Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πόσοι τελικά από εμάς έχουν εμβολιαστεί

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος AlphaMaleMaster, στις 15 Ιουλίου 2021.

  1. thanasis

    thanasis Contributor

    Θα συμφωνήσω απόλυτα με το πνεύμα επιφύλαξης ως προς το πώς "γραδάρουμε" τις πληροφορίες.  
     
  2. Koproskylo

    Koproskylo Regular Member



    Δεν πιάνω το ερώτημα (δεν είμαι και γιατρός),
    λες αν έχει συνδεθεί το Covid-19 με ανοσοανεπάρκεια όμοια του AIDS ή αν υπάρχει κοινή ακολουθία νουκλεοτιδίων ανάμεσα στα γονιδιώματα της πρωτείνης-ακίδας και του HIV-1;
    Δεν είμαι γιατρός, απλά πε τα μου.



    υγ. θανάσσις, ζήτα εκ μέρους μου συγγνώμη από τον θανάσσις. Να του πείς ότι δεν φταίει ο θανάσσις.
    Εγώ φταίω και το παραδέχομαι  
    Λέγω εύγε στο Reuters που παράγει δημοσιογραφία εφάμιλλη του Ellhnika Hoaxes.
     
    Last edited: 4 Αυγούστου 2021
  3. NewKatrin

    NewKatrin Very irregular member

    Ε, αφου δεν εισαι γιατρος, μπορεις να γκουγκλαρεις τι σημαινει ανοσοανεπαρκεια και τι σημαινει γονιδιωμα της πρωτεινης.....ευκολακι!
    Μασημενη τροφη θες?  
     
  4. Koproskylo

    Koproskylo Regular Member

    Ευχαριστώ προσωπικά τον Θανάσσις την ΝεςΚατρίν που με βοήθησαν να φτάσω σε οριστική απόφαση στο θέμα.
    Να είστε καλά  
     
  5. iolanda

    iolanda Contributor

    Κορωνοϊός: Συγκλονίζει Αμερικανίδα γιατρός:
    Πριν διασωληνωθούν με παρακαλούν για το εμβόλιο(POST)
    «Νόμιζαν ότι ήταν μια φάρσα. Νόμιζαν ότι ήταν πολιτικό ζήτημα, νόμιζαν ότι ήταν "μόνο μια γρίπη". Αλλά έκαναν λάθος. Και εύχονται να μπορούσαν να επιστρέψουν οι δικοί τους. Αλλά δεν μπορούν» αναφέρει σε μια πρόσφατη ανάρτηση στη σελίδα της στο Facebook, η Παθολόγος Brytney Cobia, στο Μπέρμιγχαμ της Αλαμπάμα.

    Πηγή: https://www.skai.gr/news/health/kor...urce=projectagora&utm_medium=contentdiscovery
     
  6. Koproskylo

    Koproskylo Regular Member




    Φοβερό τρομερό Γιολάντα.

    Επειδή συγκλονίστηκα από αυτό το ποστ, βρήκα το φεηςπουκ της Αξιότιμης Δρος Cobia.

     

    Εφιαλτικό, νέοι άνθρωποι (σύμφωνα με την Δρα Cobia) ζητούν την ένεση, ακριβώς πριν η Δρ Cobia ζητήσει από έναν νοσοκόμο να τους βάλουν στον αναπνευστήρα.  
    Επειδή είναι πολύ δραματική η στιγμή, έψαξα τα επίσημα στοιχεία του Αμερικανικού CDC (ανά Καθηγητού κ. Τσιόδρα) για τους τελευταίους μήνες.


     


    Παρατηρώ από τα επίσημα μακάβρια στοιχεία πως οι 18 νέοι ηλικίας 40-49 δυστυχώς έχασαν τη ζωή τους σε ολοκληρες τις ΗΠΑ από αναπνευστικά/πνευμονία/γρίππη το Μάιο του 2021.
    Μηδέν κάτω των 40 για τον Απρίλιο, τον Ιούνιο, τον Ιούλιο.


    Δεν υπαινίσσομαι φυσικά ότι η αξιότιμη Δρ Cobia ψεύδεται,
    πόσω μάλλον ότι ο πάντα έγκριτος, πάντα έγκυρος, πάντα αξιόπιστος SKAI
    ανατουητάρει ειδήσεις χωρίς να τις ελέγχει.

