Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ρ20

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος isnogood, στις 19 Αυγούστου 2008.

  1. elfcat

    elfcat . Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Ρ20

    Συμφωνώ και επαυξάνω.
     
     
  2. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Re: Απάντηση: Ρ20

    Να ζητήσω την ποινικοποίηση της ανθρώπινης βλακείας, ή θα οδηγήσει στην απώλεια πολλών υποστηρικτών;  
     
    Last edited by a moderator: 22 Αυγούστου 2008
  3. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Ρ20

    χμμμ αυτό ναι.. ειναι ενα προβλημα.. θα το θέσω προς συζητηση στην επιτροπη σοφων του κόμματος..
     
  4. nasos

    nasos New Member

    Βασικά με κάλυψε ο Αφέντης.Οπότε +1.

    Επίσης παρατηρώ τεράστια άγνοια περί των συνθηκών ζωής στην ταλαίπωρη ελληνική επαρχία.Ναι αγαπητοί μου εκ της πρωτευούσης -τη νοοτροπία- τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά κ κατ όπως φαίνεται καθόλα ακατανόητα.Να με συμπαθάτε για το ύφος μου αλλά έχω βαρεθεί κρίσεις από ανθρώπους που δεν έχουν ζήσει ποτέ αποκομμένοι ή έστω με ελλείψεις ή προσπαθούν να ξεχάσουν οτι προήλθαν από όλα αυτά.

    Είναι διαφορετικά τα κριτήρια ζωής,ακόμη κ η ίδια η ζωή κ γιαυτό θεωρώ τα μεγέθη ασύγκριτα.

    Όπως τονίστηκε παραπάνω ακόμα κ μια σχέση πληρούσα έρωτος αποτελεί μια καλή συνδιαλλαγή.Προσπαθείστε να δείτε το πράγμα σφαιρικά κ θα καταλάβετε τι εννοώ,χωρίς να το υλικοποιώ,ένα διαρκές δούναι κ λαβείν συναισθημάτων,που άμα τελικά χαλάσει το ζύγι τότε αργά ή γρήγορα χωρίζουν.

    Όσο πιο κοντά στη φύση τόσο πιο σκληρή κ ζωή κ τόσο πιο κοντινή στα βασικά των ενστίκτων.Απεναντίας η δουλική υποταγή των υποχειρίων -πολιτών μιας πόλης εννοώ- ορίζει καταστάσεις σαβουάρ βίβρ κ λοιπά.

    Ναι καταλαβαίνω καλά το παληκάρι που αναζητεί μια Ρ20 καθώς κ την ανάγκη να ''κάνει το κομμάτι του'' στο υπόλοιπο χωριό κ ως ένα σημείο το θεωρώ κ απόλυτα φυσιολογικό,αναλογιζόμενος πάντα το περιβάλλον του..Το αν το θεωρώ σωστό ή λάθος έχει να κάνει με την προοπτική του κρίνοντος οπότε πάλι εγκλωβίζμται σε ένα μη ασφαλές υποκειμενικό συμπέρασμα.

    μάι τού σέντς.

    Κ επειδή ο Ισνογκούντ ρώτηξε παραπάνω τι κέρδισε η γυναίκα από την πολυπόθητη χειραφέτηση,από οτι βλέπω τουλάχιστον για αρκετές από αυτές->την περιφρόνηση.Σημεία των καιρών ή τυχαία περιστατικά,θα δείξει.Πάντως αν δεν πάρουν χαμπάρι τον φυλετικό αποπροσανατολισμό δεν τις βλέπω καλά -ομοίως κ για το σύγχρονο αρσενικό(?)-
     
    Last edited: 21 Αυγούστου 2008
  5. thelma

    thelma Regular Member

    Απάντηση: Re: Ρ20

    Η κοινωνια μας αντιμετωπιζει αναλογα με τα περιθωρια που της δινουμε εμεις. Η ζωη δεν ειναι ιδια για ολους. Ο καθενας οριζει την δικη του. Αν την οριζει ακολουθωντας αυτα που του υποδεικνυει η κοινωνια....καλα να παθει.
     
  6. elfcat

    elfcat . Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Ρ20

    Οι περισσότεροι άνθρωποι δεν έχουν τη δυνατότητα επιλογής ορισμού της ζωής τους. Δεν τους δόθηκε ποτέ.
     
  7. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Ρ20

    Υπάρχουν δύο λέξεις, που συμπυκνώνουν πιστεύω θαυμάσια τα πιό πάνω, και ταυτόχρονα αποτελούν συστατικά στοιχεία της κρατούσης νεοελληνικής νοοτροπίας:
    Η λόγια "μεμψιμοιρία" και ο νεολογιστικός "ωχαδερφισμός"...

