Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

(Σαδο)μαζοχιστής/ρια Κυρίαρχος/η και D/s : Service Topping και D/s σε προσωρινή " διαθεσιμότητα " ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Tenebra_Silente, στις 23 Αυγούστου 2015.

  1. Stalker

    Stalker Not a very nice guy Contributor

    @Tenebra_Silente ,
    Το νημα ειναι εξ'αρχης τραβηγμενο απο τα μαλλια και θεωρητικη ασκηση επι χαρτου.
    Θα συνεχισω να εχω αυτην την αποψη,μεχρι να βγει ενας μαζοχιστης Κυριαρχος,οχι δι'αντιπροσωπου και να τοποθετηθει βιωματικα.
    Επι του θεωρητικου και επιγραμματικα,θα προσθεσω τα εξης:
    Κατα τη γνωμη μου,ενας μαζοχιστης δεν μπορει να ειναι αυτο το control freak πλασμα που αποκαλουμε Κυριαρχο,διοτι συμφωνα με την αντιληψη μου και τις περιπτωσεις που εχω συναντησει,στερειται αυτοελεγχου. (για τουτο ειναι και ανικανος να δοσολογησει πονο στον εαυτο του,αν και συχνα λογω στερησης αποπειραται να το κανει.)
    Κατι ακομα..ολοι οι καθαροι μαζοχιστες που γνωρισα,μπαινουν ευκολοτατα και ταχυτατα σε subspace.Δυστυχως...
     
  2. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @brenda : ευχαριστώ για την απάντηση, επι του παρόντος από το ποστ σας θα κρατήσω αυτό:
    εν αναμονή των απαντήσεων των αλγολάγνων στις ερωτήσεις που έθεσα στο προηγούμενο πόστ και αφήνοντας επί του παρόντος το κομμάτι Κ/υ προσβλέποντας πρώτα στη διασαφήνιση του s/m μέρους.
     
  3. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    @Stalker η γνώμη σας είναι σεβαστή, αλλά παραμένει γνώμη σας. Τουτέστιν, δεν είναι η απόλυτη αλήθεια.
    Control Freak για εσάς, δεν είναι όλοι οι Κυρίαρχοι control freaks. Το control freak είναι κάτι το ακραίο και συγχωρήστε με, αν δεν είναι όλοι τόσο ακραίοι.
    Μάλλον χρησιμοποίησα λάθος τον όρο Κυρίαρχος.
    Γιατί δε εννοούσα τον Master αλλά τον Dom.
    Και ναι, ο Master ίσως και να είναι Control freak όπως λέτε.
    Δεν το γνωρίζω, εγώ Dom θεωρώ ότι είμαι.
    Ως προς τον αντιπρόσωπο, δεν είμαι αντιπρόσωπος κανενός.
    Και να έχω κάποια περιέργεια, δεν σημαίνει, ότι δεν μπορώ να την εκφράσω.
    Η να την θέσω προς συζήτηση.

    Οι μαζοχιστές που συναντήσατε εσείς στερούνταν αυτοελέγχου.
    Εκείνους που συνάντησα εγώ, όχι.
    Εσείς δεν είστε όλοι. Νομίζω ότι είναι αυτονόητο.
    Ως προς το αν το νήμα είναι τραβηγμένο απ' τα μαλλιά. Είστε ελεύθερος να το πιστεύετε.
    Για μένα είναι τραβηγμένο απ' τα μαλλιά, ότι η Κυριαρχία θα ήταν εξέλιξη του σαδισμού.

    Υ.Γ.

    Τ' ότι δεν πιστεύετε/συμφωνείτε με κάτι, δεν σημαίνει ότι αποκλείεται de facto.
    Μετά η ιδέα ενός Forum είναι η ανταλλαγή απόψεων και η πληροφόρηση.
    Και σε μένα αρέσει πάνω απ' όλα, να μαθαίνω.
    Εγώ ήθελα τις απόψεις σας, δεν πήγα ούτε δάσκαλος να το παίξω.
    Ούτε να δημοσιεύσω κάποιο " ευάγγελιο" με το παρόν νήμα.
    Ούτε είπα ότι είμαι μαζοχιστής.
    Έχω κάθε διάθεση να διαβάσω όλες τις απόψεις.
    Αρκεί οι συμμετέχοντες να θέτουν εαυτούς με τρόπο κόσμιο προς τον συνομιλητή.
    Όπως πιστεύω, ότι έκανα κι εγώ με όλους.
    Και όχι χρησιμοποιώντας την ειρωνία.
    Που αν θέλω, έχω κι εγώ στην φαρέτρα μου.
    Αν μη τι άλλο από εσάς, που είσαστε και πιο έμπειρος από μένα.
    Και δέκα χρόνια μεγαλύτερος μου περίμενα ένα διαφορετικό τρόπο τοποθέτησης.
    Και δεν αναφέρομαι στις απόψεις σας.
    Οι διαφωνίες είναι κάτι το εντελώς φυσιολογικό.

