Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σεξουαλική επιθυμία.

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος Ηλίας, στις 4 Ιουνίου 2008.

  1. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Εικάζω πως ο Ηλίας χρησιμοποιει (λανθασμένα κατ' εμε) το καθοδήγηση με την έννοια του "ενθάρυνση", ούτε όμως και η αυτόνομη δράση χωρις περαιτέρω ανάλυση των αποτελεσμάτων οδηγει στην εμπειρία.

    Επι του θέματος η αντιρρηση του Heinrich στην ερώτηση περί επίτευξη της αυξησης του πόθου από μια 20αχρονη θα έλεγα πως μπορεί να αναχθει στο αν πρόκειται όντος περί πλοίου ή βαρκούλας στην ρήση "το αιδείον σέρνει πλοίον" δεν καταλήγουμε όμως έτσι παλι σε αυτό που, ευστοχα έθεσε η Afrodyte μιλώντας περί βούλησης;
     
  2. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Καθοδήγηση από τα ένστικτα του.

    Ένα μωρό κλαίει. Κάποιος πάει κοντά του. Το καταγράφει και το αξιοποιεί. Τι είναι αυτό που καθοδηγεί το μωρό ώστε να αξιοποιήσει αυτό του το βίωμα, με αυτόν τον τρόπο;
     
  3. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Όχι Καπετάνιο δεν μιλάω για ενθάρρυνση. Ο άνθρωπος γεννιέται με ένστικτα. Βιώνει κάποιες πρώτες καταστάσεις και τα ένστικτα του (ακομπλεξάριστα ίσως όσο ποτέ ξανά, ακόμα δεν έχει αρχίσει να περιπλέκεται από διλήμματα ), τον καθοδηγούν στην αξιολόγηση της εμπειρίας του. Για αυτήν την καθοδήγηση μιλάω.

    Οπότε το ένστικτο δίνει τις πρώτες κατευθύνσεις που αυτές και όσο η εμπειρία αυξάνεται φιλτράρεται και καταλήγει στην βούληση.

    Η εμπειρία ποιεί τα φίλτρα και αυτό που περνάει από αυτά είναι τελικά η έκφραση της επιθυμίας.
     
  4. Guest05

    Guest05 Guest

    Βρε Λιάκο μη με διαβάζεις διαγώνια. Είπα σε πολύ πρώιμα στάδια αυτό που λες ισχύει.
     
  5. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Re: Απάντηση: Re: Σεξουαλική επιθυμία.

    Πιστεύω ότι κάποιος γίνεται τσούλα, όταν χρησιμοποιεί είτε συνειδητά είτε υποσυνείδητα την δύναμη που αποκτά από την σεξουαλική επιθυμία που γεννάει στους άλλους. Τώρα αν καταφέρνει κιόλας να επιτύχει; Είναι ένα γινόμενο πολλών παραγόντων. Παράγοντες που θα ήθελα από αυτό το νήμα και μέσα από την συνολική οπτική να ανακαλύψουμε.

    Εσύ τι λες;
     
  6. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Δεν νομίζω ότι διαφωνούμε. Και σίγουρα δυσκολεύομαι να δώσω αυτό που σκέφτομαι γραπτά Όμορφε συγχώρεσε με  

    Καθοδήγηση πάντα υπάρχει. Όταν δεν υπάρχουν ανάλογες εμπειρίες, τότε από τα ένστικτα. Ενώ όταν υπάρχουν, από την αξιολόγηση των συμπερασμάτων που άφησαν. Σε αυτό διαφωνούμε;
     
  7. Guest05

    Guest05 Guest

    Δεν διαφωνούμε, κυρίως γιατί τα σεξουαλικά ένστικτα είναι ιδιαίτερα ισχυρά ώστε να μπορούν να πάρουν και την έννοια της (έσω) καθοδήγησης.

    Όταν υπάρχουν όμως οι εμπειρίες, με αποτέλεσμα το υποκείμενο να έχει πέραν του ενστίκτου και την αξιακή κατηγοριοποίηση αναλόγων περιστάσεων, τότε λειτουργεί περισσότερο μηχανιστικά. Εκεί παίζουν τώρα πολλά δύσκολα πράματα Λιάκο μου. Ένα από αυτά είναι το συναίσθημα.

    Να σου πω ένα φανταστικό παράδειγμα. Εγώ είμαι ένας ιδιαίτερα έμπειρος ερωτικός παρτενέρ με μια απίστευτη εμπειρία και με μεγάλο τάλαντο. Δεν λειτουργώ όμως χωρίς την παρουσία του έρωτα. Του συναισθήματος. Αυτό αμέσως ακυρώνει όλη την μηχανιστική μου προσέγγιση στα παραπάνω.
     
  8. Afrodyte

    Afrodyte Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Σεξουαλική επιθυμία.


    Πιστευεις οτι μια τσουλα ενδιαφερεται για την επιθυμια που προκαλει στους αλλους η για τη δικη της απολαυση πρωτιστως;
     
  9. Guest05

    Guest05 Guest

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Σεξουαλική επιθυμία.

    Κοκόνα μου θα πρέπει να ξέρεις πως δεν υπάρχουν άνθρωποι ( ακόμα και τσούλες ) που προκαλούν, υπάρχουν μόνο άνθρωποι που προκαλούνται.
     
  10. Afrodyte

    Afrodyte Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Σεξουαλική επιθυμία.

    Θα μπορουσες να μου το τεκμηριωσεις αυτο σε παρακαλω;
     
  11. Atroce_Libertina

    Atroce_Libertina Regular Member


    Τα προηγούμενα, σε όποιο βαθμό υφίστανται, τα πατρονάρει, εξαίροντάς τα, πλείστες όσες φορές, η ανενδοίαστη, ανεπιφύλακτη και εξαρχής δηλωθείσα, με όποιον τρόπο, διάθεση "θυματοποίησης" του εκάστοτε ανευρίσκοντος ενδιαφέρον στο πρόσωπό της. Και δεν αναφέρομαι σε bdsm σχέσεις, οι οποίες αναλόγως κάθε φορά, ίσως απαιτούν ή και δικαιολογούν τέτοιου είδους προδιάθεση. Αναφέρομαι σε περίπτωσεις εν γένει συναισθηματικού-ερωτικού ενδιαφέροντος, κατά τις οποίες, προτού ακόμη σαγηνευθεί κανείς από το όποιο ταλέντο, την εμπειρία, την αντίληψη κλπ, αφήνεται να τον "παίξουν", συντηρώντας, ο τελευταίος, μία από τον ίδιο διαμορφωθείσα κατάσταση και παρέχοντας, κατ' αποτέλεσμα, στην κοπέλλα, για τη οποία ο λόγος : την πολυτέλεια προσλήψεως νέων εμπειριών, την περαιτέρω "καλλιέργεια" του όποιου ενυπάρχοντος ταλέντου και αντιλήψεώς της και κατ' αποτέλεσμα την περαιτέρω διαμόρφωση της προσωπικότητας τόσο του ενός όσο και του άλλου και κυρίως : του ενός σε βάρος του άλλου.
     
  12. Guest05

    Guest05 Guest

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Σεξουαλική επιθυμία.

    Είναι απλό πουλάκι μου. Όσο προκλητικά ας πούμε ντυθεί ή συμπεριφερθεί μια τσούλα αν εγώ δεν προκληθώ, αμέσως ακυρώνω την δική της προκλητικότητα.