Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σαδομαζοχισμός ή BDSM ; Η Κυριαρχία και τα μασκαρέματα της.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Dolmance, στις 28 Ιανουαρίου 2007.

  1. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    A, επιτέλους απαντήσεις από τους σαδιστές. Καλά που έχουμε και σένα, οι άλλοι κρύβονται μέσα στις σπηλιές τους. Εξέρχονται μόνο όταν θέλουν να χύσουν με τον συγκεκριμένο, μοναδικό και ανεπανάληπτο τρόπο, φαίνεται πως οι υπόλοιποι τρόποι τους καλύπτουν για το υπόλοιπο της ημέρας τους. Θλιβερό, τουλάχιστον. Το γνωρίζω, εξ ιδίας πείρας.

    Είχα την εντύπωση ότι ο συνδυασμός 2 σε 1 ήταν το ζητούμενο. Ακόμη και από σένα.

    Ή BDSM ερωτική σχέση, μάλλον.

    Πολύ καλό το ερώτημα. Νομίζω η απάντηση μπορεί να δοθεί με μία αναλογία. Ένας καλός οδηγός χαίρεται να οδηγά ένα καλό αυτοκίνητο. Το αγαπάει. Είναι προέκταση του εαυτού του. Αν χαλάσει, το διορθώνει, ή ψάχνει να βρει καινούργιο. Τόσο απλό.

    Δεν γνωρίζω. Οι άνθρωποι λειτουργούν παράλογα αρκετές φορές. Κράτησα άχρηστο αυτοκίνητο για συναισθηματικούς λόγους, για αρκετά χρόνια. Μου ήταν αγαπητό. Και κράτησα ερωτικούς συντρόφους, οι οποίοι μου ήταν παντελώς άχρηστοι, για συναισθηματικούς λόγους. Το θεώρησα υπέρβαση, και ευγενικό. Αλλά είμαι αρκούντως ρομαντική.

    Δεν εννοεί εσένα, αν και εν δυνάμει...

    Η απάντησή μου είναι ότι πρόκειται περί μίας τεράστιας δηλητηριώδους σαρανταποδαρούσας. Αν σε περιγράφει, το "εν δυνάμει" ισχύει. Δεν είμαι μονογαμική εκ πεποιθήσεως.

    Κι εκτός αυτού, νομίζω ότι είμαι ο πιο πιστός καθρέφτης του συντρόφου μου.
     
  2. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Μετά συγχωρήσεως, αλλά εγώ είμαι η 'δηλητηριώδης σαρανταποδαρούσα' ;
    Η εκ πεποιθήσεως πολυγαμική ντόρα (συνάγεται εκ του αποκλεισμού του αντιθέτου) ήταν εκείνη που εννοούσα.
    Εν κατακλείδι, μπορείτε να μου εξηγήσετε σε τί διαφέρει ένας πιστός από έναν άπιστο καθρέφτη (αποκλειομένων των παραμορφωτικών, των σπασμένων κλπ);
     
  3. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Γλυκύτατε, το μηδέν δεν ενέχει δηλητήριο. Απαξιεί το δηλητήριο. Θα μπορούσε ενδεχομένως να ενέχει δηλητήριο, για όποιον δεν το κατανοεί. Εξ ού και η ένστασή μου στο μηδέν. Με αφήνει αδιάφορη, ωσάν να βλέπω το μαύρα κυλοτάκια μου στο συρτάρι. Δεν με ελκύει αυτό που ήδη έχω.

    Η δε εκ πεποιθήσεως πολυγαμική ντόρα [sic γαμώτο, γαμώ το D σου που λένε οι αλανιάρηδες] δεν είναι το ον που κατανοεί τον εαυτό του. Το θέμα της συζήτησης αυτό είναι, αν σου διαφεύγει.

    Ο πιστός καθρέφτης είναι το αποτέλεσμα αυτού που αρνείσαι να κατανοήσεις.

    Τέλος, περί απιστίας, θα ακολουθήσουν δοκίμια, άκρως στρεβλωτικά και παραμορφωτικά, οσονούπω. 'Ισως θα μπορούσες να συνεισφέρεις.
     
