Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ρ20

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος isnogood, στις 19 Αυγούστου 2008.

  1. zinnia

    zinnia Contributor

    Ιζνο...

    Δεν σε καταλαβαίνω ειλικρινά. Κι ούτε θα προσπαθήσω γιατι είμαστε σε διαφορετικούς πλανήτες..




    Αλλά φοβάμαι, πως όσοι έχουν τέτοια μυαλα....μόνοι θα μείνουν στον αιώνα τον άπαντα...  
     
  2. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Ρ20

    Ας το πάρουμε αλλιώς..

    Τι άλλο πέρα απο το καλο παιδι έχει ο φίλος σου?

    να σου πω?
    Τίποτα..

    Λάθος έχει κατι... έχει πολύ απελπισια λόγω χαμηλης αυτοεκτιμησης..
    Θεωρει εκ των προτέρων πως ειναι μάταιο να προσπαθήσει, οποτε τι πιο ευκολο απο το να αγοράσει..
    (παράδειγμα το "φίλος σου" δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα σ αυτον, αναφερομαι σε όλους όσους ψωνιζουν συζυγους ως λύση απελπισιας ή απλως βλακειας..).


    Αυτο που ελκύει τους ανθρωπους αντρες κ γυναικες.. δεν ειναι ουτε τα πτυχια, ουτε οι ατακες, ουτε οι φανφαρονισμοι.

    Ειναι το πολύ απλό ότι ο απέναντι -καταρχήν-νιώθει ομορφα ο ίδιος με αυτο που ειναι, ειναι (ή δειχνει) συμφιλιωμένος με τον εαυτό του, κ αυτο μπορει κ το αποπνέει..
    κατα δευτερον.. επονται μυριοι λόγοι.. αν δεν κατέχει όμως το παραπάνω.. δυσκολα τα πραγματα στις διαπροσωπικες σχέσεις.
     
  3. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Ρ20

    Σύμφωνα με την τελευταία απογραφή, οι ελληνίδες ήταν περίπου 90.000 περισσότερες από τους έλληνες.
    Άρα, γενική τουλάχιστον έλλειψη γυναικών, δεν υπάρχει.

    Τώρα, νομίζεις ότι οι Ρωσσίδες, οι Ουκρανές και οι κάθε λογής ανατολικές δεν κάνουν αντίστοιχα "μάγκες" τους εκεί ομολόγους των δικών μας "αλητών, πρεζεμπόρων, αεορολόγων στοχαστών και γραμμωμένων 25άρηδων"; Φυσικά και τους κάνουν -παντού συμβαίνουν αυτά- και επιπροσθέτως εκείνες εκεί, κάνουν "μάγκες" και πλήθος προαγωγών, σωματεμπόρων, "ατζέντηδων" και κάθε ποικιλίας εκμεταλλευτές...

    Άρα, τελικά, ο μόνος λόγος που κάνει εκείνες πιό πρόσφορες γιά εμάς, είναι ότι γιά την ώρα το χρήμα μας μετράει περισσότερο από το δικό τους και μπορούμε με μεγαλύτερη ευκολία από τους πατριώτες τους να τις αγοράζουμε (ή, έστω, να τις εξαγοράζουμε)...

    Γιατί όμως, να μη μας φτάνουν οι ελληνίδες (σε όσους τουλάχιστον πιστεύουν ότι δεν φτάνουν), αφού ικανός αριθμός προφανώς υφίσταται; Καθήσαμε κάποια στιγμή να σκεφτούμε σοβαρά, τι είναι αυτό που πιθανώς τις απωθεί ή που, τέλος πάντων, δεν τις τραβάει σε μας, και να δούμε αν μπορούμε κάπου να προσαρμοστούμε στα "σημεία των καιρών", αν υπάρχει κάτι που να μπορούμε να διορθώσουμε, γιά να γίνουμε, αδερφέ, κομματάκι πιό "τραβηχτικοί"; Ή παρά να κοπιάζουμε να βρούμε λύσεις, καταφεύγουμε στην ευκολία της εισαγωγής συντροφιάς, σεξ και (αμφίβολων) συναισθημάτων;

