Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σαβουρογαμία

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος cider, στις 8 Αυγούστου 2008.

  1. Jack Wolfskin

    Jack Wolfskin the big bad Wolf

    ετσι

    πολυ καλη κινηση, παρακαλω να διατηρηθει !

    αντε, πλακα κανω

    ηταν αλλιως τοτε. και μιλαμε για πολλά χρονια πισω ! Αλλος για χιο τραβηξε και αλλος για μυτηλινη

    εγω σταματησα για 3 μηνες και εγινε χαμουός....
    δε συμφωνω, ουτε κοινοτητα ειναι, οα κθενας το χαβα του,
    αλλα ουτε σεξ σαϊτ δεν ειναι, οι χαβαλετζουδες και οι αργοσχολοι ειναι συντριπτικη πλειοψηφια

    αμα με ρωτησεις, καλα, και δεεεεν ????
    οπως σε ολα στη ζωη, αλλοι ταιριαζουν, αλλοι δεν ταιριαζουν,
    στην εκκλησια πας και βγαζεις γκομενα - αμα θες και αμα σου κατσει.


    Φίλος, παρτο χαλαρα και μη χαλιεσαι. Μην το υπερεκτιμας,
    γιατι αλλο ειναι και αλλο φαινεται να ειναι,
    που ελεγε κι ενας φιλος απ τα παλια
     
  2. Elune

    Elune Priceless

    Παλιοι και νέοι; Τραγική συζήτηση. Το ήθος κάνει την διαφορά και όχι το πότε μπήκε κανείς στον χώρο. Προφανώς οι πιο παλιοί εχουν αρχίσει να ξενερώνουν και πλέον στα μάτια τους τα πράγματα φαντάζουν αλλοιωμένα. Οσο αφορά την Σαβουρογαμία, αν δεν μπαζώσεις δεν χτίζεις :Ρ Οπως και να εχει, δεν υπάρχουν άσχημες γυναίκες, μόνο άντρες που δεν πίνουν..
     
  3. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Είπα να γράψω κι εγώ  
    Σαβουρογάμης κατά τη δική μου γνώμη είναι ο μη εκλεκτικός. Αυτός που το κάνει για να το κάνει για να λέει ότι το κάνει (στον εαυτό του και τους άλλους), χωρίς κάποιο αισθητικό κριτήριο.

    Ως αισθητικό κριτήριο δεν ορίζω την εξωτερική εμφάνιση. Το κριτήριο αυτό θα μπορούσε να είναι κάτι φετιχιστικό, συναισθηματικό, νοητικό κλπ
    Ξέρω ότι έχουν υπάρξει άνδρες στη ζωή μου που οι περισσότεροι θα έλεγαν (για την εξωτερική τους εμφάνιση) "μα πώς είναι έτσι;;;" και άλλοι που πολλοί θα τους έβρισκαν αντικειμενικά ωραίους. Αυτό όμως τελικά δεν έχει καμία σημασία. Ούτε για τους άλλους (αφού ουσιαστικά δεν τους ενδιαφέρει με ποιον κοιμάμαι εγώ) αλλά ούτε και για μένα (αφού ποσώς με ενδιαφέρει να εγκρίνουν τους ανθρώπους με τους οποίους κοιμάμαι). Ξέρω όμως ότι εγώ έχω ένα κριτήριο, μια ιεράρχηση στις επιλογές σεξουαλικών συντρόφων. Και ξέρω γιατί έχει σημασία για μένα το μέτρο με το οποίο του κρίνω. Επίσης μπορώ να αξιολογήσω βάσει αυτού τις σημαντικές επιλογές από τις λιγότερο σημαντικές και να βάλω κάθε επιλογή στο βεληνεκές που της αξίζει.

