Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σαδομαζοχισμος και ψυχική υγεία.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος _voltage_, στις 21 Δεκεμβρίου 2016.

  1. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Νομίζω σε αυτό συμφωνούμε. Για τα υπόλοιπα ακόμα το σκέφτομαι κ εγώ   ευχαριστώ.
     
  2. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Και αυτό είναι μια πολύ valid τοποθέτηση κ ήταν κ από τα πράγμα πράγματα που σκέφτηκα ότι εάν είναι υπό έλεγχο κ αν δεν δημιουργεί βλάβες όλα καλά όμως νιώθω ότι υπάρχει και ενα αλλά μετά από αυτή τη σκέψη . Ευχαριστώ!
     
  3. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Θεωρείς ότι το πρώτο κομμάτι περί του πως μπορεί να λειτουργήσει το bdsm δεν είναι, αν όχι σωστός, σίγουρα valid λογος;

    Επίσης μου έκανε εντύπωση αυτό που είπες περί λόγων κ για κάτι ακόμα. Αν κάποιος πχ καβλωνει να τον χτυπούν με ζώνη γτ παλιά τον χτύπησε η μητέρα του με μια ζώνη και επειδή τσιμπησε και κάνα δυο συνδρομα στην πορεία το συνέδεσε σεξουαλικα με τις γυναίκες, έχει σημασία να το "λυσει"?

    Σε καμια περίπτωση δεν είμαι ειδικός ή ψυχο απλά αναρωτιέμαι τι σημασία έχει πως έφτασε να σε καβλωνει κάτι κ ποιες διαδρομές ακολούθησε το κεφάλι σου;
    Είσαι ένας ενήλικας και σε καβλωνει η ζώνη. Χρειάζεσαι κάτι παραπάνω από αυτο;

    Τα παραπάνω βέβαια ξεφεύγουν λίγο από το θέμα αλλά δεν με νοιάζει, θα ήθελα να διαβάσω τη γνώμη σου! Ευχαριστώ.
     
    Last edited: 22 Δεκεμβρίου 2016
  4. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Καμία αντίρρηση αλλά επίσης άλλο οι "αρρωστημενες καταστάσεις" και άλλο ένας άνθρωπος που απλά πάσχει από κατάθλιψη.
    Ευχαριστώ!
     
  5. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Νομίζω αυτό είναι ένα σχετικά συχνό φαινόμενο ανεξαρτήτως φύλου.

    Όμως εγώ μίλησα για ανθρώπους που είναι ανοιχτοί (προφανώς) και ειλικρινεις με τα προβλήματα τους και δεν τα κρύβουν και αυτό σίγουρα δεν δείχνει άνθρωπο που τα χρησιμοποιεί ούτε για να εκδικηθεί ούτε για τίποτα. Ευχαριστώ!
     
    Last edited: 22 Δεκεμβρίου 2016
  6. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Τι εννοείς;
     
  7. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Ναι αλλά τι σχέση έχει αυτό με το θεμα;
     
  8. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Θα στιγματιστει κάποιος επειδή θα ζητήσει βοήθεια για τον θυμό ή την καταθλιψη;
     
  9. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Κ ένα γενικό ΥΓ: σκόπιμα αναφέρομαι μόνο στο σαδομαζοχισμο κ όχι σε σχέσεις ανταλλαγής ελέγχου γτ είμαι σίγουρη ότι εκεί θα είναι πολύ διαφορετικά τα πράγματα.

    Τέλος και επειδή όπως είπατε πολλοί όπως όλοι οι χώροι έχουν άτομα με προβλήματα ψυχικής υγείας το ίδιο συμβαίνει και εδώ (χωρίς να φταίει ο χώρος σε καμία περίπτωση ή χωρίς να είναι χαρακτηριστικό του χώρου σε καμία περίπτωση) ας είμαστε λίγο προσεκτικοί με τις εκφράσεις μας για αυτά τα ατομα, ειδικά όταν υπάγονται στις κατηγορίες του αρχικού ποστ δλδ άτομα που αναγνωρίζουν, συζητάνε και ίσως να προσπαθούν και να λύσουν τα προβλήματα τους.

