Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

(Σαδο)μαζοχιστής/ρια Κυρίαρχος/η και D/s : Service Topping και D/s σε προσωρινή " διαθεσιμότητα " ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Tenebra_Silente, στις 23 Αυγούστου 2015.

  1. bumblebee

    bumblebee Contributor

    Εχεις δίκιο. Εκανα μαλακία  . Συγνώμη   Αποχωρώ από το νήμα.
     
  2. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @brenda: θα με ενδιέφερε, αν δεν υπάρχει αντίρρηση, μια, ει δυνατόν, λεπτομερής περιγραφή του είδους της ικανοποίησης που βιώνει ένα σαδίζον (έστω ενεργητικά αλγολάγνο καθώς η λέξη σαδίζον φέρει βαρύ φορτίο) υ.

    @Tenebra_Silente : αντιστοίχως για ένα παθητικά αλγολάγνο ή μαζοχιζόμενο Κ
     
  3. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Φίλτατε @MasterJp αν θέλετε, μπορώ να γράψω τι μου είπε πριν κάποιο καιρό μαζοχιστής Κυρίαρχος, που γνώρισα στο εξωτερικό.
    Ιδία άποψη δεν έχω, αφού δεν έχω το παραμικρό μαζοχιστικό ψήγμα, μα το αντίθετο του.
    Εξ' ου και η ιδέα του νήματος αυτού, να διαβάσω τις απόψεις των "συγκατοίκων" εδώ.

    Υ.Γ.

    Αν κατάλαβα, ίσως και η πιθανή "ένσταση" σας να έγκειται, στο πως γίνεται ένας/μια Κυριάρχος/η να έχει το παραμικρό μαζοχιστικό ψήγμα.
    Αλλά σε κείνη την περίπτωση θα ήταν, σαν ν' αποδεχόμασταν ότι ο/η Κυριάρχος/η, θα έπρεπε by default να είναι και σαδιστής.
    Γνωρίζετε όμως καλύτερα από μένα ότι κάποιος/α μπορεί να είναι σαδιστής/ρια και να μην ενδιαφέρεται για τίποτ' άλλο παρά την πρόκληση πόνου.
    Να μην θέλει να Κυριαρχήσει στον δέκτη του σαδισμού του/της.
    Να μην ψάχνει την εξουσία επάνω του/της.
    Καθώς και ότι μπορεί να υπάρχει και Κυρίαρχος/η που σαδιστής/ρια να μην ήταν καθόλου.
    Υπάρχει κι αυτή η υπόθεση.
    Αν κάνω λάθος, εξυπακούεται ότι με διορθώνετε.  
     
    Last edited: 23 Αυγούστου 2015
  4. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Κάνατε διάνα, το ερώτημα του βάθους είναι εκείνο.
    Καθώς και πια θα ήταν η πιθανώς η αντίδραση του υποτακτικού μέρους.
    Βλέποντας τον/την Κ του ν' αναζητά την λήψη πόνου.
    Επειδή πολλά βασίζονται σε "σταθερές" ιδέες και ετικέτες.
    Ίσως η προσωρινή αποποίηση της ετικέτας D/s να έκανε στο υ, πιο εύπεπτη την μαζοχιστική χροιά του Κ μέρους.
    Και η λειτουργία του έστω και προσωρινά σαν service Top να μην "θάμπωνε" στα μάτια του τόσο πολύ την φιγούρα του Κ.
    Σε κάθε περίπτωση συμφωνώ και μαζί σας όπως και με την @brenda νωρίτερα, εξαρτάται πάντα από τους συγκεκριμένους ανθρώπους.
    Και το ρίσκο - συμφωνώ κι εδώ μαζί σας - να μην μπορέσει ο/η Κ να "επανέλθει" σαν φιγούρα, είναι υπαρκτό και όλο δικό του/της.
     
