Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σαβουρογαμία

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος cider, στις 8 Αυγούστου 2008.

  1. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Εμενα ενας φιλος μου ηθελε να γ__ησει την Ρουλα Βροχοπουλου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Ειναι σαβουρογαμης??????
    Ρωτω γιατι τον αποκαλεσα κτηνοβατη.
     
  2. cider

    cider Kitchen master

    [γέλια, γέλια, γέλια, καλωσυνάτα γέλια]*

    Μη φοβάστε, παίδες και κορασίδες, δε μου το χαλάσατε το νήμα. Την απόλαυσα πραγματικά την αντιπαραθεσούλα σας. Ήταν εποικοδομητικότατη.

    [ψιλοσοβαρεύεται τώρα, παίρνει ψιλοξινισμένο υφάκι, παραμένει ωστόσο προσηνής]*

    Θα μου επιτρέψετε ωστόσο να επανέλθω στο θέμα.

    [πλατύ χαμόγελο]*

    Διάβασα με προσοχή τις απόψεις περί σαβουρογαμίας.
    Έχω να πω τόσα πολλά που χάνω τον μπούσουλα.
    Θα μιλήσω συνολικά, επειδή ξεχνώ ποιος είπε τι.

    Λοιπόν, καταρχάς να πω ότι έκανα την αρχική ερώτηση επειδή, ναι, στα νιάτα μου (πριν από καμιά εικοσαριά χρόνια δηλαδή) έπιανα τον εαυτό μου συχνά να "σαβουρογαμεί". Ακόμα χειρότερα, να προσπαθεί να "σαβουρογαμήσει" και να μη του βγαίνει.

    Με ποια ένοια σαβουρογαμίας, ωστόσο; Με την έννοια που πάντα δίνω. Δηλαδή, να την πέφτεις σε άτομα που ΣΑΦΩΣ δεν σου αρέσουν, με την ελπίδα ότι θα σου κάτσουν, επειδή προφανώς δεν έχουν ζήτηση.

    Και, ναι, μου συνέβη αυτό που περιγράφω στον Λοστμπόη. (Και μου έψησε και το ψάρι στα χείλη).

    [Εδώ και πάρα πολύ καιρό προσεγγίζω μόνο γυναίκες που με ενδιαφέρουν (θα μου επιτρέψετε να θέλω να με ενδιαφέρουν ΚΑΙ εμφανισιακά ΚΑΙ λόγω χαρακτήρα/προσωπικότητας, όχι μόνο το ένα ή το άλλο). Έχω εισπράξει πλήθος χυλόπιτες, αλλά έχω και τη χαρά να μπορώ να πω ότι δημιούργησα σχέση με τη γυναίκα που θαύμαζα περισσότερο από κάθε άλλη στη ζωή μου. ]

    Και συμφωνώ 100% ότι ποτέ δεν θα ακούσουμε κανέναν να λέει τον εαυτό του σαβουρογάμη. Μέσα του όμως ξέρει καλά, νομίζω.

    Εμετική η χρήση της λέξης "σαβούρα" για άτομα του άλλου φύλου, πόσω μάλλον για γυναίκες. Ως εκ τούτου, επαναλαμβάνω για να είμαι ξεκάθαρος: θεωρώ απαράδεκτο να χαρακτηρίζεται κάποιος σαβουρογάμης επειδή πάει με γυναίκες που δεν ανταποκρίνονται στη γενική άποψή μας περί ωραίου. Όταν δηλαδή ο άλλος λιώνει για μια γυναίκα που η παρέα του θεωρεί "ασχημούλα" είναι σαβουρογάμης; Αφού λιώνει ο άνθρωπος και τη βλέπει θεά!
    (Μην κολλήστε στις λέξεις "κούκλος-κούκλα" που χρησιμοποίησα παρά πάνω. Εντάσσονταν σε μια ερώτηση που έκανα σκόπιμα, για να τρέξει η συζήτηση).

