Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

(Σαδο)μαζοχιστής/ρια Κυρίαρχος/η και D/s : Service Topping και D/s σε προσωρινή " διαθεσιμότητα " ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Tenebra_Silente, στις 23 Αυγούστου 2015.

  1. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    @Ice on fire αν θα ήθελες...Γιατί σίγουρα είναι γραμμένα καλύτερα, απ' όπως τα έγραψα εγώ...

    https://www.greekbdsmcommunity.com/threads/Απλές-περιγραφές-εξηγήσεις-των-κυριοτέρων-status-στο-bdsm.10037/

    Και πιο συγκεκριμένα :

    TOP: (Από το Αγγλικό top = πάνω). Αυτός που παρέχει κάποια μορφή ερεθίσματος, όπως ξυλιές, μαστιγώματα, ή κάποιο άλλο είδος ερεθίσματος σε ένα άλλο άτομο, αλλά δεν έχει ψυχολογικό έλεγχο ή εξουσία πάνω στο άτομο εκείνο [δες Κυρίαρχος και Κυριαρχία (*3)]. Αντίθετο: Bottom.

    ΒΟΤΤΟΜ: (Από το Αγγλικό bottom = κάτω). Ένα άτομο που δέχεται ξυλιές, μαστιγώματα ή άλλες μορφές ερεθίσματος αποκλειστικά σε καταστάσεις που εξαιρούν ανταλλαγή δύναμης (*2). Για παράδειγμα, ένας μαζοχιστής (*5) μπορεί να θέλει να δέχεται κάποιο είδος ερεθίσματος αλλά να μη θέλει να έχει ο άλλος τον ψυχολογικό του έλεγχο. Ενώ ένας υποτακτικός έχει παραιτηθεί της εξουσίας και μπορεί να δεχτεί κάποιο είδος ερεθίσματος με εντολή του Κυριάρχου, ο bottom δεν παραιτείται εξουσίας και μπορεί να ελέγξει πώς, κάτω από ποιές συνθήκες, και σε τί βαθμό λαμβάνει κάποια μορφή ερεθίσματος.

    *5 = ΜΑΖΟΧΙΣΤΗΣ: Αυτός που διεγείρεται, "φτιάχνεται" ή ικανοποιείται σεξουαλικά με το να λαμβάνει πόνο. Αντίθετο: Σαδιστής. Σχόλια: Παρά τη λανθασμένη ιδέα που επικρατεί, ο μαζοχιστής δεν διεγείρεται από όλες τις μορφές πόνου. Για παράδειγμα, είναι σχεδόν απίθανο να αισθανθεί διέγερση άμα σκοντάψει και χτυπήσει το δάχτυλο του ποδιού του. Ο πόνος με τα απαραίτητα συμφραζόμενα είναι αυτό που έχει σημασία.

    *6 = ΣΑΔΙΣΤΗΣ: Αυτός που διεγείρεται, "φτιάχνεται" ή ικανοποιείται σεξουαλικά με το να προκαλεί πόνο σε κάποιον άλλο. Αντίθετο: Μαζοχιστής (*5). Σχόλια: Ο σαδιστής δεν ευχαριστιέται απαραίτητα με το να προκαλεί πόνο αδιακρίτως. Για τους πιο πολλούς σαδιστές, η ηδονή έρχεται από τη γνώση ότι ο δέκτης ευχαριστιέται κι αυτός το ίδιο ως αποτέλεσμα της όλης εμπειρίας.
     
  2. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Καταληγουμε λοιπον στο οτι το υ μετατρεπεται αυτοματως σε T και το Κ σε bottom. Εναλλαγη ρολων δηλαδη  .
     
  3. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Όχι ακριβώς. Λοιπόν, το κάνω όσο γίνεται πιο κατανοητό, γιατί μάλλον δεν σε βοηθάω εγώ.

    Κ+σαδιστής γουστάρει καμιά φορά να φάει τις "γρήγορες" του.
    υ+σαδιστής.

    Το πλαίσιο τους είναι το D/s. Ο Κ έχει δυο επιλογές για να ικανοποιήσει την όποια δίψα του για πόνο. Υπογραμμίζω ότι θέλει μόνο να τις φάει.
    Δεν θέλει σε καμία περίπτωση να παραδώσει τον έλεγχο στο υ.

