Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σκέψεις και προβληματισμοί για τις BDSMικές συζητήσεις στο forum

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος espimain, στις 14 Μαρτίου 2017.

  1. NewKatrin

    NewKatrin Very irregular member

    «Ο νόμος θεωρεί ως προστατευόμενο αγαθό την τιμή ή την υπόληψη του προσώπου, το οποίο είναι μέλος μιας οργανωμένης κοινωνίας και κινείται στα πλαίσια της συναλλακτικής ευθύτητας. Η τιμή του προσώπου θεμελιώνεται επί της ηθικής αξίας, η οποία πηγή έχει την ατομικότητα και εκδηλώνεται με πράξεις ή παραλείψεις. Δεν αποκλείεται στην έννοια του γεγονότος να υπαχθούν η έκφραση γνώμης ή αξιολογικής κρίσης ακόμη δε και χαρακτηρισμός οσάκις αμέσως ή εμμέσως υποκρύπτονται συμβάντα και αντικειμενικά εκδηλωτικά στοιχεία, τα οποία στη συγκεκριμένη περίπτωση συνιστούν προσβολή της προσωπικότητας, δηλαδή μόνον όταν συνδέονται και σχετίζονται με το γεγονός κατά τέτοιο τρόπο, ώστε ουσιαστικώς να προσδιορίζουν την ποσοτική και ποιοτική του βαρύτητα, άλλως .μπορεί να αποτελούν εξύβριση κατά την ΠΚ 361.«

    Υπαρχουν λεξεις που ειναι αρνητικα φορτισμενες και βαραινουν καποιους ανθρωπους αναλογα με το background τους, τις εμπειριες κλπ
    Εμενα πχ μου φαινεται ιδιαιτερα αντιαισθητικο να αποκαλεσω καποιον «μαλακα» και δεν θα το κανω οσο κι αν γουσταρει
    Η λεξη «πουσταρα» μου προκαλει ιδιαιτερα αρνητικα συναισθηματα για τον εκφεροντα. Αλλα υπαρχουν ατομα που λατρευουν να τοτς αποκαλεις ετσι. Η «προσβολη» εχει παρα πολλους παραγοντες που την προσδιοριζουν απο πισω της. Δυσκολο θεμα πιασατε
     
  2. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Εγώ θέλω να με αποκαλούν "έρωτα μου αγιάτρευτε"
     
  3. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Καλά κούλαρε λίγο. Πέραν του νομικού πλαισίου υπάρχουν κι άτομα που δέχονται διαδικτυακό, κι όχι μόνο, μπινελίκωμα και μετά μπορεί μέχρι κι απόπειρα αυτοκτονίας να κάνουν. Δεν χρειάζομαι PhD για να ξέρω ότι οι λέξεις πληγώνουν κι ότι η κακοποίηση μπορεί είναι και λεκτική.
     
  4. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Σαχάρα θα γίνουμε!

       
     
  5. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Ελπίζω να είναι σκληροπετσος ο @Libertine SD και να μην κάνει καμία ανοησία.
     
  6. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Σοβαρά τώρα;
     
  7. sapfw

    sapfw out of order Contributor

    Έτσι είναι αν έτσι νομίζεις  
     
  8. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Με ποιον ορισμό της μανίας, τον ψυχιατρικό, της έντονης εμμονής ή της μεγάλης έντασης;
    Btw, το παραπάνω είναι και αυτό fallacy, ένα αντίστροφο ad verecundiam καθώς δεν είσαι σε θέση να γνωρίζεις πόσο καλά ή όχι κατέχω το εν λόγω ή το οποιοδήποτε θέμα.

    Fun fact: ο κακός χαμός που έχει γίνει με τη λέξη ανδράποδο ξεκίνησε επίσης με fallacy. Το όνομα αυτού definist fallacy.
     
  9. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Δεν είναι οι λέξεις, είναι όλο το περιεχόμενο. Context matters.
     
  10. rea..

    rea.. Contributor


    Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα Στεγνή και καθαρή όλη μέρα!
     
  11. brenda

    brenda FU very much

    Και ποιος νοηματοδοτεί;
    Δεν στέκουν γλωσσολογικά αυτά που λες.
    Νομίζω πως δεν έχεις σπουδάσει γλωσσολογία.
    Η απομόνωση μιας λέξης το ξέρεις ότι δεν αρκεί.
    Η χρήση της όμως ως συνώνυμη με άλλη, ενώ δεν είναι, είναι σαφής νοηματοδότηση, ή προσπάθεια νοηματοδότησης.
    Αφήστε με να αγιάσω και ν'απέχω, μην βάζετε συνεχώς νέα θέματα προς συζήτηση κουοτάροντας εμένα.
    Συζητήστε τα μεταξύ σας, αφού συμφωνείτε κιόλας.
    Ελπίζω να μην χρειαστεί να επανέλθω.
    Καλή συνέχεια.
     
  12. rea..

    rea.. Contributor

    Λάθος Αντ κατινέιμ είναι.
    Που ακριβώς βρίσκονται οι δηλώσεις σου περί της παντογνωσίας σου να σπεύσω να διαψεύσω με ντοκουμέντα?