    Καλή σας νύχτα.
     
    Last edited: 24 Αυγούστου 2015
  4. Καθαρή περίπτωση του φαινομένου Stopping from the bottom.
     
  5. elfcat

    elfcat . Contributor

    Και στο σχήμα Top - bottom υπαρχει ανταλλαγή ελέγχου. Απλα, αυτη γινεται μονο την ωρα του session.
     
  6. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Όχι όμως ψυχολογικός έλεγχος, δηλαδή Κυριαρχία ή υποταγή. Σας ευχαριστώ ειλικρινά για την διευκρίνηση.
    Γιατί και λάθη κάνω και μάλλον δεν γίνομαι κατανοητός όταν γράφω.

    Υ.Γ.

    Δύο παρεμβάσεις κάνατε επί του θέματος και οι δυο ήταν περιεκτικές και καίριες.
    Καλή σας μέρα  
     
  7. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Η κατηγοριοποίηση στα πλαίσια των ασύμμετρων σχέσεων είναι πρακτικά χρήσιμη προκειμένου δυό άνθρωποι που έλκονται κατ' αρχήν λόγω εμφάνισης η προσωπικότητας η οποιουδήποτε άλλου λόγου ερωτικά ,να διαπιστώνουν εύκολα αν αυτή η έλξη είναι και συμβατή με τις προτιμήσεις η τις ιδιαιτερότητές τους, αν θέλετε.

    Οταν οι ιδιαιτερότητες αυτές είναι "μπερδεμένες" έτσι ώστε να μην μπορούν να ενταχθούν σαφώς τα μέλη της σχέσης ,αλλά και η ίδια η σχέση σε μια κατηγορία , το πρόβλημα δεν είναι σώνει και καλά να το κάνουμε ,αλλά να λειτουργεί η σχέση.
    Οπως είπε και ο Τενέμπρα η η Μπρέντα, δεν θυμάμαι, το θέμα είναι να καυλώνουν, κι ας τους πουν και ελικόπτερα.

    Χαίρομαι πραγματικά για τους ανθρώπους που μπορούν να κατηγοριοποιήσουν τον εαυτό τους και τη σχέση τους ,είναι πολύ πιο εύκολο (στατιστικά) να σχετιστούν ερωτικά με ικανοποιητικό τρόπο.
    Αλίμονο σε μας τους υποδέλοιπους...
     
  8. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Φίλτατε @MasterJp γι' άλλη μια φορά ήμουν αρκετά άκομψος στον τρόπο που τοποθετήθηκα απέναντι σας. Αλλά χωρίς να είναι δικαιολογία, όπως σας είχα ήδη πει στο παρελθόν.
    Αλλιώς "συζητώ" με το κάθε άτομο βάσει της ιδέας που έχω σχηματίσει για το ποιόν του - σωστή ή λάθος -. Και εύχομαι να έχετε καταλάβει, την εκτίμηση που σας τρέφω.
    Ειλικρινά κι εγώ θα προτιμούσα την μαρτυρία κάποιου/ας που το "βιώνει" πρώτο χέρι. Μακάρι να υπάρχει μεταξύ μας και να μας πει δυο λόγια.
    Εγώ για ν' αποφευχθεί περαιτέρω "ζέσταμα", δεν χρειάζεται να προσθέσω εκείνα που μου είπε το άτομο που ανέφερα.
    Γιατί στην πιθανότητα να δω, ότι βγάζω πράγματα απ' το μυαλό μου. Το λέω με κάθε ειλικρίνεια, ψιλοεκνευρίζομαι.
    Και ως προς "υπεράσπιση" της θέσης μου ( έχω αυτό το κουσούρι, να εξηγώ την θέση μου πάντα ) και σε νήματα για υποταγή έχω γράψει.
    Αλλά πρώτο χέρι δεν την γνωρίζω, όσο και να την ζω μα από την "άλλη μεριά", εκείνου που του προσφέρεται.
    Την παρατηρώ, αλλά στην υποτακτική ψυχοσύνθεση καλύτερα απ' έναν/μια υποτακτικό/η δεν θα μπω ποτέ.
    Ας το κρατήσουμε σαν case study όπως διάφορες άλλες υποθέσεις, που έχουν γίνει σε αυτό το Forum.
    Γιατί δυστυχώς ή ευτυχώς, το έχω "ξεσκονίσει" -λατρεύω να διαβάζω και να ενημερώνομαι - και υποθετικά σενάρια έχω δει αρκετά.
    Του λόγου τ' αληθές σκεφτόμουν ν' ανοίξω ένα νήμα για στο Σύνδρομο του Stendahl σαν ακραίο φετιχισμό της Τέχνης.
    Έχω διαβάσει, έχω δει μπροστά στα μάτια μου "κρούσμα" στην Βασιλική του Αγίου Πέτρου στην Ρώμη.
    Δεν το έχω ζήσει ποτέ. Μάλλον πρέπει να υπαναχωρήσω της ιδέας.

