Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ρ20

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος isnogood, στις 19 Αυγούστου 2008.

  1. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Ρ20

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  2. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Ρ20

    Εδώ είναι που πετάγομαι εγώ, κι ας με συγχωρήσει ο G E, αν του πάρω "τη μπουκιά από το στόμα"...

    Πρώτον, από μιά παράγραφο που είχε δύο ερωτήσεις, επέλεξες, isno, να απαντήσεις μόνο στην πρώτη, την πλέον ανώδυνη. Περί της δεύτερης, τι;

    Δεύτερον ξέρω, καθόσον το έχουμε εν πολλοίς συζητήσει (και μέσα από αυτές τις σελίδες, μένουν τα γραπτά), ότι όπως εγώ, έτσι και ο G E, τρέφει ιδιαίτερη εκτίμηση γιά τα κορίτσια του πρώην Ανατολικού Μπλοκ, ακόμη και αυτές που είναι κατ' επάγγελμα πόρνες. Πολλές απ' αυτές, είναι ιδιαίτερα αξιόλογοι άνθρωποι που (αυτό γιά όποιον θεωρεί την επαγγελματική πορνεία ως αξιοκατάκριτη) πιθανότατα δεν θα είχαν επιλέξει αυτό το δρόμο, αν (όπως, υπό κλίμακα βεβαίως, συμβαίνει προφανώς και στην ελληνική επαρχία) υπήρχαν στον τόπο τους άλλες, καλύτερες προοπτικές... Ή εάν δεν υπήρχαν τόσοι πολλοί, τόσο πρόθυμοι πελάτες γιά τις υπηρεσίες τους... Αυτό κάνει τόσο σημαντικό, το δεύτερο ερώτημα, που αγνόησες: Πόσο τελικά ηθικοί είναι όσοι εκμεταλλεύονται την ανάγκη τους;

    Έχεις απόλυτο δίκιο, elfcat. Και κάποιοι εδώ, εκτιμούμε, σεβόμαστε και αγαπάμε όλες τις γυναίκες, ανεξαρτήτως εθνικότητος. Ενώ είναι ηλίου φαεινότερο, ότι κάποιοι άλλοι απορρίπτουν συλλήβδην όσες απ' αυτές δεν είναι δεδομένο ότι θα τους κάτσουν (ή έστω θα τους εκτιμήσουν, θα τους σεβαστούν και θα τους αγαπήσουν) έναντι μικράς ή αδρότερης αμοιβής...

    (Σε κάθε περίπτωση βέβαια, το "μικράς" προτιμάται...).



    @ Mikra Psemata: Εύχομαι ο Αποστόλης να μην αποφασίσει να γίνει ποτέ bdsmer και μέλος του φόρουμ, γιατί θα έχει πολλααααά "ράμματα γιά τη γούνα σου"...  
     
  3. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    νομιζω οτι η απαντηση στην πρωτη ερωτηση , ισχυει κατ'επεκταση και για την δευτερη ... ολοι κρινονται εκ του αποτελεσματος των πραξεων τους ...
    ενα καλο αποτελεσμα φτιαχνεται απο δυο καλους ανθρωπους ..
    οσο για την εκμεταλευση , νομιζω οτι βαραινει μονο τους μεσαζοντες που στην ουσια εκμεταλυεονται και τις δυο πλευρες .. αστοι που ποτε δεν δουλεψαν στην ζωη τους ....

    Pepito ... ναι ειναι ενα δικο μου παραπονο που φαινομενικα το γενικευω .. με την λογικη ομως αν το δουμε σιγουρα δεν θα μπορουσα να εννοω οτι ΠΑΝΤΟΥ συμβαινει ετσι ...
     
  4. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Ρ20



    Μάλιστα...

    Τώρα τα έχω πλέον δει όλα...

    I rest my case...

