Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σεξισμος και αγιος Ο θεος

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και υγεία' που ξεκίνησε από το μέλος SAP, στις 14 Σεπτεμβρίου 2015.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Oσο είναι άντρας ο θεός
    γέρος, μουσάτος και λευκός
    θα ζει για πάντα ο σεξισμός
     
  2. voluptas

    voluptas Regular Member

    Πάντως πέρα από την πλάκα (not), αν αναλύσεις ακόμα περισσότερο τη φωτογραφία, πιστεύω υπάρχει ένα κρυφό υποσυνείδητο και σεξιστικό (εννοείται) μήνυμα, αλλά και φαλλοκρατικό, ρατσιστικό, επονείδιστο, απεχθές, παράνομο και μη βιώσιμο, που θέλει να δείξει ότι το μικρό παιδάκι, κάνει ''άλματα'', κοινώς ''πηδάει''. Δεν είναι τυχαίο αυτό. Δηλαδή, όχι μόνο προετοιμάζει τις ψυχές των αθώων παιδιών σε ένα άδικο κόσμο όπου οι γυναίκες είναι στην κουζίνα τους αλλά και που οι άντρες παράλληλα κάνουν ''άλματα'' παντός τύπου. Κρυφά σεξουαλικά μηνύματα κοινώς.

    Προφανώς, προσπαθώ μέσα από χιούμορ να καταδείξω το absurdum τέτοιων σκέψεων όπως της quot-αρισμένης. Αρκετή φρίκη υπάρχει στον κόσμο θαρρώ για να εφευρίσκουμε και καινούργιες εκεί που δεν υπάρχουν.
     
  3. Jack Wolfskin

    Jack Wolfskin the big bad Wolf


    εγω ΕΙΜΑΙ πειραχτηρι, το ξερω, το ξερουν, και δεχομαι και τις συνεπειες του. Ανθρωποι χωρις χιουμορ εχουν τεραστιο προβλημα με αυτο. Εσυ κανονικα δεν εχεις, αλλου ειναι το .. προβλημα.

    Το να μιλαμε για σεξισμο σε φορουμ του BDSM και να υπαρχει ανθρωπος που να θεωρει την φραση μου "η σουμπ εχει ωραιο κωλο" σεξιστικη, θα επρεπε να τιμωρηθει επι τοπου με exmatriculation εφ ορου ζωης.
    Σαν χασοδικης, πιστευω οτι ξερεις τι σημαινει.

    Το σεντονιο ειναι τροπος εκφρασης και καλα κανεις και το ραβεις. Αλλα δεν δεχομαστε και οτι μας σερβιρουν !  

    Κανεις μεγα, ΜΕΓΑ λαθος. Η γραββατα ειναι μεταφραση απο τα γαλλικα, ιταλικα, κατι τετοιο, και εκει ειναι "η"
    Στα ελληνικα λεγεται ΠΕΟΔΕΙΚΤΗΣ
    Ναι, ξερω, αλλες 30 επειδη ειμαι σεξιστης...  

    ΔΕΝ σε μισω, ΔΕΝ ΔΕΝ ΔΕΝ. Σε πολλα εχεις κατα ουσια δικιο, αλλα χανεις στη συμπεριφορα.  
     
  4. lexy

    lexy .ti.va.

    Άλλη μία εβδομάδα αγάπης ξεκίνησε. Μπράβο @SAP (βλ. "Άγιος ο Θεός).
     
  5. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Για να μην βάλω διπλή παρέμβαση, ξεκινώ από σένα και δεν λέω πολλά. Γιατί δεν ενδιαφέρουν ούτε το νήμα, ούτε τους άλλους.
    Πρώτον, είπες την σύντροφο μου ηλίθια γιατί είναι μαζί μου, δεύτερον εμένα λούγκρα ( και σε διάφορα νήματα ), που δεν με ζόρισε σαν χαρακτηρισμός, αφού δεν είμαι.
    Αλλά και που να ήμουν, πάλι δεν θα με ζόριζε. Εκείνο που με "χάλασε" ήταν η πρόθεση και η οποία ήταν ξεκάθαρη.
    Και πολλά άλλα που δεν υπάρχει λόγος ν' αναμοχλεύουμε πόσο μάλλον εδώ.
    Συγνώμη αλλά και η καζούρα έχει ένα όριο. Τεσπα, ειλικρινά δεν σε μισώ ούτε κι εγώ. Απλά σου κάθομαι στο λαρύγγι.
    Το δέχομαι. Μου κάθεσαι κι εσύ ώρες ώρες. Αλλά μίσος για κάποιον που δεν γνωρίζω και δεν γνωρίζεις, θα ήμασταν ηλίθιοι και οι δυο.
    Ως προς την συμπεριφορά, εγώ λέω ότι εγώ με τον τρόπο μου κι εσύ με τον δικό σου είμαστε ο ένας για τον άλλο κόκκινο πανί.

