Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πόσο επηρεάζει τις σχέσεις μας η Υγεία ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος isnogood, στις 17 Φεβρουαρίου 2007.

?

ποσες φορες ειπατε "ΟΧΙ" επηρεασμενοι απο κακη υγιεινή και καθαριοτητα

  1. ποτε

    2 vote(s)
    5,6%
  2. σπανια

    11 vote(s)
    30,6%
  3. συχνα

    12 vote(s)
    33,3%
  4. πολυ συχνα

    11 vote(s)
    30,6%
  1. brenda

    brenda FU very much

    Υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις που χρήζουν προσοχής. Έπασχα από βαριά αναιμία για σειρά ετών και αυτό επηρέαζε τα πάντα, από τις αντοχές μου, έως τις εξασκούμενες πρακτικές.
    Όταν η πάθηση είναι αναστρέψιμη τότε τα πράγματα αλλάζουν συν τω χρόνω. Το ίδιο συνέβη και με μένα.
    Η εμπειρία μίας φίλης που πάσχει από νόσο Crohn, είναι ότι η πάθηση καθορίζει σχεδόν τα πάντα στην ζωή της, για ΟΛΗ της την ζωή, συνεπακόλουθα και τις ερωτικές της και bdsm επιλογές.
    Οι σύντροφοι πρέπει να ενημερώνονται διεξοδικά και να κατανοούν τους περιορισμούς που επιβάλλει η εκάστοτε ασθένεια ή πάθηση, αυτό είναι το λογικό και το ανθρώπινο...
     
    Last edited: 17 Ιουνίου 2015
  2. Εκεί δοκιμάζονται οι αντοχές του πάσχοντος, αλλά και του συντρόφου του. Ακόμα περισσότερο σε μιά βδσμ σχέση. Εκεί πέφτουν οι μάσκες, τα ωραία λόγια και ξεγυμνώνονται οι ρόλοι και οι άνθρωποι...
     
  3. brenda

    brenda FU very much

    Συμπλήρωσα την απάντησή μου, καθώς γράφω από κινητό, θα την δεις....
    Εγώ την περίοδο εκείνη ήμουν με έναν άνθρωπο, που οφείλω να ομολογήσω ότι σεβάστηκε απόλυτα τους περιορισμούς που μας επιβάλλονταν, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν τον κούραζε όλη αυτή η εγρήγορση και οι εναλλακτικοί τρόποι που επιβάλλονταν εκ των συνθηκών...μα κι εμένα με κούραζε, δεν θα κούραζε αυτόν;
    Ωστόσο τολμώ να πω ότι σε ανθρώπινο επίπεδο μας έφερε πολύ πιο κοντά το όλο πρόβλημα και μέτρησε πολύ μέσα μου ως προς την ποιότητα του ατόμου....
     
  4. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Αυτό νομίζω ότι είναι θέμα που καλύπτεται υπό τις ευρύτερες έννοιες "ευθύνη" και "εμπιστοσύνη".
    Και δεν αναφέρομαι στο αν ο ένας ερωτικός σύντροφος (ή και οι δυο) θα έχουν άλλες σχέσεις αλλά στο ότι δεν θα πηγαίνουν με ΚΑΝΕΝΑΝ άλλο χωρίς προφυλάξεις αν και εφόσον το κάνουν οι δυο τους...
     
  5. dimfetishman

    dimfetishman Ζεις μονάχα μια φορά. Ενίοτε και καμία. Contributor

    Η υγεία, και δη η καθαριότητα, η οποία μάλιστα περνάει απολύτως απο το χέρι μας, είναι για μένα το πιο σημαντικό κομμάτι.

    Η εμφάνιση, το πόσο όμορφοι είμαστε αντικειμενικά, καλώς ή κακώς δεν εξαρτάται από μας και είναι κάτι, που δε μπορούμε να αλλάξουμε όσο κι αν το θέλαμε ίσως.

    Όμως η υγιεινή και η καθαριότητα αλλά και το πόσο περιποιημένοι είμαστε εξαρτάται από μας και μόνο. Και αλίμονο, αν λησμονούμε και παραμελούμε τον εαυτό μας.

    Προσωπικά θεωρώ την έλλειψη καθαριότητας λόγο ικανό και αρκετό, για να μη με "τραβήξει" μία γυναίκα ερωτικά. Δεν σιχαίνομαι γενικά. Δεν είμαι της υπερβολής αλλά μία καλή δόση αποστείρωσης επιβάλλεται, νομίζω. Πρωτίστως για να νιώθουμε καλά εμείς με τον εαυτό μας, πιο ανάλαφροι και φρέσκιοι, και δευτερευόντως για να είμαστε πιο αρεστοί στους άλλους. Γιατί και αυτό τελικά μας κάνει καλό σε πολλά επίπεδα.
     