    Θα θεωρήσω λοιπόν πως το Αμερικανικó CDC (ανά Καθηγητού κ. Τσιόδρα) ψ ε ύ δ ε τ α ι.
    Ντροπή σας στο CDC και σε σένα ντροπή Δρα Φάουτσι. Υποτίθεται πως εσείς είστε με την ΕΠΙΣΤΗΜΗ σε αυτούς τους επαχθείς καιρούς.
    Από μένα τέλος, σας κάνω ανφόλλοου στα σόσιαλ.
     
    Last edited: 6 Αυγούστου 2021
  7. Grim_Fandango

    Grim_Fandango Symbiosis with Voltaire

    Θα πρέπει να έψαξες πολύ όμως, δεν εξηγείται αλλιώς. Μια ξερή φωτογραφία, χωρίς link, χωρίς καμία αναφορά, και που γράφει "State: Alabama" πάνω πάνω.

    Δες και το σωστό screenshot τώρα:

     

    Πάρε και το link αν έχεις αμφιβολίες: https://www.cdc.gov/nchs/nvss/vsrr/covid_weekly/index.htm
    Tο σωστό link, όχι αυτό για το μπλογκ/fb group/whatever που βρήκες την φωτό εσύ.

    Έχετε πολύ πλάκα πάντως.
     
  8. thanasis

    thanasis Contributor

    Πρέπει να ομολογήσω οτι βρήκα αξιαγάπητη την απόπειρα του @Koproskylo να κάνει διασταύρωση πληροφοριών.

    Το πνεύμα αμφισβήτησης που επιδεικνύει, βέβαια, είναι πολύ σωστό. Φυσικά και μια γνώμη/ιστορία στο φβ δεν σημαίνει τίποτα, ακόμα και αν ο γράφων είναι γιατρός. Μιλήσαμε προηγουμένως για την επίκληση στην αυθεντία και πόσο αυτή δηλητηριάζει την κριτική σκέψη. Επίσης, όπου βλέπω δραματικές/δακρύβρεχτες ιστορίες και γενικώς επίκληση στο συναίσθημα για λόγους πειθούς (και δη για επιστημονικά θέματα), σηκώνω σκεπτικά και αρχαρουμφικά το θανασσόφρυδο.

    Για να κάνουμε τον δικηγόρο του διαβόλου και να κάνουμε λίγο πιο ενδελεχή διασταύρωση, όπως πρέπει και όχι όπως βολεύει, έψαξα τη συγκεκριμένη γιατρό και όντως δραστηριοποιείται στην Αλαμπάμα, οπότε ο πίνακας του φίλου μας μου φαίνεται legit, αν και δεν είμαι σίγουρος οτι ήξερε τι αναρτά, μιας και, όπως ισχυρίζεται (υπογράμμιση δική μου):
    Οπότε οι 18 που αναφέρονται στο γράφημα αφορούν στην Αλαμπάμα, όχι σε όλες τις ΗΠΑ, όπως υποστηρίζει ο κοπρόσκυλος και επίσης είναι θάνατοι κόβιντ, όχι από "αναπνευστικά/πνευμονία/γρίππη". Επίσης, αφορούν μόνο στον Μάιο του 2021. Ας αποδεχτούμε οτι το περιστατικό στο οποίο αναφέρεται η γιατρός μας συνέβη όντως από τον Απρίλιο έως τώρα, όπως ισχυρίζεται ο κοπ. Για τον Ιούλιο είχαν 13 θανάτους, για τον Απρίλιο 17 και για τον Ιούνιο δεν υπήρχαν δεδομένα (και όχι μηδενικοί θάνατοι, όπως ισχυρίζεται ο κοπρόσκυλός μας). Η εν λόγω γιατρός δραστηριοποιείται σε διάφορα νοσοκομεία της περιοχής, οπότε μου φαίνεται αρκετά πιθανόν κάποιος από αυτούς τους 18+13+17+Χ να ήταν δικός της ασθενής. Επίσης, το γράφημα του κοπρόσκυλου είναι ως τις 14/7, ενώ η ανάρτηση έγινε στις 18/7, αν και δεν νομίζω να έκαναν μεγάλη διαφορά μόνο 4 ημέρες.

