Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πως ορίζεται;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος MasterJp, στις 10 Ιουνίου 2016.

  1. gaby

    gaby Guest

    Η αντίληψή μου των πραγμάτων είναι ότι μια σχέση Κυριαρχίας - υποταγής ορίζεται γενικά, δηλαδή γίνεται αντιληπτή από όλους ως ότι το ένα πρόσωπο από τα δύο έχει πάντα το πρόσταγμα και τον τελευταίο λόγο σε οτιδήποτε αφορά την σχέση με το άλλο πρόσωπο και τί θα κάνουν μεταξύ τους. Αυτό το πρόσταγμα έχει λιμπιντικό χαρακτήρα και διαστροφική εσάνς αλλά δεν περιορίζεται κατ' ανάγκη στη σεξουαλικότητα. Εκφράζεται με τον έλεγχο και την πρόκληση πόνου στο άλλο πρόσωπο.

    Συνηθίζονται πολλών μορφών διασταλτικές και συσταλτικές ερμηνείες του προστάγματος και του τελευταίου λόγου, αν θα περιλαμβάνει όλη τη ζωή του άλλου προσώπου ή και μόνο το παιχνίδι, αν θα έχει καταπατητικό χαρακτήρα κλπ καθώς και πολλές συμβολικές και φαντασιακές ερμηνείς του ελέγχου και της πρόκλησης πόνου.

    Πλην, μένοντας στο γενικής αποδοχής εντός χώρου κομμάτι και όχι στα επιμέρους στοιχεία μιας σχέσης Κυριαρχίας - υποταγής όπως μπορεί να την ζουν πρόσωπα του χώρου, η σχέση Κυριαρχίας - υποταγής δεν μπορεί να πάρει συμβατική μορφή, να καταγραφεί δηλαδή σε ένα κείμενο που να μπορεί να διαβαστεί από οποιονδήποτε και να επιφέρει αποδεκτά από την κοινωνία και συγκεκριμένα δικαιώματα και υποχρεώσεις διότι δεν δύναται να απεικονίζεται σε οποιαδήποτε σύγχρονη κοινωνική σύμβαση. Καθότι αφορά πάντα καταπάτηση ατομικών δικαιωμάτων του ενός από τα δύο πρόσωπα.

    Όσον αφορά το πλαίσιο, είναι το "εθιμικό δίκαιο" στον χώρο και αφορά κυρίως κάποιον βαθμό και μορφή συναισθηματικής εμπλοκής των μερών και το βάθος χρόνου της σχέσης.
     
  2. Guruni

    Guruni aohuhzp lpzhp

    @MasterJp χωρις πλαισια, ορισμος δεν θα υπαρξει.
     
  3. brenda

    brenda FU very much

    Μάγευση, σταθερότητα, ειλικρίνεια, εμπιστοσύνη, υποστήριξη, επιμονή, ισχυρή λειτουργική επικοινωνία, ρεαλισμός και απεμπόληση φαντασιωτικών προβολών, αναγνώριση της ισοτιμίας του επιπέδου εντός σχέσης ανεξαρτήτως ασυμμετρίας, αναγνώριση της μοναδικότητας του κάθε ένα, δέσμευση ως προς την αυτο-βελτίωση, ξεκάθαρα κίνητρα (αν υποθέσουμε ότι υπάρχουν), συναίνεση και ισχυρή επιθυμία αμφοτέρω για κάτι που αρέσει εξίσου στους συμμετέχοντες, διαρκής έμπνευση, κοινοί πόθοι και επιθυμίες.
    Και υπομονή, υπομονή, ατέλειωτη, δεν υπάρχουν θεοί, δεν υπάρχει τελειότητα, όλοι άνθρωποι είμαστε, ακόμη και στην ασυμμετρία, άρα εν κατακλείδι, αγάπη κι αποδοχή.
     