  6. astarti

    astarti Love beyond Reason

    Στάνταρ! Παρασύρθηκα απο το πιο κατω γραμμενο για την υγιεινή και καθαριότητα.. Θα επανέλθω (καλυφθειτε).. 
     
  7. folha

    folha deja vu

    Τα μέχρι τώρα αποτελέσματα με εντυπωσιάζουν, από τους 32 οι 22 έχουν απαντήσει συχνά και πολύ συχνά...
    Αναρωτιέμαι σε τόσο μεγάλο ποσοστό συναντάμε ανθρώπους που δεν τηρούν βασικούς κανόνες υγιεινής ή έχουμε γίνει "σιχασιάρηδες";
     
  8. brenda

    brenda FU very much

    Μάλλον ένας συνδυασμός και από τα δύο είναι, ή το γεγονός ότι η μη τήρηση των κανόνων υγιεινής είναι τόσο απωθητική που εστιάζουμε εκεί σε ότι αφορά την έλξη μας και την έλλειψή της...
     
  9. astarti

    astarti Love beyond Reason

    Σίγουρα αν καποιο μερος μιας σχεσης αντιμετωπιζει θεμα υγείας, αυτό χρηζει προσοχής.. Δεν είναι ακατόρθωτο να δημιουργηθεί και να διατηρηθεί η σχέση, αλλά χρειάζεται ακομη περισσοτερη φροντίδα και επιμέλεια, επιμονή και υπομονή. Και απο τα δυο μερη. Η σεξουαλική ζωή θα είναι πιο πετυχημένο αν στηρίζεται σε αμοιβαία εμπιστοσύνη, σεβασμό, δημιουργική επικοινωνία, υπεύθυνη δέσμευση και γνήσια φιλία.
    Ο ασθενής οφειλει να ενημερώσετε το αλλο μερος για την κατάσταση, τους φόβους, τις ανησυχίες και τα συναισθήματα του, ελευθερα και ανετα, χωρίς υπονοούμενα. Αν δεν υπάρχει τόλμη συνεννόησης απο μεριας του με λόγια, πώς θα επιτευχθεί η επικοινωνία μεταξύ τους σε πιο βαθυ, σωματικό επιπεδο..?
    Το άλλο μέρος από την άλλη πρέπει να είναι ανετο, εξωστρεφες, εκδηλωτικο, ανεκτικο, θερμό, τρυφερο και πάνω από όλα, συνειδητοποιημενο και ωριμο. Κατ'εμε αυτό φέρει το βάρος της προσωπικής του επιλογής, πρέπει να χειριστεί μια δύσκολη κατάσταση με πληρη επίγνωση των δυνατοτήτων του και πιθανων συνεπειών που ενδέχεται να εμφανιστούν, και να φέρει εις πέρας την όποια επαφή.. Ούτως ή άλλως το σεξ ειναι η αποκορύφωση της οικειοτητας..
     
  10. @astarti , οι ευθύνες του πάσχοντος δεν εξαντλούνται στην ενημέρωση, όπως πολύ σωστά ανέφερες, αλλά επεκτείνονται στη μη εκμετάλλευση της ασθένειάς του για να πετύχει ειδική μεταχείριση ή να αποφύγει τις υποχρεώσεις του ενώ είναι σε θέση να τις διεκπεραιώσει.

    Οσο αδόκιμο είναι για ένα κυρίαρχο άτομο να πιέζει το πάσχον υποτακτικό πέρα από τα όρια των αντοχών του, άλλο τόσο είναι για το υποτακτικό να κάνει κατάχρηση της ασθένειάς του για να αποφύγει τις υποχρεώσεις που προκύπτουν από την κ/υ σχέση, στις οποίες έχει συναινέσει.
     
  11. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    H πιο μακροχρόνια μου σχέση (και για τα 5/6 των χρόνων που είχε διαρκέσει, αρκετά ως πολύ βουδουσουμική) ήταν με μια γυναίκα, που έπασχε από επιληψία...
    Προς τιμήν της μου είχε αποκαλύψει το "θέμα" της μέσα στις 2 πρώτες εβδομάδες που ήμασταν μαζί...
    Αν δημιουργούσε κάποια "τροχοπέδη" στην ερωτική μας ζωή?
    Σίγουρα κάποιες πρακτικές αν δεν τις απέκλειε, τις περιόριζε...
    Καλύτερα, ήμουν εγώ που περιοριζόμουν από μόνος μου γιατί δεν ήθελα να ξεπεράσει τα όποια όρια σωματικής της αντοχής (που ήταν αρκετά υψηλά)...
    Π.χ. οι σφαλιάρες στο πρόσωπο ήταν πολύ ήπιες (και ας ζήταγε πιο δυνατές)...Τα χτυπήματα με το flogger μετρημένα...κτλ κτλ...

