Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σαδισμός και Ψυχικές Διαταραχές

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Yperion, στις 14 Νοεμβρίου 2015.

  1. Yperion

    Yperion Regular Member

    Πως εξηγείται τότε το γεγονός πως, αφότου κάνω ό,τιδηποτε <<κακό>>, πω ψέματα, κλέψω κλπ, ποτέ δεν έχω νιώσει καμία ενοχή. Δεν ξέρω τι είναι αυτό το αίσθημα.
    Το γεγονός πως μπορεί κάποιος με κάποια πνευματική διαταραχή, να εξελιχθεί, να μάθει να <<διαβάζει τους ανθρώπους>> δεν σημαίνει πως ο λόγος του αποτυπώνει την πραγματικότητα.
     
  2. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Δεν μπορω να καταλαβω πως εισαι σιγουρος οτι δεν εχεις νιωσει ενοχη απο την στιγμη που ο ιδιος αποδεχεσαι οτι δεν ξερεις τι ειναι η ενοχη.

    Και ξαναρωτω, επισημη γραπτη διαγνωση εχεις;
     
  3. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Άλλο η συνείδηση, άλλο οι ενοχές.
    Συνείδηση είναι όταν κάνω κάτι κακό να ξέρω ότι είναι κακό. Από κει και πέρα μπορώ να νιώσω ενοχές, άσχημα αλλά και να το απολαύσω, να τη βρω, να μου δώσει αίσθηση δύναμης κλπ κλπ  
    Επίσης, μπορεί να μην υπάρχει συνείδηση της ενοχής. Δηλαδή μπορεί να νιώθω ενοχή αλλά να την έχω συγκαλύψει τόσο καλά πίσω από άλλα και άλλα πράγματα και να νομίζω ότι δεν την έχω (κατά καιρούς το είχα κάνει σπουδή αυτό   ).

    Συμφωνώ πως δεν αποτυπώνει την πραγματικότητα. Όπως και ανθρώπου χωρίς πνευματική διαταραχή.  
    Μπορεί να είναι μια περιγραφή της πραγματικότητας. Μιας σκοπιάς της έστω...
    Άνθρωποι με πνευματικές/ψυχικές διαταραχές πάντως έχουν συχνά υψηλή ευφυΐα και εξαιρετικά υψηλή πλην προβληματική ενσυναίσθηση.
     
  4. Yperion

    Yperion Regular Member

    Ο ψυχίατρος που επισκέφτηκα μου είπε από τι πάσχω.
     
  5. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Περαστικά να είναι  
     
  6. Yperion

    Yperion Regular Member

    Δεν νομίζω και ούτε θέλω
     
  7. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Οτι εχεις παραδεχτει την κατασταση σου, λενε οτι ειναι ενα καλο βημα.

    Παραξενο παντως απο την μια δεν αποδεχεσαι τους ψυχιατρους, ουτε οτι εχεις κατι, απο την αλλη δεχεσαι την διαγνωση που υποτιθεται σου εχει γινει. Ετσι, ενημερωτικα με μια επισκεψη τετοια διαγνωση δεν γινεται  
     
  8. Yperion

    Yperion Regular Member

    Psychpathic tendencies & psychopathy checklist

    Ή νιώθω πολύ καλά με τη κατάσταση μου και είμαι περήφανος για αυτή
     
  9. Apolytos

    Apolytos I am back bitches

    Εμενα μου κανει εντυπωση οτι δεν θελει να διορθωσει το προβλημα που εστω, οτι το εχει. Αν υποθεσουμε οτι ειμαι φυσιολογικος και οτι με καποια παρεμβαση μπορω να μεγαλωσω την γκαμα των συναισθηματων μου, δεν θα ειχα προβλημα να το κανω, με την ιδια λογικη που δεν θα ειχα προβλημα παρεμβατικα, να βελτιωσω την οραση μου και την χρωματικη αποδοση, εαν υπηρχε βέβαια 100% ασφαλεια.
     
  10. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Βρε πιο πολυ να σ´απασχολει που ο αναισθητος κ καλα, αντιδρα στο πικαρισμα!
     
  11. Apolytos

    Apolytos I am back bitches

    Κοιτα εχει διαγνωση. Αρα κατα πασα πιθανοτητα ειναι αυτο που λεει. Και αυτο που λεει οτι εχει ισως να εχει καποιες διαβαθμισεις.
     
  12. Γιατί σου κάνει εντύπωση. Όπως κάποιοι επιλέγουν να είναι ανελεύθεροι επειδή φοβούνται να αναλάβουν την ευθύνη της ελευθερίας τους, έτσι κάποιοι επιλέγουν να είναι συναισθηματικά ανάπηροι γιατί δεν αντέχουν να διαχειριστούν τα συναισθήματά τους. Αν και για το φίλο μας τον @Yperion διατηρώ πολλές επιφυλάξεις, παρά τις "διαγνώσεις"...