  4. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    Η καθε σχεση πρεπει να εχει καποια συστατικα ποσο μαλλον μια Κ/υ σχεση για εμενα πρεπει να υπαρχει Σεβασμος - Εμπιστοσυνη - Αφοσιωση - Ενδιαφερον

    οπως και οι περισοτερες σχεσεις ειναι σχεσεις παρε / δωσε το καθε μελος δινει και περνει κατι απο αυτη την σχεση ....

    το Κ μελος την πλευρα του πρεπει να σεβεται το υ και να ενδιαφερεται για αυτο
    και θα αντλει ικανοποιηση βλεπωντας το υ του να εκτελει με τον καλυτερο δυνατο τροπο τις εντολες και επιθυμιες του

    το υ απο την πλευρα του σεβεται , ειναι αφοσιωμενο και ενδιαφερετε για το Κ του
    το υ αντλει ικανοποιηση και νιωθει περιφανο οταν εκτελει σωστα τις εντολες του Κ του

    απο εκει και περα καθε Κ/υ σχεση ειναι διαφορετικη γιατι θα θελω των Κ διαφερουν οπως διαφερουν και οι αντοχες του υ
     
  5. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Σωστά μεν,

    υπό την προϋπόθεση όμως ο "Κ" θέλει να αναλάβει ευθύνη ευρύτερη του/ων στενού/ών ατομικού/ών συμφέροντός/επιθυμιών του

    και ο "υ" θέλει να ακούει πιστά και χωρίς δικές του προϋποθέσεις, πέραν των τυχόν αρχικά οριζομένων.



    Εκτός φυσικά αν αυτά τα δύο (ευθύνη και συμμόρφωση) γεννηθούν και καλλιεργηθούν μέσα στη σχέση σταδιακά και ανεξάρτητα των αρχικών κινήτρων και των δύο.
     
  6. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Κ/υ είναι η σχέση στην οποία το ένα μέλος επιθυμεί και εμπνεεται απο το άλλο, στο να έχει τον έλεγχο του σε διάφορους τομείς της ζωής του, και της ζωής τους μαζί.
    Και το άλλο μέλος εμπνεεται και επιθυμεί να δώσει τον έλεγχο σε διάφορους τομείς της ζωής του, και της ζωής τους μαζί.

    Απο την στιγμή που υπάρχει α. αυτή η επιθυμία β. φέυγουν απο το θεωρητικό και ξεκινούν να σχετίζονται με βάση αυτή την κοινή επιθυμία - συμφωνία ασυμμετρίας γ. οι πράξεις τηρούν την επιθυμία αυτή ( δεν λέω οτι δεν υπάρχουν αποτυχίες, καταλαβαίνετε πως το εννοώ ) για εμένα αυτό είναι Κ/υ σχέση.

    Όλα τα υπόλοιπα, εμπιστοσύνες, έρωτες, αγάπες θα μπορούσαν να είναι σε οποιαδήποτε σχέση και φυσικά και στην Κ/υ σχέση.
    Το οτι πιστεύω οτι μια ντι/ες μπορεί κάποια στοιχεία απο τα παραπάνω να τα έχει ως βάση ή οτι μέσω μιας ντι/ες κάποια στοιχεία απο τα παραπάνω ίσως έρθουν πιο γρήγορα..ναι το πιστέυω. Αλλά πιο πολύ απο όλα πιστέυω οτι έχει να κάνει με τη χημεία των ανθρώπων. Δεν είναι ντε φάκτο πράγματα στην Κ/υ ούτε την αναιρούν αν δεν υπάρχουν.
    Κ/υ ορίζεται ως η σχέση όπως την έδωσα στην αρχή, τα υπόλοιπα είναι το Κ/υ του κάθε ζευγαριού και οι τύποι του Κ/υ που φαντάζομαι είναι αμέτρητοι. Σαν βάση όμως, για να υπάρξει Κ/υ πρέπει να υπάρχει ανταλλαγή ελέγχου, σοβαρή, με συνείδηση και συνέπεια, να πηγάζει απο τον ίδιο τον άνθρωπο, τους ανθρώπους και να μην είναι ένας ρόλος που τον φοράμε όποτε μας βολέψει ή μας καυλώσει ( κυριολεκτικά το καυλώσει) α και πλήρη επιθυμία να σχετιστεί κάποιος έτσι σε σύγκριση με το να σχετίζεται αλλιώς!
     
