Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ΣΤΗΜΕΝΗ ΣΚΛΑΒΙΑ

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος mds, στις 6 Φεβρουαρίου 2007.

  1. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Η διαφορά της τιμωρίας από την τιμωρία παιγνίδι, ξεκαθαρίζει στο νήμα που αναφέρω πιο πάνω.
    Με απλά λόγια: Το ένα είναι ένα παιγνίδι που γίνεται για να καυλώσουν να χύσουν να περάσουν καλά και οι δύο και το άλλο είναι το λιγότερο για τη σκλάβα οδυνηρό δυσάρεστο και στόχο έχει τον σωφρονισμό της.
    Συναινετικά και τα δύο, αλλά διαφορετικά όπως η μέρα με τη νύχτα μια και έχουν διαφορετικές αιτίες διαφορετικούς στόχους και διαφορετικά αποτελέσματα.

    Όσο για τις διαφορές ανάμεσα στις υποτακτικές και σκλάβες έχουμε πολλά νήματα για όποιους πραγματικά θέλουν να εμβαθύνουν στο συγκεκριμένο θέμα.  
     
  2. chocollata78

    chocollata78 Regular Member

    το ιδιο ειναι.
    το ενα γινεται για να χυσουνε, να περασουνε καλα.
    Το ιδιο και το δευτερο, ειναι η ικανοποιηση της αναγκης να νιωθει υπο. Εαν ο Ντομ προχωρησει περα απ αυτα που ανεχεται ο υπο, τοτε ειναι βιασμος αι αυτο αποδυκνυει οτι γινεται με την ανοχη του πρωτου... Και αυτο αποδυκνυει οτι ειναι κατι που γουσταρει ο υπο, ασχετα αν λεει "αχ, βαχ" και "μαλιστα αφεντη".

    Ιδια και τα δυο, μην κοροιδευουμε εαυτους και αλληλους..
     
  3. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: ΣΤΗΜΕΝΗ ΣΚΛΑΒΙΑ

    *μερικές φορές αναρωτιέται αν δεν καταλαβαίνουν μερικοί, αν κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν ή τελικά αν δε θέλουν να καταλάβουν...
     
  4. chocollata78

    chocollata78 Regular Member

    αυτο που πες σαπφω, δεν μπορουμε να ξερουμε για ποιον ισχυει και για ποιον οχι...
     
  5. hermis

    hermis Regular Member

    Απάντηση: ΣΤΗΜΕΝΗ ΣΚΛΑΒΙΑ

    θα ήταν ωραίο να μας εξηγήσεις συγκεκριμένα τι εννοείς ??  
     
  6. slv_hana

    slv_hana Regular Member

    Απάντηση: Re: ΣΤΗΜΕΝΗ ΣΚΛΑΒΙΑ

    Πιστευω πως εισαι λαθος. Η προταση "τοτε ειναι βιασμος..... και αυτο αποδικνυει οτι ειναι κατι που γουσταρει ο υπο.." ειναι φυση λανθασμενη! Με πιο σκεπτικο λες πως ο καθε βιασμος αρεσει σε οποιονδηποτε υπο? ή ακομα και οτι αρεσει σε καθε Αφεντη να "βιαζει" τον σκλαβο του?Αποκλειεις τελειως το ενδεχομενο η τιμωρια (ειτε σωματικη ειτε ψυχικη) να μην αρεσει σε κανεναν απο τους δυο και απλα ο κυριαρχος να την επιβαλλει αναγκαστικα στον υπο ωστε να τον συνετισει? Ισως να μην εχεις τιμωρηθει πραγματικα γιατι τοτε δε θα ελεγες οτι ο υπο γουσταρει,ασχετα αν λεει ''αχ,βαχ''.Αυτο που περιγραφεις εσυ ειναι τιμωρια-παιχνιδι και οχι πραγματικη.Τελος δεν αναφερεις πουθενα το ενδεχομενο εγκεφαλικης τιμωριας..Αν ενας κυριαρχος στερουσε την αναγκη του υπο του ,για 2,3 μηνες,να ειναι υποτακτικος του και να τον υπηρετει,πιστευεις πως και αυτη η τιμωρια ειναι για"την ικανοποιηση της αναγκης να νιωθει υπο"?
     
  7. chocollata78

    chocollata78 Regular Member

    Χανα¨αποκλειεις τελειως το ενδεχομενο η τιμωρια (ειτε σωματικη ειτε ψυχικη) να μην αρεσει σε κανεναν απο τους δυο και απλα ο κυριαρχος να την επιβαλλει αναγκαστικα στον υπο ωστε να τον συνετισει?"

    Ναι το αποκλειω.

