Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σαδομαζοχισμος και ψυχική υγεία.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος _voltage_, στις 21 Δεκεμβρίου 2016.

  1. Winter's Dew

    Winter's Dew Regular Member

    @brenda έχεις δίκιο, χρησιμοποίησα έναν υφιστάμενο ψυχιατρικό όρο για να κάνω μία γενίκευση.
    Εννοούσα όπως έγραψα επεξηγηματικά και στη δεύτερη πρόταση "...υπό την έννοια οτι υπάρχουν συμπλέγματα..".

    Έχεις δίκιο πάντως για τη διόρθωση. Καλώς την έκανες.

    Κατά τα υπόλοιπα, αυτά που γράφω είναι της ίδιας λογικής με αυτά που και εγώ καταλαβαίνω από τα γραφόμενά σου.
     
  2. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor


    Να εξεταστεί και άμεσα. Θα ζήσει μία ζωή καθοδηγούμενη από θέλω και πρέπει άλλων. Υπάρχει χειρότερη κατεύθυνση πορείας από αυτό;
    Αν αυτά βέβαια συμπίπτουν με τα δικά της θέλω έχει καλώς.
    Αν όμως νιώθει ότι κάτι τρώει τη ψυχή της τότε άμεσα αναθεώρηση.
    Το παράδειγμα αυτό έχει να κάνει με ουσιώδεις επιλογές ζωής.
     
  3. dina

    dina Σκλαβα της Brt Contributor

    Το πρόβλημα είναι,πως τα έχουμε αναγάγει όλα σε προβλήματα.
    Και στην τελική,ποιοι είμαστε εμείς που θα βαφτισουμε κάποιες συμπεριφορές "προβλήματα" και μάλιστα θα τους δώσουμε και ονόματα,όπως κατάθλιψη;
    Υπάρχουν ειδικοί γι'αυτό.
    Απ'την άλλη,αν σ'ενα άτομο εχει γίνει διάγνωση,σημαίνει πως έχει μπει στη διαδικασία να διαχειριστεί τα θέματα του,άρα δεν έχει κανένα λόγο να απομακρυνθεί από το βδσμ.
     
  4. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Δεν βάφτισα τίποτα. Η διάγνωση δεν έγινε από εμένα.
    Επίσης δεν λέω πουθενά ότι κάποιος πρέπει να απομακρυνθει από πουθενά. Τα ερωτήματα ήταν συγκεκριμένα νομίζω.
     
  5. brenda

    brenda FU very much

    Κοίτα, ό,τι ξεπερνιέται, μερικές φορές χωρίς καν φάρμακα, δεν συνιστά παθογένεια. Γι αυτό είχα ένσταση για τις ''ψυχώσεις''.
    Τις διαταραχούλες και τα σύνδρομά μας τα έχουμε οι άνθρωποι σε μεγαλύτερο βαθμό.
    Η κατάθλιψη, ακόμη και η κλινική, ξεπερνιέται και είναι διαταραχή που πλήττει πολύ κόσμο, μεγάλο κομμάτι του γενικού πληθυσμού, σε κάποια φάση τής ζωής τους.
    Ωστόσο, αν συνοδεύεται από ανηδονία, τότε δυσκολεύομαι να κατανοήσω πως μπορεί κάποιος να εμπλακεί στην οξεία φάση, λογικά δεν έχει διάθεση να το κάνει.
    Έχεις δίκιο βέβαια ότι ουδείς είναι απόλυτα σε θέση να κάνει διάγνωση, ή να χαρακτηρίσει έτσι, με ευκολία το ''πρόβλημα'' του άλλου.
    Και πάλι όμως, κάποια πράγματα ''φωνάζουν'' από μόνα τους, τυχαίνει η κατάθλιψη να είναι ένα από αυτά. Όχι βέβαια για να τους κράξουμε, αλλά για να προσπαθήσουμε να βοηθήσουμε.
     
  6. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Αναρωτιέμαι κατά πόσο οι ζωές μας είναι ή όχι καθοδηγουμενες καθώς και από τι.