    Θα πρέπει επίσης να λάβουμε υπόψην οτι, όταν μιλάνε οι γιατροί για νέους ανθρώπους, αναφέρονται εύκολα σε 30-40-50ρηδες, οπότε είναι λογικό να ελέγξουμε όσα λέει η γιατρός, λαμβάνοντας υπόψην αυτό το ηλικιακό εύρος. Επίσης, δεν είδα να αναφέρεται κάπου στο πότε συνέβη το περιστατικό που εξιστορεί. Μια πρόσφατη ανάρτηση στο φβ δεν σημαίνει οτι το εξιστορούμενο περιστατικό είναι επίσης πρόσφατο, οπότε ίσως χρειάζονται περισσότερες πληροφορίες για να είμαστε σίγουροι, αντί να κάνουμε αυθόρμητα assumptions για το χρονικό εύρος μέσα στο οποίο πρέπει να ψάξουμε τις πληροφορίες αυτές.
     
    Last edited: 6 Αυγούστου 2021
  9. Koproskylo

    Koproskylo Regular Member


    Κριμ. αυτό φοβάμαι λαμβάνει υπόψιν και τα της περσινής χρονιάς, όπου και δεν υπήρχε ένεση.
    Η Δρ Cobia μίλησε τον προηγούμενο μήνα και η εμπειρία της αφορά τους προηγούμενους του προηγούμενου μήνα.
    Από το ίδιο λινκ που παρέθεσες έκανα κλικ στο "μάρτιος ή απρίλιος ή μάιος ή ιούνος ή ιούλιος/αλαμπάμα" (ντιμπανκ: θανάσσις) και φτάνω σε αυτό



     



    Δεν ξέρω αν είσαι γιατρός ή παραϊατρικό προσωπικό, σε κάτι τέτοιο μου κάνεις, εγώ δεν είμαι γιατρός και δε βλέπω που είναι το ψέμμα ανάμεσα και σε αυτό το πιο ενήμερο χρονικά γράφημα από αυτό που ποστάρισα, και την αρχική διατύπωση της Δρος.
    Το διακρίνει κανείς κάπου;

    Εξηγήστε και σε μένα που δεν ξέρω από Πφάηζερ
     
    Last edited: 7 Αυγούστου 2021
  10. Grim_Fandango

    Grim_Fandango Symbiosis with Voltaire

    Ναι είμαι ο γιατρός της πείνας.

    Το ψέμα στο εξήγησαν και πιο πάνω

    ΥΓ: Αυτά τα "εγώ δεν ξέρωωωω μια απορία έχωωωω", κουράζουν. Δεν εκφράζεις αμφιβολίες, αλλά μασκαρεύεις την ξεκάθαρη αμφισβήτηση σου απέναντι σε όλες τις απαντήσεις που έχεις πάρει στις φαινομενικά αθώες ερωτήσεις σου. We're on to you.
     
    Last edited: 7 Αυγούστου 2021
  11. Koproskylo

    Koproskylo Regular Member



    Με τσάκισε το "όλες". Πραγματικά
     



    Αν κάποιος άλλος φίλος καταλαβαίνει τους πίνακες καλύτερα από μένα και είναι διαθέσιμος, ας βοηθησει.
    Το μόνο συμπέρασμα στο οποίο οδηγούμαι είναι πως το CDC δεν ειναι αξιόπιστο.
     
  12. thanasis

    thanasis Contributor

    Μη με παρεξηγείτε, αλλά είστε λατρεία καλοκαιρινή, κοπρόσκυλο.

    Το να κλικάρετε πάνω στους εν λόγω μήνες δεν περιορίζει τον πίνακα στους μήνες αυτούς, αλλά, τουναντίον, τους αποκλείει από τον πίνακα-για αυτό και στην εικόνα σας τα δεδομένα ξεκινάνε από τον πιο πρόσφατο μήνα που δεν κλικάρατε (Φεβρουάριο). Οπότε δεν υπάρχει κάποια αντίφαση με τον προηγούμενο πινακά σας (ποστ #354), απλώς δείχνουν δεδομένα διαφορετικών μηνών (Απρίλιος έως Ιούλιος στο ποστ #354, Φεβρουάριος στο ποστ #357). Counter-intuitive χειρισμός, σίγουρα, αλλά ως προς την ουσία δεν είμαι και τόσο σίγουρος οτι καταλαβαίνετε τι αναρτάτε. Ή αυτό ή μας τρολλάρετε τόσες μέρες, οπότε επανέρχομαι στην πρώτη πρόταση του παρόντος θανασσοπόστ.
     
    Last edited: 8 Αυγούστου 2021