    Αν δεν αρεσει σε κανενα, τοτε γιατι γινεται; Ο "σκλαβος" γιατι αποδεχεται την τιμωρια; Με την βουληση του υποτασσεται σε αυτο το κατα τ αλλα δυσαρεστο γεγονος. Αρα, για να γινει αυτο σημαινει οτι υκανοποιει μια πιο δυνατη του αναγκη.

    Αν ο μαστερ ξεπερασει τα ορια που του θετει ο "υπο", τοτε δεν ειναι βιασμος;
     
  8. mds

    mds Regular Member

    Απάντηση: ΣΤΗΜΕΝΗ ΣΚΛΑΒΙΑ

    Νά 'μαστε πάλι. Σκεφτόμουν όλες τις ημέρες παρακολουθώντας σας, ότι όλοι και όλες κάπου ίσως έχετε το δίκιο σας.
    Τι σημαίνει για εμένα η στημένη σκλαβιά. Επειδή καλώς ή κακώς για εμένα η σκλαβιά
    είναι ένα σεξουαλικό παιχνίδι, όπως και αν εκφράζεται, προσπάθησα να κάνω ένα διαχωρισμό.
    Να αναφέρω κάποια παραδείγματα και συγχωρείστε και για κάποιες "χοντρές" φράσεις μου...
    Κάθομαι αραχτός και έχω δίπλα μου την γυναίκα(προσέξτε δεν λέω την σκλάβα), τότε μπορεί να συμβούν τρία πράγματα.
    α) Μπορώ ξαφνικά να ξεκουμπωθώ, να την πιάσω από τα μαλλιά και με μια κίνηση βίαιη
    θα έλεγα, να οδηγήσω το στόμα της κατ ευθείαν ανάμεσα στα πόδια μου, αναγκαζοντάς
    την να μου κάνει στοματικό μέχρι τέλους. Είτε θέλει είτε όχι.
    Ποιό είναι το συμπέρασμα? Οτι ο αφέντης υπέδειξε στην σκλάβα να υπακούσει, να του
    χαρίσει απόλαυση και εκείνη το έκανε.
    β) Μπορώ να πω "κάνε μου ένα τσιμπούκι" και εκείνη χωρίς δισταγμό να σκύψει και να το
    κάνει, πάλι είτε θέλει είτε όχι, γιατί όπως είπαμε...σκλάβα είναι, διαταγές εκτελεί.
    γ) Χωρίς να ζητήσω κάτι, ξαφνικά σκύβει μπροστά μου και μου χαρίζει την στοματική
    απόλαυση γιατί ξέρει ότι μου αρέσει.
    Ποιό είναι το αποτέλεσμα και στις 3 περιπτώσεις? Η σκλάβα τελικά υπάκουσε.
    Υπάκουσε στην επιθυμία μου. Ξέρει τι μου αρέσει και το εκτελεί όπως και να έχει.
    Την πρώτη φορά θέλοντας και μη το έκανε αφού την ανάγκασα με πράξη, την δεύτερη πάλι με τον ίδιο τρόπο αφού την ανάγκασα με τα λόγια, την τρίτη το έκανε γιατί είναι μια σκλάβα που ενώ δεν της το ζήτησα το έκανε με δική της πρωτοβουλία για να ευχαριστήσει τον αφέντη της. Αλλά και στην τρίτη περίπτωση την έχω εξαναγκάσει με τον τρόπο μου, αφού ξέρει πως αν δεν προλάβει να το κάνει εκείνη θα το επιβάλλω εγώ.
    Ενώ το αποτέλεσμα είναι το ίδιο φαινομενικά, αφού και στις 3 περιπτώσεις ικανοποιήθηκα, δεν βλέπω ότι είναι το ίδιο ο τρόπος που έγινε.
    Κάπου εκεί βλλεπω ότι της αρέσει να με ικανοποιεί κάπου όμως της αρέσει να με ικανοποιεί με το ζόρι να πω? Πως να το πω?
    Η τρίτη περίπτωση δεν είναι λίγο "fake"? Λίγο στημένη?
    Ποιά η διαφορά απο το να έλεγα σε μια άλλη "αγάπη μου κάνε μου μια πίπα" "αχ ναι αγάπη μου έλα..."
    Και βέβαια το ίδιο γίνεται πχ και με τα πόδια. Μπορώ να της βάλω στο πρόσωπο τις πατούσε και να πω "γλυψε". Μπορώ να την βάλω να ξαπλώσει στο πάτωμα και να "παρκάρω" τις πατούσες μου στο πρόσωπό της. Αλλά μπορεί να το κάνει και η ίδια.
    Και νομίζω ότι αντιλαμβάνεστε πως με τους ίδιους τρόπου μπορούν όλα να συμβούν που καλύπτουν την σχέση αφέντη-σκλάβου.
    Ολα όμως αυτά μήπως έχουν ένα πάρε δώσε? Οταν η σκλάβα ευχαριστιέται πραγματικά, τότε πόσο είναι στημένο το παιχνίδι?
    Μην μου πείτε για βιασμό γιατί βιασμός είναι να πάρεις μια και να την βάλεις κάτω να την κακοποιήσεις. Δεν νομίζω ότι το κανονικό bdsm έχει κακοποίηση. Αποκλείω τον βιασμό.
    Κάποτε μια "ψυχή" μου είπε "θα ήθελα μια φορά έναν άντρα όπως καθόμαστε να πέσει ανάμεσα στα πόδια μου και να μου χαρίσει ένα γλυφομούνι ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΑΛΛΑΓΜΑ.
    Τι εννοούσε? Πως ότι σχέση και να είχε, όπως και να την εξέφραζε, πάντα υπήρχε ένα αντάλλαγμα μετά. Και σαν αφέντρα και σαν σκλάβα πάντα θα τελείωνε με ισοπαλία το παιχνίδι. Ομως, υπάρχει μεγάλο "στήσιμο" τελικά. Αυτό πιστεύω.
    Κλείνοντας, δεν παραβλέπω το γεγονός ότι υπάρχουν άντρες-γυναίκες "υπό" που εκτελούν διαταγές που στην πραγματικότητα δεν θέλουν.
    Το κάνουν αλλά στην πραγματικότητα δεν θέλουν. Οχι όμως με την βία.
    Είναι και αυτό ένα παιχνίδι, ναι είναι. Αλλά τουλάχιστον είναι πιό πειστικό.
    Αν εμένα μία σκλάβα μου λέει συνέχεια "ότι θέλετε και ότι θέλετε και γελάει συνέχεια και ξανά ότι θέλετε και πως το θέλετε" τότε συγννώμη αλλά ξενερώνω.
    Γιατί έτσι, είναι στημένο τελικά!!!
    Υ/Γ. Κλείνοντας, ξαφνικά μου ήρθε στο μυαλό μια εικόνα πραγματικής σκλαβιάς, από την Ιστορία της Ο, από τα "κόμιξ ερότικα" όπου ο "χοντρός" είναι καθισμένος σε μια πολυθρόνα και δίνει διαταγή... στην σκλάβα που έχει γονατίσει μπροστά του και αργεί. "λοιπόν τι περιμένεις...ξεκουμπώσε με"! Και εκείνη το κάνει μέχρι τέλους...
     
