Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πόσοι τελικά από εμάς έχουν εμβολιαστεί

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος AlphaMaleMaster, στις 15 Ιουλίου 2021.

  1. tithon

    tithon Contributor

    θέλω να δω νηφάλια την ουρανομήκη ασυναρτησία που προτείνετε ως ερώτημα. κάποιος που εμβολιαστηκε από επιλογη κι αντιμετωπισε κάποιες παρενέργειες, πρέπει να επιβαρύνει το σύστημα υγείας ή η βλακεία έχει όρια;
     
  2. ilias1

    ilias1 https://vimeo.com/61962404 Contributor

    Παρακαλώ όμως για απαντηση
     
  3. ilias1

    ilias1 https://vimeo.com/61962404 Contributor

    Παρακαλώ όμως για απάντηση. Επίσης λέξεις όπως "βλακεια" δεν έχουν θέση (πιστευω)
     
  4. ilias1

    ilias1 https://vimeo.com/61962404 Contributor

    Το ερώτημα που έθεσα είναι πολύ σοβαρό. Θα μας απασχολήσει στο κοντινό μελλον και θα επανέρχεται ολοένα και εντονοτερο. Ιδίως τωρα, που λόγω των ψηφιακών εφαρμογών, σε δευτερόλεπτα ελέγχεται ποιος έχει εμβολιαστεί ή όχι.
    Σε κάποια χρόνια το σύστημά του ελέγχου θα έχει επεκταθεί και σε αλλά επιπεδα. Πχ το φορητό Ρολόι που φοράμε εθελοντικά στο χέρι μας, θα καταγραφεί αν τηρούμε κανόνες υγιεινής ή όχι και ανάλογα θα κοστολογειται η κοινωνική μας συμπεριφορά.

    Στην Κίνα ήδη υπάρχει (υποχρεωτικα) το λεγόμενο κοινωνικό σκορ, με αμοιβές και τιμωρίες, ανάλογα του πόσο σκοράρει ο καθένας.

    Μέχρι τώρα, οι 2 στους 3 προτίμησαν την κοροϊδία, αντί της απαντήσεως.
    Δεν είναι αργά να το ξανασκεφτουν νηφάλια και να πάρουν θέση.
     
  5. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    +1
     
  6. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    +1
     
  7. NewKatrin

    NewKatrin Very irregular member

    Αυτο που θα μας απασχολησει στο εγγυς και το απωτερο μελλον ειναι το :

    «Περίπου ένα εκατομμύριο άνθρωποι υποφέρουν σήμερα στο Ηνωμένο Βασίλειο από μακροχρόνιο κόβιντ (long covid).
    Από αυτούς οι 300.000 έχουν συμπτώματα για πάνω από ένα χρόνο!
    Το μακροχρόνιο κόβιντ είναι ένα εξαιρετικά σοβαρό θέμα δημόσιας υγείας με μεγάλες επιπτώσεις στην υγεία, στην οικονομία, την κοινωνική ζωή κλπ.
    Ο εμβολιασμός είναι το μόνο μέσον, με το οποίο μπορούμε να αποφύγουμε την κατάσταση αυτή, ή που μπορεί να μειώσει (άγνωστο όμως πόσο) τα συμπτώματα και την χρονιότητα»

    Εκει θα δουμε τι σημαινει πιεση στο συστημα υγειας. Ουτε εγω ειμαι της αποψης οτι οποιος ασθενησει δεν πρεπει να τυχει δημοσιας περιθαλψης. Οσο ηλιθια κι αν φερθηκε. Ομως οταν ερθει η ωρα του κουμπαρα (που θα ερθει και συντομοτερα απο οσο νομιζουμε) θα ηθελα να δω αποψεις.
     
  8. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Υπάρχει και μια πιο δοκιμασμένη μέθοδος, να φοράνε οι μη εμβολιασμένοι ένα διακριτό σήμα, παράδειγμα ένα κίτρινο αστέρι στο πέτο.

    Χωρίς "θα" και Κίνα, εσείς τι προτείνετε για καρκινοπαθείς καπνιστές; Για παχύσαρκους με καρδιοπάθεια; Για οδηγό που παραβίασε το ΚΟΚ και χρειάζεται χειρουργεία και ΜΕΘ; Για αποπειραθέντες αυτοκτονία; Για απρόσεκτους ορειβάτες;

    ΥΓ Αν απορείτε, η τοποθέτησή μου περιέχει απάντηση σε αυτό που ισχυρίζεστε πως είναι ερώτηση.
     
  9. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    +1
     
  10. elfcat

    elfcat . Contributor

    Να υποθέσω ότι ηλίθια φέρονται, οι παχύσαρκοι, οι καπνιστές, οι ανάπηροι που βγαίνουν στο δρόμο ενώ δεν υπάρχουν προβλέψεις γι αυτούς, όσοι οδηγούν χωρίς κράνος η ζώνη, όσοι κάνουν επικίνδυνα επαγγέλματα, όσες γεννούν κορίτσια σε αυτό τον γεμάτο από ανδρες κακοποιητές κόσμο, όσοι πίνουν με το παραπάνω, όσοι κάθονται στον ήλιο. Όσοι αναπνέουν ίσως; Έτσι όπως το βλέπω, ό λ ο ι μας φερόμαστε ηλίθια. Λέω να καταργήσουμε τα νοσοκομεία. Είμεθα άξιοι της μοίρας μας.

    Τον παραλογισμό θέλω να καταδείξω αυτής της τεχνητής διαμάχης, τί κερκόπορτες ανοίγει.
     
    Last edited: 20 Ιουλίου 2021
  11. Grim_Fandango

    Grim_Fandango Symbiosis with Voltaire

    Ναι.

    (Είμαι παχύσαρκος, καπνιστής και διαβητικός. Ναι είμαι ηλίθιος που είμαι όλα αυτά. Και αν μπορούσα να απαλλαγώ από όλα αυτά με δύο ενέσεις θα το έκανα αύριο το πρωί χωρίς δεύτερη σκέψη.)
     
    Last edited: 20 Ιουλίου 2021
  12. NewKatrin

    NewKatrin Very irregular member

    Οταν φυσικα καποιος θελει να φτασει στα ακρα για να "δειξει" παραλογισμο, ειναι παρα πολυ ευκολο να το κανει
    Ναι, φερεται ηλιθια οποιος δεν φοραει κρανος ενω ξερει γιατι πρεπει να το φορα, οποιος δεν φορα ζωνη ενω ξερειγιατι πρεπει να τη φορα, οποιος συνεχιζει να καπνιζει παρα τα οσα ξερει πια, οποιος ειναι αλκοολικος, οποιος παραμενει παχυσαρκος παρα τα οσα ξερει πια, κλπ. τι να κανουμε. Αυτα δεν ειναι "ακρα" . Ειναι καθημερινα "παθη". Οπως και η φοβος του εμβολιασμου. Ενω ξερει γιατι πρεπει να τον κανει. Αν καποιος θελει να σταματησει να αναπνεει βεβαιως....ελευθερος ειναι
    Το να βλεπουμε τα λαθη μας και να τα αντιμετωπιζουμε ειναι το πιο σωφρον που μπορουμε να κανουμε. Κι εγω μαζι μεσα
     
    Last edited: 20 Ιουλίου 2021