    Σε γενικές γραμμές η κοπελιά αφού ήταν σε καθημερινή φαρμακευτική αγωγή, είχε κρίσεις πολύ ελεγχόμενες και αυτές σπάνιες...
    Κάπου κάπου όμως "χανόταν", παρέλυαν για ελάχιστη ώρα τ' άκρα της, έχανε την αίσθηση του περιβάλλοντος της...
    Είχε τύχει ακόμη και κατά την διάρκεια "περιπτύξεως", βουδουσουμιάρικης και μη...
    Εκεί, τ' οτιδήποτε της "έκανα", το σταματούσα και δεν είχε συνέχεια ανά το τέλος της "δύσκολης" στιγμής...
    Η "κατάσταση" της ήταν χρόνια και θα την "κουβαλούσε" για όλη της την ζωή...
    Κάποιες φορές με "βάραινε", σίγουρα "βάραινε" και κείνη...
    Αλλά μπρος στην αγάπη που ένιωθα για κείνη (ίσως η μόνη γυναίκα μέχρι σήμερα, την οποία μπορώ να πω ότι αγάπησα, δίχως να ντρέπομαι που χρησιμοποιώ την λέξη )...
    Όλα τα υπόλοιπα ήταν δευτερεύοντα, πόσο μάλλον το BDSM...Για μένα η υγεία της ήταν πάνω απ' όλα...
    Και συνεχίζει πάνω απ' όλα να είναι...
    Αφού ξέρω ότι αν τελικά επιστρέψω μαζί της...
    Και με το συκώτι και τα νεφρά της πιο βεβαρρυμένα σε σχέση με πριν 1μιση χρόνο που είχαμε χωρίσει...
    Η "βουδουσουμική" σεξουαλική μας ζωή, θα ήταν ακόμη πιο δυσχερής...Μπορεί και η "βανιλλίζουσα"...
    Αλλά...Όλα εξαρτώνται από τις ανάγκες και τις προτεραιότητες του καθενός μας...

    Ως προς την υγιεινή...Ευτυχώς γυναίκα μη καθαρή, δεν την έχω ποτέ μου συναντήσει, μα το ακριβώς αντίθετο...
    Κάποιες ξεπερνούσαν και τ' όριο της μανίας στο θέμα της προσωπικής τους υγιεινής...
    Να μην μιλήσουμε για την χρήση του προφυλακτικού, πάντα...Ακόμα και σε μακροχρόνιες σχέσεις...

    Για μένα η ιατρική γνωμάτευση που θα μπορούσες/ε να δώσεις/ει στην σύντροφο/γκόμενα η να σου δώσει ο σύντροφος/γκόμενος...
    Για να μπορείτε να συνευρίσκεστε σεξουαλικά δίχως φόβο...Δεν είναι πανάκεια...
    Να εμπιστεύεσαι είναι καλό...να μην εμπιστεύεσαι είναι ακόμη καλύτερο...
    Μπορεί και να κάνουμε πολλές "μαλακίες"/"καθικιές" στους άλλους στα πλαίσια του "έρωτα"...
    Αλλά δεν βάζουμε σε καμία περίπτωση και για κανένα λόγο σε ρίσκο την υγεία τους...
     
    Last edited: 18 Ιουνίου 2015
  12. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Υ.Γ. ( και σιγά μην έλειπε χαχα )

    Ουέ και αν απορρίπταμε/εγκαταλείπαμε τον/την άλλο/η για το/στο παραμικρό πρόβλημα...
    Πόσο μάλλον υγείας όσο σοβαρό κι αν ήταν αυτό το τελευταίο...
    Εκεί καλύτερα - και πάντα κατ' εμέ - ας μην ξαναμιλούσαμε για σχέσεις...
    Για αισθήματα, δεν το συζητώ καν...
    Και μου φαίνεται ότι το νήμα για σχέσεις κάνει λόγο...Όχι για "ξεπέτες"...

    ΟΚ, ότι ο/η καθένας/καθεμία αναζητά πάντα για τον εαυτό του/της το καλύτερο...
    Και ότι κανείς δεν μένει με τον/την άλλο/η από υποχρέωση, αλλά...
    Αλλά τι λέω τώρα...Ψιλά γράμματα..Εδώ διαλύονται "σχέσεις" για ψύλλου πήδημα...
    Για καταστάσεις απείρως πιο ελαφριές από ένα ήδη υπαρκτό/μεταγενέστερο πρόβλημα υγείας (έστω και παροδικό)...
    Έτσι και αλλιώς το Fast Food με ανθρώπινες "λιχουδιές" είναι πάντα ανοικτό και έχει πολύ καλές τιμές (πόσο μάλλον και τα "τσαμπέ" του)...
    Ποιος/α να "πληρώνει" τώρα?
    Εννοείται ότι αυτή μου η παρέμβαση ήταν ψιλοπροβοκατόρικη...Η μήπως όχι τόσο?
    Have a nice day... 
     
    Last edited: 18 Ιουνίου 2015