Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σαβουρογαμία

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος cider, στις 8 Αυγούστου 2008.

  1. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Όχι αν έχεις τέτοια κολλήματα δεν σε καθιστά επιλεκτική, όπως δεν είναι ένδειξη ποιοτικής επιλογής.
    Σημαίνει απλά πως έχεις κολλήματα  

    Τέλειο... Είσαι υπέροχη!  
     
  2. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Θα σου πρότεινα να διαβάσεις προσεκτικότερα τις απόψεις μου. Δεν απέκλεισα την εξωτερική εμφάνιση από την σαβουρογαμία, εφόσον θίγει τον φερόμενο ως σαβουρογάμη. Για του λόγου το αληθές:

     
  3. cider

    cider Kitchen master

    Προς θεού. Είναι σαφές από την άποψή σου, την οποία διάβασα εξαρχής με προσοχή, ότι συνδέεις τη σαβουρογαμία ΚΑΙ με την εμφάνιση. Αυτή η διευρυμένη σου ερμηνεία της σαβουρογαμίας είναι που απαντώ πρώτη φορά (καταλαβαίνεις λοιπόν ότι η διαφωνία μου έγκειται σε αυτό το ΚΑΙ). Προφανώς πρέπει να είμαι πιο προσεκτικός και ακριβής στις διατυπώσεις μου.
     
  4. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Εκείνο νομίζω που εννοεί ο Κύριος L_Strike είναι πως αν π.χ. εσύ σιχαίνεσαι τις χοντρές και πάρ' αυτά κάνεις σεξ μαζί τους απλά και μόνο γιατί δεν υπάρχει κάτι καλύτερο, τότε είσαι σαβουρογάμης.
    Αν δεν έχεις πρόβλημα με τις χοντρές και κάνεις σεξ μαζί τους επειδή γουστάρεις, τότε δεν είσαι  
     
  5. zinnia

    zinnia Contributor

    Το να θέλει τη δίμμετρη κουκλάρα κι επειδή έφαγε μια ωραιότατη χυλόπιττα να πήγε με την διπλανή της για να μη μείνει μπουκάλα, ειναι σαβουρογαμια.

    Το να θέλει αυτόν που έβαλε στο μάτι αλλά δυστυχώς δεν..οπότε για να μη χασει και το βραδυ της και μείνει μόνη , στρέφεται στον πρώτο διαθέσιμο, ναι, είναι σαβουρογαμία.

    Οπου δεν υπάρχει εκλεκτικότητα , επιλεκτικότητα και προπαντός υπομονή στις επιλογες μας , η σαβουρογαμία έρχεται προσωρινά να καλύψει τα κενά της πείνας μας. "Σαβουρώνω" ό,τι να ναι , αρκεί να πάψω να πεινάω, να πονάω, να φοβάμαι, να νιώθω μοναξιά, κλπ κλπ
     
  6. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Zinnia .. κανεις λαθος ... δεν εχω εξηγηση .. σε ενστικτο βασιζομαι ... αλλα κανεις λαθος   ....
     
  7. Aeolus

    Aeolus Regular Member

    Αναρωτιέμαι...
    Τον τίτλο του σαβουρογάμη τον αποδίδει κάποιος στον εαυτό του από μόνος τού ή του αποδίδεται από τους ανθρώπους που αποτελούν το κοινωνικό του περίγυρο?

    Εγώ πάντως δεν έχω ακούσει κανέναν να αυτοαποκαλείται σαβουρογάμης.

    Επίσης,
    Εάν κάποιος συμβιβαστεί ερωτικά με κάτι λιγότερο από αυτό που θεωρεί ιδανικό, τότε είναι σαβουρογάμης? Εάν ισχύει αυτό τότε μάλλον ΟΛΟΙ μας είμαστε σαβουρογάμηδες.
    Εκτός και εάν υπάρχει κάποιος αλγόριθμος βάση του οποίου καθορίζεται το πόσο σαβούρα είναι ο κάθε ένας από εμάς.

    Κατά την άποψή μου, η ύπαρξη και η χρήση της έκφρασης αυτής νομίζω ότι είναι προσβλητική για την ανθρώπινη αξιοπρέπεια.

    και όπως είπε ο ζορμπάς...
    "αμαρτία είναι να απαρνείται ένας άνδρας την αγκαλιά μιας γυναίκας"
    Μήπως τελικά κι ο Ζορμπάς ήταν σαβουρογάμης?
     
