Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σεξουαλικότητα: Διαστροφή και Πρόληψη

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Resources and Tutorials' που ξεκίνησε από το μέλος Kits, στις 29 Μαϊου 2007.

  1. FZTASH

    FZTASH Regular Member

    Πέρα από το ότι όλοι νομίζω συμφωνούμε πως το κείμενο είναι από κατάπτυστο έως αστείο, μου προξενεί εντύπωση πως οι διάφοροι μορφωμένοι κατηχητές χρησιμοποιούν την επιστημονική τους κατάρτιση για να πουν απλά ότι η μόνη λύση είναι ο θεός. Και όλοι, μα όλοι έχουν μια σταθερή διαδικασία. Παραθέτουν μια επιχειρηματολογία διατυπωμένη με επιστημονικούς όρους, χρησιμοποιούν όμως αυθαίρετα συμπεράσματα και παλαιολιθικές θεωρίες-αντιλήψεις και πάντα η αναφορά στο θεό έρχεται στο τέλος χωρίς να αναφέρεται πουθενά στο προηγούμενο κείμενο, ίσως για να μην αποθαρρύνει τους περισσότερους από το να συνεχίσουν το διάβασμα. Αλλά το ανάγεις σε κολάσιμη πράξη την διαφορετική από τη "νόρμα" (?????) σεξουαλικότητα φέρνει λίγο σε μεσαίωνα.
    Δεν ξέρω ποιους πείθουν με όλα αυτά, μάλλον το ανησυχητικό είναι ότι βρίσκονται κάποιοι που πείθονται ακόμα και σήμερα, άλλωστε υπάρχει μια τάση νέο-πουριτανισμού και επιστροφής σε παλαιότερα ήθη στις αναπτυγμένες κοινωνίες.
    Και για να παραφράσω τον συγγραφέα, η ένταξη διαστροφικών σκέψεων και φαντασιώσεων, συνιστά απαραίτητη προϋπόθεση της ομαλής σεξουαλικής ζωής.
     
  2. Noble

    Noble Regular Member

    Πέρα από τις όποιες γραφικότητες του κειμένου, αξίζει να σταθεί κανείς σε αυτές τις γραμμές. Ο συγγραφέας του κειμένου δεν δείχνει να ασπάζεται την αξία της ψυχοθεραπείας, μεγενθύνοντας υπερβολικά μία από τις πολλές διαστάσεις της που είναι ασφαλώς η ανακούφιση από τον ψυχικό πόνο που τις περισσότερες φορές δημιουργεί η παρέκκλιση, αγνοώντας μάλλον εσκεμμένα ότι η διαδικασία ανακούφισης και ισορρόπησης είναι απαραίτητο στάδιο προκειμένου να ολοκληρωθεί επιτυχώς και αποτελεσματικά η σεξουαλική ψυχοθεραπεία, αλλά φυσικά δεν είναι ο στόχος.

    Το κείμενο, αν είναι κατάπτυστο όπως είπαν μερικοί, είναι για αυτόν ακριβώς τον λόγο.

    edit:

    O παπάς πάντα ήταν ανταγωνιστικός του ψυχοθεραπευτή. Εκεί που ο ψυχ. προτάσσει την ψυχανάλυση, την συστημική, ή την συμπεριφορική, ο παπάς αντιπροτείνει την "ταπείνωση" και την "συναίσθηση της προσωπικής μας αθλιότητας". "Όπλα" που εικάζω πως είναι, αν όχι υπεύθυνα, τουλάχιστον συνυπεύθυνα για την δημιουργία παρέκκλισης και διαστροφής. (Οι επίμαχες λέξεις, εντός ή εκτός εισαγωγικών κατά προτίμηση)
     
    Last edited: 18 Σεπτεμβρίου 2008
  3. john_slave96

    john_slave96 Contributor



    Είπα και εγώ: δικό του είναι; Τόσο καλό;;;
     
  4. Kits

    Kits Contributor

    Απάντηση: Re: Σεξουαλικότητα: Διαστροφή και Πρόληψη

    εχεις δικιο, τοσο δεν μπορω να γραψω... αλλωστε ονειρο μου ειναι να σε φτασω καποτε!
     
  5. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Σεξουαλικότητα: Διαστροφή και Πρόληψη

    Ούτε και τα δικά μου είναι δικά μου. Είναι του Άλλου!!! (πλάκα έκανα μην παρεξηγήσαι)
     
  6. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Σεξουαλικότητα: Διαστροφή και Πρόληψη

    Στη διαστροφή διαπρέπω. Και στην πρόληψη, είμαι ξεφτέρι. Η σεξουαλικότητα, όμως, τί είναι ακριβώς;
     
  7. Kits

    Kits Contributor

    Απάντηση: Σεξουαλικότητα: Διαστροφή και Πρόληψη

    ειναι αυτο που λειπει απο το φορουμ...