Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

(Σαδο)μαζοχιστής/ρια Κυρίαρχος/η και D/s : Service Topping και D/s σε προσωρινή " διαθεσιμότητα " ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Tenebra_Silente, στις 23 Αυγούστου 2015.

  1. brenda

    brenda FU very much

    Γιατί? Η σχέση είναι D/s, τον έλεγχο τον έχει ο Κ κανονικότατα, απλά ο άνθρωπος είναι μαζοχιστής και αναζητά σαδιστικό υ...
    Για μένα είναι ξεκάθαρο το πως τίθεται το ζήτημα...
     
  2. Gangrel

    Gangrel Καλύτερα να καώ πάρα να σβήσω

    Ναι ε?? μπραβο ρε παιδια
    κοιτα που θα με βαλετε τωρα στα γεραματα να Ξαναψαχνομαι  χαχαχαχαχα
     
    Last edited: 23 Αυγούστου 2015
  3. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Επιτρέπεις? Σου λέω απλά την γνώμη μου, σίγουρα δεν το παίζω "μάστορας" που δεν είμαι.

    Ο Κυρίαρχος και για μένα ένα ελάχιστο σαδιστικών στοιχείων πρέπει να το έχει μέσα του. Αλλά η Κυριαρχία έχει για πυρήνα τον έλεγχο και όχι την άσκηση βίας ( πάντα συναινετική μην ξεχνιόμαστε ).
    Η άσκηση βίας είναι ένας από τους τρόπους για να επιβεβαιωθεί η Κυριαρχία, αλλά Κυριαρχία=βία δεν είναι η εξίσωση.
    Η σεξουαλική διέγερση/ικανοποίηση προκαλώντας πόνο σε κάποιον/α είναι σαδισμός, δεν είναι Κυριαρχία.
    Δηλαδή, ένας Κυρίαρχος μπορεί να είναι και μαζοχιστής.
    Τηρουμένων των αναλογιών το ίδιο ισχύει και για την υποταγή. Κάποιος μπορεί να είναι και υποτακτικός και σαδιστής.
    Το ζήτημα εδώ είναι άλλο. Τι είναι προτιμότερο για να μην "τσαλακώσει" στο ελάχιστο το D/s, όταν θελήσει να πάρει την "δόση" του?

    Να δώσει εντολή στο υ του εντολή να τον "κουτουλήσει" ενώ διατηρεί το status του Κ και ισχύει το D/s ?
    Μην ξεχνάμε ότι το υ είναι και σαδιστής. Σαν υ μπορεί να το "χαλάσει" να δει τον Κ του να της "τρώει", αλλά σαν σαδιστής θα "φτιαχτεί" σίγουρα.

    Η να "ξεγυμνωθούν" και οι δυο από τους βασικούς τους ρόλους και για την διάρκεια που θα ήθελε ο K " σε διαθεσιμότητα ", να λειτουργήσουν σαν T/b, με το υ "σε διαθεσιμότητα" σε ρόλο Service Top?
    Κράτα ότι σ'αυτή την περίπτωση ο/η Κ "σε διαθεσιμότητα" λειτουργεί καθαρά σαν μαζοχιστής/ρια και το υ "σε διαθεσιμότητα" σαν σαδιστής/ρια που όμως θ' ακολουθούσε τις οδηγίες του/της προσωρινά bottom.
    Δεν υπάρχει ούτε Κυριαρχία, ούτε υποταγή, μόνο πρόκληση και λήψη πόνου.
     
    Last edited: 23 Αυγούστου 2015
  4. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Άρα για σένα η απάντηση είναι ότι διατηρείται άνετα το D/s χωρίς "παρενέργειες"  
     
  5. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Γιατί να προσδιοριστεί αλλιώς? Αν θέλεις αναλύεις το σκεπτικό σου.  
     