    [προβληματισμένο ύφος, σμίξιμο φρυδιών, ρυτίδες στο μέτωπο]*

    Εξακολουθώ να προβληματίζομαι τρομερά με την άποψη ότι η έννοια της σαβουρογαμίας περιλαμβάνει και άλλα πράγματα πλην της εμφάνισης. Αρχικά είχα δηλώσει ότι διαφωνούσα 100%. Τώρα όσο το σκέφτομαι τόσο πιο λογικό μου φαίνεται.
    Εξαρχής βέβαια διαφωνούσα ότι είναι ψιλοξεφτίλα να σέρνεσαι πίσω από άτομα που δεν εκτιμάς/στη σπάνε/διάφορα άλλα, αλλά διαφωνούσα στον ορισμό. Τώρα δεν ξέρω.

    Να κλείσω λέγοντας ότι δεν επικρίνω τη σαβουρογαμία βασισμένος σε κάποιες ηθικές αρχές/αξίες ή ό,τι άλλο, αλλά κυρίως επειδή θεωρώ ότι φθείρει σε τεράστιο βαθμό εκείνον που την ασκεί. Δημιουργεί έναν τρομερό φαύλο κύκλο όπου η χαμηλή αυτοεκτίμηση ενισχύεται από την πρακτική την οποία και αναπαράγει.

    [εξουθενωμένη όψη, απλανές βλέμμα]*

    Ιδού, λοιπόν, κάποιες απόψεις μου περί τούτου.
    Φούρνος γκρεμίστηκε και πρέπει να έχω κάνει ρεκόρ μεγάλου ποστ. Πάω να σαπίσω σε καμιά γωνία, μπας και συνέλθω.

    *Μια ιδέα για να δείχνουμε την έκφρασή μας όταν γράφουμε... και να μην υπάρχουν τόσες αμφιβολίες  
     
  3. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Υπαρχει και ομως κατι που θα ηθελα να τονισω.
    Κανενας ανθρωπος ΔΕΝ ειναι σαβουρα, γιατι καθε ανθρωπος για τον εαυτο του αλλα και για τους αλλους εχει την αξια του.
    Ποσο δυσκολο ειναι απο καποιον ή καποιαν "σαβουρα" να μας προκυψει μια αληθινη αγαπη και κατανοηση???
    Καθολου δυσκολο πιστευω.
     
  4. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Σαβουρογαμία


    Αυτό που αναρωτιέμαι από χτες που διάβασα αυτή την φράση είναι
    από πού πηγάζει άραγε η επιθυμία ενός τέτοιου παιχνιδιού σε έναν νέο άνθρωπο ,
    που δείχνει καθαρή ασέβεια προς το συνάνθρωπο του,
    ειδικά αφού δεν πρόκειται να το έβλεπε σοβαρά .
    Ίσως να δικαιολογούσα σαν ένα είδος training αν το έκανε σοβαρά σε έναν άνθρωπο
    που θα τον ενδιέφερε θέλοντας να δει τα όρια του κ τις αντιδράσεις του στο on/off ,
    αλλά και πάλι το βρίσκω εξαιρετικά επικίνδυνο για την ψυχολογία οποιουδήποτε .


    Ποια ειναι η λογικη σε ολο αυτο που θα φροντισεις να μην παρει λαθος μηνυματα ?

    ... απο μονη της και χωρις να κανεις τιποτα παρα πανω ειναι ψυχοφθορο ολο αυτο .
     
    Last edited: 10 Αυγούστου 2008
  5. Lady_in_Black

    Lady_in_Black MindGames

    +1
     
  6. chemical23

    chemical23 Regular Member

    cider πτρώτη φορά βλέπω να γράφεις τόσο μεγάλο post. Φαίνεται πως σε έχει απασχολήσει ιδιαίτερα το θέμα.  

