Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σαφήνεια σκοπού

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Dracon, στις 20 Απριλίου 2021.

  1. Dracon

    Dracon Jack of All Trades & Master of Most...

    Η @gaby_m πρότεινε να "Είμαστε η κατάσταση που επιθυμούμε", απαντώντας σε άλλο, πρόσφατο thread που άνοιξα. Οπότε θα παραθέσω έναν προβληματισμό που πιστεύω αφορά συνολικά το lifestyle και που θα ήθελα να συζητήσω. Όσοι πιστοί προσέλθετε.

    Ο συλλογισμός Μου έχει να κάνει με τα δεδηλωμένα status (ναι, έτσι είναι και στον πληθυντικό). Δεν αναφέρομαι - πριν Με φάτε - στους ανθρωπους που "ψάχνονται" ή "εξερευνούν" τον εαυτό τους μα σε αυτούς οι οποίοι έχουν γνώση του τι συνεπάγεται το κάθε ένα, έχουν σχετικές εμπειρίες και συνεχίζουν να υποστηρίζουν πως μπορούν να "είναι ό,τι δηλώνουν".

    Για παράδειγμα, ένας υποτακτικός άντρας που "υποτάσσεται" εξακολουθώντας να εκδηλώνει τοξική ζήλια ή μια υ με έντονα αντιδραστικές τάσεις χωρίς να αυτοπροσδιορίζεται ως "brat". Σε τι βαθμό θεωρείτε πως οι αρχικές, ακατέργαστες φαντασιώσεις μας επιδρούν στην δημιουργία μιας εικόνας η οποία είναι ανακριβής ή αδυνατούμε να την απορρίψουμε επειδή μας "ταιριάζει" θεματικά όμως δεν είμαστε σε θέση να την υποστηρίξουμε; Κατά πόσο είναι εύστοχο να εμπλεκόμαστε σε δομές που δεν μπορούμε να πραγματώσουμε γιατί απλά δεν μας εκφράζουν, άσχετα με το ψυχικό κόστος ή την προβληματική κατάσταση που φέρουμε στην συνάρτηση;

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας
     
    Last edited: 20 Απριλίου 2021
  2. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Η γνώση και η εμπειρία είναι βαρείς πελέκεις για την αλαζονεία ("είμαι ο,τι δηλώσω").
    Όταν έχεις γνώση ευθυνών και συνεπειών συνηθέστατα σιωπάς και μπαίνεις σε περισυλλογή.
    Εξ αυτών θεωρώ πως το "είμαι ο,τι δηλώσω" και γνώση και εμπειρία, δεν ορίζονται μαζί.
    Ένα καλό ερώτημα σχετίζεται με το "ο,τι δηλώσω". Δηλαδή κάπως προϋποθέτει αυτή η πρόταση πως υπάρχει όντως ένα - ελάχιστο έστω - πεδίο κοινών ορισμών. Υπάρχει όντως;
    Αυτά σαν πρώτες σκέψεις. Ήδη τρέχουν στο μυαλό μου κάποιες ακόμη  
    Ενδιαφέρον θέμα  
     
  3. Gangrel

    Gangrel Καλύτερα να καώ πάρα να σβήσω

    Ετικετες που καμια φορα αναπροσαρμοζεις
    αναλογα με την παρουσα κατασταση
    και το τι εχεις απεναντι σου
    Οταν εχεις φτασει σε ενα επιπεδο μπορεις να πας με την θεληση σου πιο χαμηλα
    αν σε ενδιαφερει να κανεις κατι τετοιο
    διαφορετικα δεν μπορεις να ανεβεις σε μια μερα 2 3 4 5 επιπεδα γτ το λες εσυ
    ουτε γτ διαβασες ολη την βιβλιοραφια για το θεμα
    Την εμπειρια επι του πρακτεου δεν μπορει να την καλυψει τιποτα και δεν μεταβιβαζεται
    με λογια
     
  4. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Ο καθένας είναι ελεύθερος να δηλώσει ό,τι θέλει και όπως όλα, έτσι και αυτό, κρίνεται επί του πρακταίου.

    Το αν πραγματικά πιστεύει ή όχι αυτό που ισχυρίζεται, έχει ελάχιστη σημασία στο τέλος της ημέρας καθώς το αποτέλεσμα μετράει περισσότερο από τις προθέσεις.
     
  5. Brt

    Brt #ολαπολυ

    Δεν την υποστηρίζουμε απέναντι σε ποιον;

    Τον εαυτό μας; Αν είναι απέναντι στον εαυτό μας, προφανώς αλλάζουμε επιλογή.

    Τον Έτερο; Προφανώς δεν είναι το σωστο ταίριασμα.

    Την κενωνια; Ξανά ενδοσκόπηση για το πόσο μας ενδιαφέρει η κενωνια. Βανιλα η όχι.

    Γενικά, όσο η μέρα ξεκινάει και τελειώνει με ευδαιμονία, ηρεμία κι ευτυχία, ο σκοπός, για εμένα, έχει εκπληρωθεί.
     
  6. blonde mermaid

    blonde mermaid Contributor

    Στο τέλος της ημέρας, κάνοντας την σούμα είμαστε υπόλογοι στους εαυτούς μας και στους απέναντι μας για το "Είμαστε ότι δηλώνουμε".
     
  7. Y13

    Y13 Regular Member

    Εγώ πάντως εύκολα διάβασα....... σφήνα ποπού ! Sorry για το Off topic.
     
  8. Dracon

    Dracon Jack of All Trades & Master of Most...

    Πάντα χαίρομαι να τις διαβάσω, παραμένεις σταθερά επί του θέματος. Ευχαριστώ για τον χρόνο σου.
     
  9. Dracon

    Dracon Jack of All Trades & Master of Most...

    Έχεις απόλυτο δίκιο μυθοπλάστη. Το τι δηλώνει κανείς μπορεί ωστόσο να οδηγήσεις σε παρανοήσεις και δυσλειτουργίες. Σε αυτό εστιάζω περισσότερο.
     
  10. Dracon

    Dracon Jack of All Trades & Master of Most...

    Θα έγραφα απλά "ΑΤΙΜΗ ΚΕΝΩΝΙΑ!" επειδή Με προκαλείς, όμως θα προσθέσω πως "απέναντι σε όλους τους εμπλεκόμενους" και πως η μεγαλύτερη κατάντια είναι κανείς να ψεύδεται απέναντι στον εαυτό του.

    Ευχαριστώ για την απάντηση.
     
  11. Dracon

    Dracon Jack of All Trades & Master of Most...

    Ακριβώς η σκέψη Μου.
     
  12. mystique

    mystique Owned Premium Member Contributor

    Με το «τι δηλώνεις», ενδεχομένως να «ξεγελάσεις» μερικούς/λίγους/πολλούς για όσο.

    Αν ωστόσο με όποια δήλωση, μπορείς να ξεγελάς τον εαυτό σου πρωτίστως...τότε ή δεν διαθέτεις την ωριμότητα και την ειλικρίνεια της αυτογνωσίας και της επίγνωσης...ή οφείλεις να ψάξεις καλύτερα τι συγγένεια έχεις με τις στρουθοκαμήλους.