  9. slv_hana

    slv_hana Regular Member

    Απάντηση: Re: ΣΤΗΜΕΝΗ ΣΚΛΑΒΙΑ

    Πιστευω πως ο σκλαβος αποδεχεται την τιμωρια γιατι νιωθει πως ο Αφεντης του τον τιμωρει ωστε να βελτιωσει την προσωπικοτητα του και να τον κανει καλυτερο σκλαβο Του.Η μονη ικανοποιηση που ισως να προσφερει στον σκλαβο μια τιμωρια,δεν βρισκεται στην τιμωρια αυτη καθ'αυτη,αλλα στην λυτρωση και την ανακουφιση που νιωθει ο σκλαβος μετα απ'αυτη.Κατα τη γνωμη μου μια πραγματικη τιμωρια λειτουργει σχεδον ως "εξομολογηση"(σε παπα).
    Φυσικα και δεν ειναι βιασμος αν ο Αφεντης ξεπερασει τα ορια!Τα ορια υπαρχουν για να ξεπερνιουνται και ειμαι σιγουρη πως ενας σωστος Αφεντης θα καταλαβει ποτε ειναι ο σωστος χρονος και τροπος για να κανει τον υπο Του να ξεπερασει τα ορια του.
     
  10. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: ΣΤΗΜΕΝΗ ΣΚΛΑΒΙΑ

    Τώρα θα βγω τελείως εκτός θέματος, αλλά υπάρχει κανένα κοντέρ που "μηδενίζει" τις αμαρτίες-παραβάσεις με την εξομολόγηση-τιμωρία αντίστοιχα? Αν υπάρχει, φέρτε το κι από δω...
     
  11. gaby

    gaby Guest

    Re: Απάντηση: ΣΤΗΜΕΝΗ ΣΚΛΑΒΙΑ

    Στην καθολική εκκλησία ρητώς ναι, στην προτεσταντική εκκλησία ρητώς όχι. Διάλεξε και πάρε  
     
  12. slv_hana

    slv_hana Regular Member

    Απάντηση: ΣΤΗΜΕΝΗ ΣΚΛΑΒΙΑ

    Το θεμα, κατα τη γνωμη μου, δεν ειναι αν μηδενιζονται οι αμαρτιες αλλα αν σβηνονται τελειως οι τυψεις και οι ενοχες που νιωθει κανεις εξαιτιας της αμαρτιας-παραβασης που διεπραξε.