Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ρ20

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος isnogood, στις 19 Αυγούστου 2008.

  1. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Αν και προσπαθώ εδώ και ώρα, αδυνατώ να σε καταλάβω. Ίσως φταίει η ώρα, ίσως το κρασί που ήπια... Βέβαια υπάρχει και το ενδεχόμενο να διαφωνώ κάθετα μαζί σου... Πάντως, το ορκίζομαι, έκανα φιλότιμες προσπάθειες.  
     
  2. Aeolus

    Aeolus Regular Member

    Επειδή σέβομαι τον Thread maker δεν θα σου απαντήσω.
     
  3. zinnia

    zinnia Contributor

    Εμ δε το βλέπω;
     
  4. Aeolus

    Aeolus Regular Member

    Το εκτιμώ! 

    Μείνε με την πίστη
     
    Last edited: 20 Αυγούστου 2008
  5. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Ρ20

    No need. Όπως έχω δηλώσει και αλλού, δεν μου χρειάζεται η πίστη...

    Μου αρκούν άλλα πράγματα.

    Όπως το να επιβεβαιώνονται -και γρήγορα μάλιστα, μέσα σε μερικές δεκάδες posts- οι κρίσεις μου
    γιά το από τι "πάστα" είναι φτιαγμένος ο καθένας (δεν είναι βέβαια πάντα ευχάριστο, αλλά επιβεβαιώνονται)...

    Αυτό μου λέει ότι και οι εκτιμήσεις μου, πιθανότατα θα επιβεβαιώνονται επίσης.
    Προτείνω λοιπόν, μιά και εκτιμώ ότι ο γυναικείος πληθυσμός έως το Νοβοσιμπίρσκ όντως δεν θα αρκέσει,
    την έρευνα στην περιοχή περί το Βλαδιβοστόκ.
    Αυτό είναι κάπου 2-3.000 χιλιόμετρα ανατολικώτερα, κάτι μπορεί να γίνει...
     
  6. Afentis_Epi8ymiwn

    Afentis_Epi8ymiwn Regular Member

    Απάντηση: Ρ20

    Αν και η συζήτηση ξεκίνησε χαλαρά, βλέπω πως πήρε μια "ρατσιστική" τροπή.

    Δεν καταλαβαίνω γιατί τα βάζουμε με τις Ρωσίδες, Βουλγάρες και Ρουμάνες. Δεν ήρθαν να διεκδικήσουν τίποτα. Παίρνουν ότι δεν θέλουν οι Ελληνίδες. Ή ότι δεν είναι ικανές οι Ελληνίδες να κρατήσουν.

    Από την άλλη πλευρά, υπάρχουν άντρες, που για τον άλφα ή βήτα λόγο, ελάχιστες (για να μην πω καμιά) Ελληνίδα δεν τον προτιμά (ή τον προτιμούν κάτι "τελειωμένες").
    Είτε γιατί είναι φτωχός, είτε γιατί δεν έχει τον κατάλληλο σωματότυπο, είτε γιατί είναι σιτεμένος, είτε γιατί κατοικεί στου διαόλου την μάνα, είτε γιατί το πουλί του είναι στραβό.
    Δεν έχει δικαίωμα αυτός στην συντροφικότητα, στην αγάπη (έστω και ψεύτικη) και στην οικογένεια?
    Δεν λέω, μια Ρωσίδα μπορεί να με παντρευτεί και να κάνει παιδί μαζί μου για να πάρει την υπηκοότητα. Λίγες όμως είναι και οι Ελληνίδες που παντρεύονται κάποιον από συμφέρον?
    Τουλάχιστον, στην πρώτη περίπτωση είναι εις γνώσιν μου.

    Ας πάρουμε και τα ελληνικά μας νησιά. Λίγοι είναι εκείνοι που έχουν παντρευτεί Εγγλέζες, Σουηδέζες, Ιταλίδες, Γερμανίδες και ότι άλλη φυλή μπορείτε να φανταστείτε? Και λίγες είναι εκείνες που τελικά πήραν τα παιδιά τους παραμάσχαλα και γύρισαν στην χώρα τους αφήνοντας τον "καημένο" τον Ελληνα παρέα με την μανούλα του? Γιατί ποτέ δεν μας πείραξαν αυτές? Γιατί δεν γνωρίστηκαν μέσα από ένα site? Ή γιατί δεν είναι του ανατολικού μπλοκ? Ή γιατί τους παντρεύτηκαν από σφοδρό έρωτα (μετά από ένα ολονύχτιο γαμήσι σε μια παραλία, που ούτε ονόματα δεν αντάλλαξαν)?