  5. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Βρε συ, σε σένα μιλάω με λίγη περισσότερη ελευθερία κι εσύ το ίδιο.
    Γιατί αν μη τι άλλο φάγαμε και δυο πιτόγυρα και ήπιαμε κάποιους καφέδες παρέα  
    Η εξάσκηση καθαρών σαδιστικών πρακτικών ( Λέγε με T/b ) δεν σου δίνει καμία εξουσία. Αυτή είναι η ιδέα του T/b, να το πούμε σαδομαζοχιστικό παίγνιο?
    Δηλαδή ένα καθαρόαιμο υ είναι by default μαζοχιστής/ρια?
    Μπορεί να μην είναι ούτε μαζοχιστής/ρια, ούτε σαδιστής/ρια και να δέχεται τον σωματικό ή τον ψυχολογικό πόνο.

    1) Δέχεται τον πόνο ( στα συμφωνημένα όρια ) σαν τρόπο εδραίωσης της Κυριαρχίας που αποδέχτηκε επάνω του/της και ας μην του/της αρέσει.

    2) Δέχεται τον πόνο με "χαρά" επειδή θα ήταν και μαζοχιστής/ρια.

    Σε άλλες περιπτώσεις αν δεν ήθελε να υποταχθεί, δεν θα ήταν υ και

    1) Δεν θα ήταν τίποτε, άρα BDSM γιόκ.

    2) θα ήταν μαζοχιστής/ρια και θα ενδιαφερόταν μόνο για την λήψη πόνου, άρα δεν θα έμπαινε ποτέ σε D/s.

    3) Θα ήταν σαδιστής/ρια και θα ενδιαφερόταν μόνο για την πρόκληση πόνου, άρα δεν θα έμπαινε ποτέ σε D/s.

    4) Αν ήθελε εναλλαγή στην ανταλλαγή εξουσίας, θα ήταν switch και θα έμπλεκε με άλλον/η switch
    ή ανάλογα με τις ανάγκες του/της μιας συγκεκριμένης χρονικής περιόδου θ' αναζητούσε Κ ή υ να υποταχθεί ή να Κυριαρχήσει.

    Υ.Γ.

    Καθαρόαιμο υ? Δεν μπορεί να υπηρετήσει, αλλά να "χαλαστεί" από την υπηρεσία που του ζητήθηκε?
    Και ας την εκτέλεσε? Αυτό ρωτάω.
    Και του δίνω εναλλακτική. Ποια ίσως και να το "χάλαγε" λιγότερο.
    Και σε αυτό το ερώτημα μου, η απάντηση όπως προέγραψα μπορεί άνετα να διαφέρει.

    Το ζήτημα είναι κατά πόσο είναι "περίεργο" ένας/μια Κ, να είναι και μαζοχιστής/ρια.
    Για μένα δεν είναι σύνηθες, αλλά δεν μου φαίνεται και τόσο απίθανο.

    Anyway, τώρα είμαι εγώ εκείνος που σου είπε τ' αυτονόητα. Δηλαδή έλα παππού μου να σου δείξω τα χωράφια σου χαχα.  
     
    Last edited: 24 Αυγούστου 2015
  6. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Αν κάποιος/α μ' ένα brat δεχτεί να "εμπλακεί". Εγώ τα brat δεν θέλω να τα βλέπω ούτε ζωγραφιστά.
    Γιατί μαζί τους η Κυριαρχική πλευρά μου μπαίνει σε λήθαργο και γίνομαι 100 % σαδιστής.
    Κάτι που δεν μου αρέσει καθόλου. Προτιμώ την πρόληψη από την ίαση.
    Και απεχθάνομαι να φτάνω σε σημείο, που κάποια πρέπει να την τσακίσω πόσο μάλλον ψυχολογικά.
    Γιατί τα λίγα brat που δυστυχώς γνώρισα, είχαν τρελή αντοχή στον σωματικό πόνο.
    Και είχα αναγκαστεί να τα "σπάσω" αλλιώς. Κάτι που χάλασε κι εμένα.  
     