  8. extreme32

    extreme32 Regular Member

    δεν διαβασα παρακατω απο αυτο το ποστ γιατι δεν ειχα χρονο αλλα θελω να πω κατι. Κατ αρχας απο την στιγμη που διαβασα τον τιτλο του νηματος ειχα στο μυαλο μου οτι αυτο που θα γραψω δεν θα εχει σχεση με την εμφανιση. Δεν μπορω να χρησιμοποιησω αυτη τη λεξη. Τη θεωρω απο τις πιο βαριες. Θα χαρακτηριζα σαβουρα αυτον που γαμαει κατι που δεν εκτιμαει. Σαβουρα αυτον που θα γαμησει για να κανει πλακα με τους φιλους του, σαβουρα αυτον που θα λεει με τις ωρες μαλακιες που δεν πιστευει για να πηδηξει κατι που με το που χυσει δεν θελει ουτε να το βλεπει, που θα το βριζει και θα γελαει σε βαρος του για τα δηθεν χαλια. Σαβουρα στο κεφαλι δηλαδη αυτου που το κανει. Οταν ακουω την εκφραση σαβουρα για καποιον που δεν ειναι μοντελο, ή ειναι ασχημος ή ή ή, εξοργιζομαι. "αυτες που καθονται ευκολοτερα. Δηλαδη τις σαβουρες". Πολυ με πειραξε αυτο. Μπορει να ειμαι πολυ ρομαντικος που μιλαω για εσωτερικη ομορφια αλλα οταν δω μια χοντρουλα η μια ασχημουλα ,δεν ξερω , δεν κανω τετοιες σκεψεις. Οι Κατσιμιχαιοι εγραψαν ενα τραγουδι που ακομα δεν καταλαβα πως εγινε και το εγραψαν. Μιλαω για ενα απιστευτα ευαισθητο τραγουδι και η απορια μου ειναι πως ο Χαρης πχ που μου ειπε καποτε οτι θα ήθελε στην επομενη ζωη του να ειναι μύκητας ,να εγραψε ενα τοσο ευαισθητο τραγουδι. Ο λογος για τα "κοριτσια της συγνωμης".



    Δεν μπορω ακομα να το πω καλα αυτο τραγουδι. Οποτε φτανω σε καποια σημεια τρεμει η φωνη μου και κλαιω. Δεν μπορω να χρησιμοποιησω τον ορο σαβουρα λοιπον με τιποτα για κανενα θυληκο πλασμα. Μπορω να μιλησω μονο για τη σαβουρα που εχει καποιος στο κεφαλι του. Και αυτη την κατακρινω.
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  9. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Σαβουρογαμία

    Όχι, αλλά ήταν γραφικός... Δεν υποχρεούμαστε να είμαστε κι εμείς...

    Κατά τα άλλα, εδώ δεν μιλάμε γιά τον "τίτλο", αλλά γιά την ουσία της "σαβουρογαμίας".

    Και είναι άσχετο το κατά πόσον αποκαλεί κάποιος εαυτόν, ή τον αποκαλούν οι άλλοι έτσι.
    Το θέμα είναι κατά πόσον ο ίδιος πιστεύει κατά βάθος ότι είναι σαβουρογάμης,
    κατά πόσον δηλαδή θεωρεί ότι αυτά (τα χαμηλά) είναι τα στάνταρντς όπου "τον παίρνει"
    και οτιδήποτε καλύτερο, "δεν είναι γιά τα δόντια του". Αν σκέφτεται έτσι,
    και δεν προσπαθεί να ανεβάσει τα δικά του στάνταρτς (όποια κι αν είναι αυτά που απαιτούνται)
    γιά να μπορέσει να στοχεύσει ψηλότερα, διαπράττει κατ' εμέ μιάν άδικη ερωτική αυτοχειρία...
     
  10. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    Το ξέρουν από την αρχή μα πάντα ελπίζουν
    όταν σου δίνουν με αγωνία το φιλί τους
    Το βλέπουν μες στα μάτια σου
    το βλέπεις στα δικά τους
    ένα σωρό "τελειώσαμε" η ζωή τους

    Μου μείνανε οι θεωρίες και τα λόγια
    ένα "τελειώσαμε" και εγώ μες στη ζωή σου
    Έφυγα σαν τον κλέφτη δίχως λόγια
    και δεν λογάριασα την πίκρα τη δική σου

    (μες στο μυαλό μου είσαι)

    αν και δεν το είχα δει από αυτή την οπτική
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  11. Elysium

    Elysium Contributor

    Συμφωνώ cider εδώ, αλλά απέχει πολύ ο χαρακτηρισμός της «σαβούρας» από το «πρότυπο ομορφιάς» κάποιου φύλου.
    Συνήθως η εξωτερική εμφάνιση του κόσμου εντάσσεται στην ενδιάμεση κατάσταση. Το οποίο βέβαια, σα γεγονός, επιτρέπει το να συνδέεται κάποιος/α με άλλη/ον «ποιο όμορφη/ο» από τον ίδιο.

    Προσωπικά δεν «την έχω πέσει» ποτέ σε καμία. Honestly   Οπότε δεν μπορώ να απαντήσω.

    Αν πάντως το έκανα, λογικά δε νομίζω να επέλεγα κάποια «άσχημη».
     
  12. thelma

    thelma Regular Member

    Απάντηση: Σαβουρογαμία

    Aκομα και αν δεχτουμε οτι καποιοι τυποι ειναι σαβουρογαμηδες, με του καθενος μας παντα την ερμηνεια στο τι μπορει να σημαινει αυτο, πιστευω οτι κατα βαθος προσφερουν θεαρεστο εργο.
    Και αυτες τις γυναικες που καποιοι αποκαλουν σαβουρες, καποιος πρεπει να τις γαμησει, για να μην τις λεμε αγαμητες και κομπλεξικες.
    Θελω να συμπληρωσω ομως οτι το μη επιλεκτικο γαμησι (κοινως σαβουρογαμια) αφορα και τις γυναικες.
    Αν θελουμε να ειμαστε ειλικρινεις με τον εαυτο μας , λιγο πολυ ολοι το εχουμε περασει σε καποιες φασεις τις ζωης μας, που οι διαφορες αναγκες μας εκεινης της στιγμης για συντροφια, στηριξη (δεν εννοω την καθαρη καβλα) ηταν πιο αμμεσες απο την πολυτελεια της επιλεκτικοτητας.
     
    Last edited: 9 Αυγούστου 2008