Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σκλάβοι και όλα τα άλλα

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Nemo, στις 3 Αυγούστου 2013.

  1. Nemo

    Nemo Nemo D/s Jongleur

    Ο σκλάβος και η σκλάβα επιβεβαιώνεται οπουδήποτε αλλού εκτός από το κρεββάτι. Το ίδιο και οι Master και η Mistess. Και μόνο στα πλαίσια της προσωπικής του σχέσης και όχι με τον κάθε τυχαίο. Αποδεχθείτε τα αυτονόητα για να ξεκολλήσετε από τα στερεότυπα. Αφέντες και Αφέντρες δεν σας χρίζει το κρεββάτι σας. Μπορεί να είστε και απλοί γκουσκούνηδες. Το switch και το submissive περιγράφουν σεξουαλικές συμπεριφορές, όχι χαρακτήρες. Μπορεί να είσαι σεξουαλικά switch, αλλά η ψυχή βαθειά μέσα σου να είναι ψυχή σκλάβου. Όπως είπε κάποτε και η Lara "σκλάβος είναι χαρακτήρας". Αφιέρωση ψυχής, υπηρεσία και υποτακτικότητα στην καθημερινότητα. Ας σοβαρευθούμε επιτέλους με τα στερεότυπα. Το πώς κάθεσαι στο κρεββάτι, αν τον χώνεις ή τον τρως ή και τα δύο, αν είσαι δεμένος ή σου αρέσει να εξευτελίζεσαι ή να εξευτελίζεις την ώρα που το κάνεις στην κοπέλα σου, δεν λέει ότι είσαι Master ούτε Mistress, ούτε σκλάβος ή σκλάβα !
     
  2. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Σου ομολογώ, ότι παρ' ότι απλό το νήμα σου ( και μπράβο σου, γιατί εγώ συχνά χάνομαι στο μυαλό μου, όταν εκφράζομαι, πόσο μάλλον όταν γράφω ), ψιλομπουρδουκλώθηκα. Συμφωνώ απολύτως μαζί σου, όταν λες ν'αφήσουμε στην άκρη τα όποια στερεότυπα. Το αν κάποιος τον "δίνει" η τον "παίρνει" στο "κρεβάτι" του, δεν του "κολλάει", ούτε "ξεκολλάει" καμία ετικέτα, το ίδιο πιστεύω κι εγώ...

    Αλλά οι σεξουαλικές συμπεριφορές είναι πάντα αποκολλημένες από τον χαρακτήρα κάποιου? Δεν είναι γενίκευση κι αυτό? Δεν είναι επιβολή της όποιας ορθότητας? Και ο σεβασμός στην διαφορετικότητα και στην επιλογή που πάει? Αυτό το δικαίωμα στην διαφορετικότητα που για μας, τόσο σθεναρά ευαγγελιζόμαστε?


    Εγώ που την όποια βουδουσουμιάρικη "πρακτική" την έχω συνδέσει πρωτίστως με την όποια ερωτική μου ικανοποίηση, γι' αυτό είμαι λιγότερο βουδουσουμιάρης?
    Για να γίνω λιγάκι πιο ξεκάθαρος...Το πως φέρομαι εκτός "κρεβατιού", είναι σχεδόν παρόμοιο με το πως φέρομαι εντός...Τον όποιο κωλοχαρακτήρα έχω "έξω", κουβαλάω και "μέσα"...

    Πάντως αν εδώ υπήρχε επιλογή, να μην δηλώνω κανένα status, όπως υπάρχει ήδη η επιλογή, του να μην δηλώνεις σεξουαλικό προσανατολισμό, θα το έκανα ευχαρίστως...Γιατί κατάλαβα ότι η "ετικέτα" αντί να βοηθάει τον διάλογο, τον εμποδίζει τις περισσότερες φορές...

    Στο λέω ειλικρινά, αυτό είναι ένα από κείνα τα νήματα που "τριγύριζα" εδώ και καιρό, αλλά δεν ήξερα αν ήταν "έξυπνο", ν' ακουμπήσω...Είμαι σίγουρος ότι αργά η γρήγορα, θα εκτρεπόταν as usual...Και σοβαρά - για μια φορά - θα μου άρεσε μια συζήτηση "κόσμια", όσο και να διαφωνούσαμε ( όποιοι θα εμφανίζονταν )...δίχως παρωπίδες η "τοίχους"...δίχως γαλόνια, η αξιώματα που θα χτυπιόμασταν, να "στάξουμε" στον εγκέφαλο των άλλων...

    Σ'ευχαριστώ για τον χρόνο που ίσως και να θελήσεις κάποτε να μου διαθέσεις...Μα σε κάθε περίπτωση, πίστευα ότι άξιζε να "νεκραναστηθεί" το νήμα σου... 
     
  3. Nemo

    Nemo Nemo D/s Jongleur

    Υπήρχε αυτό αυτόνομο θέμα ή το απόσπασαν από άλλο thead ; Περίεργο. Δείχνει ότι πρέπει να ήμουν κάπως θυμωμένος εκείνη τη μέρα.  
    Ναι για μένα οι σεξουαλικές συμπεριφορές, πόσο μάλλον οι σεξουαλικές στάσεις επί της ερωτικής κλίνης ή εκτός, δεν ταυτίζονται απαραίτητα με την προσωπικότητα. Παράδειγμα. Στο Femdom θεωρούν την ιεραποστολική στάση ανδρική κυριαρχία. Εγώ όχι. Το Toping μου το θεωρώ ένα αναγκαίο, αυτονόητο και φυσικό μέσο σεξουαλικής μου έκφρασης - όχι ένα συμπλήρωμα. Εκφράζεται και θα εκφράζεται πάντα ανεξάρτητα από το είδος της σχέσης.
     