    Υ.Γ. Μου άρεσε ο ορισμός σου της γραβάτας χαχα. Αν και αν δεν απατώμαι είχε ανακαλυφθεί στην Κροατία, εξ' ου και η ονομασία της ( δεν είμαι όμως σίγουρος ).

    ///////////////////////////////

    Τώρα επιστρέφω στο νήμα...

    Μου αρέσει η "κλασική" ( και σίγουρα ηλίθια ) παραβολή μου με την αρμαθιά από πέτρες. Που τρία άτομα βρίσκουν σ' ένα ξέφωτο.
    Το πρώτο χτίζει ένα φυλάκιο, για να προφυλαχτεί απ' τους εχθρούς ( υπαρκτούς ή πιθανολογούμενους ).
    Το δεύτερο χτίζει ένα βάθρο, για να κοιτάξει όσο γίνεται πιο μακριά.
    Και το τρίτο, τις χρησιμοποιεί σαν όπλο και προσπαθεί με κείνες, να χτυπήσει τους άλλους/ες δυο.

    Έτσι είναι και οι λέξεις, ο/η καθένας/καθεμία τις ερμηνεύει ή όπως γουστάρει ή όπως τις αντιλαμβάνεται.
    Δεν θα πλατιάσω επί του θέματος, έχω ήδη εκφέρει την άποψη μου σε σημείο αηδιαστικής ανάλυσης σε διάφορα άλλα νήματα.
    Οι διακρίσεις υπάρχουν και δεν μπορούμε να κρυφτούμε πίσω απ' το δάχτυλο μας.
    Υπάρχει όμως και η "όμορφη" συνήθεια, τα "προνόμια" που μας προσφέρουν ( ας είναι και ψίχουλα ) αρκετές φορές ( και αρκετοί/ες από εμάς ) να τα δεχόμαστε ευχαρίστως.
    Και ας έχουν και "παρενέργειες".

    Τεσπα, επειδή ειλικρινά εκνευρίζομαι όταν σκιαγραφείται η Ελλαδίτσα σαν Hell(as) και παντού "έξω" είναι σε άλλη διάσταση, είναι μονίμως χιλιάδες έτη φωτός μπροστά.
    Σας φέρνω το παράδειγμα της "προηγμένης" και μια εκ του αρχικού G8, Ιταλίας ( που πλέον είναι G20 ) και των quote rosa ( ροζ ποσοστών ) που έχουν νομοθετήσει για το κοινοβούλιο τους.
    Τι θα ήταν το ροζ ποσοστό? Ένα ελάχιστο νούμερο γυναικών βουλευτών ( sorry που δεν κλίνω το βουλευτής στο θηλυκό, δεν δύναμαι ) που πρέπει δια νόμου να υπάρχει στο κοινοβούλιο.
    Είναι ή δεν είναι σεξιστικό αυτό?
     
    Last edited: 15 Σεπτεμβρίου 2015
  6. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    @lexy να θέλεις να κάνεις εκεχειρία με κάποιον/α δεν είναι ζήτημα αγάπης, αλλά συμφέροντος. Έχουμε τόσα πράγματα για να σπάσουμε τα νεύρα μας.
    Ν' αφαιρέσουμε απ' το μενού τις ανούσιες αντιπαραθέσεις/"σκοτώματα" πίσω από μια οθόνη ( όταν είναι δυνατόν ), θέλω να πιστεύω ότι είναι εξυπνάδα.
    Τώρα αν κάποιος/α τρέφεται από καταστάσεις του είδους, είναι άλλου priest ευαγγέλιο.

    Υ.Γ. Τα popcornια είναι πιο εύγευστα να τα τρώμε κοιτώντας κάποια ταινία και όχι βλέποντας κάποιους/ες να "μαλλιοτραβιούνται".
    Αν μη τι άλλο αυτό το τελευταίο σαν θέαμα παρά είναι επαναλαμβανόμενο σε σημείο που καταντάει βαρετό.  
     
  7. Jack Wolfskin

    Jack Wolfskin the big bad Wolf

    ετσι ειναι ! Στην κροατια ανακαλυφθηκε και ηταν κατι σαν μαντηλι "αναγνωρισης"

    Δεν υπηρχε καμια προθεση, λεξεις ειναι και ερμηνευοντια κατα το δοκουν. Εσυ το ειπες ενα χιλιομετρο σεντονι πιο κατω.  

    Δε σε ξερω, δεν με ξερεις, ολα αυτα ειναι ασχετα με τη νημα, που για τα δικα μου μετρα και σταθμα, ειναι απλα για γελια.

