Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

(Σαδο)μαζοχιστής/ρια Κυρίαρχος/η και D/s : Service Topping και D/s σε προσωρινή " διαθεσιμότητα " ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Tenebra_Silente, στις 23 Αυγούστου 2015.

  1. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Ως προς τον @bumblebee ξέρεις ότι σου έκανα πλάκα χαχαχα. Άιντε.  

    Πάμε στα του νήματος τώρα. Ότι δεν είναι έννοιες ταυτόσημες συμφωνώ κι επαυξάνω.
    Το είχα γράψει κι εγώ, αλλά φαίνεται ότι η @brenda το έκανε πιο κατανοητό. Και το σημαντικό είναι το "μήνυμα" να βγαίνει "καθαρό".
    Ποιος/α το ξεκαθάρισε, για μένα δεν έχει σημασία, αφού το αποτέλεσμα ήταν το ποθητό.
    Ο μαζοχιστής δεν γλύφει παπούτσια, ούτε στραπονάρεται, ξεκαθαρίζουμε αυτό το σημείο.
    Ο μαζοχιστής παίρνει σεξουαλική ικανοποίηση από το να τον πονούν.
    Θα είμαι άκυρος, αλλά για μένα ο εξευτελισμός και η ταπείνωση δεν είναι μορφές ψυχολογικής βίας, που θ' αναζητούσε ένας καθαρός μαζοχιστής.
    Ο @MasterJp είπε την σωστή λέξη, αλγολάγνος, σωματικός πόνος δηλαδή.

    Ώπα, πριν λίγο είπες κι εσύ ότι Κυριαρχία και σαδισμός δεν είναι έννοιες ταυτόσημες, γιατί μου ξαναμπερδεύεσαι?
    Εγώ είμαι αρκετά σαδιστής, πολύ θα έλεγα, σίγουρα είμαι περισσότερο Κυριαρχικός και τον σαδισμό μου τον "χαλιναγωγεί" αυτό το δεύτερο στοιχείο.
    Δεν είμαι σαδιστής επειδή είμαι Κυριαρχικός, το δεύτερο μπορεί να εμπεριέχει και το πρώτο.

    Τουτέστιν κάποια μπορεί να είναι και υποτακτική και σαδίστρια. Απλά η ανάγκη της για υποταγή, είναι μεγαλύτερη από τις σαδιστικές της τάσεις.
    Τι κάνει αν βρεθεί σε D/s? Το "πανηγύρι" του σαδιστή Κυρίαρχου. Αφού θα "σάδιζε" πάνω σε κάποια, που θα το δεχόταν σαν υποτακτική.
    Αλλά που δεν θα της άρεσε καθόλου.
    Ως προς το αν ο/η Κυρίαρχος/η θα μπορούσε να έχει και τα φετίχ του, θα μπορούσε άνετα.
    Αν το υ του θα ήθελε να τα ικανοποιήσει ή όχι, αυτό είναι θέμα της κάθε "εξίσωσης".

    Τέλεια απάντηση έδωσες, ειλικρινά. Αυτό ήταν το νόημα του ερωτήματος μου.
    Ούτε σε πλαίσιο D/s δηλαδή κατόπιν εντολής του Κ σου, θα κατάφερνες να τον σαδίσεις.
    Ούτε σε προσωρινό πλαίσιο T/b με κείνον να σε καθοδηγεί.
    Γιατί απλούστατα παίζει γροθιές με το πως θα τον αντιλαμβανόσουν.
     
    Last edited: 23 Αυγούστου 2015
  2. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    φακ! δεν ξερω γιατι εγιναν ολα χρυσα χαχα
    σορρυ ειμαι απο κινητο!
     
  3. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Συμφωνώ  
     
    Last edited: 23 Αυγούστου 2015
  4. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    No problem ταιριάζουν με την χρυσόσκονη σου  
     
  5. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    διορθωθηκε!
     
  6. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Καλά θυμόμουν ότι μου είχε "ξεφύγει" μια παρέμβαση σου. Συγνώμη αλλά είναι μια βραδιά λίγο περίεργη η σημερινή για μένα χαχα....

    Δεν ήταν καθόλου περίπλοκο το ερώτημα, αλλά αρκετά λεπτομερές.

    Οι πρώτες δυο σου παράγραφοι έπεσαν μέσα. Εκείνο σκεφτόμουν. Καθαρό μαζοχισμό από μέρους του Κ.
    Χωρίς να παραχωρεί γραμμάριο εξουσίας στο υ. Εσύ θα μπορούσες απ' ότι κατάλαβα να ικανοποιήσεις αυτό του το "γούστο", παραμένοντας στα πλαίσια του D/s.
    Και ότι δεν θα σου χρειαζόταν το "ψυχολογικό τρυκ" του T/b. Γιατί στην περίπτωση του νήματος, το είχα θέσει σαν πιο "εύπεπτη" εναλλακτική για το υ.

    Σωστή η φίλτατη γυναίκα της χρυσόσκονης, το κατάλαβες μια χαρά το νήμα.  
     