     





    (Δυό τελευταία λόγια: Ελπίζω ότι αυτά δεν τα 'γραψες πραγματικά εσύ, αλλά η κόντρα, η πόλωση...
    Αν όμως, πράγματι, υπάρχουν άνθρωποι που μπορεί να σκέφτονται έτσι, που να πιστεύουν ότι μπορούν στ΄αλήθεια
    να κρύβονται πίσω απ' το δάχτυλό τους από τους άλλους, αλλά κυρίως από τον ίδιο τους τον εαυτό, τότε, ακόμη και το Νο.8 του Aeolus,
    ασχέτως του πόσα μπορεί να του υπόσχονταν, δεν θα 'πρεπε να πέσει στην παγίδα, να βρεθεί στα χέρια τέτοιων "ανδρών"...)._
     
    Last edited: 23 Αυγούστου 2008
  5. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    ειναι δικαιωμα σου να εχεις αλλη αποψη .... αλλα ειλικρινα ... τι σας κανει να πιστευετε οτι εσεις εχετε το απολυτο δικιο και την απολυτη γνωση και οτι ολοι οι αλλοι με διαφορετικη αποψη απο εσας τους 2 εχουν λαθος ή ειναι παραπληροφορημενοι....
    αποψεις λεγοντε απλα ...
    διαφωνειτε ή συμφωνειτε .....
    προς τι η εκπληξη με την αλλη αποψη ....
    ειναι απιθανο διαφορετικα βιωματα να εχουν δωσει τεκμηριωμενα διαφορετικη αποψη ;
    τελος παντον ....
    τα στοιχεια σε οτι αφορα το θεμα "συζυγος δια αλληλογραφιας" μιλανε απο μονα τους ...
    το αν ειναι εντιμη η ανεντιμη πραξη προφανως το ξερει μονο ο Θεος ... εγω απλα στεκομαι ιδεολογικα , βοηθος σε καθε καλη καινουργια αρχη ... και καθολου δεν με ενδιαφερει αν θα ξεκινησει απο το πληκτρολογιο ενος υπολογιστη ή το ανσανσερ της πολυκατοικιας
     
  6. Vermilion

    Vermilion Regular Member

    Απάντηση: Ρ20

    Όπου υπάρχει ζήτηση, υπάρχει και προσφορά. Η τιμή της προσφοράς και η ποιότητά της καθορίζει τη ζήτηση, αν μεγαλώνει, αν μικραίνει κ.ο.κ.
    Τα συμπεράσματα δικά σας.
     
  7. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Ρ20

    Τους "2"; Ποιούς "2";;; Γιά ξαναμέτρα...


    Όμως είπα τέρμα isno, δεν ξαναγράφω πιά εδώ, εγώ καθάρισα με αυτό το θέμα.

    Αλλά...

    Αν έχεις πράγματι δίκιο, άντε να δούμε εσύ πώς θα καθαρίσεις...  
     
    Last edited: 23 Αυγούστου 2008
  8. elfcat

    elfcat . Contributor

    Επειδή το θέμα 'σύζυγος δια αλληλογραφίας" αφορά ενήλικους ανθρώπους, που έχουν επιλέξει τον τρόπο να διάγουν το βίο τους, εν τέλει θα δρέψουν τους καρπούς της επιλογής τους, ούτως ή άλλως. Και εν τέλει, εδώ θα συμφωνήσω ότι δεν αφορά την ηθική ή την ανηθικότητα, τη μόρφωση, ή την αμορφωσιά, το χωριό ή την πόλη, την Ελληνίδα ή τη Ρωσίδα).
    Το θέμα είναι όμως ότι αυτήν την επιλογή την έκαναν κάτω από το βάρος της γαμοανάγκης, της μοναξιάς, του φόβου, και της ψευδαίσθησης. Και όταν οι επιλογές γίνονται με βάση τα παραπάνω.... η ευτυχία και η αγάπη δεν πρόκειται να κατοικοεδρεύσει εκεί. Αυτό δε σημαίνει ότι ο γάμος δεν μπορεί να πετύχει. Πιθανόν και να πετύχει, όπως πετύχαιναν παλιότερα τα προξενιά. Αλλά αγαπητέ μου, αυτό θα προσδοκούσες για τη ζωή σου, τη δική σου ή του φίλου σου?
     
  9. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    ειλικρινα δεν ξερω ...... τιποτα μεχρι σημερα δεν μπορει να μου πει τι ειναι σωστο και τι λαθος ... δεν ειναι τυχαιο οτι αναζητω λυσεις στην Αγια Γραφη ....