    Δεν λέω βεβαίως, ότι θα έπρεπε κάποιος να σκεφτεί ότι θα μπορούσε να γίνει αλήτης, επειδή κάποιες ίσως γουστάρουν τους αλήτες. Ή πρεζέμπορος... Γιατί όμως να μην γίνει (μένω στα προαναφερθέντα μόνον) στοχαστής; Κι ας μην είναι "αερολόγος". Κι οι σοβαροί στοχαστές, πέραση έχουν...
    Ή, στο κάτω κάτω, γιατί (εάν νομίζω ότι δεν μπορώ να ανταγωνιστώ τους γραμμωμένους κοιλιακούς του γείτονα) εγώ θα πρέπει να μην αποφασίζω ποτέ να κόψω καμμιά εξάδα από τις μπύρες της ημέρας μου μπας και χάσω κάνα κιλό ή να πάω δυό-τρεις ώρες τη βδομάδα σ' ένα γυμναστήριο; Πρέπει δηλαδή, ντε και καλά, να με θέλουν οι γυναίκες -και μάλιστα αυτές που γουστάρω, με τα καλλίγραμμα κωλαράκια- όπως κι αν θέλω εγώ να είμαι; Γιατί βεβαίως, γυναίκα είναι και το "8" του Αίολου. Αλλά δεν είδα κανέναν να την ψηφίζει... Αν λοιπόν, είμαι εγώ σαν το "8" του Αίολου -είτε σωματικά, είτε κάτι αντίστοιχο πνευματικά, είτε από ύφος, είτε από ήθος, είτε από τρόπους κλπ, κλπ-, είναι να εκπλήσσομαι ή να παραπονιέμαι, που μάλλον δεν θα με προτιμήσει το "1"; Γιατί να χολοσκάσω βέβαια, αφού στην Ουκρανία "βρωμάει ο τόπος" από "άσσους", και είναι και περίοδος εκπτώσεων;

    Τελικώς, το νήμα αυτό, πιστεύω πως έχει άμεση σχέση τόσο με το περί "σαβουρογαμίας", όσο και με τα όσα γράφτηκαν περί "χαμηλής αυτοπεποίθησης", αλλά και τα όσα έχω γράψει σε ανύποπτο χρόνο -και πρόκειται να γράψω ακόμη- περί ατομικής βελτίωσης.
    Το θέμα είναι, βασικά, το πώς βλέπει κανείς τον εαυτό του, πόσο τον μετράει και πόσο -ουσιαστικά- τον εκτιμάει. Όλα τα άλλα είναι κατ' εμέ, "προφάσεις εν αμαρτίαις", και το αμάρτημα εδώ δεν είναι απέναντι σε κανένα θεό, αλλά απέναντι στον εαυτό μας...
     
  4. Aeolus

    Aeolus Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Ρ20

    θα ήθελα να ήξερα... από πού συμπέρανες ότι ζω εκεί? Κρίμα τόση χαρά τζάμπα!
     
  5. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Πολυ ενδιαφεροντα τα οσα ειπατε,σε επιπεδο προσωπικων σχεσεων.,το θεμα ομως ανοιξε πολυ.
    Πανω στο ζητημα της αρχικης τοποθετησης του νηματοθετη,Θεωρω οτι υπαρχει και μια αλλη παραμετρος,που ο Ιζνο δεν την ανεφερε.
    Ειναι η αγαπη της ιδιαιτερης πατριδας,το δεσιμο με την γη που σε γεννησε.
    Ειναι ακομα η απελπισια στην προοπτικη ενος ξερριζωμου,που οδηγει καποιους στην ελλειματικη ασφαλως λυση της αγορας συζυγου(ενδεχομενως και οικογενειας με παιδια μεσω αυτης).Το εγχειρημα της Ζαχαρως ειναι ισως ενδεικτικο.
    Τα αιτια της εγκαταλειψης της επαρχιας,ξεφευγουν ασφαλως απο την θεματικη μας.

    Η μοναξια,η ελλειψη επικοινωνιας,η οικονομικη ανεχεια,οι προκαταληψεις,η μη υπαρξη προοπτικης,συμπλεκονται και παραγουν αυτες τις απελπιδες προσπαθειες διαφυγης απο την μιζερια.
    Ειτε την μιζερια του 40χρονου Ελληνα αγροτη,ειτε την μιζερια της 20χρονης η 25χρονης Ρωσιδας.
     
  6. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Re: Απάντηση: Ρ20

    Την διαθεση και τον στοχο να φτιαξει οικογενεια μηπως ;;;;;; .... ή και αυτο το εχετε ξεχασει για να μην χαλασει το καθημερινο σας προγραμμα , με αλωθι τις "ακαλυπτες" προυποθεσεις ; .....

