Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σκέψεις και προβληματισμοί για τις BDSMικές συζητήσεις στο forum

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος espimain, στις 14 Μαρτίου 2017.

  1. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Για να κρίνει κάποιος βίωμα χρειάζεται σπουδές, άσκηση υπό εποπτεία και κατόπιν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ψυχαναλυτή. Περιλαμβάνεται δεοντολογία.

    Εμείς, εδώ, μπορούμε να συζητάμε για το βίωμα του άλλου, κατά προτίμηση καλόπιστα, δηλαδή δεχόμενοι ότι δεν αποσκοπεί κάπου που να αφορά εμάς ο βιωματούχος και ότι δεν μας έχει βάλει με το ζόρι σε κάποιο κάδρο που ούτε γνωρίζουμε ούτε συναινέσαμε να μπούμε.

    Αυτά δεν σημαίνουν ότι το βίωμα είναι υπεράνω, εν γένει, ούτε "ιερό". Σημαίνουν ότι δεν μπορεί ο καθένας να μπει στο πετσί του Άλλου και να τον καταλάβει.
     
  2. de7

    de7 s

    Μόλις απαντήσατε στον εαυτό σας

     
  3. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Όχι @gaby_m , αυτά απαιτούνται για να ασκήσει θεραπεία ή να χειριστεί τον πάσχοντα, όχι για να κρίνει.
    Όχι @gaby_m , μπορούμε να συζητάμε όπως κρίνουμε, συμπεριλαμβανόμενης της κρίσης του πού αποσκοπεί κι από πού έρχεται ο "βιωματούχος", συμπεριλαμβανόμενης της κρίσης του πόσο μας αφορά. Το "βίωμα" ορισμένων κρίνεται προνομιακά σε σχέση με το "βίωμα" άλλων, με μέτρο το σκούξιμο. Επιλεκτικές ευαισθησίες στο "βίωμα" γίνονται αστείες. Όλοι βιώματα μπορούν να επικαλεστούν, και ορισμένοι το κάνουν κιόλας.
    Οποιοσδήποτε αποφασίζει αν θα μπει στο πετσί, αν θα βγει απ' τα ρούχα του, αν θα συζητήσει, αν θα καταλάβει, αν θα προσπαθήσει, αν θα σκούξει, ή ο,τι τον φωτίσουν οι θεοί. Ξανά: οι επιλεκτικές ευαισθησίες είναι εντελώς προσχηματικές και μονομερείς.
     
  4. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Τα κριτήρια για να κρίνει πού τα βρήκε; Εξ ιδίων τα αλλότρια;

    Αγνοούσα, ως τώρα, ότι υπάρχει τόσο σκληρός ανταγωνισμός στο πεδίο των βιωμάτων. Ποιο ακριβώς είναι το διακύβευμα;

    Τι να αποφασίσει αν δεν μπορεί έτσι και αλλιώς;

    Οι ευαισθησίες μόνον επιλεκτικές μπορεί να είναι, αλλιώς θα τρελαινόμασταν στην οδύνη, όλοι μαζί, όλη την ώρα. Το θέμα δεν είναι να τις νιώθουμε, το θέμα είναι πώς χειριζόμαστε τις ευαισθησίες του άλλου όταν δεν είναι δικές μας.
     
  5. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Τι ακριβώς σας εμπόδισε να κρίνετε το βίωμά μου, αν υποθέταμε οτι διαβάσατε τι έγραψα;

    Ίσως σας εντυπωσιάζει, αλλά και τα δικά μου βιώματα επιδέχονται κριτική κι ανάλυση. Δεν είναι προνομιούχα. Δεν είναι ανέγγιχτα. Δύνανται να επιβεβαιώνονται, να διαψεύδονται, να επεξεργάζονται, να πλουτίζονται, κ.ο.κ
     
  6. Nickname

    Nickname Όμορφος, έξυπνος και μετριόφρων Contributor

    @de7 ο καθένας έχει δικαίωμα να γράψει ελεύθερα τις εμπειρίες του. Από εκεί και πέρα υπάρχει και ο δέκτης του κειμένου, ο αναγνώστης.
    Ποιος είναι εκείνος που θα απαγορεύσει στον αναγνώστη να σκεφτεί διαβάζοντας ένα κείμενο; Ποιος είναι εκείνος που θα απαγορεύσει στον αναγνώστη να εκφράσει ελεύθερα τη σκέψη του για κάτι που διάβασε;
    Δεν καταλαβαίνω αυτή την προσπάθεια συμμόρφωσης της ελεύθερης σκέψης.
    Αν κάποιος θέλει να μην κρίνουν το ποστ του να μην το ανεβάσει, όχι το αντίθετο.Η προσωπική στιγμή παύει να είναι προσωπική από τη στιγμή που δημοσιοποιείται.

