οι απαντήσεις σου είναι μέσα στο αρχικό quote (και συγκεκριμένα μέσα στα quote codes) καθώς, πιθανότατα, προσπαθείς να απαντήσεις κομμάτι κομμάτι.
    Ρίξε μια ματιά εδώ -> https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/t14039/ για βοήθεια σχετικά με τα quotes.




    Υ.Γ. Βάζω αυτό το μήνυμα εδώ, αντί για PM, έτσι ώστε να επωφεληθούν κι άλλοι που έχουν πιθανόν το ίδιο πρόβλημα.
    Αν θέλεις να το αφαιρέσω από το νήμα σου, σε παρακαλώ ενημέρωσέ με.
     
  2. Uther

    Uther Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Πως ξεκινά μια BDSM σχέση - Ερωτήσεις και σκέψεις

    Έχεις δίκιο και ζητάω συγγνώμη.

    Παρ'ολα αυτά μια που το θέμα αφορά ανταλλαγή με βάση το χρήμα, θεωρώ και πάλι πως η συγκεκριμένη πράξη είναι κερδοσκοπική.
     
  3. thanasis

    thanasis Contributor

    Re: Απάντηση: Πως ξεκινά μια BDSM σχέση - Ερωτήσεις και σκέψεις

    Μου ακούγεται σαν να προσπαθεί ένας λύκος να χορτάσει με ποπ κορν.  
     
  4. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Πως ξεκινά μια BDSM σχέση - Ερωτήσεις και σκέψεις


    Δίκιο είχες εσύ, και δεν έχεις κανένα λόγο να ζητάς συγγνώμη...

    Κακώς βέβαια καθόμαστε και αναλύουμε το ζήτημα γλωσσολογικά (δεν είναι εκεί η ουσία), ας το δούμε όμως και έτσι, αφού ετέθη:

    κέρδος το [kérδos] Ο46 : 1. το υλικό όφελος που προκύπτει ως αποτέλεσμα μιας ενέργειας, μιας δραστηριότητας ή μιας συναλλαγής: H επιχείρηση έχει σταθερά / μικρά κέρδη. Tο εμπόριο αφήνει / αποφέρει μεγάλα κέρδη. Θα έχεις ένα ~ 20%. Aθέμιτα κέρδη. Είχε συμμετοχή στα κέρδη. Kαλά κέρδη!, ως ευχή σε επιχειρηματία. Kέρδη και ζημίες. Mοναδικό του κίνητρο είναι το ~. Επιδιώκει το εύκολο ~. || (οικον.) η θετική διαφορά, εκφρασμένη σε χρήμα, που προκύπτει από την πώληση ενός εμπορεύματος, ενός προϊόντος ή από την παροχή μιας υπηρεσίας, σε σύγκριση με το ολικό κόστος παραγωγής: Kαθαρό* ~. Οριακό* ~. Διαφυγόν* ~. Προσδοκώμενο ~. Mεγιστοποίηση του κέρδους. 2. ωφέλεια: Hθικό ~. Είχα μεγάλο ~ από αυτή τη συζήτηση. H εξωτερική πολιτική που άσκησε η κυβέρνηση απέφερε σημαντικά κέρδη για τη χώρα μας. [αρχ. κέρδος]

    Το κέρδος λοιπόν μπορεί να είναι (όπως πολύ καλά ξέρουμε, κακώς, ξαναλέω, ψειρρίζουμε τη μαϊμού με τα λεξικά) υλικό ή μη. Χρηματικό, εμπράγματο, ηθικό, ψυχικό, πνευματικό κλπ κλπ κλπ...

    κερδοσκοπία η [kerδoskopía] Ο25 : η επιδίωξη με κάθε μέσο κέρδους μεγαλύτερου από το θεμιτό ή το νόμιμο· (πρβ. αισχροκέρδεια). [λόγ. κερδοσκόπ(ος) -ία]

    Όταν το προσδοκώμενο αποτέλεσμα λοιπόν από κάποια πράξη είναι η κάθε είδους ωφέλεια, ήτοι το κέρδος, σε "ποσοστό" μεγαλύτερο από το θεμιτό ή το νόμιμο, υπάρχει κερδοσκοπία. Δεν χωράει αμφισβήτηση επ' αυτού, συνηγορούντων και των λεξικών, εάν αναγνωσθούν προσεκτικά...