    Zinnia , οπως εχω πει και αλλου , η αποψη μου δεν μπορει να ειναι αντιπροσωπευτικη στο συνολο ... παραδεξου ομως οτι ισχυει για μεγαλο αριθμο , οχι τον μεγαλυτερο , αλλα τουλαχιστο ανησυχητικα μεγαλο ..

    MindMaster δεν νομιζω οτι απο ευκολια οδηγουνται οι αντρες στις αλλοδαπες συζυγους , ουτε κανεις μπορει να πει με βεβαιοτητα οτι τα συναισθηματα της Ελληνιδας ειναι ποιο αξιοπιστα απο εκεινα της Ρωσσιδας ... νομιζω οτι οι περισσοτεροι εφαγαν πολλες φορες τα μουτρα τους και ειδαν πολλες φεγγαραδες μονοι τους μεχρι να σιχτιριασουν και να αναλογισθουν αν κατουρησαν στο πηγαδι ...

    underherfeet για μια ακομη φορα με προλαβαινεις στην αποτυπωση της σκεψης , συμφωνω απολυτα ...
     
  7. zinnia

    zinnia Contributor

    Re: Απάντηση: Ρ20

    οικογένεια ε?

    με τι θεμέλια ακριβώς; αφού είναι σαθρά εξαρχής...
     
    Last edited by a moderator: 22 Αυγούστου 2008
  8. G_E

    G_E Contributor

    Απάντηση: Ρ20

    Καταλαβαίνω το πρόβλημα, ειδικά για τα μέρη του isnogood. Που να βρεις γυναίκα στη Λέσβο!!!
     
    Last edited: 19 Αυγούστου 2008
  9. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Αλήθεια, με την ευφυΐα του ή με το αθλητικό του σώμα θα συντηρούσε την οικογένειά του; Γιατί, απ' ότι έχω καταλάβει, δεν έχει τίποτα άλλο να προσφέρει, προκειμένου να κάνει μια γυναίκα να εγκαταλείψει την σαφώς καλύτερης ποιότητας ζωή της, σε κάποια πόλη, και να εγκατασταθεί στη μέση του πουθενά. Και αυτή η γυναίκα, τι στο καλό θα έκανε εκεί πέρα; Θα ασχολούνταν με τη γη και τα κοπάδια; Ή θα κλεινόταν στο σπίτι, όπως άλλωστε συνηθίζεται σε τέτοια μέρη; Α, ξέχασα... θα την περιέφερε ως τρόπαιο στην πλατεία του χωριού. Μη μιλήσω για το τι εφόδια θα έπαιρναν τα παιδιά, μένοντας σ' ένα τέτοιο μέρος. Τις πολύ καλές δυνατότητες εκπαίδευσης ή τα ερεθίσματα που προσφέρει η ζωή στην πόλη; Αξίζει ένα αθλητικό του σώμα και μια σχετική ευφυΐα για τόσες πολλές υποχωρήσεις;
     
  10. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Re: Απάντηση: Ρ20


    δεν υπαρχουν εγγυησεις και προβλεψεις σε αυτα zinnia ......
    εδω οι γονεις μας κανανε οικογενιες μεσα στην κατοχη και τον εμφυλιο που τα θεμελια ηταν λιγο ποιο αδυναμα απο σπαγγο ....
    η αληθεια ειναι πως ολοι πια κοιταμε την ευκολια μας και την καλοπεραση και οταν βρισκεται καποιος που θα πει : "ελα να κανουμε ενα νεο ξεκινημα στο χωριο" , το μονο που ΔΕΝ θα σκεφτουμε ειναι το νεο ξεκινημα ... η Ελληνιδα ειναι ικανη να σκεφτει ακομα και αν το χωριο θα εχει καλη κομμωτρια ή το "αστρα και οραμα" στα περιπτερα ...
    Η μονη προυποθεση για οικογενεια ειναι το "εγω" να γινει "εμεις" ... και αυτο ειναι τα ΟΛΑ που εχει ο "βλαχος" ...
    Και την ωρα που η Ελληνιδα χαιρεται τον χρονο της που επιτελους αξιοποιει οπως εκεινη θελει ... η Ρωσσιδα αφηνει το "εγω" της στο παγωμενο Κιεβο και ερχεται στον μεσσημεριατικο ηλιο του χωραφιου για να υπηρετησει το "εμεις" ....