    Και για να πούμε του στραβού το δίκαιο. Λέτε πως είναι "κατάντια" τέτοιου είδους site και το να ψάχνεις σύντροφο από κει μέσα. Ολα αυτά τα site πιστεύεται πως έχουν καμιά διαφορά από αυτό το forum?
    Και αν αυτό το forum πιστεύεται πως διαφέρει, γιατί κάθε φορά που μπαίνει κάποια καινούργια μέσα, την πλακώνουν οι περισσότεροι (για να μην πω όλοι) στα pm για να την "γνωρίσουν" και να την "υποτάξουν"? (δεν τα λέω εγώ, κατά καιρούς έχουν βγει πολλές και έχουν πει "έλεος").
    Ολοι αυτοί έχουν "καταντήσει" κάπως? Να τους "λυπηθούμε"? Να διατάξουμε την σκλάβα μας να τους υπηρετήσει ένα βράδυ αφού καμιά άλλη δεν τους κάθετε?
    Μήπως να τους κάτσουμε και εμείς οι ίδιοι, έτσι ώστε να τους γλυτώσουμε τους "καημένους" από τις Ρωσίδες?
    Ποια είναι λοιπόν η διαφορά? Πως είναι Ελληνίδα ή πως δεν θα μας κοστίσει τίποτα άμα μας κάτσει?
    Ποιος "ψωνίζει" λοιπόν, ποιος "ψωνίζετε" και πόσο τελικά μας κοστίζει αυτό?

    Τουλάχιστον οι άλλοι πληρώνουν με λεφτά και το δείχνουν.
    Κάποιοι άλλοι όμως, "πληρώνουν" με υπόληψη και το κρύβουν.

    Για να είμαι ειλικρινής, προτιμώ τους πρώτους.
    Είναι ντόμπροι.

    Αν λοιπόν ο οποιοσδήποτε Ελληνας ή Ελληνίδα έχει πρόβλημα με την "Ρωσίδα", ας γίνουμε εμείς καλύτεροι και κανείς άλλος λαός δεν θα βρει να "φάει" εδώ.
     
    Last edited: 20 Αυγούστου 2008
  7. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    αψογος Afenti Epi8imiwn .... συμφωνω απολυτα σε ολα .
    η αρχικη σκεψη για την δημιουργεια του νηματος ηταν να ακουστουν αποψεις υπερ και κατα ... τελικα εξελιχθηκε σε μια δικη εκεινων που καταφευγουν στα διαδυκτιακα συνοικεσια ..
    απο την αρχη ειπα οτι υπαρχουν πολλοι λογοι που δεν θα μπορουσα να συμβουλευσω υπερ ή κατα σε κατι τετοιο τον αδελφο μου (αν ειχα) ...
    η "Ρωσσιδα" ειναι μια δεδομενη πλεον λυση σε πολλα θεματα ... αυτο συμβαινει ηδη και σε μεγαλο βαθμο ...
    μεχρι στιγμης δεν ακουσα καμια αποψη που να τεκμηριωνει την λαθος επιλογη τοσων αντρων παρα μονο αδυναμια αντιληψης της πραγματικοτητας ...
    Η Ελληνιδα σημερα ΔΕΝ θελει να κουραστει ... κουραστηκε ηδη πολυ για την χειραφετηση της ... τι κερδισε ; ... ας μας το πει η ιδια ...
     
  8. elfcat

    elfcat . Contributor

    Δεν καταλαβαίνω τα site γνωριμιών είναι καλά όταν αφορά Έλληνες- ιδες με Έλληνες -ιδες αλλά κατάπτυστα όταν αφορά και άλλες εθνικότητες?