     
  5. Uther

    Uther Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Πως ξεκινά μια BDSM σχέση - Ερωτήσεις και σκέψεις

    Ευχαριστώ. Απόρησα κι εγώ κοιτώντας τα λεξικα που βρήκα στο internet σε μία σύντομη αναζήτηση στο google (μια που στην ετοιμολογία της λέξης δεν περιγράφεται η οικονομική παράμετρος) αλλά επειδή δεν βρήκα άλλο ορισμό εκτός του οικονομικού κατέληξα οτι μπορεί να κάνω λάθος. Χαίρομαι που διευκρινιστικέ παρ'οτι συμφωνώ πως κακώς ψειρίζουμε την μαϊμού μια που το νόημα των λέξεων έχει ήδη διευκρινιστεί
     
  6. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Απάντηση: Πως ξεκινά μια BDSM σχέση - Ερωτήσεις και σκέψεις

    Kαλως ψειριζετε τη μαϊμου.Ολο και καποια ψειρα θα βρειτε.
    Φαντασθειτε να κουρευατε λαγους και ν'αρμεγατε χελωνες... 
     
  7. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Πως ξεκινά μια BDSM σχέση - Ερωτήσεις και σκέψεις

    τωρα που το σκεπτομαι.... εχω κι εγω κατι δανειακια ...... και απο φωτογενεια παω καλα..... λες????  
     
  8. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Πως ξεκινά μια BDSM σχέση - Ερωτήσεις και σκέψεις

    Σατανικό θηλυκό... 
     
  9. Απάντηση: Re: Απάντηση: Πως ξεκινά μια BDSM σχέση - Ερωτήσεις και σκέψεις

    Ευχαριστώ. Νομίζω ότι με τη βοήθεια και του MindMaster κάτι κατάφερα
     
  10. Απάντηση: Πως ξεκινά μια BDSM σχέση - Ερωτήσεις και σκέψεις

    Είμαι ο άνθρωπός σου. Θα φέρω τη ΝΙΚΟΝ και το μπλοκ των επιταγών!!!!   
     
  11. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Πως ξεκινά μια BDSM σχέση - Ερωτήσεις και σκέψεις

    αι αναγκαι Περρι μου !!!! αι αναγκαι !!!!! γνωριζεις τα του επαγγελματος!!!!  

    οχι για μενα δηλαδη..... για τη δολια την μανα μου ......
     
  12. Galatas

    Galatas New Member

    Απάντηση: Πως ξεκινά μια BDSM σχέση - Ερωτήσεις και σκέψεις

    Αν και περασαν αρκετες μερες απο την τελευταια απαντηση θα ηθελα να εκφρασω την γνωμη μου για το θεμα.

    Η δικη μου εντυπωση , η οποια και διαμορφωθηκε απο το αρχικο μηνυμα , ηταν πως απο την πλευρα του νηματοθετη (αρχιζει να μ'αρεσει αυτη η λεξη ) δεν υπηρχε καμια προθεση οικονομικης εκμεταλλευσης.Το μηνυμα ηταν πολυ ειλικρινες.

    Η προσφορα χρηματων ηταν ενας(ισως ο μονος ?) τροπος προσεγγισης απο την πλευρα του The King ωστε να δημιουργιθει μια σχεση που θα ικανοποιει και τους δυο.

    Κρινω βεβαια μονο συναρτησει το αρχικου μηνυματος και υποθετω πως ηταν πραγματι αληθινο και ειλικρινες.

    Για μενα το θεμα της εκμεταλευσης τιθεται μονο απο την πλευρα της γυναικας.Το που θα μπορουσε να φτασει καποιος σε μια δυσκολη οικονομικη κατασταση ποικιλλει.

    Μακαρι να τα εχει φερει ετσι η ζωη και να βρειτε και οι δυο αυτο που χρειαζεστε  

    Εκτος θεματος : Ειμαι νιουφεισ εδω , πειτε μου αν η ελλειψη τονων κουραζει