  4. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Υπήρχε σαν αυτόνομο θέμα φίλε μου...Εγώ τουλάχιστον σαν αυτόνομο θέμα το βρήκα...Και ναι, φαίνεται ότι ήσουν αρκετά κρανιωμένος χαχαχα... 

    Άρα τα όποια σεξουαλικά "παραφερνάλια" για σένα θα είχαν από ελάχιστη ως καμία σχέση με την προσωπικότητα. Αλήθεια ενδιαφέρουσα η απάντηση σου, όντας εγώ "μηχάνημα" που αντικατοπτρίζει σχεδόν πιστά και στο "κρεβάτι" του την επιθετικά ενστικτώδη και ανάμικτη με την αρκετά αναλυτική ( για να μην πω δαιδαλώδη αν όχι εγκεφαλικά ψιλοάναρχη ) φύση μου...

    Και όσο και να σου φαίνεται κουτό, ειλικρινά με βοηθούν οι αλλότριες απόψεις, για να βρω διαφορετικά "πρίσματα" μέσα από τα οποία να με φιλτράρω/επεξεργαστώ περαιτέρω... 

    Υ.Γ. Σου ζητώ συγνώμη αν απάντησα με τρόπο ακαταλαβίστικο...Τελευταία μου συμβαίνει όλο και πιο συχνά...Μάλλον πρέπει να πάω στο συνεργείο για εγκεφαλικό ρεκτιφιέ... 
     
    Last edited: 10 Οκτωβρίου 2014
  5. Nemo

    Nemo Nemo D/s Jongleur

    Αν μιλάμε για την προσωπικότητα, servant, worshiper και dominant. Σε καμμία περίπτωση όμως υποτακτική προσωπικότητα, ίσα ίσα το εντελώς αντίθετο. Αν μιλάμε για τη σεξουαλικότητα, Switch με εντελώς ξεθωριασμένη και καθόλου αναγκαία την submissive πλευρά.
     
  6. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Nemo πολυ πιθανον να "πλακωνομασταν" μεταξυ μας τοτε, ηταν η "καλη εποχη" μας.

    Στο θεμα τωρα, συμφωνω απολυτα, το σεξ ειναι πιο "ζωωδες" και δεν θελει καθολου "υποταγη"..

    Με λιγα λογια το πως γαμιεται καποιος δεν εχει σχεση με bdsm status αλλα με το πως γαμιεται, δλδ πως του αρεσει να ικανοποιει την καυλα του!
     
  7. Nemo

    Nemo Nemo D/s Jongleur


    Διαφωνώ σε αυτό. Τα bdsm status έχουν σχέση με το πως γαμιέται κάποιος. Όλα τα status έχουν σχέση με αυτό. Κάποια από αυτά όμως δεν δηλώνουν χαρακτήρα.
    Το slave επίσης, δεν θα έπρεπε ποτέ να δηλώνεται ως bdsm status από αυτούς που δεν έχουν Master ή Mistress.
    Και επίσης και κάτι άλλο, και οι σκλάβοι έχουν καύλες. Submissive καύλες.
     
  8. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Δλδ πχ ενας σκλαβος δεν μπορει να βαλει κατω την κυρια του και να της αλλαξει τον ηλεκτρολογικο πινακα?
     
  9. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Μπορει να εχω παρει και το θεμα εντελως λαθος παντως.
     
  10. Siren_Peisinoe

    Siren_Peisinoe Ανενεργή επί του παρόντος.

    Συμφωνω σε αυτο, οπως επισης και οι Μaster/Mistress δε θα επρεπε να δηλωνονται ως τετοιοι/τετοιες εαν δεν εχουν slave.
     
  11. Nemo

    Nemo Nemo D/s Jongleur


    Master. Οι ίδιες διαφορετικές σημασίες ισχύουν και για την Mistress.

    1.
    a person with the ability or power to use, control, or dispose of something:
    a master of six languages; to be master of one's fate.

    2.
    an owner of a slave, animal, etc.

    3.
    an employer of workers or servants.

    4.
    the male head of a household.

    5.
    a person eminently skilled in something, as an occupation, art, or science:
    the great masters of the Impressionist period.

    6.
    a person whose teachings others accept or follow:
    a Zen master.
     
  12. Nemo

    Nemo Nemo D/s Jongleur

    Dominant slave ; Να την χαστουκίζει, να την ταπεινώνει και ακόμα και να τη μαστιγώνει ; Κάποιος που ψυχολογικά και πρακτικά λειτουργεί σαν σκλάβος του/της συντρόφου του σε όλα, αλλά σεξουαλικά του αρέσει να διαφεντεύει, δεν χρειάζεται καμμία έγκρισή της για να κάνουν σεξ, δεν δέχεται κανένα orgasm denial, chastity device και όλα αυτά, και στο σεξ και σε όλες τις bdsm πρακτικές είναι dominant ; Αυτό είναι σπάνιο. Λογικά θα θελήσει να επεκτείνει την κυριαρχία του και εκτός σεξ. Αυτό είναι και το επιχείρημα των Femdomes εναντίον της ιεραποστολικής στάσης. Την θεωρούν ως ένα πρώτο μικρό βήμα μεταλλαγής του Υ σε Κ και ότι οποιαδήποτε κυριαρχική σεξουαλική πράξη, αφαιρεί δύναμη από την Μistress, και τη μεταβιβάζει στον σκλάβο. Αυτό που ζητάνε και κάνουν άθελα και ασυνείδητά τους, είναι ένα είδος βαμπιρισμού. Του ρουφάνε σεξουαλική ενέργεια και ζωτική δύναμη χωρίς να του δίνουν. Καταστρέφεται έτσι όλη η σεξουαλική αλχημεία.