Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ρούχα PVC - Βινυλίου και Τοξικότητα!!!!

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Elysium, στις 20 Ιουνίου 2007.

  1. Guest05

    Guest05 Guest

    Αναρωτιέμαι γιατί να μην είναι φετιχιστικό ρούχο το μετάξι ας πούμε ...ή η δαντέλα ή το δέρμα και πρέπει να είναι όλα αυτά τα πεβεσέ κλπ.
    Θα τις χαλούσε δηλαδή τις μαντάμες να φοράνε ένα μεταξωτό ρουχαλάκι;

    Μωρέ αμπέχονο και πάλι αμπέχονο...

    Λοστ Μπόυ πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες σου...Μερσί.
     
  2. slaveboy`81

    slaveboy`81 Regular Member

    Απάντηση: Re: Ρούχα PVC - Βινυλίου και Τοξικότητα!!!!

    Έχετε δίκιο αγαπητέ Χάινριχ_φον_Κλάιστ. Τι πιο ωραίο για μια σκλάβα από blindfold με μεταξένια κορδέλα;;;; Το υπόλοιπο σώμα δεν χρειάζεται να έχει κάποιο ρούχο...
     
  3. Guest05

    Guest05 Guest

    Re: Απάντηση: Re: Ρούχα PVC - Βινυλίου και Τοξικότητα!!!!

    Εύγε εύγε. Άσε που αυτό το μπλάιντφολντ πάει σε όλες. Σκλάβες και αφέντρες.
     
  4. Astarty

    Astarty Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Ρούχα PVC - Βινυλίου και Τοξικότητα!!!!

    Εμένα πότε θα μου βάλεις μπλαιντφολντ μωρό μου να γίνω και εγώ σέξυ;
     
  5. Guest05

    Guest05 Guest

    Re: Απάντηση: Re: Ρούχα PVC - Βινυλίου και Τοξικότητα!!!!

    Όταν πάψεις να με κοιτάς ....στα μάτια.
     
  6. Elysium

    Elysium Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Ρούχα PVC - Βινυλίου και Τοξικότητα!!!!

    Είναι και τα δύο πολυμερή υλικά. Απ' όσο γνωρίζω το latex δεν περιέχει κάποιες τοξικές ουσίες.
    Απλά μερικοί άνθρωποι μπορεί να είναι αλλεργικοί σε αυτό...

    Μη σας ακούσει Ο blindfold και νομίσει άλλα μετά...  
     
  7. Panacotta_of_Doom

    Panacotta_of_Doom Regular Member

    Χε χε, μπορείς να'σαι σίγουρος ότι δε φοράμε PVC σε συνθήκες που πλησιάζουν του 50°C, ο γράφων κοντεύει να λιποθυμήσει 20 βαθμούς πιο κάτω. H φόδρα είναι πορώδης, αλλά χοντρή, οπότε αυτός ο παράγοντας αξίζει έρευνας. Και στο πλύσιμο δεν τρίβουμε το PVC για τον ίδιο λόγο που αποφεύγουμε το πλύσιμο στο πλυντήριο: το υλικό είναι ευαίσθητο. Πάντως είναι πολύ ενδιαφέρον το θέμα. Έχεις κάποιο URL να μας παραπέμψεις για περισσότερες πληροφορίες;
     
  8. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Mea culpa... όπου latex βινύλιο

    δηλαδή:

    "Όντως, δεν έχει βρεθεί απ' όσο γνωρίζω υποκατάστατο του PVC και η βιομηχανία παραγωγής ρούχων βινυλίου δεν έχει αναλακτική μη καρκινογόνα πρώτη ύλη για να χρησιμοποιήσει."

    Δεν ξέρεις πόσο εκτιμώ το γούστο σου  
     
  9. Elysium

    Elysium Contributor

    Όχι δεν έχω urls. Sorry αλλά βαριέμαι να ψάχνω. Ίσως έχει κάποια στοιχεία το wikipedia, αλλά τα βιβλία χημείας είναι καλύτερα  
    Το γεγονός όμως, πως το πολυβινυλοχλωρίδιο αποσύρεται από την Ευρώπη για εφαρμογές που σχετίζονται άμεσα με τον άνθρωπο, είναι αρκετό και για τους πιο άπιστους και "γενναίους".
     
  10. Elysium

    Elysium Contributor

  11. Panacotta_of_Doom

    Panacotta_of_Doom Regular Member

    Δεν ζητούσα δημοσίευση σε χημικό journal. Ούτως ή άλλως οι χημικές μου γνώσεις δεν αρκούν για κάτι τέτοιο (και το άλλο 50% του ζευγαριού ειδικεύεται σε άλλους τομείς) Την ανακοίνωση της ΕΕ ζητούσα, στην οποία βασίστηκε το thread σου. Δεν πειράζει, τη βρήκα και μόνος μου τελικά.  

    Άλλωστε είναι βασικό στοιχείο της επιστήμης να δηλώνεις τις πηγές σου, και να δυσπιστούν οι συνομιλητές σου μέχρι να ερευνήσουν αυτές τις πηγές. Είναι συνήθεια.

    Πάντως για να λέμε και του λόγου το αληθές, νιώθουμε να κινδυνεύουμε πιο άμεσα από τον καπνό των 10.000 τσιγάρων που καπνίζονται γύρω μας κατά τη μέση μας παραμονή στο Underworld, παρά από το ένα (1) αντικείμενο ρουχισμού από PVC που διαθέτουμε (και το οποίο πλάκα πλάκα έχω και πάνω από χρόνο να δω ή να φορέσω).

    Δεδομένης της ζήτησης, το πιο πιθανό είναι ότι θα βρεθούν σύντομα εναλλακτικά πλαστικά με παραπλήσια εμφάνιση και αίσθηση. Μακάρι να συνέβαινε το ίδιο και για τη μόλυνση της ατμόσφαιρας και το κάπνισμα.  
     
  12. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Προτείνω με τέτοια ζέστη αντί για PVC το
    "Ο Βασιλιάς είναι γυμνός" , αντί για Βασιλιάς βάλτε κυρίαρχος.

    Να 'σαι καλά Lost για τις πληροφορίες. Θα την κυκλοφορώ με λίγα και ακίνδυνα ρουχαλάκια την μεταξένια μου. Άλλο που δε θέλει. Με τέτοια ζέστη…