    Σαβουρογάμη (σαβουρογαμίστρια, δεν ξέρω πώς είναι στο θηλυκό) θα με έκανε το να μην ήξερα εγώ γιατί κοιμάμαι με όποιους κοιμάμαι, να μην έχω κάποιο κριτήριο με το οποίο τους διαλέγω, να μην έχω κάποια ιεράρχηση του ποιους είναι καλό και απολαυστικό για εμένα να παίρνω.

    Α και κάτι ακόμη: το να είμαι εξαρτημένη από αυτό καθαυτό! Δηλαδή στο να πάω για να πάω και μόνο ή το να χαλάσω κάτι καλό και με προοπτικές (όπως τις ορίζει καθείς αυτές) για ένα κρεβάτι.

    Αυτό πιστεύω εγώ  
     
  4. brenda

    brenda FU very much


    Σόρυ που σου το χρωμάτισα, δεν ήθελα να το κουτσουρέψω, αλλά με αυτό το κομμάτι, μάλλον ταυτίζομαι περισσότερο, όχι ότι διαφωνώ με τίποτα από τα υπόλοιπα....

    Η ιεράρχηση του κατάλληλου/της κατάλληλης για σεξ, σχέση, session, ή οτιδήποτε γουστάρει ο καθένας είναι αυστηρά προσωπική, με δικά του κριτήρια...

    Και ας παραδεχτούμε επιτέλους όλοι μας, ότι τα αισθητικά κριτήρια μας τα προσαρμόζουμε ανάλογα με τα αισθήματά μας, δεν είναι κακό...

    Άμα γοητευθώ, ή άμα ερωτευθώ, τότε δεν θα με ενδιαφέρουν ούτε τα κιλά, ούτε η μύτη, ούτε τα λεφτά του άλλου...

    Και έστω ότι είμαι με κάποιον που νιώθω πραγματικά καλά, που υπάρχει καλή συμβατότητα σε όλα τα επίπεδα, δεν είναι τέλειος, αλλά εμένα μου κάνει...

    Και βρίσκεται στον δρόμο μου κάποιος αντικειμενικά εξαιρετικά όμορφος και σέξυ και πετυχημένος και και και και, όλα τα καλά του κόσμου, για τον μέσο όρο των ανθρώπων, ο οποίος δηλώνει άμεση διαθεσιμότητα...

    Αν απλά συνευρεθώ μαζί του, χωρίς κανένα συναίσθημα, χωρίς λόγο και διακυβεύοντας και το κάτι καλό που έχω ήδη, τότε αυτό είναι το φάουλ και θα με συγχωρήσετε, αλλά ο όρος σαβουρογαμία, για μένα αυτό σημαίνει και όχι αν το άτομο αυτό είναι μπάζο, δυσειδής ή υπέρβαρος...

    Και μην ξεχνάτε, ότι ευκαιριακό σεξ, χωρίς ουσία, μπορεί να κάνουμε όλοι μας, άνδρες-γυναίκες και οι γυναίκες ενδεχομένως λίγο πιο εύκολα από τους άνδρες...ενδεχομένως λέω, κρατάω και μία επιφύλαξη... 
     
  5. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Θα έλεγα ότι τα αισθήματα μας γεννούν τα αισθητικά μας κριτήρια.   Νομίζω ότι το έχω ξαναγράψει κάπου αλλά μπορεί και όχι. Για εμένα όμορφος είναι εκείνος που μου φτιάχνει το πρότυπο της ομορφιάς  
     
  6. Stalker

    Stalker Not a very nice guy Contributor

    Οταν στο νημα εχει γραφτει (απο τον αειμνηστο Durcet)αυτο:
    ...και αυτο:
    ..τοτε επι της ουσιας,δεν εχω να προσθεσω τιποτε.