    Durcet ... Με πολυ σκληρη και κοπιαστικη δουλεια στην γη και στα ζωα , που ουτε πτωση των χρηματιστηριων γνωριζουν ουτε απο τιμες πετρελαιου .... οσο για τα εφοδια των παιδιων στις μεγαλουπολεις ..... αν δεν τα φαει η νυχτα , τα ναρκωτικα , οι καταχρησεις , η ασφαλτος , κτλ ... ισως μετα απο 10 χρονια σκληρης μελετης , παρουν ενα πανεπιστημιακο διπλωμα για τον ΑΣΕΠ .. και με πολυ τυχη θα ζησουν σε ενα 3αρι στην Κυψελη με θεα την Πατησιων πισω απο τους καδους σκουπιδιων των Goodys
     
    Last edited by a moderator: 22 Αυγούστου 2008
  11. Aeolus

    Aeolus Regular Member

    Μερικές παρατηρήσεις:

    Σίγουρα όλοι θα συμφωνήσετε ότι η προσπάθεια του καθενός μας ως προς της εύρεση ερωτικού συντρόφου δεν είναι κατακριτέα. Γιατί λοιπόν να είναι κατακριτέος ο τρόπος με τον οποίο γίνεται αυτό?
    Στο κάτω - κάτω ο isno μιλάει για κάποιον άνθρωπο ο οποίος θέλει να φτιάξει την ζωή του (όχι απλά να γαμήσει) με μια γυναίκα που θα γουστάρει εμφανισιακά όπως και όλοι μας. Τι πιο φυσικό?
    Αυτό και μόνο δηλώνει ότι ήρωας της ιστορίας μας δεν πάσχει από έλλειψη αυτοεκτίμησης, απλά αυτό που ψάχνει δεν υπάρχει εκεί που ζει, για διάφορους λόγους (και γνωρίζω ότι σε πολλές περιοχές συμβαίνει αυτό). Σε αντίθετη περίπτωση θα συμβιβαζόταν με κάτι που δεν του αρέσει. Όμως δεν το κάνει!

    Η κατάπτυστη βέβαια ενέργεια, του να κάνει και λεζάντα στην πλατεία του χωριού φυσικά δεν μπορεί να αγγίζει τους Έλληνες που είναι παντρεμένοι με Ελληνίδες. Διότι αυτοί έχουν ήθος και ποτέ δεν επιδεικνύουν την μουνάρα Ελληνίδα (που τους επέλεξε επειδή είναι καλά παιδιά) ενώπιον τρίτων.

    Πάντως έχει ενδιαφέρων η επιθετικότητα κάποιων δεσποινίδων του forum απλά και μόνο επειδή ο isno ζήτησε την άποψή τους για ένα μείζων κοινωνικό θέμα που φυσικά τις αφορά και κατά την άποψή μου θα έπρεπε να το προσεγγίσουν αφήνοντας τις ανασφάλειές τους στην άκρη.
    Δύσκολα πράματα!
     
  12. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Ρ20

    Αντί να τρών' τα μούτρα τους χαζεύοντας το φεγγάρι, καλύτερο θα ήταν να τα κοιτάνε καμμιά φορά στον καθρέφτη, μπας και διαπιστώσουν ότι χρειάζονται κάποιο face-lift...

    Και πάλι τα ίδια λέμε, που είπαμε κι αλλού... Αποδοχή της μετριότητας και παραίτηση, αντί γιά συνειδητοποίηση του όποιου προβλήματος και προσπάθεια ν' αλλάξουμε τη μοίρα μας...

    Δεν πειράζει γιά κάποιους από μας φυσικά, που αν και όχι γραμμωμένοι παιδαράδες, ξέρουμε που και πώς "να βρούμε" τις γυναίκες... Κάθε μιά που εισάγουν οι άλλοι απ' έξω, σημαίνει μία παραπάνω ελληνίδα (και ναι, τις θεωρώ περισσότερο αξιόπιστες, γιατί τουλάχιστον δεν είναι -κυριολεκτικά- πεινασμένες) ελεύθερη γιά εμάς... Ας συνεχίσουν λοιπόν...  

    ("Γαμώ τη μονογαμία μου", οφείλω βέβαια να προσθέσω εδώ...).