Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σαδισμός και μαθηματικά

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος espimain, στις 23 Μαϊου 2020.

  1. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Τα μαθ'ματικά είναι μια γλώσσα...
    Αι γλώσσαι εν γένει είναι πολύ δύσκολαι...
    Τα Ελληνικά είναι μια πολύ πιο δύσκολη γλώσσα από τση άλλαι γλώσσαι...
    Όταν μαθαίνουμε μια γλώσσα ζοριζόμαστε, γι' αυτό και μένουμε συνήθως στα βασ'κά...
    Επειδής όμως δεν μας αρέζει, καμωνόμαστε πως την ξέμε (σαν αυτοί που παίρνουν lower και λένε ξέρω ιεγκλέζ'κα, τύπου)...
    Για να πείσουμε την πάρτη μας πως την ξέμε, λέμε πως πολύ κουραστήκαμε να την μάθ'με...
    Κι ότι αυτό ήταν πολύ σαδιστικό πράμα και μας πόνεσε πάρα πολύ...
    Κι έτσι παίρνουμε πόντους και καλά και δήθεν.
    Οπότε τα μαθ'ματικά είναι σαδισμός.

    ______________________________
    We are amused..!
     
  2. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Αυτό θα το έλεγα το πενταπόσταγμα της ειλικρίνειας...
    Θα το ζήλευε κι αυτός ακόμα ο Χαράρις ως διαπίστωση...
     
  3. Grizos Lykos

    Grizos Lykos Regular Member

    Τα μαθηματικά ΔΕΝ είναι χρηστικό εργαλείο!Είναι επιστήμη της οποίας έχω και εγώ ταπεινά τη τιμή να είμαι εκπρόσωπός της!Προς αποκατάσταση της πραγματικότητας.Συνδέονται άμεσα και άρρρηκτα με άλλες πτυχές της καθημερινότητας μας και φυσικά με πληθώρα άλλων επιστημών σχετικών με αυτά αλλά και φαινομενικά άσχετων.Ο πατέρας της σύγχρονης επιστήμης Γαλιλαίος είπε πως << Χωρίς τα μαθηματικά όποιος ασχολείται με την έρευνα για το σύμπαν ,είναι σα να περιπλανιέται σε ένα σκοτεινό λαβύρινθο...>>!Μέχρι εκεί όμως!Ούτε βήμα πιο πέρα!Να σχετίσουμε άμεσα τα μαθηματικά με το σαδισμό!'Ελεος!!Εκτός αν πλάσουμε σοφιστείες κάνοντας λαθεμένους συνειρμούς της λογικής του τύπου << το μπουζούκι είναι όργανο,ο χωροφύλακας είναι όργανο,άρα ο χωροφύλακας είναι μπουζούκι>>!Όχι φυσικά!Απλά ο χωροφύλακας είναι μπάτσος! 
     
    Last edited: 24 Μαϊου 2020
  4. Koproskylo

    Koproskylo Regular Member


    μπορεί να είναι και πρώην μαθηματικός όμως
    (αν συγκρίνουμε απολαβές)
     
  5. Koproskylo

    Koproskylo Regular Member


    4 χρώματα
     
  6. Grizos Lykos

    Grizos Lykos Regular Member

    Μπρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ.....Με τίποτα δεν θα μπορούσα να φανταστώ τον εαυτό μου ως εν δυνάμει μπάτσο!Ούτε με τις καλύτερες οικονομικκές απολάβές!Προτιμώ τις ταπεινές απολαβές μου ως δάσκαλος!
     
  7. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Δεν είναι πειραματική η απόδειξη, είναι μηχανιστική, η αυστηρότητα που απαιτείται δεν απουσιάζει. Είναι εξίσου ακριβής και αυστηρή όσο η μέθοδος υπολογισμών ψηφίων του π, κανένας homo sapiens δε θα μπορούσε να υπολογίσει στη διάρκεια της ζωής του πχ το εκατομμυριοστό δεκαδικό ψηφίο του π αλλά αυτό που έχει σημασία είναι ο ίδιος ο αλγόριθμος και όχι το πόσο εύκολος είναι.

    Γεννάται όμως ένα ενδιαφέρον φιλοσοφικό ερώτημα: Τι γίνεται στην περίπτωση που η απόδειξη είναι πέραν από τη δυνατότητα επιβεβαίωσής της από τον ανθρώπινο εγκέφαλο;

    Δεν έχω απάντηση. Αν μπορούμε να επιβεβαιώσουμε τη μέθοδο νομίζω ότι δεν έχει σημασία. Αν η ίδια η μέθοδος είναι τέτοιας πολυπλοκότητας ή κάτι άλλο, δεν ξέρω τι, που την κάνει ασύλληπτη τότε... ειλικρινά δεν έχω ιδέα!
     
  8. Koproskylo

    Koproskylo Regular Member


    Τι εννοείς, α) οι πειραματικοί δεν είναι αυστηροί;
     
  9. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Αφενός τα πειράματα ενισχύουν ή καταρρίπτουν, *δεν* αποδεικνύουν και αφετέρου η μηχανική απόδειξη δεν είναι πείραμα, δεν κάνει μέτρηση και ερμηνεία, απλά εκτελεί προγραμματισμένα βήματα σύμφωνα με τους κανόνες του αλγορίθμου απόδειξης. Είναι μηχανιστική με τον ίδιο τρόπο που είναι μηχανιστικός ο τρόπος που υπολογίζονται τα ψηφία του π.

    Φιλοσοφικά μιλώντας μπορεί μια απόδειξη που δεν είναι επαληθεύσιμη από άνθρωπο να μην είναι αποδεκτή, σε αυτή την περίπτωση δεν το δέχεσαι ως απόδειξη. Ή μπορεί να τη δέχεσαι ελπίζοντας ότι ο proover δεν έχει bug. Αν δέχεσαι τον αλγόριθμο του proover και την υλοποίησή του τότε δεν έχεις λόγο να μη δεχτείς την απόδειξη.
     
  10. Koproskylo

    Koproskylo Regular Member


    μπάστα, μιλας ως να έχεις στο νου πείραμα φυσικής,
    το μαθηματικό πείραμα που μιλούμε εδώ έχει πεπερασμένο πλήθος εκτελέσεων-αποφάνσεων.

    τα φιλοσοφικά δεν τα κατέχω - να το κάνουμε άλλο ξεχωριστό νήμα;


    *το διατυπωσα μούτι
     
    Last edited: 24 Μαϊου 2020
  11. slave32

    slave32 Contributor

    και η τυχαιοτητα της τυχαιοτητας;
     
  12. slave32

    slave32 Contributor

    Αν οι φυσικοι αριθμοι ειναι διαταξη, υπαρχει το μηδεν?

    Το μηδεν ειναι φυσικος μονο οταν βολευει? Σωστα?