    Πολλές γυναίκες (Ρωσίδες, Βουλγάρες κλπ) έρχονται στη χώρα μας αναζητώντας μια καλύτερη τύχη. Πολλές από αυτές έχουν υψηλότατο μορφωτικό επίπεδο. Μόνο που η Ελλάδα δεν είναι η χώρα των ευκαιριών και της ευδαιμονίας. Είναι η χώρα της γραφειοκρατίας, της ανεργίας και πολύ συχνά και του ρατσισμού. Σε αυτές πιο πολύ αναγνωρίζω το "αγρίμι" που θέλει να επιβιώσει παρά τη "ρωσίδα", όπως την γράφει ο isnogood. Εν τέλει όλες γυναίκες είναι. Προσωπικά σε αυτές αναγνωρίζω τις Ελληνίδες που ακόμη και σήμερα (απλά πιο καλυμένα αναζητούν στο γάμο τη σωτηρία).

    Όσο για τους άντρες, έτσι δεν έχουν οι περισσότεροι εκπαιδευτεί? Να βλέπουν το μουνί σαν προίόν αγοραπωλησίας, σε μια κοινωνία που όλα είναι προίον?
     
  9. Vermilion

    Vermilion Regular Member

    Απάντηση: Ρ20

    Καταλαβαίνω τι θέλει να πει ο isnogood. Και συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό μαζί του. Ίσως φταίνε οι καταβολές μου (Ζαχάρω, Κοζάνη, Κρήτη) που με έκαναν να δω από πιο κοντά τι συμβαίνει στην ΤΟΣΟ αποκομμένη επαρχία. Όλα σχεδόν τα παιδιά μετά το λύκειο έφευγαν σε μεγαλύτερες πόλεις, και τα χωριά ερήμωναν από νέους. Όσοι έμεναν, έμεναν επειδή κάποιος έπρεπε να αναλάβει τα κτήματα και τα ζώα του πατέρα, και ήταν κυρίως αγόρια. Όσα κορίτσια έμεναν, τα έδιναν γύρω στα 18 τους με προξενιό σε ευκατάστατους κυρίους, χήρους ή ανύπανδρους, του χωριού ή κάποιου κοντινού χωριού. Άρα οι νέοι πάλι έμεναν χωρίς σύντροφο.
    Για να καταλήξω κάπου, μας φαίνεται άσχημο αυτό που γίνεται με τις αλλοδαπές, γιατί αρνούμαστε να δούμε τι γίνεται με τα προξενιά στην περίπτωση των Ελληνίδων. Τη γιαγιά μου την έδωσαν με προξενιό στον παππού μου επειδή ήταν αστυνομικός και θα ζούσε "καλή ζωή". Και όντως την έζησε. Τον αγάπησε με τον καιρό παρόλο που στην αρχή δε τον ήθελε. Και αυτό έγινε στη Θεσσαλονίκη μέσα στη δεκαετία του '50. Ακόμα και τώρα όμως, ακούει κανείς κοπέλες της ηλικίας μου να εντάσσουν μέσα στα κριτήρια εύρεσης συντρόφου την οικονομική επιφάνεια. Και αναρωτιέμαι: τι είναι αυτό που κάνει μια γυναίκα λιγότερο ή περισσότερο πόρνη; Το να φεύγει από τη χώρα της όπου ζει στα όρια της φτώχιας και να πηγαίνει σε ένα νησί ή ένα χωριό όπου τουλάχιστον θα τις προσφέρονται τα βασικά, ή να έχει τα βασικά και πολύ περισσότερα και, από προσωπική απληστία να ψάχνει τον άντρα τον λεφτά με τον οποίο θα μείνει ακριβώς επειδή της αγοράζει σπίτια, αμάξια και κοσμήματα; Στην πρώτη περίπτωση η προσωπική μου γνώση έχει να μου πει ότι μπορεί η "εισαγόμενη" να αγαπήσει πραγματικά τον "ευεργέτη" της. Στη δεύτερη περίπτωση, η Ελληνίδα θα αγαπήσει πάνω από κάθε τι την τσέπη του "συντρόφου" της.
    Δε βρίσκω παράλογη την κίνηση που έκανε ο γνωστός του isnogood. Αλήθεια, πόσες Ελληνίδες θα άφηναν την πόλη για να μείνουν στο χωριό και να ασχοληθούν με τα κτήματα και τα ζώα; Καμία νομίζω. Κάποια ξένη ίσως βρει στο χωριό αυτό όμως ανέσεις που για τα δεδομένα της πατρίδας της μοιάζουν χλιδή. Δε μιλάω για αριβίστριες που βρίσκουν κυρίως ηλικιωμένους και τους αρμέγουν, τέτοιες υπάρχουν και αλλοδαπές αλλά και Ελληνίδες.
    Η τρυφερότητα ήταν από αρχαιοτάτων χρόνων εξαγοράσιμη. Αυτό που δεν εξαγοράζεται όμως είναι η ειλικρίνεια και οι καλές προθέσεις. Είναι το ίδιο για μένα να έχει κάποιος μια γυναίκα από τη Ρωσία στο σπίτι να του μεγαλώνει τα παιδιά του, με το να έχει μια Ελληνίδα. Κι όσο για το ίντερνετ.... απλά έχει πάρει τη θέση της παλιάς "προξενήτρας".
     
