Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σαδισμός ''υπό όρους''

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος llazouli, στις 14 Μαρτίου 2009.

  1. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Re: Σαδισμός ''υπό όρους''

    Γιατί θεωρείς ότι έναν σαδιστή τον ενδιαφέρει αν ο άλλος απολαμβάνει ή όχι? Ένας σαδιστής περνάει καλά και με έναν μαζοχιστή και με έναν μη-μαζοχιστή, αρκεί ο μη-μαζοχιστής να μην του σπάσει το κεφάλι...
     
  2. Emma

    Emma Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Σαδισμός ''υπό όρους''

     

    Η διαφορά έγκειται στο μέγεθος της απόλαυσης νομίζω. Όσο λιγότερο το απολαμβάνει ο δέκτης, τόσο περισσότερο το απολαμβάνει ο σαδιστής  
     
  3. deepscan

    deepscan New Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Σαδισμός ''υπό όρους''

    [μαζοχιστής] - Χτύπα με...
    [σαδιστής] - Όχι...
     
  4. Emiris

    Emiris Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Σαδισμός ''υπό όρους''


    Την έχω ακούσει και διαβάσει χιλιάδες φορές αυτή τη στιχομυθία, είτε ως ανέκδοτο είτε ως άλλο.
    Είναι πολύ αγαπητή και φαίνεται όλοι να την καταλαβαίνουν και να συμφωνούν ότι έτσι είναι.

    Διαφωνώ. Δεν είναι έτσι. Είναι μια μπούρδα και μισή.
    Η άρνηση του σαδιστή να χτυπήσει τον μαζοχιστή δεν αποτελεί σαδιστική πράξη όπως πιστεύεται.

    Το μόνο νόημα της στιχομυθίας θα μπορούσε να είναι:

    Μαζοχιστής: «χτύπα με», μετάφραση: «έλα ρε μωρό μου να κάνουμε συνεδρία».
    Σαδιστής: «όχι», μετάφραση: «άσε, βαριέμαι τώρα».
     
  5. deepscan

    deepscan New Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Σαδισμός ''υπό όρους''

    δεν είναι μπούρδα και μισή. είναι ειρωνικό, αυτοσαρκαστικό [the joke is on itself] και γι'αυτό αστείο. όταν ο σαδιστής περιγράφεται ως κάποιον που θέλει να προκαλέσει πόνο σε κάποιον και ο "πόνος" γενικά [και μάλλον λάθος] ταυτίζεται με κάτι "αρνητικό", βλ. κάτι που δεν θέλει να υπομείνει ο άλλος [key word: "γενικά"], είναι πολύ αστείο να σκέφτεσαι ότι ο σαδιστής το πήγε ένα βήμα παραπέρα: oh, ναι, θα σε πονέσω αλλά όχι έτσι όπως φαντάζεσαι!
     
  6. Emiris

    Emiris Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Σαδισμός ''υπό όρους''

    Συμφωνώ με όσα λες.
    Απλά το έχω ακούσει τόσες πολλές φορές που έχει πάρει το χαρακτήρα του κλισέ και πλέον με ενοχλεί.
     
  7. deepscan

    deepscan New Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Σαδισμός ''υπό όρους''


    είναι σαν τα "άκρο άωτο" jokes: ποιο είναι το άκρο άωτο της ταχύτητας; να κλειδώσεις το συρτάρι και να έχεις προλάβει να ρίξεις το κλειδί μέσα.  
     
  8. medicineman

    medicineman Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Σαδισμός ''υπό όρους''

    Και όμως, αυτή η μικρή – απλή στιχομυθία κρύβει μέσα της μεγάλες αλήθειες.
    Την επιθυμία της συναλλαγής.
    Θα μπορούσε να υπάρξει ο σαδιστής χωρίς τον μαζοχιστή;
    Τον τρόπο της συναλλαγής.
    Ότι υπάρχει μία διαλεκτική μεταξύ των δύο (τραγική στην περίπτωσή μας, όμως είναι όπως το λέει η deepscan )
    Ποιοι είναι οι όροι; Αυτό είναι το μεγάλο ζήτημα.
    Όσο ποιο πετυχημένα είναι οριοθετημένοι τόσο ποιο έντονη θα είναι η εμπειρία.
    Εκεί έρχεται η πείρα, η στενή επαφή με τον άλλο, η ειλικρίνεια και το empathy. Το ζευγάρι (και όχι μόνο) πρέπει να βρει την χημεία που θα το οδηγήσει στο στόχο που είναι η ικανοποίηση και τω δύο….. (ακόμα και χρειαστεί να αρνηθεί ο σαδιστής να δώσει πόνο στον μαζοχιστή lol….)

    nice one deepscan
     
  9. Emiris

    Emiris Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Σαδισμός ''υπό όρους''

    Σαφώς.
    Η ύπαρξη ενός σαδιστή δεν προϋποθέτει την ύπαρξη του μαζοχιστή.

    Η εύρεση του μαζοχιστή είναι απαραίτητη μόνο για την νομιμοποίηση των πράξεων μέσω της «συναίνεσης». Αλλά όχι για την ίδια την ύπαρξη ενός σαδιστή.
     
  10. medicineman

    medicineman Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Σαδισμός ''υπό όρους''

    Δεν εννοώ την «ύπαρξη» ως είμαι εκεί…. Εννοώ αυτό που πολύ σωστά συμπληρώνεις…. Είμαι εκεί και πράττω….
     
  11. deepscan

    deepscan New Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Σαδισμός ''υπό όρους''

    χμμ... τώρα είπες τη λέξη "empathy" και με έβαλες σε σκέψεις. ο σαδιστής οφείλει να νιώθει empathy? δεν υπάρχει νομίζω ακριβής μετάφραση στα ελληνικά για το empathy [σίγουρα πάντως δεν είναι η "εμπάθεια"]. "empathy" είναι όταν συμπάσχεις με τον άλλο. νιώθεις αυτό που νιώθει και, εκ των πραγμάτων, αν πονάει πονάς κι εσύ. ο σαδιστής λοιπόν, αν νιώθει empathy, πώς - well, πώς;
     
  12. deepscan

    deepscan New Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Σαδισμός ''υπό όρους''

    αχ [sic], δεν ξέρω, έχω την εντύπωση ότι ο σαδιστής χωρίς αντικείμενο νιώθει ατελής.