  6. brenda

    brenda FU very much

    Μην εξάγεις συμπεράσματα...Εγώ είπα ότι κατάλαβα την περίπτωση και ότι θα ήμουν διατεθειμένη να το αποτολμήσω...
    Η έκβαση μιας τέτοιας λίγο ακραίας ισορροπίας θα κρινόταν μόνο εκ του αποτελέσματος...
    Αυτό δεν το ξέρω...
    Ενδεχομένως να μπορούσε να λειτουργήσει, μπορεί και όχι...
    Πάντως θα είχε ενδιαφέρον...
     
  7. Gangrel

    Gangrel Καλύτερα να καώ πάρα να σβήσω


    Μονο σαν switch μπορώ η έστω μπορούσα να φανταστώ κάτι τέτοιο έως τώρα μάλλον παρα είμαι παραδοσιακος δεν ξέρω
     
  8. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Δεν εξάγω κανένα συμπέρασμα, αφού η κάθε πιθανή απάντηση θα ήταν βάσει των "γούστων" εκείνων που θα την έδιναν.
    Εγώ μαζό στοιχεία δεν τα έχω καθόλου.
    Και υ σαδομαζοχίστρια είχα, που τον σαδισμό της τον κατάπινε και το πλαίσιο μαζί της δεν ήταν ποτέ T/b, αλλά D/s.
    Γι' αυτό δεν αποκλείω κανέναν συνδυασμό
     
  9. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    @Gangrel η υπόθεση μου δεν αφορά το switching. Βρε να είσαι όπως σου αρέσει, κουβέντα κάνουμε. Δεν δίνουμε, ούτε παίρνουμε πτυχία της ανωτάτης Βουδουσουμικής χαχαχα... 
     
     
  10. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    @Tenebra_Silente σε ρωταω με πραγματικο ενδιαφερον να μαθω και τιποτα παραπανω.

    D / s σημαινει Dom sub αντιστοιχα. Εξηγησε μου λιγακι σε παρακαλω κατι. Ο Κ θα παραδωσει τον ελεγχο στη συγκριμενη σκηνη και αφηνεται στις σεξουαλικες ορεξεις ενος υ κατα συνεπεια το υ χρησιμοποιει τον Κ, βλεπω ξεκαθαρα ποιος κανει κουμαντο και ποιος ειναι προς χρηση του αλλου. Το υ εχει τον απολυτο ελεγχο απο τη στιγμη που ο Κ ειναι ερμαιο του. Ποια η διαφορα λοιπον του switch;
     
  11. brenda

    brenda FU very much

    θα σου απαντήσει φαντάζομαι ο ίδιος, σόρυ που πετάγομαι, απλά έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ δεν είναι ο Κ έρμαιο του υ...
    Και πάλι το υ υπηρετεί τον Κ με τον τρόπο μάλιστα που του αρέσει...
    Ο Κ αρέσκεται και αντλεί ηδονή από τον μαζοχισμό του, δεν τον ενδιαφέρει η σαδιστική ικανοποίηση του υ (αν και καλό θα ήταν και για τους δύο να λειτουργούσε σ΄αυτό το πλαίσιο)
    Στο switching θεωρώ ότι υπάρχει ανταλλαγή ρόλων, και ελέγχου, εδώ δεν ισχύει κάτι τέτοιο, ο έλεγχος δεν μεταβιβάζεται και οι ρόλοι είναι διακριτοί...
    Αν κατάλαβα καλά και πάλι την υπόθεσή σου...
    Κουμάντο δεν κάνει πάντα όποιος πονάει τον άλλον, ειδικά αν αυτό ικανοποιεί πρωτίστως την επιθυμία του μαζοχιστή...
     
  12. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Χμ, δεν πειραζει που πεταγεσαι  

    Περιμενω να δω την εξελιξη του νηματος με μεγαλο ενδιαφερον. Μπορει οντως να συμβαινει και να μην μπορω εγω να το καταλαβω