    Ευχαριστώ!
     
  10. brenda

    brenda FU very much

    Αν υποθέσουμε ότι ο μαζοχισμός είναι σαδισμός κατά του εαυτού, τότε έχουμε να λύσουμε μία εξίσωση και όχι δύο. Ο σαδισμός συχνότατα πηγάζει από τον σαδισμό που βίωσε ένας άνθρωπος, άλλοτε σε ψυχικό επίπεδο και άλλοτε σε σωματικό, ενίοτε και από τα δύο.
    Αν αναρωτηθεί ο καθένας από μάς τι ακριβώς έχει βιώσει από τότε που γεννήθηκε -ίσως και πριν από αυτό, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα- τότε μπορεί να κατανοήσει.
    Καμιά φορά το να λυθεί η εξίσωση συνεπάγεται απομάκρυνση από τον χώρο.
    Δεν έχω καμία βεβαιότητα ότι λύνεται με ψυ-βοήθεια, το αμφισβητώ σφόδρα και λόγω ελλιπούς κατάρτισης και λόγω ιατρικής προκατάληψης (μπορώ να το επεκτείνω σαν σκέψη, αλλά δεν υπάρχει προς το παρόν λόγος).
    Είναι ενδοσκόπηση ο σαδομαζοχισμός, ψάχνουμε την βαθιά ψυχή μας θαρρώ, τα άρρητα και τα ανερμήνευτα.
    Κάνουμε και το εργαλείο, ο ένας στον άλλον, με μικρότερη ή μεγαλύτερη επιτυχία.
    Η παθογένεια συνιστά κίνδυνο, αλλά σπάνια μπορούμε να προστατευθούμε με άλλον τρόπο, παρά με την χρήση των ενστίκτων μας για τους ανθρώπους, ίσως και της (κοινής) λογικής.
    Φυσικά και παρεπιδημούν διάφοροι επικίνδυνοι άνθρωποι στον χώρο, όπως και έξω από αυτόν, το έχω ξαναπεί νομίζω, ότι ούσα τυχερή, δεν έχω συναντήσει ποτέ στις προσωπικές μου επαφές εντός bdsm κανέναν επικίνδυνο άνθρωπο, έχω γνωρίσει όμως αρκετούς διαταραγμένους στις διαπροσωπικές μου bdsm σχέσεις -αν υποθέσω ότι εγώ είμαι ισορροπημένη-.
    Είναι λεπτή η θέση μας σε τέτοιες περιπτώσεις, τι να πεις και πως να παραινέσεις κάποιον που εμφανώς έχει θέματα δυσεπίλυτα ή άλυτα?
    Όσο μάς παίρνει, οφείλουμε να τα εντοπίζουμε ή ακόμη και να βοηθάμε, χωρίς προσωπικό διακύβευμα ωστόσο.
     
  11. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Σε γενικές γραμμές συμφωνώ σε όλα. Λέω γενικές γιατί διαφωνώ σε κομματάκια που ίσως δεν έχουν κ τόση σημασία τουλάχιστον προς το παρόν.
    Θα ήθελα όμως να σου κάνω μία ερώτηση παρόμοια με μία που ήδη έκανα στον @DeSade .

    Πόση σημασία έχει να λυθεί αυτή η εξίσωση?

    Μιλόντας πάντα για το πλαίσιο εκείνο των ανθρώπων που, όπως οι άνθρωποι στους οποίους αναφέρθηκα έχουν γνώση του προβλήματος από τη μία και από την άλλη κατά πάσα πιθανότητα και στο βαθμό που μπορώ να ξέρω, το πρόβλημά τους δεν έχει δημιουργήσει προβληματα σε άλλους.
     
  12. Master1232015

    Master1232015 Don't stop at the top

    Τουλάχιστον οι Ασφαλιστικές εταιρείες έχουν πρόσβαση στα ασφαλιστικά μας δεδομένα