    Η να του δώσει εντολή και να τον ξυλοφορτώσει ( D/s )

    ή

    Να "γδυθεί" για το χρονικό διάστημα που θα ήθελε του ρόλου του σαν Κ. Να γδυθεί και το υ του ρόλου του σαν υ.
    Και να κάνουν "παιχνίδι" για κείνο το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα σαν bottom ( ο Κ ) και σαν Top ( το υ ).
    Αλλά ο Top δεν έχει τον έλεγχο πάνω στον bottom, απλά τον ξυλοφορτώνει. Και στην περίπτωση του νήματος, θα ήταν και Service.
    Δηλαδή στην "υπηρεσία" του bottom, αφού θ' ακολουθούσε τις οδηγίες του.

    Όπως βλέπεις στην περίπτωση του D/s ο έλεγχος θα παρέμενε του Κ. Θα ήθελε μόνο να τις φάει και το υ θα τον υπηρετούσε. Θα τον χτύπαγε κατόπιν εντολής Του.
    Στην περίπτωση του T/b θα ήταν ο Κ/bottom από "κάτω" αλλά μόνο ως προς την λήψη του πόνου. Για όσο θα διαρκούσε, κανείς δεν θα εξουσίαζε κανέναν.
    Απλά ο ένας θα ήταν ο πομπός του πόνου ( "σε προσωρινή διαθεσιμότητα υ" σαδιστής ) και ο άλλος ο δέκτης του ( "σε προσωρινή διαθεσιμότητα Κ" μαζοχιστής )

    Εσύ σαν υποτακτική δεν θα μπορούσες να "χτυπήσεις" σε καμία από τις δυο περιπτώσεις τον Κ σου.
    Γιατί θα ήταν ένα από τα όρια σου. Γιατί θα "έπεφτε" στα μάτια σου. Δεκτό και σωστό.
    Αν καλά κατάλαβα και δεν υποθέτω λάθος.
    Αυτή σου άρνηση δεν θα σ΄έκανε λιγότερο ή κακή υποτακτική.
    Ούτε τα "διαφορετικά" γούστα του Κ σου, θα τον έκαναν κακό ή λιγότερο Κ.
    Απλά και πάντα στην περίπτωση του νήματος, δεν θα έκανε ο ένας στον άλλο   
     
    Last edited: 24 Αυγούστου 2015
  4. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Οχι δεν καταλήγουμε εκεί.

    Μα..Τ/b είναι όροι-ταμπέλες που αφορούν, δείχνουν τον έλεγχο.
    Η εναλλαγή δεν γίνεται σε αυτό.
     
  5. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    @Tenebra_Silente
    TOP: (Από το Αγγλικό top = πάνω). Αυτός που παρέχει κάποια μορφή ερεθίσματος, όπως ξυλιές, μαστιγώματα, ή κάποιο άλλο είδος ερεθίσματος σε ένα άλλο άτομο Αντίθετο: Bottom.
    Ο οποιος μπορει να ειναι
    ΣΑΔΙΣΤΗΣ: Αυτός που διεγείρεται, "φτιάχνεται" ή ικανοποιείται σεξουαλικά με το να προκαλεί πόνο σε κάποιον άλλο. Αντίθετο: Μαζοχιστής

    Επισης

    ΒΟΤΤΟΜ: (Από το Αγγλικό bottom = κάτω). Ένα άτομο που δέχεται ξυλιές, μαστιγώματα ή άλλες μορφές ερεθίσματος
    Το οποιο μπορει να ειναι
    ΜΑΖΟΧΙΣΤΗΣ: Αυτός που διεγείρεται, "φτιάχνεται" ή ικανοποιείται σεξουαλικά με το να λαμβάνει πόνο. Αντίθετο: Σαδιστής.

    Εξακολουθω να μην κατανοω την οποιαδηποτε σχεση μεταξυ των λεξεων Κ/ bottom=κατω και των υ/Top=πανω.