  7. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Ξανά σωστή. Το σαδιστικό στοιχείο του υ, το έβαλα για να κάνω το ερώτημα πιο "καθαρό" και όχι να το περιπλέξω.
    Αφού ένα υ με σαδιστικά στοιχεία, εκτός από την υπηρεσία που θα πρόσφερε σαν υ στο D/s πλαίσιο.
    Θα του/της ήταν ακόμη πιο εύκολο, να τελέσει την εντολή του/της Κ. Αφού το να του/της προκαλέσει πόνο, θα το διέγειρε.
    Και στις δυο περιπτώσεις, δηλαδή εκτελώντας εντολή στο D/s η Topάρωντας σε προσωρινό T/b δεν θα είχε καμία εξουσία στον/στην Κ.
    Απλά στην δεύτερη περίπτωση ούτε ο Κ θα είχε καμία εξουσία επάνω στο υ. Απλά θα το καθοδηγούσε.
    Αλλά ούτε το υ θα είχε καμία εξουσία στον Κ. Κανένα switching.
    Π.χ. στο προσωρινό T/b αν δεν τον χτυπούσε όπως θα του άρεσε, αφού το υ θα ήταν Service Top, δεν θα μπορούσε να το τιμωρήσει.
    Θα ήταν "γυμνός" από την συνηθισμένη Κυριαρχία του πάνω στο υ.
    Όταν θα τέλειωνε η σκηνή, θα επέστρεφαν όπως πριν.
     
    Last edited: 23 Αυγούστου 2015
  8. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Ναι, αν θες να μιλησουμε επι προσωπικου, αν και ειναι κατι που δεν εχω συναντησει..εγω σαν υ το μονο που θα χρειαζομουν θα ηταν να δω οτι ο Κ μου θελει κατι. τελος. αυτοματα σχεδον..ψυχαναγκαστηκα μπαινω σε μια διαδικασια να θελω να το κανω! και να προαπαθω γι αυτο! Ισα ισα..παζαρεματα, διαλλειματα απο το d/s κτλ ειναι που με χαλανε.
    Το μονο που χρειαζεται απο πλευρας Κ ειναι α. να ειναι σιγουρος για το τι θελει π.χ το d/s θα διετρεχε κινδυνο αν γινοταν η φαση ωραια και καλα..και μετα εκεινος ενιωθε απο μονος του μειωνεκτικα η οτι χανει τον ελεγχο..βραστα εκει!
    β. να ειναι ο εαυτος του καθ ολη τη διαρκεια , να του βγαινει δλδ φυσικα και αβιαστα η κυριαρχια στο πως θα με χειριστει ειδικα αν εγω κολησω, αγχωθω, φρικαρω κτλ..
    γ.να το απολαυσει οντως!
     
  9. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Εννοείται ότι ήθελα/θέλω την άποψη/σκέψη όποιου/ας θα ήθελε να την αφήσει.
    Και κείνη δεν θα μπορούσε, παρά να είναι προσωπική.
    Για τον δικό μου τρόπο σκέψης, συμφωνώ μέχρι και στις τελείες με όσα έγραψες.
    Τ' οποίο δεν σημαίνει ότι είμαι εγώ σωστός και οι άλλοι λάθος.

    Και όχι, δεν γουστάρω να τις τρώω από την υ μου χαχαχα. Απλά μου φαινόταν ενδιαφέρον σαν θέμα.
    Άλλα "κουλά" για Κ τα έχω και τα κάνω, δίχως κανένα μα κανένα ζόρι. Ούτε νιώθω μειωμένος σαν Κ.
    Πόσο μάλλον από την στιγμή που για την σύντροφο μου, μέχρι στιγμής τουλάχιστον η όποια Κυριαρχία μου, δεν τίθεται υπό αμφισβήτηση.

    Τα "κλασικά" δηλαδή που ισχύουν για όλους τους συσχετισμούς, ο καθένας έχει τις ιδιαιτερότητες του.
    Μπορεί να μοιάζουν σε περισσότερα ή λιγότερα σημεία, αλλά είναι διαφορετικοί. Και η ιδέα του νήματος ήταν αυτή.
    Μια υπόθεση αρκετά "ακραία" μα που δεν αποκλείεται.
     
  10. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Το συγκεκριμενο ποστ αναφερει και πολλα αλλα εδω https://www.greekbdsmcommunity.com/threads/switch-αμφιταλάντευση-μεταβατικό-στάδιο-η-απλά-ισορροπία.46664/page-4#post-478484
    Παρακαλω εξηγηστε μου βαση του συγκεκριμενου πως γινεται ο Κ να ειναι μαζοχιστης και ο υ σαδιστης και κατ επεκταση σε μια σκηνη T/ b δεν υπαρχει παραδωση ελεγχου εστω και προσωρινου και πως οι ρολοι δεν αντιστρεφονται
     
    Last edited: 24 Αυγούστου 2015
  11. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    αυτα που παραθετεις αφορουν ανταλλαγη ελεγχου. Στην περιπτωση εδω..αυτο ειναι ξεκαθαρισμενο. Ποιος ειναι Κ ποιος Τ ποιος υ και ποιος b. Aυτο που "αλλαζει" ειναι το παρε δωσε του πονου (σωματικου) και το παρε-δωσε , μπες-βγες...και αυτο εχει να κανει με το τι καυλωνει ενα σωμα..οχι με τον ελεγχο η το ψυχολογικο κομματι.

    Νομιζω εξηγηθηκε πολλες φορες το πως γινεται.
     
  12. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Right Watson