    Καπου πιο πανω αναφερθηκε η Sklenarikova και θυμηθηκα το εξης περιστατικο:
    Γηπεδο Τουμπας προ ετων,οταν επαιζε ο Karembeu στον Ολυμπιακο...
    Εχουν ηδη γινει κατα κορον οι πατροπαραδοτες "ομορφιες" μεσα κι εξω απο το χορταρι και καποια στιγμη,ο παικτης του Ολυμπιακου ειναι κοντα στο πλαγιο,στους παγκους,οι οποιοι βρισκονται κατω απο τα επισημα(τα πιο μοσχομυριστα ανθη του γηπεδου εκει βρισκονται).
    Παραδοξως και σχεδον στιγμιαια,υπαρχει τοση ησυχια,ετσι που ακουστηκε πεντακαθαρα η γαιδουροφωναρα,απο τα ορεινα:
    Ου,ρε Καρεμπε σαβουρογαμη!....


    Να προσθεσω και την λογοτεχνικη συνηγορια για τους απανταχου σαβουρογαμηδες,δια χειρος Νικου Καζαντζακη:

    Εγώ έκανα τον γυρολόγο στη Σαλονίκη. Γύριζα τις γειτονιές και πουλούσα κουβαρίστρες, βελόνες, βίους των αγίων, μοσκολίβανο, πιπέρι... Είχα μια φωνή αηδόνι και πρέπει να ξέρεις, οι γυναίκες πιάνουνται κι από τη φωνή, κι από που δεν πιάνουνται οι σκρόφες! Τι γίνεται μέσα στο σπλάχνο τους, ένας διάολος το ξέρει! Μπορεί να είσαι άσχημος, κουτσός, καμπούρης, μα αν έχει γλυκιά φωνή και τραγουδάς, παλαβώνουν οι γυναίκες. Έκανα λοιπόν, το γυρολόγο και περνούσα κι από τουρκομαχαλάδες και καθώς φαίνεται, μια πλούσια τουρκάλα πιάστηκε από τη φωνή μου, τα έχασε. Φώναξε ένα γέρο χότζα, του γέμισε τη φούχτα μετζίτια. "Αμάν, του είπε φώναξε τον γκιαούρη τον πραματευτή αμάν! Και να τον δω! Δε νταγιαντίζω"! Ο Χότζας ήρθε και με βρήκε: "Μωρέ ρωμιόπουλο, μου κάνει, έλα μαζί μου! - Δεν έρχουμαι του λέω, που θα με πας; - Μια χανούμη, μωρέ ρωμιόπουλο, σαν τα κρύα τα νερά, σε περιμένει στον οντά της, έλα!" Μα εγώ ήξερα πως σκότωναν τους χριστιανούς, στους τουρκομαχαλάδες, τη νύχτα. "Οχι δεν έρχουμαι! Του κάνω. - Και δεν φοβάσαι το Θεό, γκιαούρη; - Γιατί να τον φοβηθώ; Γιατί μωρέ ρωμιόπουλο, όποιος μπορεί να σμίξει με μια γυναίκα και δε σμίγει, κάνει μεγάλο κρίμα. Να σε φωνάξει, μωρέ, μια γυναίκα στο στρώμα της και να μην πας, χάθηκε η ψυχή σου! Η γυναίκα αυτή θα αναστενάξει στη μεγάλη κρίση του θεού κι ο στεναγμός αυτός της γυναίκας θα σε γκρεμίσει, όποιος και να είσαι, όσα καλά κι αν έχεις καμωμένα, στην Κόλαση!"
    Ο Ζορμπάς στέναξε.
    - Αν υπάρχει Κόλαση, θα πάω στην Κόλαση, κι αυτό θα είναι η αιτία. Οχι γιατί έκλεψα, σκότωσα, μοίχεψα. Όχι, Όχι! Αυτά δεν είναι τίποτα. Ο θεός τα σχωρνάει. Μα θα πάω στην Κόλαση, γιατί τη νύχτα εκεινη μια γυναίκα με περίμενε στο στρώμα της και εγώ δεν πήγα.

    Νίκος Καζαντζάκης,Βίος και Πολιτεία του Αλέξη Ζορμπά
     
  7. Nomad

    Nomad Keyser Sose

  8. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor