Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σαδισμός και Ψυχικές Διαταραχές

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Yperion, στις 14 Νοεμβρίου 2015.

  1. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Καλά, Yperion, δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι απλά και μόνο επειδή το ζήτησε κάποιος. Και το προγούμενο Avatar μια χαρά ήταν.  
     
  2. Yperion

    Yperion Regular Member

    Δεν το άλλαξα για αυτό, αλλά το άλλαξα επειδή είμαι χριστιανός και στο Halloween έντυσα το πουλί μου Jesus Christ the big D
     
  3. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Οκ, μια χαρά λοιπόν!  
     
  4. Koproskylo

    Koproskylo Regular Member


    ...Σίγουρα περιέχει κάτι από τον εαυτό σου.
     
  5. Yperion

    Yperion Regular Member

    Ειμαι θεός, ναι <3
     
  6. Koproskylo

    Koproskylo Regular Member

    ...Αυτό δεν είναι κάτι σε διαταραχή; Αυτοδιαγνώσου μία
     
  7. Yperion

    Yperion Regular Member

    Δεν έχεις χιούμορ
     
  8. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Εχω εναν ξαδερφο καθαριστης σε ψυχιατρειο, αυτος μπορει να δηλωνει επαγγελματιας στον χωρο της ψυχικης υγειας;
     
  9. Yperion

    Yperion Regular Member

    Και γιατί όχι στην Ελλάδα ζούμε
     
  10. seduced mind

    seduced mind Guest

    Oι διπολικοί σε κατάσταση μανίας νιώθουν υπερβολικά ευφυείς και Θεοί..... ουπς!
     
  11. seduced mind

    seduced mind Guest

    Αν καθαρίζει και το γραφείο κάποιου Διευθυντή κλινικής θα μπορούσε να δηλώνει κ βοηθός Διευθυντή αν του αρέσει, άλλωστε συμβάλλει επί του έργου...
     
  12. @Yperion ,

    Μία ψυχική διαταραχή ως προς τη διάγνωσή της μπορεί να είναι πρωτογενής (απόρροια κληρονομικότητας, ανατροφής, βιωμάτων και πρόσληψης-ερμηνείας τους) ή δευτερογενής (παράπλευρο σύμπτωμα κάποιας σωματικής ασθένειας ή βιολογικής δυσλειτουργίας).

    Ως προς την ανάγκη θεραπείας της τα πράγματα είναι λιγότερο ξεκάθαρα. Ο ψυχίατρος εστιάζει στην ασθένεια. Από τη στιγμή επομένως που θα κάνει τη διάγνωση, θα προτείνει θεραπεία. Ο ψυχολόγος εστιάζει στον πελάτη. Από τη στιγμή που αυτός δεν είναι δυσλειτουργικός, δε νιώθει καμία ενόχληση και δε θέτει σε κίνδυνο τη ζωή του και τη ζωή των άλλων, δε βλέπει λόγο να προτείνει θεραπεία. Αυτή είναι μιά σχηματική διάκριση μάλλον, που δεν απεικονίζει πλήρως την κατάσταση, γιατί εμπλέκεται και ο παράγοντας περιβάλλον/κοινωνία στο μοντέλο...

    Εδώ είναι ένα φόρουμ που ασχολείται με το bdsm. Δεν είναι φόρουμ ειδικών ψυχικής υγείας. Οπότε θα ήταν παρακινδυνευμένη κάθε απόπειρα αμφισβήτισης ή επιβεβαίωσης της διάγνωσής σου. Δε μπορώ όμως να μην επισημάνω κάποια -κατά τη γνώμη μου- αντίφαση: Ισχυρίζεσαι πως έχεις υψηλό δείκτη νοημοσύνης και καμαρώνεις που δεν έχεις συνείδηση των συναισθημάτων σου και της συμπόνοιας για τους άλλους. Αυτό θα έπρεπε να σε κάνει αδιάφορο απέναντι στη γνώμη των άλλων για σένα. Έχω την εντύπωση όμως οτι το θέμα που έθεσες στο παρόν νήμα είναι η αφορμή αυτοπροβολής σου με σκοπό την είσπραξη αποδοχής και θαυμασμού από τα μέλη του φόρουμ. Βλέπεις κι εσύ αυτή την αντίφαση?