    Στα καθέκαστα λοιπόν. Δεν σου κρύβω ότι από τις αρχικές σου τοποθετήσεις διέκρινα έναν κυνισμό προς ανθρώπους (εν προκειμένω γυναίκες) που δεν εκπληρώνουν το "ωραίο" κατά τα δικά μας κριτήρια. Επίσης όσο διάβαζα τα posts άλλο τόσο εξακολουθούσα να πιστεύω πως ο σκοπός που ανοίχθηκε τελικά αυτό το νήμα δεν ήταν και ο πιο αγαθός. Μετά όμως την ΕΚΤΕΝΕΣΤΑΤΗ απάντηση σου, έλαβα απαντήσεις και αναθεώρησα πολλές, από τις αρχικές μου θεωρήσεις. Να λοιπόν που η έκταση της απάντησης συντελεί στην πλήρη αποσαφήνιση των απόψεων σου, με τις οποίες συμπλέω αρκετά.

    Νομίζω πως ο "σαβουρογάμης" και η "σαβούρα" είναι ίδιο και το αυτό. Καθώς αυτός που πιστεύει πως επιδίδεται στο περιβόητο αυτό σπορ (θεωρώντας έναν άλλον άνθρωπο "σαβούρα", τον οποίο θέλει να γαμήσει) δείχνει από μόνο του το ποιόν του συγκεκριμένου. Δείχνει την κενότητα και αναξιότητά του καταρχήν και το πόσο σαβούρα (χωρίς " ") είναι ο ίδιος. Προσωπικά η χρήση όρων όπως "σαβούρα" ἠ "μπάζο" κλ μου προκαλεί αποστοφή για αυτόν που τις εκστομίζει (ο οποίος δεν βλέπει τα δικά του χάλια και δεν έχει το θάρρος να κάνει αυτοκριτική ενώ έχει το θράσσος, γιατί περί θράσσους πρόκειται, να κρίνει έτσι έναν άλλον άνθρωπο).

    extreme32 συμφωνώ απόλυτα με το post που ανάρτησες μερικές σελίδες πριν. Ποτέ δεν επιδόθηκα σε αυτό το σπορ γιατί πολύ απλά ποτέ δεν είδα ως σαβούρα κάποιον άλλον άνθρωπο, πόσο μάλλον γυναίκα. Απλά είναι θέμα επιλογών. Το ότι κάποια δεν μου αρέσει ή δεν μπορώ να την δω ερωτικά δεν σημαίνει ότι πρέπει να την χαρακτηρίζω κατ' αυτό τον ειδεχθή τρόπο. Α και βέβαια να προσθέσω πως ο άνθρωπος που βλέπει "σαβούρες" γύρω του, μάλλον εύκολα μπορεί να θεωρηθεί σαβούρα (χωρίς " " και πάλι) και ο ίδιος από διάφορους άλλους. Επίσης συμφωνώ με την αρχική δημοσίευση του L_Strike και του νοήματος που της απέδωσε.
     
  7. Vermilion

    Vermilion Regular Member

    Απάντηση: Σαβουρογαμία

    /me σφυρίζει εντελώς ανέμελα
    [nomedia=""]YouTube - Broadcast Yourself.[/nomedia]

    Ωραίες όλες οι αλτρουιστικές και ανώτερες απόψεις...αλλά εντελώς ειλικρινά, ποιος από μας δεν έχει μπει στη διαδικασία να χαρακτηρίσει κάποιον/-α μπάζο η σαβούρα?
    Σαβουρογάμης ή μπαζογαμιάς, στο δικό μου λεξιλόγιο, είναι αυτός που ενώ αναγνωρίζει ότι το άτομο που επέλεξε για σεξ είναι ένα χάλι μαύρο, δε βλέπεται, κτλ, συνεχίζει για τον α ή β λόγο να συνευρίσκεται σεξουαλικά μαζί του. Αυτή είναι και η κατά συρροή σαβουρογαμία. Δεν πρόκειται για κάτι το επιλήψιμο, μάλλον για λειτούργημα. Κι εγώ η ίδια πολλές φορές έχω χαρακτηρίσει τον εαυτό μου μπαζογαμιά (και έχω χαρακτηριστεί και από φίλους, εννοείται). Το γεγονός όμως ότι το άτομο που έκανα σεξ δεν ανταποκρινόταν αντικειμενικά στα standards μου περί εμφάνισης, με κάνει εμένα την ίδια σαβούρα? Ίσως. Ίσως και όχι. Επίσης δεν είναι απόλυτο ότι οι "μειονεκτούντες" στο εμφανισιακό διαθέτουν τεράστια εσωτερική ομορφιά. Έχω γνωρίσει κακιασμένες κακάσχημες χοντρές και κομπλεξικούς καλαμοκαβαλημένους άσχημους, όπως και πανέμορφα άτομα εμφανισιακά που η ψυχή τους ήταν ακόμα πιο όμορφη από την εμφάνισή τους. Όπως και μέτριους εμφανισιακά που σα χαρακτήρες είναι για σφαλιάρες. Δεν είναι ούτε σωστό ούτε δίκαιο να βάζουμε τα πάντα σε δυο μέτρα και δυο σταθμά. Τα πράγματα είναι πολύ πιο ρευστά. Και εντέλει η σαβουρογαμία δεν είναι κάτι το κακό, και γι αυτό (όπως και για όλα), κάποιος λόγος υπάρχει που γίνεται.
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  8. cider

    cider Kitchen master

    Τι ωραία πάσα, Βερμίλιον!

    Τι είναι, διάολε, πια αυτά τα πρότυπα ομορφιάς που βάζουμε; Θα απαντήσω εξ ιδίων. Τόσα χρόνια διαπιστώνω τεράστια χάσματα στα γούστα περί γυναικών με τους φίλους μου. Έχουμε φτάσει σε σημείο να λέει ο ένας, "κοίτα μια θεογκόμενα" και ο άλλος να ψάχνει απελπισμένα τριγύρω λέγοντας "Πούντη, ρε μαλάκα;"
    Αν ο ένας πει τον άλλο σαβουρογάμη, χέσε μέσα. Είναι δυνατόν;
    Κι όμως, ανακαλύπτω ότι ενίοτε έλκομαι απίστευτα από άτομα που α) ο περίγυρος ΔΕΝ θεωρεί όμορφα, β) αν κάτσω και τα μετρήσω με βάση το τι θεωρώ --μες στο χαζό μου το μυαλό-- ωραίο, τότε δεν πληρούν τις προδιαγραφές. Πώς γίνεται όμως να τα βλέπω και να λιώνω σαν το αγιοκέρι;

    Επιτρέψτε μου να πω ότι καταπώς νομίζω, τελικά δεν ελκύομαι από την ύπαρξη συγκεκριμένων χαρακτηριστικών, αλλά από την απουσία κάποιων άλλων. Αυτή είναι η απλή θεώρηση του πράγματος... Σίγουρα εντοπίζω κάποια κοινά χαρακτηριστικά στις γυναίκες που με τραβάνε, αλλά αυτό γίνεται εκ των υστέρων. Εκείνη τη στιγμή δεν κάθομαι να το ψάξω. Την είδα, μου άρεσε ΟΚ.
    Αλλά μου ΑΡΕΣΕ. Το προσέχετε αυτό; Μου άρεσε χωρίς να βάλω κάτω μεζούρες και υποδεκάμετρα, χωρίς να κάνω χημικές αναλύσεις και να πάρω βιομετρικά χαρακτηριστικά.
    Και συνήθως μου άρεσε συν τοις άλλοις επειδή μπορεί να είναι πρόσχαρη, σπιρτόζα, ζωντανή, και όχι μουρτζούφλω, μες στην μπίχλα, τη σήψη, τη μιζέρια και την κακία. Πράγμα που βγαίνει στην εμφάνιση, τουλάχιστον στα δικά μου μάτια.