    Ένας άνθρωπος πχ που καταβάλει τεράστια προσπάθεια να μην καταλήξει σαν τον πατέρα του ή το μεγαλο του αδερφό ή γουατέβερ τελικά φτάνει να γίνεται η μητέρα του ή η μεγάλη του αδερφή....; είναι λίγο τραγικουλι το παράδειγμα αλλά νομίζω καταλαβαίνεις τι εννοώ.

    Αυτό το "προσπαθώ να μην πάω από εδώ οπότε αναγκαστικά πήγα από εκει" ένα πράγμα.

     
     
  7. Nikos_34_Thess

    Nikos_34_Thess Regular Member

    Τώρα που το λες καμια ...
     
  8. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Ω, ναι δεν το συζητώ. Αναπαράγουμε ή απορρίπτουμε τα μοτίβα με τα οποία μεγαλώσαμε σε μεγάλο βαθμό, κλασσικά πράγματα. Δεν είμαστε και τόσο πρωτότυποι όσο θέλουμε να πιστεύουμε  
     
  9. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Θα ήθελα να προσθέσω και άλλη μια παράμετρο.

    Πολλές φορές εδώ, σε διάφορα νηματα έχουμε διαβάσει από υ ότι μέσω της υποταγής μπορούν πιο εύκολα να βάλουν τη ζωή τους σε μια τάξη, ότι καλύπτοντας αυτή την ανάγκη νιώθουν λιγότερο χαομενες και άλλες προτάσεις αρκετά παρόμοιες. Με λίγα λόγια λένε ότι μέσω της δυναμικής Κ/υ μπορούν να κάνουν και να καλύψουν κάποια πράγματα που μόνες δεν μπορούν να κάνουν ( θα έγραφα ότι το ίδιο ισχύει για τα αρσενικά υ αλλά τα παραπάνω τα έχω διαβάσει 9/10 από γυναίκες οπότε θα μείνω σε αυτό).

    Άρα αναλογικά με την αρχική ερώτηση και το αρχικό ποστ θεωρείτε ότι αυτά τα υ θα έπρεπε πρώτα να καταφέρουν να "λύσουν" αυτά τα θεματακια μόνα τους κ μετα να αναζητήσουν ένα Κ;

    Θέλω να πω ότι εάν αποδεχόμαστε ότι μια σχεση Κ/υ καλώς καλύπτει αυτές τις ανάγκες με τον τρόπο που τις καλύπτει είναι λάθος να επεκτεινουμε την ίδια σκέψη για έναν μαζοχιστη που έχει αντικαταταστησει το self harm με το να σχετίζεται με έναν σαδιστή;

    Πολλές οι παραπάνω παραδοχες το αντιλαμβάνομαι αλλά επειδή σας τα γράφω όπως τα σκέφτομαι και επειδη είναι καινούργιες σκέψεις για εμένα παρακαλω να με ανεχτειτε μέχρι να ξεμπερδευτω  
     
  10. dina

    dina Σκλαβα της Brt Contributor

    Αν προσέξεις καλύτερα,χρησιμοποίησα α' πληθυντικό.
    Κακώς το πήρες προσωπικά.
     
  11. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Οχι όχι καθόλου προσωπικά απλά επειδή είναι άπειρα λεπτό θέμα κ προσπαθώ πααααρα πολύ να είμαι προσεκτική δεν θέλω να υπάρχουν παρεξηγήσεις γτ μετά αιντε να το μαζέψω  
     
  12. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Και κάτι ακόμα  

    Επειδή ανέφερες την καταθλιψη και το ανέφερε και η @brenda πολύ ωραια περί κάποιου που δεν μπορεί ίσως να σχετισθει ερωτικά λόγω αυτής. Στη συγκεκριμένη περίπτωση πιο πολύ μου τράβηξε την προσοχή ένας σαδιστης λογω των anger issues πάρα λόγω της κατάθλιψης. Αυτά!