Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σκέψεις και προβληματισμοί για τις BDSMικές συζητήσεις στο forum

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος espimain, στις 14 Μαρτίου 2017.

  1. tithon

    tithon Contributor

    μην γίνεστε αυστηρός με τον εαυτόν σας, όλοι έχουν μια θέση, όλοι έχουν το ενδιαφέρον τους. έχει για όλους.
     
  2. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Σας υπενθυμίζω ότι το σχόλιό μου απευθυνόταν στην γενικότατη διατύπωσή σας "έχω πάψει προ πολλού να αναμένω ή να προσδοκώ εξάλειψη της αγένειας από την ανθρώπινη φύση". Αλλά είτε ειδικά είτε γενικότερα, θεωρώ ότι αγένεια και διένεξη δεν είναι αλληλένδετα.
     
  3. AlexanderV

    AlexanderV Contributor

    Define αλληλένδετα 
     
  4. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Ευγένεια είναι να κρατάς τους τύπους.Να προσέχεις πως εκφράζεσαι και φέρεσαι απέναντι στον όποιον άλλον.Μπορείς να εκφράσεις την αλήθεια σου με απόλυτη ευθύτητα,ακόμη και τον εκνευρισμό σου αλλά με τρόπο τέτοιον ώστε να μην παραβείς τα στοιχειώδη όρια αποστάσεων.Τώρα όμως όπως το εξηγώ,αναρωτιέμαι αν η εγγύτητα μπορεί να συνδέεται με την αγένεια.Συνήθως δεν κρατάς τους τύπους με ατόμα που γνωρίζεις,τουλάχιστον όχι στο 100% , γιατί στην ευγένεια υπάρχει πάρα πολλή τυπικότητα που συνήθως δείχνει κι ότι υπάρχουν αποστάσεις μεταξύ των ατόμων.
     
  5. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Όταν η απόσταση δεν τηρείται, αυτόκλητα, χωρίς να υπάρχει κι από τα δύο μέρη συμφωνια, όταν μονομερώς καταλυεται, με το έτσι θέλω, Ξες ποιος είναι γω, ρε, δεν είναι αγένεια?
     
  6. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Επομένως μάλλον επιβεβαιώνεται η προσπάθεια ορισμού μου,έχει να κάνει όντως με την διατήρηση αποστάσεων...
     
  7. NewKatrin

    NewKatrin Very irregular member

    Οταν γραψω μια σαχλαμαρα (κατα την αποψη καποιων) και εισπραξω τις απαντησεις
    - Τι τσαμπουνας εκει?
    - Πως σου κατεβηκε αυτο?
    - Ρε κοπελα μου?
    - βαλε πρωτα τη γλωσσα στο μυαλο
    κλπ κλπ
    Ολες εμπεριεχουν ευθυτητα. Αλλα ολες ειναι αγενεστατες!

    Κατανοοω πληρως την αντιδραση. Ωστοσο μια απαντηση του τυπου "νομιζω οτι δεν εχετε δικιο" η "πιστευω/θεωρω οτι κανεις λαθος" ...πιστευω/θεωρω οτι θα διεγειρε πολυ λιγοτερο τα "τσαμπουκαλιστικα" αντανακλαστικα. Χωρις να τα δικαιωνω ουτε κατ' ελαχιστο φυσικα....
     
  8. tithon

    tithon Contributor

    οι παραπάνω εκφράσεις, ξεκαρφωτες, χωρίς συμφραζόμενα, μπορεί να είναι ανόητες (χωρίς νόημα), αλλά αγενείς δεν είναι από μόνες τους. την απόσταση και την αδιαφορία που εκδηλώνει η ευγένεια (ο κώδικας των ευγενών, που δεν επιτρέπει ευθύτητα και κυρίως αμφισβήτηση) δεν την παραβιάζει υποχρεωτικά το απροφάσιστο. οι δούκες μεταξύ τους μιλούν ευθύτερα.
     
  9. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Ευγένεια μπορεί να υπάρξει μεταξύ δυο συνομιλητών που έχουν κοινό κώδικα και ποιότητα και πλήθος γνωστικού αντικειμένου και βιωμάτων, οπότε και συνομιλούν άνευ φερετζέ, στα ίσια και όπως γουστάρουν...

    Η άλλη ευγένεια είναι πρακτικές (διαμόρφωση προσσχημάτων, δημιουργία αποστάσεων, χρήση πληθυντικού κλπ) του φερετζέ για τα κατά περίπτωση ζητούμενα (αποφυγή, εκτόνωση, (δια)σκέδαση κλπ)...
    Στην πραγματικότητα η διαμόρφωση της ευγένειας ως modus operandi είναι η πρώτη υλοποίηση του πολιτικώς ορθού, ως απότοκο, απόρροια και αποτέλεσμα καταστάσεων, που όμως εκφεύγουν του παρόντος...
     
  10. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Το παραπάνω δεν είναι αγένεια.
    Είναι πλήρης, ολική, γνήσια αδυναμία κατανόησης του περιεχομένου.
    Για να είμαι ευγενική.
     
  11. mariosxl

    mariosxl Beautiful World

    Όταν μιλώ σε άντρα και θέλω να τον ταρακουνήσω μιλώ όπως θέλω.

    Εσύ στο παιδί σου τι θα έλεγες; Στο παιδί σου, όχι σε κάποιον άγνωστο. Θα του έλεγες δεν πειράζει να αφεθεί;
     
  12. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Άξεστο (ανικανότητα κατανόησης περιεχομένου).