    @Ναι, κέμικαλ, το θέμα με έχει απασχολήσει. Γιατί το ξαναλέω, κάποτε (παλιάααααα) είχα πέσει σε αυτή ακριβώς τη λούμπα, λόγω χαμηλής αυτοεκτίμησης. Το σπάσιμο του φαύλου κύκλου (το οποίο προέκυψε ακριβώς επειδή κυνήγησα γυναίκα που θεωρούσα άσχημη, ελπίζοντας ότι θα μου κάτσει λόγω μη ζητήσής της, και η οποία μου έψησε το χάρι στα χείλη κανονικότατα, διότι μια ΧΑΡΑ ΖΗΤΗΣΗ ΕΙΧΕ ΤΕΛΙΚΑ!) οδήγησε σε έναν "ενάρετο κύκλο" ο οποίος με βοήθησε να ξαναβρώ την αυτοπεποίθηση/αυτοεκτίμησή μου και, όχι μόνο να κυνηγάω αυτό που πραγματικά θέλω (με ή χωρίς επιτυχία, δεν έχει σημασία), αλλά και βελτίωσε γενικά τις συνολικές σχέσεις μου με το άλλο φύλο.
     
  9. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    θα συμφωνουσα αν δεν γνωριζα πριν κανα χρονο καποιες περιπτωσεις οπου η προσομοιωση με την "σαβουρα" .... θα ηταν κοπλιμεντο ......
     
  10. georgius

    georgius New Member

    Εγώ πάλι πιστεύω πως το να πηγαίνει κανείς με ότι κάτσει έχει 2 ορισμούς: του αισιόδοξου και του απαισίόδοξου. Ο απαισιόδοξος ορισμός είναι η σαβουρογαμία, ενώ αν είσαι αισιόδοξος θεωρείς πως "Ο καλός ο μύλος όλα τα αλέθει". Μάλιστα, γνώρισα κάποιους που το θεωρούν σαβουρογαμη κάποιον που πάει με ότι κάτσει, ανεξάρτητα από την εξωτερική εμφάνιση, και αυτοί προτιμούν να μη γαμήσουν ποτέ παρά να σαβουρογαμήσουν, όπως λένε. Εμένα, κάποιοι με θεωρούν σαβουρογάμη, αλλά πολλοί από αυτούς είναι 30 χρονών και ακόμα παρθένοι γιατί τον πήχη τον έχουν πολύ ψηλά. Εγώ πάντως έχω μια θεωρία, που λέει πως όποιος δε σαβουρογαμάει, πεινάει. Έτυχε να πάω και με πολύ ωραίες κοπέλες, αλλά όσο σαβούρα και να είναι η άλλη δε λέω ποτέ όχι. Απλά, αν είναι τόσο πολύ σαβούρα, κατεβάζω το διακόπτη και φαντάζομαι πως πάω με το καλύτερο μοντέλο.
     
  11. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Και πάνω που νόμιζα πως είχα διαβάσει το μανιφέστο του σαβουρογάμη, εμφανίζονται νέες εκδόσεις, βελτιωμένες και συμπληρωμένες... Έχω μία ερώτηση απέναντι σε όσους αντιμετωπίζουν το σεξ με βάση τη λογική "τρύπα (ή έστω παλούκι) να 'ναι κι ότι να 'ναι": πώς θα αντιδρούσαν αν καταλάβαιναν πως κάποιος τους έχει αντιμετωπίσει με τον ίδιο τρόπο; Θα αντιδρούσαν με την ίδια κυνικότητα, ή καλύτερα αναισθησία, που γράφουν εδώ μέσα, θεωρώντας το φυσιολογικό; Δεν το πιστεύω...
     
  12. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    με όλο το θάρρος και το σεβασμό προς το forum,εσένα,τις απόψεις τις οποίες εκφράζεις,την συνταγματικά κατοχυρωμένη ελευθερία του λόγου και την δημοκρατία, βρίσκω τον τρόπο που αντιμετωπίζεις τις γυναίκες λιγουλάκι αποκρουστικό.

    με τι καλύτερες ευχές μου για συνέχιση του θεάρεστου έργου σου, όσο και αν προσβάλει εμένα προσωπικά και το φύλο μου.

    γιωργία


    τώρα άραγε θα τιμωρηθώ για καλοσύνη? 
     
    Last edited: 11 Αυγούστου 2008