    Ως προς το ερώτημα σας προς όλους ( μην και γράψω κάτι σχετικό ), δεν μπορείς να καθοδηγήσεις κάποιον να κάνει κάτι στ' οποίο δεν συμφωνεί, ούτε κι αν έχεις την εξουσία πάνω του/της.
    Εκτός κι αν δεχτούμε την BDSMική εξουσία σαν ανάλογη της βίαιας επιβολής του/της δυνατότερου/της, όπως είναι σκιαγραφημένη στον πραγματικό κόσμο.
    Κάτι που εγώ τουλάχιστον δεν πιστεύω ότι το BDSM θα ήταν.
    Κι εδώ μια υπογράμμιση δική μου και που ισχύει μόνο για μένα.
    Το δεν συμφωνώ έχει διαφορές "εντάσεις", δεν μου αρέσει, αλλά εκπληρώνω καθώς και το αρνούμαι κάθετα.
    Ευχαριστώ εσάς όπως κι όλους τους υπόλοιπους συνδαιτυμόνες για την συνεισφορά τους στο παρόν νήμα.
     
  9. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Σωστότατος σε όλα αγαπητέ under. Το ζήτημα είναι να λειτουργεί η σχέση. Και αν τα δυο μέρη είναι ξεκάθαρα και έχουν την θέληση, την υπομονή και πάνω απ' όλα το ενδιαφέρον ο ένας για τον άλλο.
    Ακόμη και όταν οι ιδιαιτερότητες είναι "μπερδεμένες", αργά ή γρήγορα, τις "ξεμπερδεύουν" ή τουλάχιστον προσπαθούν να τις ξεμπερδέψουν.
    Αν δεν τα καταφέρουν, καλώς. Παραμένει πάντα "θέμα" των εμπλεκομένων. Κάποιοι/ες καταφέρνουν να κατηγοριοποιήσουν απόλυτα και ξεκάθαρα εαυτούς.
    Να είναι καλά, είναι εκείνο που τους ταιριάζει και τους κάνει να είναι καλά με τους εαυτούς τους.
    Κάποιοι/ες άλλοι/ες δεν μπαίνουν καν στον κόπο, τους εαυτούς τους να τους "ψάξουν" και περιμένουν τα φώτα των άλλων. Να τους πους πουν ποιοι/ες θα ήταν.
    Και υπάρχουν κι εκείνοι/ες, που έχουν κάποιο σταθερό "πυρήνα" και από κει και πέρα "απλώνουν" ή "μαζεύονται". Το ζήτημα είναι να βρεθούν δυο, που θα κουβαλούσαν τα ίδια μυαλά.
    Εγώ το επαναλαμβάνω, ήθελα ν' ανοίξω την κουβέντα για κάτι που δεν είναι "σύνηθες" σαν φαινόμενο. Και γιατί "πλαγίως" το είχα συναντήσει.
    Και γιατί ξεψαχνίζοντας στο Forum κάτι παρόμοιο δεν το βρήκα. Βρήκα νήματα ίδια σε κάποια σημεία του παρόντος, ίδια καθ' ολοκληρίαν όχι.
    Είπα ν' αλλάξω λιγάκι το "μενού". Δεν το έκανα από "εξυπνάδα", γιατί "έξυπνος" δεν είμαι. Ούτε μ' ενδιέφερε ποτέ να γίνω, πόσο μάλλον να φανώ.  
     
    Last edited: 24 Αυγούστου 2015
  10. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Το ερώτημα του παρόντος νήματος ήταν και παραμένει αυτό που παραθέτω από κάτω και όχι η/οι αιτία/ες της αναζήτησης του πόνου.

    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Όταν ο/η Κυρίαρχος/η θα ήθελε να ικανοποιήσει τις μαζοχιστικές του/της ανάγκες.
    Τι θα ήταν προτιμότερο, για να μην "πληγεί" η ασυμμετρία από πιθανολογούμενη "μείωση" του κύρους του/της Κ.


    Να δώσει εντολή στον/στην σαδιστή/ρια υποτακτικό/η, να του/της προκαλέσει πόνο.
    Ακολουθώντας πάντα τα κελεύσματα Του/Της και διατηρώντας το D/s άθικτο ?