  7. Lady in Corslet

    Lady in Corslet Mind the gap...

    Κατά την άποψή μου μία D/s σχέση ορίζεται από την ύπαρξη ενός ατόμου που μπορεί να κυριαρχήσει (γενικα και ειδικά), ενός ατόμου που αισθάνεται ότι κυριαρχείται από το προαναφερθέν άτομο (μιας και σε εμενα προσωπικά η υποτακτική μου φύση είναι άμεσα συνεδεδεμένη με το ποιον έχω απέναντί μου και δεν είναι μια ευρύτερη τάση μου) και μιας εντονης ερωτικής χημείας μεταξύ αυτών.

    Το πλαίσιο για μένα δημιουργείται με 2 τρόπους.
    Είτε μέρος του συνειδητά από την αρχή και χτίζοντας τις λεπτομέρειες στην πορεία με την καθοδήγηση του Κ και την αποδοχή του υ.
    Είτε ασυνείδητα σιγά σιγά με την καθοδήγηση του Κ και την αποδοχή του υ.
     
  8. Marqui

    Marqui sitting on a park bench

    Όσο κι αν με ζορίζει, οφειλω να αυτοαναιρεθώ, έστω εν μέρει και δη δημοσίως.

    Δεν ορίζεται/τε.
    Βιώνεται. Μόνο -ται.
    Άνευ αξιόλογων εξαιρέσεων λοιπόν, από όσους βιωνέται, τόσους ορισμούς έχει.
     
  9. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    "Pano xeri" provides input.
    Follower accepts/comprehends/understands it, adjusts to it so to act and function properly through experience.
    Period.
     
  10. gaby

    gaby Guest

    @cadpmpc

    αν μόνον ο ένας από τους δύο δίνει, τότε είναι σχέση;
     
  11. Guruni

    Guruni aohuhzp lpzhp

    Μία σχέση Κ/υ έχει τόσες πολλές παραλλαγές και σχήματα που είναι αναμφίβολα δύσκολο να οριστεί.

    Θεωρώ όμως ότι είναι ακόμη πιο δύσκολο να οριστεί δίχως βανίλλα κριτήρια και συμπεριφορές.

    Είναι μία σχέση μεταξύ ενηλίκων που επιθυμούν την άσκηση και την εκχώρηση της εξουσίας.

    Ο τρόπος που αυτή η εξουσία θα εκχωρηθεί και θ᾽ασκηθεί καθώς και θα εκφραστεί είναι ένα άλλο θέμα.

    @gaby αν μου επιτρέπετε το ερώτημα στον @cadpmpc ᾽᾽αν μόνον ο ένας από τους δύο δίνει, τότε είναι σχέση;᾽᾽, έχει μία απάντηση, είναι σχέση εξάρτησης,
     
    Last edited: 11 Ιουνίου 2016
  12. Εγώ κινούμαι παντού και εσύ με αποκαλείς Εγώ.. Η κυριαρχία εμβαθύνει την πλοκή των συναισθημάτων ως παραπλήσια τέχνη με αυτής των τυχερών παιχνιδιών.. Τα ζάρια αφού πέσουν στο τραπέζι θα σχηματίσουν στιγμές σκέψεις βάσανα ζωές ποικιλία αισθήσεων και αμφιβολίες.. Άραγε πως να κλείσουμε σε ένα κλουβί όλους τους κυριάρχους; Άραγε πως να αφεντεύσει μια υποτακτική; Δύσκολα τερτίπια και ίσως ανομολογητα ευθυνών.. Δεν υπάρχει λύση θεωρώ απλά βασικές συμπτώσεις και θεωρίες μαρτυριών.. Εγώ θεωρώ το Εγώ εσύ το εμείς αυτός τον πόνο εκείνος το δάκρυ ο άλλος το αίμα.. Εσύ; Τι θεωρείς;