    Ας γραψει και καποιος σαδιατης Κ ή μαζοχιστης υ
     
  6. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    T/b είναι όροι "ομπρέλα", T θα μπορούσε να είναι και ο Dom και ο σαδιστής. Αλλά στην περίπτωση του "καθαρού" T δεν υπάρχει Κυριαρχία πάνω στον/στην bottom.
    Ο/η τελευταίος/α δεν υποτάσσεται, δεν παραδίδει στον/στην T τον πλήρη έλεγχο, δεν δέχεται εντολές παρά μόνο τα "ερεθίσματα" που λέει το παλιό νήμα του Forum.
    Τις "τρώει", μπορεί ακόμη και να ζητήσει τι, πως και που. Αλλά δεν παραδίδεται στην εξουσία του/της T.
    Δεν υπάρχει εναλλαγή στην άσκηση εξουσίας, γιατί δεν υπάρχει εξουσία. Δεν γίνεται switching. Το τελευταίο αφορά την εναλλαγή στην άσκηση της εξουσίας/ελέγχου.
    Εκτός κι αν δεχτούμε ότι μέσω του σκέτου πόνου, θα υπήρχε ένα είδος εξουσίας του πομπού στον δέκτη.
    Κάτι που σύμφωνα με τους BDSMικούς κανόνες/συμβάσεις δεν θα ήταν το θεμέλιο της εξουσίας και της υποταγής.
     
  7. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Τοπ αρα πανω σε οτι αφορα τον ελεγχο! που ομως παραμενει στα χρονικα ορια ενος σεσσιον ή σε καθαρα ερωτικοσεξουαλικα κομματια της σχεσης.
    Μποτομ αρα κατω σε οτι αφορα τον ελεγχο που ομως παρεμενει στα χρονικα ορια του σεσσιον η καθαρα σε ερωτικοσεξουαλικα κομματια της σχεσης.
     
  8. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Εγώ είμαι σαδιστής Κ βρε @Ice on fire άσε το Mistress που το έχω βάλει για το ¨ξεκάρφωμα".
    Είναι απλό, για σένα ο Κ είναι μόνο σαδιστής. Εκεί σου ξεφεύγει.
    Εγώ όταν τιμωρώ, δεν τιμωρώ αλλά φτιάχνομαι, με φτιάχνει να την πονάω.
    Η τιμωρία είναι δικαιολογία που ούτε καν χρησιμοποιώ. Σαν Κ έχω δικαίωμα όταν κάνει λάθος να την τιμωρήσω, το κάνω.
    Εκείνη σαν υ το δέχεται, γιατί είχαμε συμφωνήσει κάποια πράγματα.
    Τ' ότι να της προκαλώ πόνο με φτιάχνει, δεν είναι Καππιλίκι, αλλά σαδισμός.
    Είμαι ταυτόχρονα και τα δυο. Δυο διαφορετικά πράγματα που συνυπάρχουν μέσα μου.
    Όταν της βάζω ένα task είμαι K. Δεν της το βάζω σαν σαδιστής. Αν ήμουν μόνο σαδιστής, θα την ξυλοφόρτωνα και τίποτ' άλλο.
    Δεν θα μ' ενδιέφερε η υποταγή της.

    Το Κ/bottom και υ/Top είναι υπόθεση του νήματος. Να σε βοηθήσω ακόμη περισσότερο.

    Ο Κυρίαρχος με τ' όνομα Μπάμπης και η υποτακτική με τ' όνομα Κίτσα.
    Έχουν σχέση D/s. Ο Μπάμπης είναι Κ και μαζοχιστής, γουστάρει και να τις τρώει, μόνο να τις τρώει, όχι να δώσει τον πλήρη έλεγχο στην Κίτσα.
    Η Κίτσα είναι και σαδίστρια εκτός από υποτακτική. Με τον Μπάμπη όμως ας πρόσεχε, μπούφλα δεν μπορεί να δώσει, παρά μόνο αν της δώσει εντολή.

