Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σεξουαλική απελευθέρωση vs Πνευματική απελευθέρωση

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος L_Strike, στις 9 Οκτωβρίου 2006.

  1. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Αν εννοείς πως εξαιτίας της κοινωνικής καταπίεσης που βιώνει κάποιος σήμερα γεννιούνται ή καλλιεργούνται μέσα του οι τάσεις του σαδισμού ή του μαζοχισμού, τότε η θέση σου ισοδυναμή με την απάντηση στο ερώτημα "πως εμφανίζονται μέσα μας οι τάσεις αυτές;". Υποθέτω πως η θέση σου είναι πως και η κοινωνική καταπίεση συμβάλλει στην διάπλασή αυτής της κλίσης κάποιου, ως τμήμα του ευρύτερου κοινωνικού συνόλου που το περιβάλλει, μαζί με πολλούς (ίσως) άλλους παράγοντες. Διαφορετικά, ο σαδομαζοχισμός φαντάζει (σύμφωνα με τα λεγόμενά σου) ως ψυχαναγκαστική αντίδραση, ως kinky ράπισμα στην κοινωνία και ως επιβεβλημένο σύμπλεγμα, κάτι που με βρίσκει αντίθετο. Άλλωστε, ιδιαίτερα "φιλόξενη" για τον σαδομαζοχισμό χώρα είναι και η Ολλανδία, αλλά δεν θα την αποκαλούσα "καταπιεστική"...
    Θα διαφωνήσω, καθώς για πολλούς είναι κάτι περισσότερο ή κάτι διαφορετικό από απλή "σεξουαλική προτίμηση". Άλλοι το βιώνουν ως τρόπο ζωής, άλλοι ως φιλοσοφία και άλλοι (όπως δηλώνεις) ως έκφραση σεξουαλικότητας. Επιπλέον, προοδευτικότητα δεν είναι μόνο μια πολιτική θέση που αποσκοπεί στην βελτίωση του τρόπου ζωής (και σκέψης) της κοινωνίας, αλλά και το σύνολο κινήσεων με στόχο την ανάπλαση της προσωπικότητας κάποιου, σύμφωνα με τα κριτήρια Εκείνου.
    Θα πρέπει, όμως, να παραδεχθείς πως η συμφιλίωση κάποιου με την φύση του ισοδυναμεί με άνθρωπο που κατόρθωσε να υπερνικήσει τις αναστολές του, βλέποντας τον εαυτό του ως έχει και όχι μέσω επιθυμητού πρίσματος... και αυτό αποτελεί εσωτερική προοδο για εκείνον.
     
    Last edited: 17 Οκτωβρίου 2006
  2. afenthsbikys

    afenthsbikys αφεντης ντινας απο σημερα

    ο πονος μετα απο καποιο σημειο γινεται ηδονη.οι περισοτεροι πο δοκιμασαν ξαναδοκιμασαν κ συνεχιζουν
     
  3. Jack Wolfskin

    Jack Wolfskin the big bad Wolf

    Να του ριξουμε και δυο ματιες χασοδικη.

    Αυτο που παντα με προβληματιζε σε αυτην την κοινοτητα ειναι,
    οτι με την πρωτη ματια φαινεται οτι αλλος για Χιο τραβηξε κι αλλος για Μυτιληνη,
    φαινομενο, που επαναλαμβανεται με μαθηματικη επαναληψιμοτητα
    σε τακτικα χρονικα διαστηματα...

    Και αυτο ειναι πραγματι αξιοπεριεργο,
    για εναν χωρο οπου υποτιθεται οτι δινεται μεγαλη σημασια
    στην "απελευθερωση" και στην εξαλειψη διαφορων "ταμπου",
    δε νομιζεις ?
     
  4. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Engineer εγώ απλά ματιά του έριξα.
    Διάβασα το εισαγωγικό post και τίποτ' άλλο. Αν κατάλαβα καλά, ρωτάει εμείς για μας πως βλέπουμε το "θέμα". Όχι τι κάνουν οι άλλοι.
    Να διαβάσω ευχαρίστως πως βλέπουν το θέμα του νήματος οι άλλοι για κείνους.
    Να μιλήσω όμως για οποιονδήποτε άλλο πέρα από μένα, δεν μ' ενδιαφέρει καθόλου.
    Ούτε σκοπεύω να περιφράξω την δική μου σκέψη στο "εδώ" και στα όποια παραφερνάλια του.
    Τεσπα, το νήμα το πρότεινα. Δεν το άνοιξα εγώ. Άρα, ο καθένας ας γράψει ότι θέλει.

    Υ.Γ.

    Την προηγούμενη μου "παρέμβαση" - εκείνη που "ξέθαβε" το παρόν νήμα - την έσβησα.
    Γιατί θα έφτανα στις δυο, χωρίς να έχω γράψει κάτι σχετικό με το θέμα.  
     
    Last edited: 8 Μαρτίου 2016