    Θα ήταν καλύτερη λύση, ο/η Κυρίαρχος/η να θέσει σε προσωρινή διαθεσιμότητα το D/s.
    Να "ξεγυμνωθούν" και τα δυο μέρη από τους αντίστοιχους ρόλους και την συνεπαγόμενη ανταλλαγή δυνάμεως.
    Και να ικανοποιήσει την μαζοχιστική του επιθυμία.
    Λειτουργώντας για το απαραίτητο για κείνον/η χρονικό διάστημα σαν bottom και το "σε διαθεσιμότητα" υ σαν Service Top του/της ?

    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Κάθε άποψη συνεχίζει να είναι ευπρόσδεκτη, κάθε ανάπτυξη επί του θέματος και που θα θεωρούσατε συνδεδεμένη.

    Αλλά το ερώτημα ( και το επαναλαμβάνω ) ήταν και παραμένει το από μένα εδώ υπογραμμισμένο και οι δύο επιλογές που είχα παραθέσει και στο εισηγητικό post.
    Το μέρος που βρίσκεται ανάμεσα στις διακεκομμένες γραμμές, είναι σχεδόν ολόκληρο το εισαγωγικό μου post.
    Παραμένω της ιδέας ότι δεν ήταν καθόλου δύσκολο προς κατανόηση.
    Αν εκτράπηκε ή "άνοιξε" ακόμη παραπάνω, είναι άλλο ζήτημα.
    Τα νήματα μου τ' αφήνω πάντα "ελεύθερα". Το πως θ' αναπτυχθούν, εξαρτάται από τους συμμετέχοντες/ουσες συμπεριλαμβανόμενου του εαυτού μου.
    Αυτά, για αποφυγή παρεξηγήσεων και για κανέναν άλλο λόγο.

    Να έχετε όλοι/ες μια όμορφη μέρα  
     
  11. Η πρόκληση πόνου συνδέεται αρχετυπικά με την εξουσία (το Κράτος και η Βία, ακόλουθοι του Δία). Σου προκαλώ πόνο όχι επειδή μου αρέσει, αλλά επειδή μπορώ. Και μπορώ όχι επειδή μου το επιτρέπεις. Αυτός που προκαλεί πόνο είναι εξ ορισμού σε πλεονεκτική θέση/κατάσταση από αυτόν που το δέχεται, σε σωματικό και ψυχολογικό επίπεδο. Οι βασανιστές στα ΕΑΤ-ΕΣΑ βίωναν απίστευτη αίσθηση μεγαλείου και ανωτερότητας. Εφ' όσον δεχτήκαμε οτι ό κ είναι αυτός που έχει την εξουσία, θεωρώ πως ο ρόλος του ως κ υπονομεύεται από τη μεταβίβαση στο υ του δικιώματος πρόκλησης πόνου (=εξουσία) επάνω του.
     
  12. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Καλημερα!!! Σου ελειψα ;  
    Εαν μου επιτρεπεις να απαντησω λιγακι αναλυτικα...
    Καλο θα ειναι λοιπον, οπως το βλεπω απο τη μερια μου τουλαχιστον, λογω αυτης της "ιδιαιτεροτητας" του Κ να συζητηθει εξ αρχης αυτο, διοτι εαν παρω ως δεδομενο οτι ενας Κ θα ειναι η απλα Κ ή Κ + σαδιστης (ειδικα απο τη στιγμη που δεν εχει εμφανιστει μεχρι τωρα Κ μαζοχιστης) προς αποφυγη της οποιας μειωσης του κυρους του. Πιθανολογω οτι οντως μπορει να υπαρχει υ το οποιο να σαδιστης οποτε η σχεση θα κυλησει ομαλα.

    Στην περιπτωση ενος καθαροαιμου υ, οπως αναφερθηκε σε καποιο προηγουμενο ποστ και δεν αναφερομαι σε σκλαβα και το τονιζω μαλιστα, το να ζητηθει κατι τετοιο σε περιπτωση που δεν υπαρχει ιχνος σαδισμου απο μεριας του, ειναι αντιθετο με την ψυχολογια του. Οντως θεωρω οτι θα "πεσει" στα ματια του ο Κ του, εκτος εαν αναφερθουμε σε σχεση D/s μεταξυ δυο γυναικων ή και δυο αντρων ή το Κ ειναι γυναικα και παλι μιλαω τελειως θεωρητικα και υποθετικα

    Εαν οντως το υ ειναι σαδιστης την πρωτη περιπτωση, εαν οχι το δευτερο παντα ομως με την απαραιτητη στηριξη ως προς το υ και εαν φυσικα ειναι διατεθειμενο να κανει κατι τετοιο

    Με καθε επιφυλαξη
     
    Last edited: 24 Αυγούστου 2015