    Το λοιπόν, Ο Μπάμπης έχει καύλες να φάει ξυλίκι. Αλλά φοβάται ότι αν το ζητήσει στην Κίτσα σαν Κ, θα του πει "Μπριτς, είσαι Κ γιαλατζί".
    Τι σκέφτηκε ο διάολος.
    Πάει στην Κίτσα και της λέει. Μανάρι, σήμερα από τις 22 μέχρι τις 00.00 δεν θα είμαι ο Κ σου κι εσύ δεν θα είσαι η υ μου.
    Θα είμαι ο bottom κι εσύ η Top, θα μου ρίξεις 5 με το cane και θα μου χώσεις 15 σφαλιάρες στα πλευρά.
    Δεν σου υποτάσσομαι, δεν κυριαρχείς επάνω μου. Βαράς εκεί που σου λέω, όπως σου λέω.
    Και στις 00.01 επιστρέφουμε όπως πριν. Εγώ ο Κ σου και εσύ η υ μου.

    Με θεωρείς πάλι Κ μούφα? Δεν σου κάνω, δεν μου κάνεις.
     
    Last edited: 24 Αυγούστου 2015
  9. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Όχι Κυριαρχία/υποταγή golden. Είδες για να μου την λέτε που σεντονιάζω στα εισηγητικά μου post?
    Μια φορά είπα να μην σεντονιάσω ο κερατάς χαχαχα...
    Ο Service Top δεν έχει καμία εξουσία, ούτε έλεγχο, εκτελεί οδηγίες...
    Ούτε ο καθαρός Top έχει εξουσία στον bottom... 
     
    Last edited: 24 Αυγούστου 2015
  10. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    μηπως λοιπον..ειναι απλα λαθος ο ορος τοπ και μποτομ που χρησιμοποιεις απο τη στιγμη που δεν αλλαζει χερια ο ελεγχος; εσυ μιλας για " παγωμα" του ελεγχου αυτο το μισαωρο που θα παιξουν..αυτο δεν τους κανει τοπ και μποτομ.
     
  11. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    @Tenebra_Silente βρηκες μερα να μην σεντονιασεις   
     
  12. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Εγώ είπα "ξεγύμνωμα" από τον έλεγχο. Έγραψα ότι δεν θα υπήρχε σχέση Κυριαρχίας/υποταγής κατά το δρώμενο. Ο Κ δεν θα ήταν πια Κ και το υ δεν θα ήταν υ.
    Μετά είπα ότι θα ήταν η εναλλακτική, όχι ο μόνος δρόμος. Η άλλη θα ήταν ο Κ να ικανοποιήσει τον μαζοχισμό του παραμένοντας στο D/s πλαίσιο και δίνοντας εντολή στο υ του, να τον ξυλοφορτώσει. Αφού το είχες "πιάσει", που χάθηκες τώρα?  

    Και ξανά οι ορισμοί :

    TOP: (Από το Αγγλικό top = πάνω). Αυτός που παρέχει κάποια μορφή ερεθίσματος, όπως ξυλιές, μαστιγώματα, ή κάποιο άλλο είδος ερεθίσματος σε ένα άλλο άτομο, αλλά δεν έχει ψυχολογικό έλεγχο ή εξουσία πάνω στο άτομο εκείνο [δες Κυρίαρχος και Κυριαρχία (*3)]. Αντίθετο: Bottom.

    ΒΟΤΤΟΜ: (Από το Αγγλικό bottom = κάτω). Ένα άτομο που δέχεται ξυλιές, μαστιγώματα ή άλλες μορφές ερεθίσματος αποκλειστικά σε καταστάσεις που εξαιρούν ανταλλαγή δύναμης (*2). Για παράδειγμα, ένας μαζοχιστής (*5) μπορεί να θέλει να δέχεται κάποιο είδος ερεθίσματος αλλά να μη θέλει να έχει ο άλλος τον ψυχολογικό του έλεγχο. Ενώ ένας υποτακτικός έχει παραιτηθεί της εξουσίας και μπορεί να δεχτεί κάποιο είδος ερεθίσματος με εντολή του Κυριάρχου, ο bottom δεν παραιτείται εξουσίας και μπορεί να ελέγξει πώς, κάτω από ποιές συνθήκες, και σε τί βαθμό λαμβάνει κάποια μορφή ερεθίσματος.