  4. Syrah

    Syrah Contributor

    Σε αυτή την κατηγορία εμπίπτω εγώ.

    Πιστεύεις πως αρχίζει να διαφαίνεται κάποια κανονικότητα, αν αντιπαραβάλει κανείς τις δύο αυτές προσεγγίσεις με το σεξουαλικό μας προσανατολισμό DRD;
     
  5. Σχετικα με bdsm σχεσεις. Πιστευεις οτι υπαρχει καποιος απο τους δυο
    ο οποιος ειναι ανωτερος? Οτι κι' αν σημαινει αυτο?
     
  6. Syrah

    Syrah Contributor

    Με ποιο κριτήριο;
     
  7. Μην μου ζητας κριτηριο. Δεν ξερω...Ποιο δυνατος σωματικα και πνευματικα
    Ανωτερος γενικα...ειπα οτι κι' αν σημαινει αυτο.
    Να το κανω λιανα. Σε οσες σχεσεις ειχες μεχρι τωρα ως "κυριαρχη" πιστευες
    οτι ο "υπο" σου ηταν κατωτερος απο εσενα παντα? Εκτος του οποιου role play
    ηταν κατωτερος και στην πραγματικοτιτα?
     
  8. Syrah

    Syrah Contributor

    Αν δεν γνωρίζεις τι ακριβώς θέλεις να με ρωτήσεις, δεν μπορώ να σου απαντήσω.
     
  9. Μετά το .. «δεν ξέρω».. ακολουθούσαν διευκρινίσεις και απλά
    ρωτώ αν θεωρείς τους «υπό» κατώτερους ως προσωπικότητες
    Αν δεν θέλεις να απαντήσεις δεν είναι υποχρεωτικό
     
  10. Syrah

    Syrah Contributor

    Διευκρίνησες ότι δεν υπάρχουν περαιτέρω διευκρινήσεις και πως η ερώτηση τέθηκε γενικευμένα. Δε στέργω να δώσω μία αυθαίρετη απάντηση. Δεν έχω λόγο να αυτο-υποσκελιστώ σε έναν διάλογο και δη δημόσιο, δίνοντας μία απάντηση χωρίς να γνωρίζω τουλάχιστον και την απάντηση της πρώτης ερώτησης που η απάντηση αυτή θα εγείρει (εν προκειμένω η ερώτηση είναι "γιατί"). Το να προβλέψω το επόμενο σχόλιο του συνομιλητή μου, είναι κάτι που κάνω από τα 12, θα ήταν φαιδρό να παραληφθεί στην τωρινή μου ηλικία δε νομίζεις; Απλούστερα, δεν προτίθεμαι να σου απαντήσω "ναι" ή "όχι" εφόσον δεν δύναμαι να τεκμηριώσω το ορθό της απάντησής μου ως προς κάθε δυνατό κριτήριο, διότι ένας άνθρωπος δεν στέκει να αξιολογείται συλλήβδην κατά τρόπο μονοσήμαντο, ούτε βάσει δύο-τριών κριτηρίων.

    Ευελπιστώ να κλείσει εδώ η παρένθετη συνομιλία μας. Αν το θέμα σε ενδιαφέρει περισσότερο, ίσως θα ήταν προτιμότερο να το συζητήσεις ενδελεχέστερα σε ένα νέο νήμα. Εκεί καλό θα ήταν να θέσεις αποσαφηνισμένα κριτήρια αξιολόγησης.
     
  11. Guest05

    Guest05 Guest

    Άρα στην ουσία δεν είναι το : «Αν δεν γνωρίζεις τι ακριβώς θέλεις να με ρωτήσεις, δεν μπορώ να σου απαντήσω.» Αλλά το : «Αν δεν μπορώ να προβλέψω τι σχόλιο θα κάνεις στην απάντηση που θα σου δώσω, δεν μπορώ να σου απαντήσω».

    Σωστά;
     
  12. Αστο Χαινριχ …ακρη δεν θα βγαλεις  
    Εγώ δηλαδή συμπέρασμα δεν βγάζω αν μπορείς να βγάλεις εσύ…πασο