    Ίσως πράγματι δεν τους δόθηκε. Σίγουρα, σε ελάχιστους προσφέρθηκε. Δεν ξέρω όμως γιατί θα έπρεπε η προτροπή "μολών λαβέ", να αφορά μόνο τους ξένους...

    Πράγματι, ελάχιστα πράγματα από το ποστ σου κατάφερα να είμαι σίγουρος ότι σωστά κατάλαβα (πέραν βεβαίως του αμυντικού διά της επιθέσεως ύφους σου).

    Επειδή με κάποια από αυτά που νομίζω ότι κατάλαβα διαφωνώ, μήπως θα μπορούσες να γίνεις πιό ξεκάθαρος, γιά να μην προβώ σε σχολιασμό πραγμάτων που ίσως τελικά αποδειχθεί ότι δεν εννοούσες;
     
    Last edited: 21 Αυγούστου 2008
  8. elfcat

    elfcat . Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Ρ20

    Αλήθεια θεωρείς, ότι είναι τυχαίο ότι οι σκλάβοι χρειάστηκαν έναν Σπάρτακο για να ξεσηκωθούν και πάλι έφαγαν τα μούτρα τους? Νομίζεις ότι είναι αυτονόητο κάποιος που εκπαιδεύτηκε από τη γέννηση του να είναι σκλάβος, μαθητής, γιος, κόρη, καταναλωτής, δανειολήπτης, κλπ κλπ, να κάνει έτσι αυθαίρετα ένα άλμα η σκέψη του και να πει "μολών λαβέ"? Πιθανόν στον μαγικό κόσμο των παιδιών, όχι στον ενήλικο. Εκεί πρέπει να χυθεί πολύ μελάνι και αίμα...

    Αν ήταν τόσο απλό και εύκολο, λες να ζούσαμε σήμερα στην κοινωνία που ζούμε?
    Και το γεγονός ότι εγώ μπορώ και έχω πιθανόν την πολυτέλεια (ή αυταπάτη ότι) να ορίζω εν μέρει τη ζωή μου δε σημαίνει ότι για όλους τους άλλους λέω "καλά να πάθουν". Απλά.
     
    Last edited: 21 Αυγούστου 2008
  9. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ρ20

    Ποιός μίλησε γιά άλματα; Αυτό που εγώ λέω, είναι ότι όλοι μας, ακόμη και όσοι φέρουν τις βαρύτερες αλυσίδες, οφείλουμε να κάνουμε μικρά βηματάκια (προς τα 'μπρός), και όχι να ψάχνουμε δικαιολογίες γιά να μην τα κάνουμε, ή γιά να κάνουμε ένα, εκεί που θα μπορούσαμε να κάνουμε δύο...

    Αν ψάχνεις γιά δικαιολογίες, είναι πράγματι θαυμάσια αυτή που λέει π.χ. "Ξέρεις; Εσύ που μένεις στην πόλη, μπορείς να προχωρήσεις, γιατί έξω από την πόρτα σου υπάρχει άσφαλτος. Εγώ, ο επαρχιώτης, δεν μπορώ, γιατί υπάρχει κατσάβραχο"...

    Μελάνι και αίμα, βεβαίως και πρέπει να χυθούν ("γιά να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή" και τα τοιαύτα), καμμία αντίρρηση επ' αυτού. Και έχουν χυθεί, ποτάμια ολόκληρα. Και γι' αυτό (εν μέρει τουλάχιστον) ζούμε, όντως, στην κοινωνία που ζούμε. Την οποία, προσωπικά, θεωρώ, με όλες της τις αδυναμίες, καλύτερη πάντως από την προ 50 ετών, και πολύ καλύτερη από την προ 200 ετών (και πάει λέγοντας). Εσύ την θεωρείς χειρότερη;

    Γιά το ότι οι σκλάβοι του Σπάρτακου "έφαγαν τα μούτρα τους" δεν θα διαφωνήσω, εάν όμως το ψάξεις ιστορικά, θα διαπιστώσεις ότι μετά την εξέγερσή τους, η ζήτηση γιά σκλάβους στη ρωμαϊκή αυτοκρατορία μειώθηκε δραστικά. Άρα, μόνο ανώφελο δεν ήταν τελικώς το εγχείρημά τους, έστω κι αν δεν κατάφεραν να καταλύσουν το ρωμαϊκό κράτος (πράγμα που άλλωστε, δεν επιδίωκαν).

    Όπως και να 'χει, δεν χρειάζεται να είναι κανείς και Σπάρτακος γιά να κάνει μικρά βήματα προόδου, να καλυτερέψει τη δική του ζωή και να επηρρεάσει θετικά τον περίγυρό του. Κάποιες δόσεις γενναιότητας όμως, ενεργητικότητας, θετικής σκέψης, προοδευτισμού, διάθεσης να ξεκόψει από τα πατροπαράδοτα σφάλματα και να μην τα αναπαράγει, ασφαλώς χρειάζονται.