    Τρίχες και τριχιές.

    Αυτα.

    Παω να φαω τα μακαρονια μου, με σαλτσα απο τρια γουρουνακια,
    παρεα με την σεξυ κοκκινοσκουφιτσα μου
     
  8. lexy

    lexy .ti.va.

    Εγώ είμαι γυναίκα, κατασκευασμένη να σπάω νεύρα. Και σε μόνιμη νιρβάνα by default   (σεξίζω λιγάκι)

    p.s δεν τρώω ποπκορν  
     
  9. Εδώ έχουμε την προσπάθεια θεραπείας του σεξισμού (απουσία ίσης μεταχείρισης και ευκαιριών) με τον απολυταρχισμό (επιβολή ποσοστώσεων). Πόσο άκυρο...
     
  10. Jack Wolfskin

    Jack Wolfskin the big bad Wolf

    χε χε.. χειμερινη ΜΑΣ κολλεκτιον, θα φορεθει πολυ φετος !  

     
     
  11. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Μάλλον επειδή η ρόκα του καλαμποκιού μοιάζει με φαλλό και κάνει σεξιστικό χαχαχα. Στα υπόλοιπα που είπες, μούγκα εγώ.  
     
    Last edited: 15 Σεπτεμβρίου 2015
  12. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Αγαπητέ, και τον σεξισμό τον κουβαλάμε εμείς οι ίδιοι/ες στο κεφάλι μας μέσα.
    Μετά από μια ηλικία ( και υποτίθεται κάποιες εμπειρίες ζωής ), αν μη τι άλλο, πρέπει να προσπαθούμε να τον αποβάλλουμε από μόνοι/ες μας.
    Δεν γίνεται να περιμένουμε σε όλα τις τάβλες του Moses.
    Τι είναι πιο σεξιστικό?
    Η γυναίκα που "φοβάται" κυρίως την γνώμη των άλλων γυναικών, αν ντυθεί "προκλητικά" για να βγει έξω?
    Η το "χαζοχαρούμενο" σχόλιο του εκάστοτε τυπά που θα την δει να κυκλοφορεί?

    Τσουβαλιαζόμαστε, αν και όταν τσουβαλιαζόμαστε, επειδή το θέλουμε/επιτρέπουμε εμείς οι ίδιοι/ες.
    Οι αξίες δεν έχουν ούτε γουνί, ούτε πέοντα. Όπως υπάρχουν επίσης κάποιοι ρόλοι που καλώς ή κακώς είναι αρκετά απαραίτητοι.

    Τελευταίο και τραβηγμένο απ' τα μαλλιά παράδειγμα. Δεν είναι σεξιστικό όταν λεν ότι η μητέρα είναι πολύ πιο σημαντική στην ζωή ενός παιδιού απ' τον πατέρα?
    Αν το πάρουμε βασιζόμενοι/ες στο πνεύμα της "παρτιζάνικης" αντιπαράθεσης, είναι.
    'Ίσως όμως και να είναι αλήθεια ότι ο ρόλος της μητέρας, είναι πιο σημαντικός.
    Αυτό δεν σημαίνει όμως, ότι ακυρώνεται εντελώς εκείνος του πατέρα.
    Τεσπα, να δίνουμε στους εαυτούς μας εκείνο που μας πρέπει, είναι σωστό και δίκαιο.
    Να νομίζουμε ότι το σύμπαν συστέλλεται και διαστέλλεται γύρω μας και ότι όλοι/ες μας κατατρέχουν μονίμως για έμφυτα ή επίκτητα χαρακτηριστικά μας, κατ' εμέ είναι λίγο φάουλ.

    "Μειώνουν"/ "πνίγουν" την ομάδα στην οποία σ' ενέταξαν ή θέλησες να ενταχθείς?
    Επιλογή σου να βγεις απ' το κοπάδι και να πολεμήσεις για τα δικαιώματα σου.
    Ένα είναι σίγουρο, όσο και να χτυπιέσαι, από μόνος/η τον κόσμο δεν τον αλλάζεις.
    Μπορείς όμως, να μην τον αφήσεις να σ' αλλοιώσει.
    Καθώς και όταν είσαι μάρτυρας καταστάσεων που είναι για σένα λανθασμένες ή κατάπτυστες ( όπως ο σεξισμός καλή ώρα ), να μην μένεις απλός/η παρατηρητής/ρια.
    Κάντε την "επανάσταση" δίχως εμένα, παρά είναι ευκολάκι. Και αυτά μου τα λόγια δεν έχουν συγκεκριμένο παραλήπτη.
     
    Last edited: 15 Σεπτεμβρίου 2015
Thread Status:
Not open for further replies.