  7. Gangrel

    Gangrel Καλύτερα να καώ πάρα να σβήσω

    Μετά τα 33 άντε βαριά βαριά 35 πρέπει να κόψεις εντελώς της brat το λέει και ο γιατρός  
     
  8. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    @Ice on fire μάλλον σου χρειάζεται κούρα @bumblebee χαχαχα. Άσε το παλικάρι να γράψει ότι θέλει.
    Εγώ τα νήματα μου τ' αφήνω πάντα ελεύθερα. Μετά πως θα τα μεταχειριστούν οι συμμετέχοντες/ουσες, είναι άλλο καπέλο.
    Να υπάρχει και λίγη πλάκα είναι όμορφο. Αλλά θα προτιμούσα να μέναν σε λογικό πλαίσιο.
    Αν βγαίνουν εντελώς εκτός θέματος, δεν πειράζει. Θα σήμαινε ότι τ' όποιο θέμα "ακούμπησα", για τους /τις άλλες δεν θα ήταν ενδιαφέρον.
    Και θα το "έψαχνα" μόνος μου  

    Υ.Γ. @bumblebee το νήμα είναι δικό μου, όχι της @Ice on fire  
    Αν θέλεις στέκεσαι, γιατί έχουμε και μύγδαλα  
    Αλλά παρακάλια μην τα περιμένεις.  
     
    Last edited: 23 Αυγούστου 2015
  9. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    41 πατημένα και τις έχω κόψει εδώ και 20 χρόνια. Μια/δυο πήγαν να περάσουν για μη brat, αλλά τις μυρίστηκα εγκαίρως και έκοψα λάσπη.
    Για να σπάω τα νεύρα μου, έχω την δουλειά μου. Κι εκεί να δεις τι BDSM κάνουν στα νεύρα μου κάποιοι/ες.
    Στην δουλειά μου και στην προσωπική μου ζωή δεν είμαι πολύ δημοκρατικός τύπος.
    Συζητάω όσο χρειάζεται, ακούω, μα δικές μου οι ευθύνες, δικά μου τα ζόρια, δικές μου οι αποφάσεις.
    Και το ξεκαθαρίζω εξ' αρχής. Η μ' εμπιστεύεσαι και κάνεις ότι σου λέω, ή πας σε άλλη πορτοκαλιά.   
     
    Last edited: 23 Αυγούστου 2015
  10. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    @Tenebra_Silente θα σου απαντησω καθαρα με προσωπικη αποψη πριν ομως θελω να σου πω τα εξης :

    Κυριαρχος και σαδισμος οπως και υποτακτικος και μαζοχισμος δεν ειναι εννοιες ταυτοσιμες και το αναφερω επειδη το εγραψε πριν η @brenda. Εχω γνωρισει Κ που ηταν σαδιστης σε πολυ μικρο βαθμο οπως και το αντιθετο και εγω σαν υ δεν ειμαι τερμα μαζοχιστρια. Τα περισσοτερα υ μπαινουν στο bdsm λογω ελλειψης υποταγης και οχι για να δεχτουνε τον πονο, στον οποιο εκπαιδευονται με τον καιρο.

    Εχω στο μυαλο λοιπον μου μια μορφη εξουσιας-κυριαρχιας πανω μου ειναι αυτη της βιας, εκτος του δεσιματος μου, του εξευτελισμου κτλ. Δεν μπορω να με φανταστω ουτε στιγμη να σαδιζω, δερνω, κακοποιω, βαζω τον Κ μου να μου γλυφει τα παπουτσια, στραποναρω και οτι αλλο παρομοιο. Το να αναλαβω το ρολο του σαδιστη στη σχεση αυτη με ολα τα παρεκλομενα, εστω και υπο μορφη οδηγιων, θα με βαλει σε μια διαδικασια την οποια δεν θελω με τιποτα να μπω.

    Θελω τον Κ μου ενα βημα μπροστα απο εμενα κι εγω να ακολουθω, να χρησιμοποιει το δικο μου σωμα προς απολαυση του και οχι το αναποδο και αυτος ειναι νομιζω ο ρολος μου σαν υ. Στην περιπτωση του να ειμαι σαδιστρια, γιατι να μην ειμαι Κ; Δεν μπορω να καταλαβω το ρολο μου ως σαδιστρια υ και να απολαμβανω την ηδονη απο την προκληση πονου σε καποιον αλλο. Ερχεται σε μεγαλη αντιθεση με την υποτακτικοτητα μου ολο αυτο με μπερδευει και ποσο μαλλον με αγχωνει το να χρησιμοποιω καποιον κατα αυτο τον τροπο.

    Κουρα δεν μου χρειαζεται καθολου, μια χαρα τα νευρα μου. Τον @bumblebee τον τρωει ο πωπος του, ξερει αυτος    
     
    Last edited: 23 Αυγούστου 2015
  11. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Ελπιζω να μην σε πειραζει να σχολιασω τα παραπανω.

    Οπως λες Κ και σαδισμος δεν ειναι ταυτοσημα στη συνεχεια ομως λες..αν ημουν σαδιστρια γιατι να μην ειμαι Κ ?
    Γιατι αλλο να σου αρεσει να πονας καποιον σωματικα και αλλο να εχεις τον ελεγχο του. Υπαρχουν οι σαδιστες που πονουν γιατι ετσι νιωθουν οτι επιβαλλονται σε καποιον και υπαρχουν και αυτοι που απλα τους καυλωνει να πονανε καποιον και να τον βλεπουν να καυλωνει εξισου.


    Μετα περιγραφεις και ξεκαθαριζεις οτι δεν θα ηθελες καθολου να μπεις στη διαδικασια...οπως και πολλα πραγματα πχ ππυ μπορει ενα υ να μην θελει να κανει..αλλα αν το ζητησει ο Κ και ειδικα αν το υ ξερει οτι κανοντας το θα ικανοποιησει τον Κ , τελικα το κανει! Που διαφερει αυτο; δεν μιλαω για τη περιπτωση του να το θεσεις πχ οριο η ρε παιδι μου για τους λογους σου να μην το θες καν! οκ φυσικα! ! αλλα δεν μπορω να καταλαβω σε τι διαφερει πχ απο κατι αλλο που θα προκαλουσε αγχος η δυσφορια στο υ και θα επρεπε να το κανει, και ξαναλεω..εδω παιζει και φουλ το 'η ικανοποιηση Του'. Οταν ξερεις οτι κατι πχ θα τον υπερ καυλωσει (γιατι εγω για αωματικο πονο εχω καταλαβει οτι μιλαμε, οχι για επιβολη ελεγχου) γιατι σαν υ που σε ενδιαφερει αυτο, να μην μπεις σε διαδικασια να το κανεις;

    Τελος, λες..να χρησιμοποιει το δικο μου σωμα για την απολαυση του και οχι το αντιθετο. Μα εκει ειναι ολο το κλειδι..οτι μπορει πχ εσυ να τον πονεσεις επειδη το ζητα, η να χρησιμοποιησετε το στραπ ον επειδη το ζητα αλλα να μην νιωσεις ουτε στιγμη οτι χρησιμοποιεις το σωμα του για την απολαυση σου..παλι εκεινος..εσενα χρησιμοποιει..για τη δικη του! απλα το κανει με αλλο τροπο που γουσταρει!

    Ειδικα σε μη σαδιζον υ ή μαζοχιστικα υ, ολο αυτο νομιζω οτι μπορει πολυ ευκολα να τονισει το ασυμμετρο και το d/s . Σε σαδιζον υ, που γουσταρει πολυ ολο αυτο και δεν νιωθει να θελει την καθοδηγηση του, δεν νιωθει την υποταγη του κανοντας το ... ειναι που περιπλεκεται το πραγμα. Γι αυτο μιλησα και για 2 ειδη σαδιστων..καθαρα σωματικων για την αισθηση πχ που νιωθουν στο χερι τους την ωρα που χτυπουν..και για ψυχολογικων ( ισως δινω χαζη ονομασια) οπου το να σαδιζουν..σημαινει κατι παραπανω γι αυτα. Στα δευτερα πια..ναι..θεωρω οτι πρεπει να εξεταστει το switchαρισμα.[/user]
     
    Last edited: 23 Αυγούστου 2015
  12. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Χειροκροτώ τα Κ άτομα που διεκδικούν την καύλα τους είτε με πανηδονιστική κατεύθυνση είτε με εξειδικευμένη υποχονδρίαση σαν και του λόγου μου. Η διεκδίκηση και πραγμάτωση της ηδονής με μέσο το υ είναι ένα εκ των γνωρισμάτων της Κυριαρχίας.