    Αναρωτιεμαι συχνα , αν οι ανθρωποι καναμε μια λιστα με το τι μας αρεσει , ποια ειναι εκεινα τα μικρα καθημερινα πραγματα που εχουμε βαλει στην ζωη μας για να μας ευχαριστουν ....
    Αν ψαχναμε για συντροφο οχι με την καρδια ή τα ματια ... αλλα με τα δεδομενα πανω στο χαρτι .....
    Μοα αρεσει η θαλασσα , την λατρευω και εχω παρατησει μια καριερα στο επαγγελματικο μου ονειρο που εγινε πραγματικοτητα για να ερθω στην Μυτιληνη και να την χαιρομαι ... υπαρχει περιπτωση να τα βρω με γυναικα που δεν αισθανεται το ιδιο για την θαλασσα ;;;;; ....
    αυτο κανει το ιντερνετ .... φτιαχνει ενα ψυχρο προφιλ οπου (αν εισαι ειλικρινεις) γραφεις αυτα που θελεις και αναζητας τα αντιστοιχα ....
    Ειλικρινα σας ρωτω ... αν δυο ανθρωποι ερθουν κοντα απο την χημεια και την γοητεια που ασκησε ο ενας στον αλλο ... και εχουν ομως διαφορετικα ενδιαφεροντα .. πιστευετε οτι το κρασι που τους μεθυσε , θα εξακολουθει να τους μεθαει καθως το νερωνουν για να βρουν το κοινο τους εδαφος ;;;;;;;;;;;; .........
     
  10. Elysium

    Elysium Contributor

    isnogood επιθυμείς απλά άλλον ένα θηλυκό isnogood.

    Τα ίδια λάθη σχεδόν κάνω κι εγώ.
    Δε γίνεται φίλε μου. Καμιά Ελληνίδα ή Ρωσίδα δε θα μας κάνει αυτή τη χάρη επειδή θα έχει την κατάλληλη «νοοτροπία» ή τη «φιλοτιμία» που θέλουμε.
    Είμαστε άνθρωποι κι όχι robots.
    Πρέπει να είμαστε ικανοποιημένοι και αυτάρκεις με τον εαυτό μας και τις όποιες ασχολίες μας και ας αφήσουμε τους ερωτικούς συντρόφους για τα υπόλοιπα.
    Αν τύχει και συμφωνούν οι ασχολίες-hobbies μας κάπου έχε καλώς. Δεν είναι όμως και το ευκολότερο πράγμα στον κόσμο να ταιριάζουμε ακριβώς.

    Καταλαβαίνεις πως μερικά πράγματα είναι αν όχι ανέφικτα, απελπιστικά δύσκολα.
    Είναι θέμα πιθανοτήτων. Αυτό δε σημαίνει όμως πως απαραίτητα αδικούμαστε από κάποια «εθνικότητα».
     
  11. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    αμ δεν το ξερω Lost Boy ......
     
  12. elfcat

    elfcat . Contributor

    Θα σου έλεγα το εξής, χωρίς να επιμένω στην ορθότητα αυτού: Κάποτε ανέτρεψες τη ζωή σου γιατί ακολούθησες την βαθιά αγάπη σου για τη θάλασσα (υποθέτω, ότι δεν χρειάστηκες εκεί χαρτί και λίστα, απλώς ήξερες) και έτσι χαίρεσαι τη ζωή σου στο νησί. Προφανώς ήταν μια πολύ πετυχημένη επιλογή για τη ζωή σου γιατί βασίστηκε στον "σωστό" για εσένα λόγο και σε απελευθέρωσε. Το γεγονός ότι χαίρεσαι, είναι η απόδειξη της καλής επιλογής. Τα ίδια ισχύουν για όλες τις επιλογές της ζωής μας. Όσες προέρχονται από μέσα μας, και μας χαρίζουν χαρά είναι καλές επιλογές. Όταν καταφεύγεις στο χαρτί και στις λίστες να υποψιάζεσαι ότι κάτι δεν πάει.... Να ακούς τον εαυτό σου. Όταν εσύ δεν ξέρεις, μην αγωνιάς. Ξέρει αυτός. 

    Και ναι ξέρω πολλά ζευγάρια, που ανέτρεψαν τη ζωή τους χωρίς να χρειαστεί ο ένας να αγοράσει τον άλλον. Σαφώς η χημεία και η γοητεία δεν αρκεί, αλλά είναι μια καλή αρχή