    Τελικά, ξέρεις, όπως κι εγώ, όπως και όλοι μας, ότι όσο δύσκολες κι αν είναι οι συνθήκες, υπάρχουν πάντα άνθρωποι που καταφέρνουν να υψώνονται πάνω απ' αυτές, να ορίζουν -σε κάποιο μέτρο τουλάχιστον, γιά να σε ικανοποιήσω- τη ζωή τους και να "σπρώχνουν" με τον τρόπο τους το όλο σύστημα, λίγα εκατοστά έστω, μπροστά. Όλοι τους ξέρουμε, όλοι κάποιοι στιγμή τους θαυμάζουμε αλλά, σε τελική ανάλυση, δεν τους βλέπουμε ως παραδείγματα προς μίμηση, αλλά ως αξιοπερίεργα που η ύπαρξή τους μετά από ένα "κοίτα βρε τον άτιμο, τι κατάφερε" που λέμε στα πεταχτά, μας βυθίζει ακόμη περισσότερο στον καναπέ μας, στην οθόνη της τηλεόρασης ή στην καρέκλα μας στο καφενείο...
     
    Last edited: 21 Αυγούστου 2008
  10. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    αν και ξεφευγουμε λιγακι ....
    να μην ξεχναμε οτι η επαρχια στηριζει την πολη
    η επαρχια πουλαει τροφιμα και η πολη αερα κοπανιστο ... ειτε αυτος λεγεται τηλεοραση ειτε διαφημιση , ειτε "the music collection No1345" ειτε διεκπαιρεωση ειτε ειτε ειτε .... αλλα πρεπει μια μερα να αγορασετε το γαλα και το λαδι 10 ευρω το λιτρο για να καταλαβετε την αξια της αγελαδας και της ελιας ......
    οι αλιεις , αγροτες και κτηνοτροφοι παρα το οτι αποτελουν την βαση στηριξης της παγκοσμιας ζωης , αναλογικα , αμοιβονται λιγοτερο απο οποιονδηποτε αλλο ελευθερο εργαζομενο .... και για αυτο ευθυνεται η αστυφιλια ... καποτε μιλαγανε για μετρα καταπολεμησης ... τωρα θελουν να μας μαζεψουν ολους στα δυνατο λιγοτερα σημεια μαζικου ελεγχου ....
    Οι Αλαβανοι και οι Ρωσσιδες εδωσαν ελπιδα πνοης στην επαρχια και για οσο το κανουν αυτο θα τους εκτιμω περισσοτερο απο τον Ελληνα που το παιζει μεγαλο αστος με 700ε το μηνα και τυην Ελληνιδα που η γαμηθηκε με το μισο χωριο και την εκανε για να βρει αλλον μαλακα στην μεγαλη πολη ή σνομπαρισε μια χαρα παληκαρια και την εκανε για την μεγαλη ζωη ...... .....
    Ρωσσιδα και παλι Ρωσσιδα τελικα ... γραφεις και κανενα ψιλοβιτσιο στο προφιλ σου ... οποτε αμα σε δεχτει σου ερχεται και ετοιμη .. οχι σαν καποιες Ελληνιδες : "εγω δεν τα κανω αυτα και τι πραγματα ειναι τουτα".. και οι εραστες που ειχαν κανουν γεφυρα πανω απο τον Ατλαντικο .....
    μου ειχε πει καποτε μια : "Τιιιιι μα για ποια με περασες και μου λες για κατουρηματα και τετοια ; " ....
    οποτε νευριασμενα της απαντω :
    " Μα μωρη ηλιθια πηγαδομουνοβα , μονο εγω , ξερω οτι μεσα σε εναν Ιουνη και Ιουλη αλαξες 8 γκομενους , φαντασου τι θα ξερουν και οι υπολοιποι ... η προταση κατουρηματος ηταν αυτη που σε εξευτελιζει ή τα μπουτια σου που εχουν να ιδωθουν απο την κολυμπηθρα ..."
     
  11. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Έτσι... πες τα να ξεδώσεις...  
    Αλήθεια, μήπως όλη αυτή η επιθετική συμπεριφορά απέναντι στις γυναίκες που εγκατέλειψαν την επαρχία και σ' αυτούς που ζουν με 700 € στις πόλεις πηγάζει από μία, έστω και ελαφρά, ζήλια;  
     
  12. Tropical_Storm

    Tropical_Storm Regular Member

    Ολα τα ποστς του MindMaster στο θεμα με βρησκουν απολυτα συμφωνη. Δεν χρειαζεται να προσθεσω τιποτα. Thanks που τα εξεφρασες πολυ καλλιτερα απο οσο θα μπορουσα να το ειχα κανει η ιδια!