    Μας υποχρεώνει κανείς όταν μια προσωπική εμπειρία δημοσιοποιείται να βαράμε παλαμάκια μόνο; Υπάρχει κάποιος νόμος εκ των άνωθεν που μας επιβάλλει να κρατήσουμε το στόμα μας κλειστό και να μην εκφράσουμε ελεύθερα τη σκέψη μας;
     
  7. sapfw

    sapfw out of order Contributor

    Ορθόν ορθοτάτον...

    Με τη διαφορά ότι δεν έχω δει παρόμοιο ζήλο όχι απλώς κρίσης αλλά κυρίως επίκρισης σε άλλες εμπειρίες...
     
  8. Queen87

    Queen87 Contributor

    ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ - ΣΧΟΛΙΑΣΤΗΣ

    Η αλήθεια είναι @DreamMaster πως διαβάζω τα γραπτά σας χρόνια. Πριν ξαναμπείτε στο φόρουμ... γιατί πριν δεν δεν ήμουν εγώ. Και θα μου πείτε τι με νοιάζει κορίτσι μου; δεκάρα δεν δίνω... και καλά κάνετε... αλλά βλέπω διαφορά να μην την πω; Σας διάβαζα λοιπόν γιατί στα γραπτά σας είτε συμφωνούσα είτε διαφωνούσα υπήρχε η γνώση, η μελέτη, ο όμορφος λόγος.
    Γυρίσατε και δεν μπορώ να συμφωνήσω παραπάνω από την @Seras Victoria προσβάλετε δημόσια δη και σωρηδόν.
    Επειδή υπερσπίστηκε την @gaby_m σημαίνει οτι έχει δυσκολία στην σκέψη; τς τς τς που πήγαν οι τρόποι σας Dream; τόσο έξω έπεσα από τα γραπτά σας ή ο χρόνος σας έκανε πικρόχωλο;

    Διαβάζοντας σας δεν νομίζω ότι σας ενδιαφέρει και τόσο αν μετέφερε η gaby σωστά την μετάφραση αλλά βγήκατε από τα ρούχα σας προφανώς γιατί έχετε μένος προς το πρόσωπο της... αφού την αποκαλείται η εν λόγο και η εν λόγο...
    Και ερωτώ και σιγά μην πάρω απάντηση... προς τι τέτοιο μένος; γιατί κακά τα ψέματα μια αντιπάθεια ε την έχετε... σε αντίθετη περίπτωση θεωρώ θα ήσασταν στην αντίθετη όχθη με τα επιχειρήματα σας και της ευγένεια στην κορυφή όπως έχετε κάνει και με άλλα μέλη... για γυναίκες μιλώ... γιατί με τους άνδρες ε πως να το κάνουμε μαλώνατε...
    Μήπως να μας πείτε και εμάς τι σας έχει κάνει να μπούμε και εμείς στο κλήμα;
    Εγώ λέω να ξαναβρείτε το παλιό καλό σας εαυτό με τα ωραία γραπτά... οι προσβολές μέσω ίντερνετ είναι χάσιμο χρόνου και κρίμα πόσο μάλλον όταν απευθύνονται σε γυναίκες.
     
  9. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Εικάζετε οτι η κρίση εφευρέθηκε μετά την προτυποποίηση της ψυχοθεραπείας;
     
  10. iDontKnow

    iDontKnow Regular Member

    Δεν έχω διαβάσει τι έχει ειπωθεί, οπότε το παρακάτω αφορά μόνο το quoted κομμάτι.

    Όταν δηλαδή η προσβολή δεν απευθύνεται σε γυναίκες είναι λιγότερο κρίμα και χάσιμο χρόνου?
     
  11. Nickname

    Nickname Όμορφος, έξυπνος και μετριόφρων Contributor

    @sapfw αγαπημενη χαίρομαι που συμφωνείς και εσύ και όσοι σου έκαναν like.
    Αναφέρεται στο κείμενο με το οποίο συμφωνείς:
     
  12. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Ε, μα....