Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σας φαίνεται ακραίο να ορίζει το Κ άτομο τους φίλους και τις συναναστροφές του υ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Nikos_34_Thess, στις 23 Αυγούστου 2021.

  1. MrsBorealis

    MrsBorealis Me before you

    Κατά την προσωπική μου εμπειρία δεν υπήρξε άμεση επέμβαση ως προς τις φιλικές μου επαφές αλλά υπήρξαν πάρα πολλές φορές που ο Κύριος μου ανίχνευσε προβληματικές συμπεριφορές και προβληματικούς ανθρώπους στο περιβάλλον μου.Επενέβη,μπορώ να πω ότι δεν ήτανε σχεδόν ποτέ ευχάριστο για εμένα ωστόσο αποδείχτηκε ότι όντως ήτανε ζημιά και χάσιμο χρόνου η ύπαρξη αυτών των ανθρώπων στη ζωή μου.
     
  2. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Μου φαίνεται ακραίο το να μπαίνει κανείς σε Κ/υ σχήμα και να συζητάει αυτό το θέμα. Να συζητήσουμε αν δυσκολεύει το υ κάτι τέτοιο το καταλαβαίνω αλλά αν μας φαίνεται ακραίο το αυτονόητο όχι.
     
  3. skia

    skia Contributor

    Ακραίο όχι. Αυτονόητο θεωρητικά, πρακτικά δύσκολο για να υπάρχει αυτή η συνθήκη σε απόλυτο βαθμό.
     
  4. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Σε τι έγκειται η δυσκολία στην πραξη;
     
  5. skia

    skia Contributor

    Οι συνθήκες της καθημερινότητας προφανώς. Δική μου άποψη, δε σημαίνει ότι συμφωνούν όλοι μαζί μου φυσικά.
     
  6. Iagos

    Iagos Contributor

    Έχω την εντύπωση πως οι συνθήκες που καθορίζουν το καθημερινό πρόγραμμα ενός ανθρώπου αλλάζουν όταν σχετίζεται με κάποιον άλλο άνθρωπο.

    Έίτε η σχέση είναι συμμετρική είτε ασύμμετρη.

    Απλά στην ασυμμετρία υπάρχουν κάποιοι άλλοι κανόνες που διέπουν τη σχέση και άρα της συνθήκες της καθημερινότητας.
     
  7. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Οι συνθήκες της καθημερινότητας ανατρρπονται ούτως ή άλλος όταν επέμβει ο Κ σε αυτήν. Βρίσκω λογικό να δυσκολεύουν σε κάποιους τομείς την υ ή σ όχι όχι όμως επειδή πρακτικά είναι δύσκολο. Αλλά επειδή αλλάζουν την κοσμοθεωρία της, το αξιακό της σύστημα, τις επιλογές της. Αλλά για αυτό δεν υποτάσσεται; (και όχι μόνο) . Σεβαστη η άποψη σας απλά ρωτάω ώστε να κατανοήσω την οπτική σας.
     
  8. skia

    skia Contributor

    Εάν είδατε, γράφω σε ''απόλυτο βαθμό''. Μπορεί να επέμβει σε κάποιο σημείο θεωρώ αλλά όχι 100% .
    Μπορεί ο Κ να επέμβει σε τομείς που αφορούν τις εργασιακές συναστροφές της σ, εάν δε του αρέσουν; Μπορεί να επέμβει στις οικογενειακές συναναστροφές; Κι ας πάρουμε το παράδειγμα που η σ είναι παντρεμένη. Δεν είναι το θέμα μας εάν είναι πραγματικά σκλάβα μια παντρεμένη, υπάρχει κι αυτή η κατηγορία. Εκεί μπορεί να επέμβει ο Κ; θεωρώ πώς είναι αρκετά δύσκολο ακόμη κι εάν έχει αλλάξει το αξιακό της σύστημα, οι επιλογές κλπ. Ωστόσο, αντιλαμβάνομαι ότι υπάρχουν και άτομα που το έχουν καταφέρει. Δε ξέρω τι ποσοστό κατέχουν βέβαια απέναντι στο σύνολο.
     
  9. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    @skia
    Κατανοώ τους προβληματισμούς σας. Θεωρώ ότι ο Κ επεμβαίνει εκεί που κρίνει ότι μπορεί να επέμβει και στο βαθμό που του επιτρέπει το δικό του αξιακό σύστημα και η κρίση του.
    Δεν μπορώ να σας απαντήσω συγκεκριμένα όμως εαν ένας Κ κρίνει ότι πρέπει να επέμβει σε οποιοδήποτε τομέα τότε απλά μπορεί. Θεωρώ εκ των ουκ άνευ ότι ο Κ είναι καλά στην ψυχική του υγεία και λογικός γιατί δεν μπορώ να μιλάω για κάθε περίπτωση ξεχωριστά και να μπαίνω σε τρυπάκια του τύπου εμένα μου έκανε αυτό, εκείνο ή το άλλο. Δε λέω πως εσείς το κάνετε να εξηγούμαι. Απλά συμβαίνει αρκετά συχνά στον χώρο.
    Ο Κ που έχει το σθένος να αναλάβει παντρεμένη υ δεν γνωρίζω ούτε τι προσδοκά ούτε γιατί το κάνει. Το θέμα είναι η υ που θα μπεί σε αυτή τη διαδικασία αν είναι έτοιμη να είναι 100 % εκεί που πρέπει και κατά τη γνώμη μου δεν γίνεται να είναι και από εκεί ξεκινάει όλο το λάθος.
     
  10. espimain

    espimain Contributor

    Είναι σύνθετο και εύκολα κατατάσσεται σαν ακατανόητο, όταν πρόκειται για Μ/s.
    Μόνο μία περίπτωση έχει περιέλθει στην αντίληψη μου.
    Περιπτώσεις D/s δεν είναι ασυνήθιστες.
    Από περιπτώσεις T/b βρίθει ο τόπος.
    Όποιος έχει τα γένια έχει και τα χτένια.
     
  11. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    @espimain

    Eπειδή quoτάρατε δικό μου πόστ και δεν κατανοώ τι ακριβώς θέλετε να πείτε μπορείτε να εξηγήσετε; Προσωπικά δεν βρίσκω κάτι ακατανόητο ούτε ιδιαίτερα σύνθετο.
     
  12. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Θεωρώ ότι - όπως και σε κάθε άλλη περίπτωση - το κάνει γιατί κρίνει ότι αυτή η γυναίκα του κάνει για τις επιθυμίες, τις προσδοκίες, το mindset του γενικότερα.