  10. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    ετσι ειναι Vermilion,ομως καποιες κεντρικες πολιτικες δημιουργησαν τις συνθηκες για ολ'αυτα.
    Καποιοι που δεν ενδιαφερθηκαν για υποδομες,για κινητρα που θα κρατουσαν τον νεο κοσμο στα χωρια.
    Αλλα εδω μπαινουμε σε απαγορευμενα υδατα...
     
  11. Afentis_Epi8ymiwn

    Afentis_Epi8ymiwn Regular Member

    Απάντηση: Re: Ρ20

    Το να ζητάω από τον μπαμπά σου το χέρι σου, τι σημαίνει?
    Είναι σαν να ζητάω να αγοράσω ένα οικόπεδο. Ή να μου το μεταβιβάση.
    Ναι, αγοραπωλησία είναι.
    Αυτά είναι τα ήθη και τα έθιμά μας.
    Και νοιώθει καλά ο μπαμπάς αν μαζί με το "οικόπεδο" έχει να δώσει και προίκα.
    Και ακόμα καλλίτερα νοιώθει ο "αγοραστής".
    Χέστα. Σκατά χειραφέτηση αποκτήσατε.

    Ασχετα με τον χώρο που κινούμαστε, οι κοινωνία σας αντιμετωπίζει σαν να γεννηθήκατε πραγματικά σκλάβες.
     
  12. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Ρ20

    Απο τα γραπτά όλων διακρινω την αναγκη άμεσης δημιουργιας ενός νέου οικονομικο-κοινωνικου φορέα/κόμματος.

    Λοιπόν εντάξει... ατιμα με πείσατε...  
    δέχομαι να γινω ο πρόεδρος αυτου , αιτηματα μας τα κάτωθι:

    Λευτερια στους εγκλωβισμένους των αστικων κέντρων..
    Δώστε κινητρα να γυρισουν οι γυναικες στην επαρχία..
    Οχι άλλο ντοπινγκ στην πολιτικη..
    Ναι στο 20ωρο..
    3 ημερες εργασια/εβδομάδα..
    Δωρεάν βιβλια στον λαο..
    Παρτε τα κότερα κ δώστε τα σε μένα...
    Κρατικη αποπληρωμη των δανειων κ των καρτων όλων των πολιτων αυτης της χώρας..
    Επιστροφη των κλεμμένων του χρηματιστηρίου..
    κάτω ο ραστισμος..
    όχι δασμους στις εισαγώμενες γυναικες..
    ναι δασμους στους εγχώριους άντρες.. ινα νυμφευθουν θα πρέπει να προσφέρουν την μνηστη τους μια εβδομάς στο γραφειο πόλης του κόμματος μας (συμφωνα με το σχέδιο καποδίστρια)
    Απαγορευονται δια παντος κ δια ροπάλου, μπαλονια κ φουσκες όλως των ειδων κ σε όλα τα επιπεδα..
    (να βαλουμε κ το γνωστο μας)
    λευτερια στο βδσμ

    Επειδη εχω βαθια δημοκρατικες αξίες και αντιληψεις.... μπορειτε να συμπληρωσετε αιτηματα τα οποια θα αξιολογηθουν σαφως..


    Μετα τιμής
    Ψέμματα
     
    Last edited: 20 Αυγούστου 2008